Praca dla studenta

Opłacalne kierunki studiów, które zapewnią Ci dobrą pracę

5 lutego 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

14 komentarzy
Opłacalne kierunki studiów, które zapewnią Ci dobrą pracę
Ile osób pracuje w wyuczonym zawodzie? Ciekawe wnioski płyną z raportu „AKTYWNI+ Młodzi Polacy na rynku pracy” przygotowanego przez serwis Gumtree i jego partnerów. Wynika z niego, że tylko 50% absolwentów uniwersytetów i szkół wyższych pracuje w wyuczonym zawodzie. Dowiedz się, jakie są najbardziej opłacalne studia i sprawdź, czy znajdziesz wśród nich coś dla siebie.

Można zatem stwierdzić, że młodzi ludzie często wybierają kierunek studiów niezgodnie ze swoimi preferencjami lub dopiero po ukończeniu studiów uświadamiają sobie, w jakim zawodzie tak naprawdę chcieliby spełniać się zawodowo. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem studiów i zależy Ci nie tylko na otrzymaniu dyplomu, lecz także ukończeniu kierunku gwarantującego znalezienie dobrze płatnej pracy, to poniżej znajdziesz 5 najbardziej oplacalnych kierunków, których absolwenci nie narzekają na brak pracy.

Przyszłościowe kierunki studiów – jak wybrać?

Wybór studiów to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Na przyszłego absolwenta czeka co najmniej pięć lat nauki, która powinna przemienić się w dochodową inwestycję w samego siebie. Dlatego też, wybierając przyszły kierunek studiów, nie warto sugerować się wyłącznie opinią rodziców, znajomych czy popularnością kierunku, ale własnymi zainteresowaniami i umiejętnościami. Odpowiedz sobie pytania, które pomogą ci w wyborze.

Wybierając studia, zadaj sobie pytania:

 • Jakie masz hobby?
 • W czym jesteś lepszy od innych?
 • Które przedmioty w szkole sprawiają/sprawiały Ci największą przyjemność?
 • Wolisz przedmioty ścisłe czy przepadasz za humanistycznymi?

Warto przejrzeć listę oferowanych kierunków na różnych uczelniach, przeczytać ich opisy i wybrać kilka, które najbardziej przypadły nam do gustu. Należy również mierzyć siły na zamiary i sprawdzić jak wyglądają progi punktowe, limity przyjęć i liczba kandydatów na jedno miejsce. By poradzić sobie z dylematem, jakie studia wybrać, mogą także pomóc Ci fora studenckie i opinie byłych absolwentów o danym kierunku.

Oprócz swoich własnych preferencji warto również zwrócić uwagę na zapotrzebowanie na obecnym rynku pracy i perspektywy, jakie dają przyszłościowe kierunki studiów. Analizując listę interesujących nas specjalizacji, warto poszukać ofert pracy w Internecie związanych z danym kierunkiem i zwrócić uwagę, jak wiele ich jest. Należy się dobrze zastanowić, czy po ukończeniu wybranego kierunku studiów będziemy w stanie znaleźć zadowalającą nas pracę. Studiowanie mało opłacalnego kierunku studiów, który działa w oderwaniu od potrzeb rynku może być ryzykowne i grozić bezrobociem albo mało satysfakcjonującą pracą.

Kierunki studiów a dobrze płatna praca 

Obecnie często słyszy się o osobach, które pracują w zawodach innych, niż te których się wyuczyli. Polityk-historyk sztuki, informatyk-dziennikarz, filozof-redaktor – lista jest znacznie dłuższa. Okazuje się, że obecnie ukończenie danych studiów nie jest pewną gwarancją późniejszej pracy w zawodzie.

Rynek pracy stale się zmienia...
Można powiedzieć, że w dobie prężnego rozwoju technologicznego praca w zawodzie, który został wyuczony, powoli przechodzi do przeszłości.

Szybko zmieniająca się gospodarka wymaga, aby pracodawcy szukali kandydatów elastycznych, którzy będą w stanie się do niej dostosować, nieco zmienić kwalifikacje, korzystać z różnych nowoczesnych narzędzi i spełniać się na kilku polach.

Wciąż oczywiście istnieją jednak zawody, wśród których nie można obyć się bez specjalistycznych studiów, np. nie można zostać lekarzem bez studiowania medycyny, prawnikiem bez kompleksowej znajomości prawa lub architektem, który nigdy nie studiował architektury.

Szukasz pracy?

Rehabilitant/ Pracownik sklepu medycznego

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

 • Bielsko-Biała
Dodana

Pracownik Magazynowy - atrakcyjne stawki

APC TEMPUS A SP. Z O.O. SP. KOM.

 • 29-37 zł / mc
 • Tuchom
Dodana
Aplikuj bez CV

Specjalista ds. czasu pracy

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Jawor
Dodana

Specjalista ds. czasu pracy

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Legnica
Dodana
Dodana

Jeśli takie zawody cię interesują – nie ma innego wyjścia – wybór kierunku studiów jest jasny. Dostosowanie ścieżki edukacji do wymagań rynku znacznie zwiększa szanse na znalezienie przez studenta pracy w wyspecjalizowanym zawodzie, a wybór kierunków studiów powszechnie uważanych za opłacalne zwiększa szanse na znalezienie odpowiedniej pracy. Największe zapotrzebowanie wśród pracodawców wciąż obejmuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Najlepiej opłacane zawody

Przez wspomniany rozwój nowoczesnych technologii, zmiany w demografii i rozwoju gospodarki międzynarodowej współczesny rynek pracy dynamicznie się przekształca. Zmiany te budują zapotrzebowanie na przyszłościowe zawody. Wybór takiego zawodu gwarantuje ułatwione i szybsze znalezienie stanowiska pracy (zazwyczaj w przyszłościowych branżach miejsc pracy jest dużo), satysfakcjonujące zarobki oraz doskonałą okazję do samorozwoju. Zobacz, jakie zawody są obecnie najlepiej opłacane: 

1) Programiści na pierwszym miejscu od kilku lat i…

…nic nie wskazuje, że zmieni się to w najbliższym czasie. W ostatnich latach w Polsce zainwestowało wiele zachodnich koncernów z branży IT, które cyklicznie poszukują informatyków i programistów. Trzeba też pamiętać, że ta branża rozwija się niezwykle dynamicznie. Nowe technologie wymagają zatrudnienia specjalistów z odpowiednim wykształceniem. Specjaliści nie mają też wątpliwości, że programiści są jedną z najlepiej opłacalnych i uprzywilejowanych grup pracowników – nie tylko mogą przebierać w ofertach pracy, lecz także negocjować warunki zatrudnienia.

Video

2) Analitycy kredytowi

Ich zadanie sprowadza się do przeanalizowania wniosków kredytowych zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców oraz firm. Aby wykonywać tę pracę, konieczna jest umiejętność łączenia faktów i działania zgodnie z procedurami. Analitycy kredytowi mają szerokie możliwości, jeżeli chodzi o potencjalne miejsca zatrudnienia – są to wszystkie banki i instytucje zajmujące się udzielaniem pożyczek. Ponieważ rynek finansowy rozwija się nieustannie, pracy dla nich z pewnością nie zabraknie.

3) Doradcy podatkowi

Skomplikowany system podatkowy nie sprzyja przedsiębiorcom. To właśnie oni najczęściej korzystają z usług biur rachunkowych, których przybywa z każdym rokiem, to również oni poszukują doradców podatkowych. Wraz z popytem na takie usługi pojawiają się na rynku kolejne firmy świadczące usługi doradcze i zajmujące się kompleksowym prowadzeniem księgowości dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jeżeli masz analityczny umysł, lubisz liczyć i nie boisz się nieustannie zmieniających się przepisów, to przemyśl właśnie ten kierunek studiów.

4) Z miłości do maszyn – mechanika i budowa maszyn

Coraz częściej w zakładach pracy można spotkać maszyny. Automatyzacja pracy ma miejsce na naszych oczach. Aby wykorzystywane maszyny działały sprawnie, potrzebni są specjaliści, którzy będą w stanie je zaprojektować i przeprowadzać cykliczne prace konserwacyjne. Jeżeli uwielbiasz majsterkować, jesteś zafascynowany światem techniki i nowoczesnych rozwiązań, to z pewnością możesz liczyć, że po ukończeniu takiego kierunku bez trudu znajdziesz zatrudnienie i będziesz realizował swoje pasje.

Mechanik i konstruktor konsultują projekt

5) Inżynierowie budownictwa

Szacuje się, że w Polsce brakuje co najmniej 700 tys. mieszkań. Choć w ostatnich latach zostało zrealizowanych wiele ciekawych inwestycji, to jednak w dalszym ciągu brakuje zarówno lokali mieszkalnych, jak i usługowych. Aby takie mogły powstawać, potrzebni są eksperci specjalizujący się w budownictwie. Wybierając ten kierunek, również możesz być pewien, że pracy dla ciebie nie zabraknie, a ty będziesz miał możliwość pracować przy realizacji nowoczesnych i ciekawych inwestycji.

Pożądane umiejętności na rynku pracy

Specjalistyczna wiedza, którą zapewniają najbardziej opłacalne kierunki studiów jest ważna, ale pracodawcy zwracają uwagę również na inne umiejętności. Zdecydowana większość zatrudniających potwierdza, że szuka pracowników, którzy posiadają tzw. kompetencje miękkie. Nie są one, jak mogłaby sugerować ich nazwa, mniej istotne. Są to te umiejętności, które przydają się w każdej branży. Bardzo często są one nawet równie ważne lub nawet ważniejsze niż umiejętności twarde, jak np. jak znajomość języków obcych. Eksperci za najważniejsze predyspozycje każdego pracownika uznają:

 • Logiczne i krytyczne myślenie

Obecnie zaawansowana technologia zobowiązuje do umiejętności szybkiego i analitycznego myślenia. Pracownik, który potrafi krytycznie i logicznie podejść do zaistniałego problemu jest na rynku pracy bardzo ceniony i może liczyć na karierę w najlepiej opłacanych zawodach.

 • Umiejętność negocjowania

Ta umiejętność ceniona jest w pracy grupowej oraz przy współpracy z klientami. Bezkonfliktowe rozwiązywanie zaistniałych sporów jest istotne w każdej pracy, w której mamy do czynienia z zasobami ludzkimi.  Jeśli rozważasz, jakie studia wybrać, aby nauczyć się negocjowania to podpowiadamy, że takie zagadnienia realizowane są na przykład na ekonomii, zarządzaniu czy psychologii.

 • Kreatywność

Kreatywność jest absolutnie niezbędna na stanowiskach w branży marketingowej, rozrywkowej czy w mediach. Przydaje się właściwie w każdej możliwej pracy, gdyż dzięki kreatywnemu myśleniu powstają nowe usługi i produkty. Opłacalnymi kierunkami studiów, gdzie jest stymulowana kreatywność studentów, są wszelkie związane z komunikacją, ale też kierunki społeczne, artystyczne czy techniczne.

 • Umiejętność współpracy w grupie

W każdej pracy istotne jest porozumienie i umiejętność współpracy z innymi ludźmi. Otwartość jest bardzo ceniona przez pracodawców, gdyż pozwala na tworzenie bezkonfliktowej atmosfery w miejscu pracy. Umiejętność ta jest wymagana niemal wszędzie – zarówno w najlepiej opłacanych zawodach, jak i korporacjach czy pracy na niższych stanowiskach. Co więcej, umiejętność ta owocuje również poza miejscem pracy!

 • Pracowitość i chęć do nauki

W każdej branży niezwykle istotna jest chęć rozwoju i poszerzania swoich umiejętności. Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy chęć do zwiększania swoich kompetencji oraz pracowitość są zawsze cenione przez pracodawcę.

 • Sympatyczne usposobienie

Brzmi banalnie, jednak znacząco wpływa na nasz wizerunek w oczach pracodawcy. Kandydat, nawet z najlepszym CV, może zmniejszyć swoje szanse na otrzymanie danego stanowiska do minimum, kiedy na rozmowie kwalifikacyjnej okaże się osobą gburowatą i niemiłą.

To tylko niektóre z cech pożądanych na rynku pracy. Wymienione cechy można też oczywiście rozwijać, studiując. Na studiach pracujemy w grupach, rozwijamy analityczne myślenie, ćwiczymy pamięć, wymagana jest od nas chęć rozwoju. Oprócz specjalistycznej wiedzy, jaką zdobywamy, kształcąc się na uniwersytecie czy politechnice, nabywamy również pewne umiejętności miękkie, które przydadzą się w przyszłej pracy. Takie zdolności są bardzo mile widziane przez potencjalnych pracodawców. Warto jednak pamiętać, że to nie wystarczy – odpowiedni wybór studiów może rozwinąć nasze kwalifikacje, a wybór opłacalnego kierunku znacząco zwiększyć nasze szanse na otrzymanie wymarzonego stanowiska.

XXI wiek to nowe, dotąd nieznane zawody, a co za tym idzie – przyszłościowe kierunki kształcenia. Wybierając więc swoją ścieżkę edukacyjną warto wziąć pod uwagę aktualnie panujące trendy na rynku pracy. Posiadając określone predyspozycje można liczyć na naprawdę ciekawy zawód, który zapewni nie tylko pokaźną wypłatę, ale przede wszystkim przyniesie spełnienie zawodowe.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

14 komentarzy

Gosia

Gosia

Wyzwania, jakie przed nami stoją na rynku pracy, wymagają od nas ciągłego doskonalenia i nauki. Wybór odpowiedniego kierunku studiów to jeden z pierwszych kroków, które powinniśmy podjąć na drodze do kariery zawodowej.
Helena

Helena

Podczas wyboru kierunku studiów, warto skorzystać z opinii osób, które wcześniej ukończyły dany kierunek. To pozwoli nam na zorientowanie się w rzeczywistej sytuacji na rynku pracy, a także na poznanie specyfiki danego kierunku studiów.
nauczyciel

nauczyciel

Moim zdaniem, jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze kierunku studiów jest zapotrzebowanie rynku pracy. W dzisiejszych czasach, warto inwestować w przyszłościowe branże i zawody, w których jest najwięcej potencjalnych miejsc pracy.
afrodyta

afrodyta

Bardzo cenne wskazówki, zwłaszcza gdy jest się na etapie poszukiwania pracy. Odpowiedni wybór kierunku studiów to podstawa, aby móc cieszyć się zadowalającą pracą.
Halos

Halos

Bardzo wartościowy artykuł, szczególnie dla osób, które zastanawiają się nad wyborem kierunku studiów. Szczerze polecam zagłębić się w tematykę przyszłościowych zawodów i wybrać kierunek, którego perspektywy są dobre.
Paula

Paula

To wszystko zmienia się dynamicznie. Z pewnością nowe zawody generują potrzebę by kadra była wyuczona.
józef

józef

Dokładnie ciężko teraz coś wybrać bowiem jest przesyt na wielu stanowiskach. Trzeba by szukać innowacyjnych branż i to co wchodzi.
Klaudia

Klaudia

Ta sytuacja ciągle się zmienia i kiedyś to było zarządzanie i marketing, a dzisiaj uważane jest to za słabe bo za dużo ludzi ma ten tytuł.
Joasia

Joasia

A ja myślę, że kto ma maturę to niech wybierze sobie taki kierunek studiów, który lubi i w którym po ukończeniu chciałby pracować. Trudno przewidzieć jakie kierunki studiów dadzą świetną pracę za 5 lat.
przyszły maturzysta Roman

przyszły maturzysta Roman

Po zdaniu matury bardzo ważny jest wybór kierunków studiów, po których powinno się znaleźć bez problemu pracę i to dobrze płatną. W artykule tym widzę co proponujecie i z Waszymi propozycjami w pełni się zgadzam. Programiści na pierwszym miejscu od kilku lat i… ten kierunek chyba wybiorę po zdaniu matury w 2020 roku.
doradca

doradca

Warto mieć taki zawód, w którym pracę znajdzie się zawsze i praca będzie na pewno dobrze płatna. Warto wybrać odpowiedni kierunek kształcenia. Kto ma zawód programisty, to pracę znajdzie z łatwością. Kto wybiera zawód, niech zerknie na tę stronę.
Manta

Manta

Teraz, jeśli przeznaczysz więcej zasobów na szkolenia, możesz być pewien, że ktoś będzie chciał zobaczyć wymierne korzyści - tak jak powinny. Studia i kursy mają znaczenie.
Rumak

Rumak

Niestety wszystko się może zmienić. Kiedyś wszyscy szli na zarządzanie i marketing i już wtedy było wiadomo, że jest za dużo ludzi posiadających takie wykształcenie.
Sosna

Sosna

Dzisiaj liczy się doświadczenie, jednak każda osoba jest inna. Dobrze, że da się prawie wszystkiego nauczyć. Takie teksty pozwalają nakierować się co poprawić u siebie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.