Zawody i ich potencjał

Najlepiej płatne zawody bez studiów - lista

23 stycznia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

1 komentarz

Najlepiej płatne zawody bez studiów - lista
Jeszcze kilkanaście lat temu sądzono, że ukończenie studiów wyższych daje gwarancję dobrze płatnego zatrudnienia. Obecnie wiele się w tej materii zmieniło. Dziś bez dyplomu magistra z powodzeniem można dobrze zarabiać, zaś jednocześnie wielu absolwentów studiów wyższych ma problemy ze znalezieniem pracy. W poniższym artykule przedstawiamy dobrze płatne zawodów bez studiów.

Zobacz też: Zawody i ich potencjał 

Studia czy doświadczenie – czyli co ma większą wartość na rynku pracy?

Zgodnie z danymi statystycznymi przedstawionymi w raporcie Sedlak&Sedlak, najlepiej opłacalne jest wykształcenie wyższe inżynierskie. Czytamy tam, że osoby, które są absolwentami takich studiów, zarabiają o 1100 złotych więcej aniżeli ci, którzy posiadają tytuł magistra studiów nietechnicznych. Jednocześnie najmniejsze zarobki uzyskują osoby, które skończyły edukację na poziomie podstawówki. 

Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są to wyłącznie suche dane statystyczne. Poszczególne zawody mają zupełnie inną charakterystykę, dlatego nie można twierdzić, że każde studia będą gwarantować nam wysokie zarobki. Często zdarza się również, że osoby posiadające tytuł magistra pracują w branży zupełnie niezwiązanej z tematyką swoich studiów. 

Oznacza to, że mimo iż osoby posiadające wykształcenie wyższe zarabiają statystycznie więcej niż te, które tytułują się wykształceniem średnim czy podstawowym, to tak naprawdę istnieje szereg dobrze płatnych zawodów bez studiów. 

Czy można dobrze zarabiać nie kończąc studiów?

Jak wskazują dane Eurostatu, w 2020 roku 42,5 procent Polaków w wieku 25-34 lata miało ukończone studia wyższe. Tym samym wskazany wynik plasował Polskę w połowie stawki wśród państw Wspólnoty. Oznacza to, że jesteśmy jednym z najlepiej wykształconych społeczeństw w Unii Europejskiej. 

Tak duża liczba osób mających wykształcenie wyższe powoduje, że na rynku pracy coraz częściej cenione są przede wszystkim konkretne umiejętności, które można zdobyć poprzez specjalistyczne kursy czy szkolenia. Wraz z upływem lat trend ten będzie się pogłębiał. Kompetencje nabywane w ramach studiów, z pewnością nie będą podstawowym czynnikiem uwzględnianym przez pracodawców w czasie rekrutacji. Oczywiście, nie będzie to dotyczyło profesji takich jak lekarz, sędzia czy nauczyciel, ponieważ tam dalej podstawowym wymogiem pozostanie ukończenie kierunkowych studiów wyższych. 

W Polsce, gdzie znaczny odsetek ludzi młodych decyduje się na ukończenie studiów wyższych, posiadanie dodatkowych, oryginalnych umiejętności jest jeszcze cenniejsze. Doświadczenia wielu osób wchodzących na rynek pracy pokazują, że sam tytuł magistra nie jest zbyt dużym atutem w oczach pracodawcy. Podczas rekrutacji trzeba wykazać się czymś więcej, ponieważ w przeciwnym razie szanse na uzyskanie zatrudnienia nie będą zbyt duże. 

Szukasz pracy?

Technik Farmaceutyczny - Poznań

Dr.Max Sp. z o. o.

 • Poznań
Dodana

Magister Farmacji - Inowrocław

Dr.Max Sp. z o. o.

 • Inowrocław
Dodana

Magister Farmacji - Koło

Dr.Max Sp. z o. o.

 • Koło
Dodana

Hydraulik - Niemcy

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

SUSZARNIOWY (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Video

Jakie są dobrze płatne zawody bez studiów? (lista)

Jakie są najlepiej płatne zawody bez studiów? Oto lista, w której wyszczególniliśmy ciekawe zawody bez studiów, które gwarantują stosunkowo wysokie wynagrodzenia. 

 • Kosmetyczka. Aby wykonywać zawód kosmetyczki, można ukończyć studia na kierunku kosmetologia, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest udział w kursie. Koszt takiego najbardziej podstawowego kursu zazwyczaj wynosi około 1000 złotych i trwa on kilkadziesiąt godzin. Kompleksowe szkolenie to już koszt około 6000 zł. Najwyższe pensje kosmetyczek według danych z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynoszą nawet 6500 złotych brutto. 
 • Specjalista IT. Okazuje się, że 10% zatrudnionych osób w IT nie ma wyższego wykształcenia. Z kolei według danych firmy Randstad zaledwie 54% pracowników tej branży jest absolwentami kierunków technicznych. Mają tytuł magistra, jednak tak naprawdę ich studia w żaden sposób nie były związane z informatyką. Aby rozpocząć karierę w IT, trzeba ukończyć specjalny kurs programowania. Obecnie wiele takich kursów jest realizowanych online, dlatego niezbędną wiedzę potrzebną do wykonywania zawodu programisty można pozyskać bez wychodzenia z domu. Niewątpliwym atutem pracy w IT są bardzo wysokie zarobki. Według ostatnich danych, średnie wynagrodzenie Java Developerów wynosiło w 2022 roku 15 0000 złotych brutto. Jednocześnie branża IT boryka się z brakiem specjalistów. W firmach nieustannie prowadzone są procesy rekrutacyjne, dlatego warto rozważyć tę ścieżkę kariery. Aby zostać informatykiem, należy jednak mieć określone umiejętności. Mowa tu zwłaszcza o zdolności analitycznego myślenia oraz bardzo dobrej znajomości języka angielskiego.
 • Grafik komputerowy. Zapotrzebowanie na grafików komputerowych również jest niezwykle wysokie. Umiejętności niezbędne do wykonywania tej profesji można pozyskać na rozmaitych kursach organizowanych przez podmioty prywatne. Zarobki grafików są mocno zróżnicowane. Dużo zależy od umiejętności, doświadczenia oraz wielkości firmy, w której zostaliśmy zatrudnieni. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków grafików komputerowych wynosi 5410 złotych brutto. 
 • Spawacz. Z roku na rok zapotrzebowanie na spawaczy jest coraz większe. Jednocześnie rosną  wynagrodzenia przedstawicieli tej profesji. Uprawnienia do wykonywania zawodu spawacza można uzyskać poprzez ukończenie kursu w zakładzie doskonalenia zawodowego. Aby móc wziąć udział w kursie, nie trzeba spełniać żadnych specjalnych wymagań — wystarczy mieć ukończone 18 lat, mieć minimum wykształcenie podstawowe oraz być osobą zdrową. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana wynagrodzeń spawaczy wynosi 5350 złotych brutto. 
 • Stewardessa / steward. Wiele możliwości daje także praca w charakterze stewardessy/stewarda. Specjalne szkolenia dla osób chcących wykonywać ten zawód oferują niektóre szkoły wyższe. Aby wziąć udział w takim szkoleniu, trzeba spełniać odpowiednie wymagania w zakresie wieku, BMI, znajomości języków czy wzrostu. Aby rozpocząć pracę w liniach lotniczych, trzeba też okazać oświadczenie o niekaralności. Zarobki stewardess wynoszą średnio 6 700 złotych brutto (dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń). 

W jakich branżach najłatwiej znaleźć dobrze płatną pracę bez wyższego wykształcenia?

Jak wybrać zawód bez studiów, którzy zapewni nam godziwe wynagrodzenie? Które zawody się opłacają? Tak jak wspomnieliśmy powyżej, możliwości jest naprawdę dużo. Podstawowa kwestia, którą trzeba mieć zawsze na uwadze, jest następująca: bez względu na to, w jakiej branży działamy, aby odnieść sukces, musimy wykonywać swoje obowiązki w sposób prawidłowy i odpowiedzialny. 

To, że do wykonywania pewnych zawodów nie jest potrzebny dyplom magistra czy inżyniera, wcale nie znaczy, że nie trzeba wyróżniać się odpowiednimi kompetencjami. Wielu pracodawców wymaga od kandydatów ukończenia kierunkowych szkoleń i kursów. Przykładowo: informatycy, którzy chcą zyskać dobrze płatne zatrudnienie, muszą ukończyć specjalne bootcampy dla przyszłych specjalistów IT. 

Branża medyczna - czy można znaleźć pracę bez ukończonych studiów?

W branży medycznej także jest szeroka kategoria zawodów, które można wykonywać bez ukończonych studiów. Chodzi tutaj m.in. o następujące profesje: 

 • Asystentka stomatologiczna. Jest to osoba, która pomaga dentyście w wykonywaniu poszczególnych czynności, kontaktuje się z pacjentami oraz zajmuje się prowadzeniem dokumentacji medycznej. Kurs dla asystentów stomatologicznych trwa kilka miesięcy i kończy się egzaminem.
 • Higienistka stomatologiczna. W porównaniu z asystentką, higienistce przysługuje więcej uprawnień do wykonywania zabiegów profilaktycznych i leczniczych, takich jak skaling, piaskowanie czy lakierowanie. Higienistki mogą pracować zarówno w gabinetach stomatologicznych jak i na oddziałach chirurgii szczękowej. Uprawnienia do wykonywania tego zawodu można uzyskać kończąc kurs w szkole policealnej. 
 • Technik masażysta. Tryb życia praktykowany przez większość ludzi powoduje, że wiele osób cierpi na rozmaite schorzenia kręgosłupa. W związku z tym, zapotrzebowanie na ich usługi z roku na rok będzie rosło. Technik masażysta ma uprawnienia do przeprowadzania masaży relaksacyjnych, sportowych, leczniczych czy profilaktycznych. Aby uzyskać uprawnienia do tego zawodu, trzeba ukończyć szkołę policealną. Osoby wykonujące ten zawód mogą być zatrudnione w szpitalu, gabinecie rehabilitacyjnym lub w SPA. 

Najczęściej zadawane pytania

Czy znalezienie dobrze płatnej pracy bez studiów jest możliwe?

Jak najbardziej. Obecnie wielu pracodawców zwraca uwagę przede wszystkim na posiadane przez kandydatów umiejętności. Sam dyplom magistra często jest stanowczo niewystarczający, aby móc ubiegać się o dobrze płatną posadę.

Dobra praca bez studiów - jakie są możliwości?

Możliwości na znalezienie dobrej pracy bez studiów jest naprawdę dużo. W naszej liście uwzględniliśmy zawody takie jak specjalista IT, grafik komputerowy, kosmetyczka, technik masażysta, higienistka stomatologiczna, spawacz czy stewardessa.

Podziel się

1 komentarz

Przemysław aka Pepes 2022

Przemysław aka Pepes 2022

Dobry artykuł Ale mi nie pomógł

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka