Freelancer, czyli wolny strzelec w pracy

Freelancer, czyli wolny strzelec w pracy
Internet pełen jest możliwości na podjęcie dodatkowych prac. Freelancer to osoba, jaka zajmuje się takimi zleceniami. Jest wiele opcji na skorzystanie z takich ofert, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieją pewne wady i zalety z tym związane. Warto znać różnice pomiędzy pracą ?wolnego strzelca?, a pracownika na etacie.


Wielu młodych ludzi szuka dodatkowego zarobku i praca w charakterze freelancera wydaje się mieć wiele zalet. Zarobki w zależności od typów zleceń mogą być ciekawym profitem, jednak w większości przypadków taka praca nie zastąpi zatrudnienia na umowę o pracę lub umowy cywilno-prawnej.
 

Freelancer - praca na wysokich obrotach

 

Praca na etacie w firmie daje pewne poczucie bezpieczeństwa, gdyż zatrudniony pracownik posiada pakiet ochronny, jaki mu przysługuje z tego tytułu. Zatrudnienie na taką umowę pozwala na urlop wypoczynkowy, zwolnienia w przypadku choroby, a także w dłuższej perspektywie zapewnia świadczenia emerytalne. Taka praca z pewnością ma większe profity niż zatrudnienie w charakterze ?wolnego strzelca?. Freeelancer musi sam dbać o własną przyszłość. Związane to jest z emeryturą czy dniami wolnymi od pracy, jakie sam sobie ustala. Zarobki freelancera nawet, gdy są pokaźne, są pomniejszone o wspomniany pakiet socjalny i żeby się z tym zrównać, trzeba samemu o to zadbać. W większości przypadków zarobki te nie są jednak tak duże, by móc to robić na bieżąco. Taka praca zazwyczaj jest traktowana jako dodatkowa forma zarabiania.
 

Czas przeznaczony na pracę

 

Czas pracy znacząco się różni, gdy porównamy zatrudnienie na etacie oraz pracę freelancera. W przypadku etatu pracownik musi trzymać się sztywno godzin obowiązujących w pracy. W wielu zawodach jest to 8 godzin między 7 rano, a 17 popołudniu. Istnieją także korporacje i firmy (głównie związane z pracą fizyczną) zatrudniające pracowników na 2 lub 3 zmiany. Pracownik taki musi się dostosować do tych godzin i wykonywać pracę według grafiku. W przypadku freelancera on sam sobie ustala godziny pracy i jego czas jest bardzo elastyczny. Osoba pracująca w tym charakterze może pracować kiedy chce, dla niej liczą się efekty z tytułu wykonywanej pracy. Ma to oczywiście wiele plusów i umożliwia dostosowanie swojej pracy do reszty obowiązków. Pod tym względem czas pracy ustalany osobiście jest bardziej korzystną opcją niż w przypadku czasu pracy pracownika etatowego.
 

Zarobki freelancerów

 

Praca na etacie związana jest ze stałymi zarobkami. W zależności od umowy istnieją pewne ustalenia, co do wysokości ewentualnej premii czy innych profitów związanych z wynagrodzeniem. Korzyści w przypadku takiej formy pracy dotyczą także płatnego urlopu oraz wynagrodzenia w przypadku choroby lub innej niezdolności do pracy. Freelancer zarabia w zależności od ilości zleceń. Zarobki jego mogą być bardzo zróżnicowane w danym okresie. W jednym miesiącu może to być pokaźna suma, by w kolejnym była bardzo mała. W przypadku pewnego rodzaju zleceń zarobki mogą być uzależnione od pracy freelancera na zasadzie im więcej pracujesz, tym więcej zarobisz. W takim układzie jest to korzystna i w miarę stała sytuacja. Taka forma współpracy nigdy jednak nie jest na zawsze. Charakter pracy lepiej nadaje się do dodatkowego dorabiania, gdy posiadamy już inne zajęcie. Na rynku działa jednak wielu wolnych strzelców, którzy dobrze sobie radzą i ta praca pozwala im na dobre zyski. Patrząc na te różnice, ogólnie wydaje się, że nic nie będzie lepsze od pracy na etacie, gdy wliczymy w to profity stałego wynagrodzenia oraz pakiet socjalny.

Różnic pomiędzy pracą freelancera, a pracą na etacie jest wiele więcej. Sytuacja na rynku zmienia się z każdą chwilą. Jest wielu przedsiębiorczych ludzi, którzy zdobywają wiele zleceń i potrafią wykorzystać maksymalnie korzyści z tego tytułu. Obie formy zatrudnienia mają plusy i minusy. Praca freelancera nie jest dla wszystkich, jednak wielu znajdzie w niej więcej korzyści niż w pracy stacjonarnej na etacie.

Oceń ten wpis
Freelancer, czyli wolny strzelec w pracy
Ocena: 4.3, liczba głosów: 14

Opinie

Jowita
2019-12-12, 11:37
Sporo ludzi tak pracuje i jest to całkiem ciekawa rzecz. Warto zatem rozważyć to zajęcie chciaż jak wiadomo nie jest ono dla wszystkich ludzi.
gosia
2019-05-18, 15:53
Jak mam być szczera, co to jest "freelancer", czyli wolny strzelec w pracy nic nie wiedziałam. Myślę, że to powinna być praca dodatkowa, bo jako "freelancer" nie wierzę, aby można było stale dużo zarabiać.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.