Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4087        SUBSKRYBUJE: 7544
Tematy, które interesują czytelników:  Portfolio, Agencja pracy tymczasowej, Dobre CV

Studia? Może kierunek zamawiany?

Studia? Może kierunek zamawiany?
Sytuacja na rynku pracy odbija się między innymi na uczelniach. Tylko te prestiżowe przyciągają absolwentów szkół średnich. Dodatkowo trzeba pamiętać, że ukończenie jakiegokolwiek kierunku nie gwarantuje zatrudnienia. Z tego też względu wielu młodych ludzi z nadzieją patrzy na tak zwane kierunki zamawiane. Czy są one dobrym rozwiązaniem?

Aktualnie na kierunkach zamawianych studiuje około 60 tysięcy młodych ludzi. Problem ten jest jednak poważny, gdyż powstawanie takich kierunków na uczelniach wyższych wskazuje na to, że system uczenia nie jest dostosowany do rynku pracy. To zresztą podkreśla wielu absolwentów szkół wyższych. Wskazują oni głównie na fakt, że nawet ukończenie prestiżowego kierunku nie gwarantuje zatrudnienia. Dzieje się tak dlatego, że coraz więcej pracodawców przywiązuje uwagę zwłaszcza do doświadczenia, nie zaś dyplomu. Realizowany program ? choć ma odpowiadać na aktualne zapotrzebowanie rynku ? pokazuje również potężny kłopot, z jakim boryka się oświata.

Jakie będą trendy?

Kierunki zamawiane to według specjalistów dobre rozwiązanie, które jednocześnie rodzi komplikacje. Przede wszystkim wielu fachowców wskazuje podstawowy kłopot, czyli prognozowanie trendów w zatrudnieniu w perspektywie kilkunastu lat. Wydaje się, że jest to częściowo niemożliwe, gdyż wciąż dokonuje się rozwój technologii. To zaś oznacza, że ten sposób walki z bezrobociem może być niewystarczający. Z drugiej strony, dla przykładu, w 2013 roku największe zatrudnienie pracowników odnotowały takie branże, jak: chemiczna, transport i logistyka czy też sektor IT. Specjaliści z branży HR przewidują, że w następnych latach ze znalezieniem pracy nie powinny mieć problemu osoby, które ukończyły takie kierunki, jak budownictwo, finanse i bankowość czy informatyka. Ale tego, czy rzeczywiście tak będzie nikt nie gwarantuje.

Więcej praktyki i mniej teorii

Problem z kształceniem na uczelniach wyższych sprowadza się przede wszystkim do tego, że nawet prestiżowe kierunki kończą osoby, które nie bardzo wiedzą, w jaki sposób mogą odnaleźć się na rynku pracy. Jak to możliwe? Okazuje się, że problem leży w zbyt dużej ilości godzin nauki teoretycznej i w zbyt niewielu zajęciach praktycznych. Na kierunkach zamawianych sytuacja ma wyglądać odwrotnie ? studenci mają przede wszystkim skupiać się na rozwiązywaniu określonych problemów.

Zmiany w zakresie kształcenia na uczelniach wyższych sprowadzają się do szerszej oferty stażów i praktyk w różnorodnych firmach. Takie, co jest istotne, nie tylko pozwalają studentom na sprawdzenie się, ale również powodują, że po opuszczeniu murów uczelni ma on konkretne wpisy w dokumentach aplikacyjnych. Inaczej mówiąc, jest cenny dla potencjalnego pracodawcy.

Opracować strategię nauczania

Kierunki zamawiane, choć mają być rozwiązaniem problemów, w praktyce generują długą listę kłopotów. Przede wszystkim sami przedsiębiorcy zwracają uwagę na to, że są zainteresowani określonymi zajęciami i absolwentami z konkretnymi umiejętnościami. To zaś oznacza, że de facto na uczelnie powinni zostać wpuszczeni przedstawiciele firm, którzy pomagaliby w ustaleniu programu kształcenia. Czy biznes w murach uczelni to dobry pomysł? O ile właściciele przedsiębiorstw nie mają wątpliwości, o tyle takie wyrażają akademiccy nauczyciele, którzy podkreślają, że praktyka praktyką, ale podstawy teoretyczne student również musi mieć. Ewentualnym rozwiązaniem może tu być powołanie centrów badawczo-rozwojowych, które działałyby przy uczelniach. Dzięki nim studenci mieliby okazję nie tylko pogłębiać wiedzę teoretyczną, ale również rozwijać praktyczne umiejętności, których ? w przyszłości ? będzie od nich wymagał pracodawca.

Co sądzicie o studiach zagranicznych? Czy dyplom ukończenia studiów zagranicznych pomoże w znalezieniu wymarzonej pracy w Polsce? Więcej w artykule: Studia zagraniczne? One mogą uchronić przed bezrobociem.

Oceń ten wpis
Studia? Może kierunek zamawiany?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 11

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.