Twoje wsparcie w rekrutacji

Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka
Powiększenie rodziny to piękne wydarzenie. Wiąże się jednak z licznymi obowiązkami, które po przyjściu malucha na świat trzeba dopełnić. Prawodawca wyszedł więc naprzeciw potrzebom świeżo upieczonych rodziców i uwzględnił to wydarzenie w regulacjach urlopowych. Komu należy się urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka? Czy ojcu przysługują dni wolne do opieki nad żoną po porodzie? Ile wynosi wymiar takiego urlopu i kiedy można z niego skorzystać? Podpowiadamy!

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Kiedy na świat przychodzi potomek, w życiu zachodzi wiele zmian. Już przed porodem towarzyszy nam wiele obowiązków – zakup wózka, łóżeczka, ciuszków i wszelkich akcesoriów pielęgnacyjnych. Często już w szpitalu okazuje się, że jeszcze nie wszystko jest skompletowane i ojciec dziecka musi dokupić kilka istotnych rzeczy, a oprócz tego załatwić sprawy urzędowe. Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka jest więc bardzo przydatnym przywilejem, który umożliwia wsparcie młodych rodziców w tych pięknych, aczkolwiek wymagających chwilach.

Urlop okolicznościowy w związku z urodzeniem dziecka przysługuje obojgu rodzicom. Wprawdzie nie ma takiego zapisu w Kodeksie pracy, jednak reguluje to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 281 ze zm.). Zawarty w § 15 tego dokumentu zapis głosi, że pracownik, któremu urodziło się dziecko, ma prawo do 2 dni wolnych od obowiązku świadczenia pracy i jest to właśnie tzw. urlop okolicznościowy z tytułu dziecka.

Kto otrzyma urlop po urodzeniu dziecka?Prawo do takiego urlopu dotyczy osób zatrudnionych na umowie o pracę, a także na zasadzie powołania, mianowania i wyboru. Uprawnienia do dni wolnych na specjalną okoliczność nie mają więc osoby świadczące usługi na umowach cywilnoprawnych, bowiem nie pozostają one w stosunku pracy z zatrudniającym.

Niemniej najczęściej zleceniodawcy nie pozostają obojętni na tego typu okoliczności i godzą się na przesunięcie terminu zlecenia.

Urlop dla ojca po urodzeniu dziecka

Choć zgodnie z Rozporządzeniem urlop okolicznościowy urodzenie dziecka przysługuje obojgu rodzicom, to w praktyce sprawa wygląda nieco inaczej. Otóż takie zwolnienie od świadczenia pracy może zostać udzielone tylko wówczas, gdy pracownik w danym dniu byłby zobligowany do stawienia się w pracy. Nie może zostać udzielony dodatkowy dzień wolny, kiedy zgodnie z grafikiem ma wolne, przebywa na urlopie bezpłatnym czy na L4. Zatem choć formalnie matce dziecka przysługują 2 dni wolne, to jednak trzeba pamiętać, że ta wraz z dniem porodu nabywa uprawnienia do urlopu macierzyńskiego. Tym samym w rzeczywistości jest to urlop dla ojca po urodzeniu dziecka, m.in. w celu opieki nad żoną po porodzie.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop okolicznościowy ślub

Warto pamiętać, że urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka może być wykorzystany zarówno w dniu narodzin potomka i dzień po, jak i w zupełnie innym terminie. Nie ma też obowiązku wykorzystywania obu dni łącznie. Konieczne jest natomiast powiązanie dni wolnych z okolicznością.

Tym samym urlop dla ojca po urodzeniu dziecka powinien być wykorzystany w celu opieki nad niemowlakiem i jego matką czy załatwianiem spraw urzędowych. Do tych należy między innymi zgłoszenie narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz w dziale kadr zakładu pracy, ubieganie się o Becikowe czy o wypłatę świadczenia z tytułu dodatkowego ubezpieczenia. Tak więc okazji do wykorzystania urlopu dla ojca po urodzeniu dziecka jest naprawdę wiele.

Dodajmy przy tym, że chęć skorzystania z urlopu ojcowskiego nie ma wpływu na prawo ze skorzystania z urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka.

Urlop okolicznościowy po urodzeniu dziecka a cesarka

Po narodzeniu dziecka matka najczęściej wraz z maluchem pozostaje jeszcze w szpitalu. Uspokajamy przy tym wszystkie przyszłe matki: w kwestii urlopów macierzyńskiego i okolicznościowego nie ma znaczenia rodzaj porodu. Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka bez względu na to, czy odbyło się to naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, przysługuje w równej mierze ojcu, a matce tak samo świadczenie macierzyńskie.

Jest to więc okazja dla ojca do uregulowania powyżej wspomnianych kwestii, ale też do opieki nad maleństwem i nacieszenia się jego obecnością. Pierwsze chwile po narodzinach są szczególne i emocjonujące, dlatego wielu mężczyzn decyduje się z wolnego skorzystać właśnie wtedy. Niemniej nie ma takiego obowiązku – można to uczynić również w dowolnym momencie, jednak pod warunkiem, że urlop będzie wykorzystany na wydarzenia związane z narodzinami potomka, co trzeba odpowiednio uzasadnić pracodawcy.

Zapamiętaj!Chcąc skorzystać z urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia potomka, niezbędne jest złożenie u pracodawcy odpowiedniego dokumentu, czyli wniosku o urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Warto bowiem pamiętać, że pracodawca nie ma możliwości odmówienia udzielenia tego urlopu, jednak nie może też udzielić go z własnej inicjatywy.

Wniosek o urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – wzór

W związku z tym, że urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka jest udzielany na prośbę pracownika, niezbędne jest złożenie wniosku u pracodawcy. Szukasz odpowiedzi na pytanie „Jak wygląda wniosek o urlop okolicznościowy urodzenie dziecka wzór?”. Otóż nie ma jednej, obowiązującej formuły. Zdradzamy więc, jak stworzyć samodzielnie taki dokument.

Co powinien zawierać wzór wniosku o urlop okolicznościowy urodzenie dziecka?

  • Data i miejsce sporządzenia dokumentu
  • Dane pracodawcy
  • Dane pracownika ubiegającego się o urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka
  • Wskazanie przysługującej liczby dni wolnych
  • Podanie daty, kiedy urlop okolicznościowy urodzenie dziecka ma zostać udzielony
  • Wskazanie celu wykorzystania urlopu – np. opieka nad dzieckiem i matką, załatwianie spraw w Urzędzie Stanu Cywilnego
  • Odręczny podpis pracownika

Warto wiedzieć, że pracodawca ma prawo zażądać od pracownika dokumentu potwierdzającego zaistniałe okoliczności. Oznacza to, że może, choć nie musi, poprosić o odpis aktu urodzenia dziecka.

Poronienie lub śmierć dziecka a praca

Bywają i przykre zdarzenia, w których noworodek umiera zaraz po porodzie lub w trakcie. Niekiedy też dochodzi do poronień już w zaawansowanej ciąży. W przypadku takiej tragedii nie oczekuje się rzecz jasna, że rodzice od razu stawią się w pracy. Po urodzeniu martwego dziecka matce nadal przysługują dni wolne, by mogła dojść do siebie i przejść bez dodatkowych stresów przez trudny okres żałoby. Reguluje to Kodeks pracy.

Urlop macierzyński a zgon dzieckaW razie urodzenia martwego dziecka bądź jego przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński trwający do 8 tygodni po porodzie i nie krótszy niż 7 dni od dnia zgonu dziecka.

Osobie na macierzyńskim nie przysługuje wówczas urlop okolicznościowy z racji tego, że już przebywa na urlopie. Z kolei urlop macierzyński po poronieniu jest skrócony.

Ojciec w razie takiego zdarzenia również ma prawo do urlopu: okolicznościowego (2 dni) oraz urlopu z tytułu zgonu dziecka (2 dni). Łącznie obojgu rodzicom przysługuje 4 dni urlopu okolicznościowego, przy czym matce tylko w przypadku, gdy nie jest na macierzyńskim.

Każdy zatrudniony ma możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka. Warto jednak pamiętać o przedłożeniu wniosku, w którym uzasadnione będą okoliczności. Takie dni wolne nie wliczają się do wymiaru urlopu wypoczynkowego, a za skorzystanie z nich przysługuje wynagrodzenie. Warto więc skorzystać z tej dodatkowej możliwości, jaką prawodawca dał rodzicom.

Oceń ten wpis
Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka
Ocena: 3.6, liczba głosów: 17

Opinie

Thorgal
2019-12-10, 16:34
Urodzenie dziecka to chyba chodzi o ten dzień przebywania w szpitalu? W ogóle dzisiaj skomplikowane są nazewnictwa urlopów macierzyńskich czy rodzicielskich. Dobrze jednak opisany temat.
Leon
2019-12-03, 11:25
Ojciec-pracownik ma prawo do 2 dni wolnych w związku z urodzeniem się jego dziecka. Warto przeczytać ten artykuł.
Tadeusz Ganczarczyk
2019-05-13, 15:40
Bardzo dobrze, że z tego artykułu wiadomo, ile dni przysługuje i komu, na jakich warunkach urlop okolicznościowy związany z urodzeniem dziecka.
Rastaman
2019-05-08, 19:25
To dobrze napisane by wiedzieć. W sumie to zupełnie nie jest często interesujące dla tych co nie myślą o dziecku ;) Ludzie dopiero w afekcie starają się o taką wiedzę.
Tadzia
2019-05-04, 12:50
Zazwyczaj pracownicy, którzy wkrótce będą mieli dziecko, składają wniosek o odpowiedni urlop bez wynagrodzenia przed takim faktem dokonanym. Rożnie to bywa z tym.
Rumba
2019-04-15, 10:16
Teraz coś mają z tym zmienić słyszałem, że ojciec może być 2 tygodnie z matką po porodzie bez brania jakichś specjalnych dni wolnych. Teraz jakieś zasady się mają zmienić.
Roma
2019-03-29, 11:27
Wszystko proste w takiej sytuacji. Dobrze jednak posiłkować się takimi wzorami. Oczywiste sprawy dobrze jednak poznać przez czytelne objaśnienie wszystkiego, by było wiadomo co i jak.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.