!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca lokalnie

Specyfika rynku pracy w Cieszynie

6 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

0 komentarzy

Specyfika rynku pracy w Cieszynie
Cieszyn jest niewielką miejscowością przygraniczną, której gospodarka opiera się na kilku fundamentach. Niewątpliwie duże znaczenie dla miasta ma położenie na granicy polsko-czeskiej, co sprawia że miasto jest bardzo atrakcyjne dla przedsiębiorstw prowadzących swoje interesy między innymi z naszym południowym sąsiadem.

Cieszyn znajduje się również na ważnym szlaku komunikacyjnym, co przyciąga uwagę firm transportowych oraz produkcyjnych. Bardzo duże znaczenie dla miasta ma jednak turystyczny charakter regionu oraz uczelnie znajdujące się w Cieszynie. Te czynniki sprawiły, że w mieście najprężniej funkcjonuje branża handlowo-usługowa. Liczne przedsiębiorstwa starają się spełnić oczekiwania turystów.

Jakich pracowników chłonie rynek pracy w Cieszynie?

Cieszyn, mimo iż jest jednym z dwóch największych miast w powiecie, to jego rynek pracy nie jest specjalnie duży. Nie można za to narzekać na brak różnorodności. W mieście funkcjonują przedsiębiorstwa reprezentujące różne branże.

Jakie firmy działają w Cieszynie?

  • Według badań GUS największą ilość firm można znaleźć w sektorze handlu i usług. To rodzi wiele miejsc pracy dla sprzedawców oraz fachowców w różnych zawodach usługowych.
  • W regionie funkcjonuje wiele firm budowlanych i remontowych, a deficyt fachowców sprawia, że osoby wykwalifikowane w budownictwie powinny znaleźć bez większych problemów zatrudnienie.
  • Duży udział w rynku mają firmy zajmujące się obsługą i sprzedażą nieruchomości.
  • Cieszyn dzięki swojej lokalizacji ściągnął także przedsiębiorstwa produkcyjne oraz transportowe. Wakaty znajdą się dla pracowników niższego szczebla i specjalistów na liniach produkcyjnych. Firmy logistyczne poszukują kierowców i magazynierów.
  • Miasto odwiedza wielu turystów zarówno z Polski, jak i Czech, a to generuje spore zapotrzebowanie na usługi turystyczne i gastronomiczne. W okolicach zamku oraz rynku można znaleźć multum lokali, które regularnie poszukują pracowników.

Zresztą przemysł turystyczny jest bardzo ważny dla całego regionu. Powiat cieszyński w stronę Ustronia i Wisły w znacznej mierze buduje swoją gospodarkę na turystyce.

Atrakcyjna lokalizacja dużym atutem Cieszyna

Cieszyn może się pochwalić doskonałą lokalizacją dającą duże możliwości mieszkańcom oraz przedsiębiorcom. Ulokowanie miasta na granicy z Czechami otworzyło przed Cieszynianami rynek pracy u naszego południowego sąsiada. Z tego samego powodu miasto stało się atrakcyjną bazą dla firm prowadzących interesy z czeskimi przedsiębiorcami. Czesi także chętnie robią zakupy w Polsce i tłumnie odwiedzają cieszyńskie sklepy.

Miasto jest bardzo atrakcyjne dla turystów. Wynika to z pięknego zamku i starego miasta, ale także z lokalizacji.

Video

W powiecie znajdują się atrakcyjne ośrodki górskie, jak Wisła i Ustroń. Cieszyn jest zaś jednym z największych miast w ich okolicy, dzięki czemu staje się obowiązkowym punktem wycieczek. Cieszyn i pobliskie kurorty zimowe generują liczne miejsca pracy i dają także możliwość podjęcia pracy sezonowej. Młode osoby uczące się w Cieszynie mogą równocześnie zarabiać przy obsłudze turystów czy to w gastronomii, czy w branży usługowej.

Przez Cieszyn przebiega ważny szlak komunikacyjny. Droga S52 łączy się w Bielsku-Białej z S1, co daje firmom transportowym łatwy dostęp do Słowacji oraz na północ Polski. Wcześniej droga krajowa 81 prowadzi kolejny szlak do centrum Górnego Śląska. Takie połączenia przyciągają inwestorów chcących mieć bazy logistyczne przy granicy z Czechami.

Rozbudowana infrastruktura drogowa i niedaleka odległość od Bielska-Białej sprawiły, że bielski rynek pracy stał się bardzo atrakcyjny dla mieszkańców Cieszyna. W byłym mieście wojewódzkim mogą oni znaleźć znacznie więcej możliwości budowania kariery zawodowej. Osoby szukające pracy na produkcji i niemogące znaleźć zatrudnienia mogą się posiłkować licznymi zakładami znajdującymi się w niedalekim Skoczowie. Lokalizacja Cieszyna daje bardzo szerokie możliwości i znacząco poszerza lokalny rynek pracy.

Rynek pracy w Cieszynie nie jest bardzo duży, ale przy tym jest dość zróżnicowany. Co więcej, mieszkańcy miasta mają swobodny dostęp do wielu innych miejscowości znacząco poszerzających możliwości rozwoju kariery zawodowej. Osoby chcące pracować na pewno znajdą zatrudnienie w Cieszynie bądź w jego okolicach.

To może Cię również zainteresować

Praca Cieszyn

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.