!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca dla studenta

Studia za granicą przepustką do dobrze płatnej pracy?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

9 komentarzy

Studia za granicą przepustką do dobrze płatnej pracy?
Studia cieszą się dużą popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Zdecydowana większość decyduje się na studia w kraju, nieliczni walczą o indeks na zagranicznych uczelniach. Czy opłaca się studiować za granicą?

Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika, że w Polsce spada liczba studentów. Zjawisko to jest związane nie tylko z mniejszą ilością osób przystępujących do matury, lecz także faktem, że młodzi ludzie coraz częściej zastanawiają się, czy warto studiować. Ten fakt potwierdza również zainteresowanie zawodówkami wśród uczniów szkół gimnazjalnych. Popularne na początku lat 90. ubiegłego wieku szkoły zawodowe, dziś ponownie wracają do łask. Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej można znaleźć szczegółowe informacje o szkołach zawodowych i tego, w jakich kierunkach kształcą poszczególne (np. cukiernik, fryzjer, lakiernik, sprzedawca, tapicer).

Co z absolwentami szkół średnich, którzy decydują się na studia? Osoby te coraz skrupulatniej wybierają kierunek studiów. Dzieje się tak m.in. dlatego, że wśród młodych ludzi rośnie świadomość tego, że największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia mają absolwenci kierunków humanistycznych.


Studia za granicą – co musisz wiedzieć?

Jeśli zastanawiasz się nad studiowaniem, to masz dwie możliwości: możesz wybrać jedną z polskich uczelni, możesz również zdecydować się na studia za granicą. Wybierając studia za granicą, musisz pamiętać, że będziesz zobowiązany spełnić znacznie więcej warunków. Studiowanie na uczelni mającej swoją siedzibę np. w Wielkiej Brytanii ma jednak swoje zalety. Jeśli chcesz dostać indeks, musisz się postarać – najlepiej, byś odpowiednio wcześniej sprawdził, jak wyglądają warunki studiowania na zagranicznej uczelni.

Wybierając Wielką Brytanię, możesz studiować m.in. na uniwersytecie. Inne możliwości to wybór wyższej szkoły zawodowej lub kolegium. Jako osoba zainteresowana, musisz wiedzieć, że wymienione uczelnie pozwalają uzyskać stopień licencjata, magistra lub kontynuować działalność naukową na studiach doktoranckich.


Nie znasz się? Możesz skorzystać z pomocy specjalistów

Znajomość języka obcego to zupełna podstawa, gdy mowa o studiowaniu za granicą. Większość uniwersytetów przeprowadza jednak własne egzaminy. Od wyniku tych zależy to, czy dany kandydat otrzyma indeks. Jeśli napotykasz problemy z załatwieniem formalności, to możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Na rynku działają firmy, które nie pobiera wynagrodzenia za swoją pomoc, a oferują profesjonalną pomoc w przygotowaniu do studiów za granicą.

Skorzystanie z pomocy specjalistów ogranicza również konieczność załatwiania wszystkich formalności na własną rękę. Z tego też powodu sięgnięcie po nieodpłatną pomoc specjalistów może być najlepszym rozwiązaniem.


Pracę znajdziesz od ręki, ale…

…wcale nie oznacza to, że nie będziesz musiał ubiegać się o nią. Rzeczywiście, większość polskich pracodawców chętnie przyjmuje do pracy absolwentów uczelni wyższych. Dotyczy to zwłaszcza tych stanowisk, na których pracownik musi wykazać się znajomością języka obcego. Warto też pamiętać, że w czasie studiów zagranicznych studenci również muszą przejść obowiązkowe praktyki. Jeżeli dodać do tego możliwość uczestniczenia w wymianach między uczelniami czy połączenie studiów z pracą w charakterze np. wolontariusza, to absolwent zagranicznego kierunku nie powinien mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

W których firmach szukać pracy? Możliwości jest wiele. Powracający do kraju absolwenci powinni – w pierwszej kolejności – przejrzeć lokalne ogłoszenia, na których są publikowane oferty pracy. W ten sposób mogą również zorientować się, jak wygląda aktualny rynek pracy.

Podziel się

9 komentarzy

ewelina

ewelina

Wszystko fajnie, tylko jak szukać takich studiów? Kogo na to stać?
ida21

ida21

Wiele się takich rzeczy czyta, ale powiedzmy sobie szczerze, że to wyjątki są. Świat jest duży a dana uczelnia nie ma układów z potentatami z zagranicy.
Dominika

Dominika

Nie zawsze tak jest ale trzeba przyznać, że to wszystko jest zrealizowane dość dobrze. Trzeba patrzeć na szczegóły ofert.
myśliciel

myśliciel

Artykuł bardzo pouczający i w dodatku przydatny. Osobiście uważam, że studia za granicą to większa szansa na lepszy zarobek po ich ukończeniu.
Szasza

Szasza

Studia za granicą przepustką do dobrze płatnej pracy? Czasami tak jest, ale nie musi tak być.
Andrzej

Andrzej

Ciekawy artykuł. Kończę studia, znam doskonale kilka języków. Zastanawiam się nad pracą nie tylko w naszym kraju, ale i też poza granicami naszego kraju.
Adera

Adera

Agencja rekrutacyjna pomaga znaleźć ofertę dotyczącą legalnego zatrudnienia, dobrych warunków pracy, terminowych wynagrodzeń i ubezpieczenia. Studenci muszą wiedzieć co i jak.
Aster

Aster

Jeśli korzystasz z agencji zatrudnienia w celu znalezienia pracy w branży rozrywkowej lub modelarskiej, niektóre z nich mają nieco inne zasady. Studia ciekawe zawsze są.
Porta

Porta

Często tak jest, kuzynka z AGH pracowała w laboratorium na studiach i miała możliwość studiowania w jednym z miast w USA i w ten sposób była tam pół roku, zdobyła doświadczenie i zwiedziła kawałek ameryki.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.