Twoje wsparcie w rekrutacji

Opłacalne kierunki studiów, które zapewnią Ci dobrą pracę

Opłacalne kierunki studiów, które zapewnią Ci dobrą pracę
Ile osób pracuje w wyuczonym zawodzie? Ciekawe wnioski płyną z raportu „AKTYWNI+ Młodzi Polacy na rynku pracy” przygotowanego przez serwis Gumtree i jego partnerów. Wynika z niego, że tylko 50% absolwentów uniwersytetów i szkół wyższych pracuje w wyuczonym zawodzie.

Można zatem stwierdzić, że młodzi ludzie wybierają kierunek studiów niezgodnie ze swoimi preferencjami lub dopiero po ukończeniu studiów odpowiadają sobie na pytanie, w jakim zawodzie chcieliby spełniać się zawodowo. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem studiów i zależy Ci nie tylko na otrzymaniu dyplomu, lecz także ukończeniu kierunku gwarantującego znalezienie dobrze płatnej pracy, to poniżej znajdziesz 5 kierunków, których absolwenci nie narzekają na brak pracy.
 

Jakie studia wybrać?
 

Wybór studiów to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Na przyszłego absolwenta czeka co najmniej pięć lat nauki, która powinna przemienić się w dochodową inwestycję w samego siebie. Dlatego też wybierając przyszły kierunek studiów nie warto sugerować się wyłącznie opinią rodziców, znajomych czy popularnością kierunku, ale własnymi zainteresowaniami i umiejętnościami. Odpowiedz sobie pytania, które pomogą ci w wyborze. Jakie masz hobby? W czym jesteś lepszy od innych? Które przedmioty w szkole sprawiają ci największą przyjemność? Wolisz przedmioty ścisłe czy przepadasz za humanistycznymi?

Warto przejrzeć listę oferowanych kierunków na różnych uczelniach, przeczytać ich opisy i wybrać kilka, które najbardziej przypadły nam do gustu. Należy również mierzyć siły na zamiary i sprawdzić jak wyglądają progi punktowe, limity przyjęć i liczba kandydatów na jedno miejsce. Z dylematem jakie studia wybrać mogą także pomóc fora studenckie i opinie byłych absolwentów o danym kierunku.

Oprócz swoich własnych preferencji warto również zwrócić uwagę na zapotrzebowanie na obecnym rynku pracy. Analizując listę interesujących nas kierunków warto poszukać ofert pracy w Internecie związanych z danym kierunkiem i zwrócić uwagę, jak wiele ich jest. Należy się dobrze zastanowić, czy po ukończeniu wybranego kierunku studiów będziemy w stanie znaleźć zadowalającą nas pracę. Studiowanie mało opłacalnego kierunku studiów, który działa w oderwaniu od potrzeb rynku może być ryzykowne i grozić bezrobociem albo mało satysfakcjonującą pracą.
 

Kierunek studiów a wykonywany zawód
 

Obecnie często słyszy się o osobach, które pracują w zawodach innych, niż te których się wyuczyli. Polityk-historyk sztuki, informatyk-dziennikarz, filozof-redaktor – lista jest znacznie dłuższa. Okazuje się, że obecnie ukończenie danych studiów nie jest pewną gwarancją późniejszej pracy w zawodzie. Można powiedzieć, że praca w zawodzie, który został wyuczony powoli przechodzi do przeszłości. Szybko zmieniająca się gospodarka wymaga, aby pracodawcy szukali kandydatów elastycznych, którzy będą w stanie się do niej dostosować i spełniać się na wielu polach. Wciąż istnieją jednak zawody, wśród których nie można obyć się bez specjalistycznych studiów, np. nie można zostać lekarzem bez studiowania medycyny, prawnikiem bez prawa lub architektem, który nigdy nie studiował architektury.

Jeśli takie zawody cię interesują – nie ma innego wyjścia – wybór kierunku studiów jest jasny. Dostosowanie ścieżki edukacji do wymagań rynku znacznie zwiększa szanse na znalezienie przez studenta pracy w wyspecjalizowanym zawodzie, a wybór kierunków studiów powszechnie uważanych za opłacalne zwiększa szanse na znalezienie odpowiedniej pracy. Największe zapotrzebowanie wśród pracodawców wciąż panuje na wysoko wykwalifikowanych specjalistów.
 

Najlepiej opłacane zawody
 

Przez rozwój nowoczesnych technologii, zmiany w demografii i rozwoju gospodarki międzynarodowej współczesny rynek pracy dynamicznie się zmienia. Zmiany te kształtują zapotrzebowanie na przyszłościowe zawody. Wybór takiego zawodu gwarantuje ułatwione i szybsze znalezienie stanowiska pracy (zazwyczaj w przyszłościowych branżach miejsc pracy jest dużo), satysfakcjonujące zarobki oraz doskonałą okazję do samorozwoju. Zobacz jakie zawody są obecnie najlepiej opłacane: 

1) Programiści na pierwszym miejscu od kilku lat i…

…nic nie wskazuje, że zmieni się to w najbliższym czasie. W ostatnich latach w Polsce zainwestowało wiele zachodnich koncernów z branży IT, które cyklicznie poszukują informatyków i programistów. Trzeba też pamiętać, że ta branża rozwija się niezwykle dynamicznie. Nowe technologie wymagają zatrudnienia specjalistów z odpowiednim wykształceniem. Specjaliści nie mają też wątpliwości, że programiści są uprzywilejowaną grupą pracowników – nie tylko mogą przebierać w ofertach pracy, lecz także negocjować warunki zatrudnienia.

2) Analitycy kredytowi

Ich zadanie sprowadza się do przeanalizowania wniosków kredytowych zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców oraz firm. Aby wykonywać tę pracę, konieczna jest umiejętność łączenia faktów i działania zgodnie z procedurami. Analitycy kredytowi mają szerokie możliwości, jeżeli chodzi o potencjalne miejsca zatrudnienia – są to wszystkie banki i instytucje zajmujące się udzielaniem pożyczek. Ponieważ rynek finansowy rozwija się nieustannie, pracy dla nich z pewnością nie zabraknie.

3) Doradcy podatkowi

Skomplikowany system podatkowy nie sprzyja przedsiębiorcom. To właśnie oni najczęściej korzystają z usług biur rachunkowych, których przybywa z każdym rokiem, to również oni poszukują doradców podatkowych. Za popytem na takie usługi pojawiają się na rynku kolejne firmy świadczące usługi doradcze i zajmujące się kompleksowym prowadzeniem księgowości dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jeżeli masz analityczny umysł, lubisz liczyć i nie boisz się nieustannie zmieniających się przepisów, to przemyśl właśnie ten kierunek studiów.

4) Z miłości do maszyn – mechanika i budowa maszyn

Coraz częściej w zakładach pracy można spotkać maszyny. Automatyzacja pracy ma miejsce na naszych oczach. Aby wykorzystywane maszyny działały sprawnie, potrzebni są specjaliści, którzy będą w stanie je zaprojektować i przeprowadzać cykliczne prace konserwacyjne. Jeżeli uwielbiasz majsterkować, jesteś zafascynowany światem techniki i nowoczesnych rozwiązań, to z pewnością możesz liczyć, że po ukończeniu takiego kierunku bez trudu znajdziesz zatrudnienie i będziesz realizował swoje pasje.

5) Inżynierowie budownictwa

Szacuje się, że w Polsce brakuje co najmniej 700 tys. mieszkań. Choć w ostatnich latach zostało zrealizowanych wiele ciekawych inwestycji, to jednak w dalszym ciągu brakuje zarówno lokali mieszkalnych, jak i usługowych. Aby takie mogły powstawać, potrzebni są eksperci specjalizujący się w budownictwie. Wybierając ten kierunek, również możesz być pewien, że pracy dla ciebie nie zabraknie, a ty będziesz miał możliwość pracować przy realizacji nowoczesnych i ciekawych inwestycji.
 

Pożądane umiejętności na rynku pracy
 

Specjalistyczna wiedza, która zapewniają najbardziej opłacalne kierunki studiów jest ważna, ale pracodawcy zwracają uwagę również na inne umiejętności. Zdecydowana większość zatrudniających potwierdza, że szuka pracowników, którzy posiadają tzw. umiejętności miękkie. Kompetencje miękkie, nie są, jak mogłaby sugerować ich nazwa, nieistotne. Są to te umiejętności, które przydają się w każdej branży. Bardzo często są one nawet równie ważne lub nawet ważniejsze niż umiejętności twarde, jak np. jak znajomość języków obcych. Eksperci za najważniejsze predyspozycje każdego pracownika uznają:

  • Logiczne i krytyczne myślenie

Obecnie zaawansowana technologia zobowiązuje do umiejętności szybkiego i analitycznego myślenia. Pracownik, który potrafi krytycznie i logicznie podejść do zaistniałego problemu jest na rynku pracy bardzo ceniony i może liczyć na karierę w najlepiej opłacanych zawodach.

  • Umiejętność negocjowania

Ta umiejętność ceniona jest w pracy grupowej oraz przy współpracy z klientami. Bezkonfliktowe rozwiązywanie zaistniałych sporów jest istotne w każdej pracy, w której mamy do czynienia z zasobami ludzkimi.  Jeśli rozważasz, jakie studia wybrać, aby nauczyć się negocjowania to podpowiadamy, że takie zagadnienia realizowane są na przykład na ekonomii, zarządzaniu czy psychologii.

  • Kreatywność

Kreatywność jest absolutnie niezbędna na stanowiskach w branży marketingowej, rozrywkowej czy w mediach. Przydaje się właściwie w każdej możliwej pracy, gdyż dzięki kreatywnemu myśleniu powstają nowe usługi i produkty. Opłacalnymi kierunkami studiów, gdzie jest stymulowana kreatywność studentów, są wszelkie związane z komunikacją, ale też kierunki społeczne, artystyczne czy techniczne.

  • Umiejętność współpracy w grupie

W każdej pracy istotne jest porozumienie i umiejętność współpracy z innymi ludźmi. Otwartość jest bardzo ceniona przez pracodawców, gdyż pozwala na tworzenie bezkonfliktowej atmosfery w miejscu pracy. Umiejętność ta jest wymagana niemal wszędzie – zarówno w najlepiej opłacanych zawodach, jak i korporacjach czy pracy na niższych stanowiskach. Co więcej, umiejętność ta owocuje również poza miejscem pracy!

  • Pracowitość i chęć do nauki

W każdej branży niezwykle istotna jest chęć rozwoju i poszerzania swoich umiejętności. Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy chęć do zwiększania swoich kompetencji oraz pracowitość są zawsze cenione przez pracodawcę.

  • Sympatyczne usposobienie

Brzmi banalnie, jednak znacząco wpływa na nasz wizerunek w oczach pracodawcy. Kandydat, nawet z najlepszym CV, może zmniejszyć swoje szanse na otrzymanie danego stanowiska do minimum, kiedy na rozmowie kwalifikacyjnej okaże się osobą gburowatą i niemiłą.

To tylko niektóre z cech pożądanych na rynku pracy. Wymienione cechy można też rozwijać studiując. Na studiach pracujemy w grupach, rozwijamy analityczne myślenie, ćwiczymy pamięć, wymagana jest od nas chęć rozwoju. Oprócz specjalistycznej wiedzy, jaką zdobywamy kształcąc się na uniwersytecie czy politechnice, nabywamy również umiejętności miękkie, które przydadzą się w przyszłej pracy. Takie zdolności są bardzo mile widziane przez potencjalnych pracodawców. Warto jednak pamiętać, że to nie wystarczy –odpowiedni wybór studiów może rozwinąć nasze kwalifikacje, a wybór opłacalnego kierunku znacząco zwiększyć nasze szanse na otrzymanie wymarzonego stanowiska.

XXI wiek to nowe, dotąd nieznane zawody, a co za tym idzie – kierunki kształcenia. Wybierając więc swoją ścieżkę edukacyjną warto wziąć pod uwagę aktualnie panujące trendy na rynku pracy. Posiadając określone predyspozycje można liczyć na naprawdę ciekawy zawód, który zapewni nie tylko pokaźną wypłatę, ale przede wszystkim przyniesie spełnienie zawodowe.

Oceń ten wpis
Opłacalne kierunki studiów, które zapewnią Ci dobrą pracę
Ocena: 4.5, liczba głosów: 12

Opinie

doradca
2019-05-24, 11:26
Warto mieć taki zawód, w którym pracę znajdzie się zawsze i praca będzie na pewno dobrze płatna. Warto wybrać odpowiedni kierunek kształcenia. Kto ma zawód programisty, to pracę znajdzie z łatwością. Kto wybiera zawód, niech zerknie na tę stronę.
Manta
2019-05-03, 14:58
Teraz, jeśli przeznaczysz więcej zasobów na szkolenia, możesz być pewien, że ktoś będzie chciał zobaczyć wymierne korzyści - tak jak powinny. Studia i kursy mają znaczenie.
Rumak
2019-04-05, 14:21
Niestety wszystko się może zmienić. Kiedyś wszyscy szli na zarządzanie i marketing i już wtedy było wiadomo, że jest za dużo ludzi posiadających takie wykształcenie.
Sosna
2019-03-26, 11:26
Dzisiaj liczy się doświadczenie, jednak każda osoba jest inna. Dobrze, że da się prawie wszystkiego nauczyć. Takie teksty pozwalają nakierować się co poprawić u siebie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.