Spis treści
Takie czasy – praca dla studentów
Upowszechnienie ofert pracy kierowanych do studentów ma swoją przyczynę w zmianach, jakie zaszły na rynku pracy w ostatnich dziesięciu latach. Studia stały się powszechnym i naturalnym etapem wykształcenia, a liczba studentów i kierunków gwałtownie wzrosła. Wysyp absolwentów studiów wyższych spowodował kłopoty na rynku pracy, ponieważ nie powiększyła się liczba etatów przeznaczonych dla osób z uniwersyteckim wykształceniem. W efekcie, wielu absolwentów jest skazanych na pracę poniżej kwalifikacji.
Aby nie dopuścić do takiego przebiegu wypadków, zdecydowana większość studentów podejmuje się najróżniejszych prac jeszcze w trakcie studiów. Część z nich jest do tego przymuszona czynnikami ekonomicznymi, inni chcą zacząć zdobywać doświadczenie zawodowe, które jest obecnie bardziej istotne dla pracodawców niż skończone kierunki studiów. Student, który nie pracuje podczas studiów, jest uznawany za nieodpowiedzialnego lub niemyślącego przyszłościowo.
Zmieniły się też oczekiwania wobec studentów; kiedyś mieli siedzieć w bibliotekach i uczyć się na pamięć wielu skomplikowanych formuł, teraz najważniejsza jest operatywność, elastyczność i przedsiębiorczość (bo jak pokazują nam studia, nauczyć się można wszystkiego).

Oferty dla studentów
Czym powinien kierować się student poszukujący pracy i jakie oferty brać pod uwagę? Radzimy przemyśleć:
- staże i praktyki – zazwyczaj są bezpłatne, lecz pozwalają na wejście do firm, które w trybie zwykłej rekrutacji nie zatrudniłyby studenta. To dobry start dla każdego, kto jest wspierany przez rodzinę, przynajmniej na początku studiów.
- handel – posada sprzedawcy w sieciówce nie brzmi dumnie, lecz uczy dyscypliny i cierpliwości, pokazuje też nasza determinację.
- gastronomia – branża wręcz stworzona dla studentów; wszelkie puby, bary i posady kelnerów są zazwyczaj do nich kierowane. Taka praca pozwala na dopasowanie godzin zajęć na studiach do obowiązków zawodowych.
- platformy rekrutacyjne – najlepiej takie, które posiadają osobną kategorię ofert dedykowanych studentom, co pozwala na szybkie i sprawne przeglądanie ofert. Tego rodzaju ogłoszenia o pracę znajdziesz również pod tym adresem: pracujteraz.pl.
- praca zdalna – wszelkie zlecenia wykonywanie zdalnie, takie jak copywriting, czy tłumaczenia pozwalają na elastyczne dostosowanie godzin pracy do planu zajęć.
Reasumując, pogodzenie studiów z pracą jest nie tylko możliwe, ale tez pod wieloma względami opłacalne. Uczymy się dobrej organizacji czasu, poznajemy swoje możliwości i ograniczenia, a także zaczynamy doświadczenie zawodowe i tworzyć swoje CV. Podjęcie pracy podczas studiów polecamy nawet osobom, których czynniki ekonomiczne do tego nie przymuszają; wiedza praktyczna i wnioski płynące z codziennych sytuacji są bowiem bezcenne.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
To może Cię również zainteresować