Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka

22 lutego 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

12 komentarzy
Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka
Powiększenie rodziny to piękne wydarzenie. Wiąże się jednak z licznymi obowiązkami, które po przyjściu malucha na świat trzeba dopełnić. Prawodawca wyszedł więc naprzeciw potrzebom świeżo upieczonych rodziców i uwzględnił to wydarzenie w regulacjach urlopowych. Komu należy się urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka? Czy ojcu przysługują dni wolne do opieki nad żoną po porodzie? Ile wynosi wymiar takiego urlopu i kiedy można z niego skorzystać? Podpowiadamy!

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Kiedy na świat przychodzi potomek, w życiu zachodzi wiele zmian. Już przed porodem towarzyszy nam wiele obowiązków – zakup wózka, łóżeczka, ciuszków i wszelkich akcesoriów pielęgnacyjnych. Często już w szpitalu okazuje się, że jeszcze nie wszystko jest skompletowane i ojciec dziecka musi dokupić kilka istotnych rzeczy, a oprócz tego załatwić sprawy urzędowe. Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka jest więc bardzo przydatnym przywilejem, który umożliwia wsparcie młodych rodziców w tych pięknych, aczkolwiek wymagających chwilach.

Urlop okolicznościowy w związku z urodzeniem dziecka przysługuje obojgu rodzicom. Wprawdzie nie ma takiego zapisu w Kodeksie pracy, jednak reguluje to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 281 ze zm.). Zawarty w § 15 tego dokumentu zapis głosi, że pracownik, któremu urodziło się dziecko, ma prawo do 2 dni wolnych od obowiązku świadczenia pracy i jest to właśnie tzw. urlop okolicznościowy z tytułu dziecka.

Kto otrzyma urlop po urodzeniu dziecka?
Prawo do takiego urlopu dotyczy osób zatrudnionych na umowie o pracę, a także na zasadzie powołania, mianowania i wyboru. Uprawnienia do dni wolnych na specjalną okoliczność nie mają więc osoby świadczące usługi na umowach cywilnoprawnych, bowiem nie pozostają one w stosunku pracy z zatrudniającym.

Niemniej najczęściej zleceniodawcy nie pozostają obojętni na tego typu okoliczności i godzą się na przesunięcie terminu zlecenia.

Urlop dla ojca po urodzeniu dziecka

Choć zgodnie z Rozporządzeniem urlop okolicznościowy urodzenie dziecka przysługuje obojgu rodzicom, to w praktyce sprawa wygląda nieco inaczej. Otóż takie zwolnienie od świadczenia pracy może zostać udzielone tylko wówczas, gdy pracownik w danym dniu byłby zobligowany do stawienia się w pracy. Nie może zostać udzielony dodatkowy dzień wolny, kiedy zgodnie z grafikiem ma wolne, przebywa na urlopie bezpłatnym czy na L4. Zatem choć formalnie matce dziecka przysługują 2 dni wolne, to jednak trzeba pamiętać, że ta wraz z dniem porodu nabywa uprawnienia do urlopu macierzyńskiego. Tym samym w rzeczywistości jest to urlop dla ojca po urodzeniu dziecka, m.in. w celu opieki nad żoną po porodzie.

Szukasz pracy?
Dodana

Pracownik magazynu w Heerlen – PRACA IDEALNA NA WAKACJE

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • Holandia
  • 58-65 zł / h
Dodana
Dodana

Praca przy pakowaniu /Пакування

SGP APT Sp. z o.o.

  • Kostrzyn nad Odrą
Dodana
Dodana

Warto pamiętać, że urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka może być wykorzystany zarówno w dniu narodzin potomka i dzień po, jak i w zupełnie innym terminie. Nie ma też obowiązku wykorzystywania obu dni łącznie. Konieczne jest natomiast powiązanie dni wolnych z okolicznością.

Video

Tym samym urlop dla ojca po urodzeniu dziecka powinien być wykorzystany w celu opieki nad niemowlakiem i jego matką czy załatwianiem spraw urzędowych. Do tych należy między innymi zgłoszenie narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz w dziale kadr zakładu pracy, ubieganie się o Becikowe czy o wypłatę świadczenia z tytułu dodatkowego ubezpieczenia. Tak więc okazji do wykorzystania urlopu dla ojca po urodzeniu dziecka jest naprawdę wiele.

Dodajmy przy tym, że chęć skorzystania z urlopu ojcowskiego nie ma wpływu na prawo ze skorzystania z urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka.

Urlop okolicznościowy po urodzeniu dziecka a cesarka

Po narodzeniu dziecka matka najczęściej wraz z maluchem pozostaje jeszcze w szpitalu. Uspokajamy przy tym wszystkie przyszłe matki: w kwestii urlopów macierzyńskiego i okolicznościowego nie ma znaczenia rodzaj porodu. Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka bez względu na to, czy odbyło się to naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, przysługuje w równej mierze ojcu, a matce tak samo świadczenie macierzyńskie.

Jest to więc okazja dla ojca do uregulowania powyżej wspomnianych kwestii, ale też do opieki nad maleństwem i nacieszenia się jego obecnością. Pierwsze chwile po narodzinach są szczególne i emocjonujące, dlatego wielu mężczyzn decyduje się z wolnego skorzystać właśnie wtedy. Niemniej nie ma takiego obowiązku – można to uczynić również w dowolnym momencie, jednak pod warunkiem, że urlop będzie wykorzystany na wydarzenia związane z narodzinami potomka, co trzeba odpowiednio uzasadnić pracodawcy.

Zapamiętaj!
Chcąc skorzystać z urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia potomka, niezbędne jest złożenie u pracodawcy odpowiedniego dokumentu, czyli wniosku o urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Warto bowiem pamiętać, że pracodawca nie ma możliwości odmówienia udzielenia tego urlopu, jednak nie może też udzielić go z własnej inicjatywy.

Wniosek o urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – wzór

W związku z tym, że urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka jest udzielany na prośbę pracownika, niezbędne jest złożenie wniosku u pracodawcy. Szukasz odpowiedzi na pytanie „Jak wygląda wniosek o urlop okolicznościowy urodzenie dziecka wzór?”. Otóż nie ma jednej, obowiązującej formuły. Zdradzamy więc, jak stworzyć samodzielnie taki dokument.

Co powinien zawierać wzór wniosku o urlop okolicznościowy urodzenie dziecka?

  • Data i miejsce sporządzenia dokumentu
  • Dane pracodawcy
  • Dane pracownika ubiegającego się o urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka
  • Wskazanie przysługującej liczby dni wolnych
  • Podanie daty, kiedy urlop okolicznościowy urodzenie dziecka ma zostać udzielony
  • Wskazanie celu wykorzystania urlopu – np. opieka nad dzieckiem i matką, załatwianie spraw w Urzędzie Stanu Cywilnego
  • Odręczny podpis pracownika

Warto wiedzieć, że pracodawca ma prawo zażądać od pracownika dokumentu potwierdzającego zaistniałe okoliczności. Oznacza to, że może, choć nie musi, poprosić o odpis aktu urodzenia dziecka.

Poronienie lub śmierć dziecka a praca

Bywają i przykre zdarzenia, w których noworodek umiera zaraz po porodzie lub w trakcie. Niekiedy też dochodzi do poronień już w zaawansowanej ciąży. W przypadku takiej tragedii nie oczekuje się rzecz jasna, że rodzice od razu stawią się w pracy. Po urodzeniu martwego dziecka matce nadal przysługują dni wolne, by mogła dojść do siebie i przejść bez dodatkowych stresów przez trudny okres żałoby. Reguluje to Kodeks pracy.

Urlop macierzyński a zgon dziecka
W razie urodzenia martwego dziecka bądź jego przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński trwający do 8 tygodni po porodzie i nie krótszy niż 7 dni od dnia zgonu dziecka.

Osobie na macierzyńskim nie przysługuje wówczas urlop okolicznościowy z racji tego, że już przebywa na urlopie. Z kolei urlop macierzyński po poronieniu jest skrócony.

Ojciec w razie takiego zdarzenia również ma prawo do urlopu: okolicznościowego (2 dni) oraz urlopu z tytułu zgonu dziecka (2 dni). Łącznie obojgu rodzicom przysługuje 4 dni urlopu okolicznościowego, przy czym matce tylko w przypadku, gdy nie jest na macierzyńskim.

Każdy zatrudniony ma możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka. Warto jednak pamiętać o przedłożeniu wniosku, w którym uzasadnione będą okoliczności. Takie dni wolne nie wliczają się do wymiaru urlopu wypoczynkowego, a za skorzystanie z nich przysługuje wynagrodzenie. Warto więc skorzystać z tej dodatkowej możliwości, jaką prawodawca dał rodzicom.

Najczęściej zadawane pytania

Komu przysługuje urlop okolicznościowy po urodzeniu dziecka?

Urlop okolicznościowy przysługuje z tytułu urodzenia dziecka każdemu pracownikowi zatrudnionemu ze stosunkiem pracy, tj.: na umowie o pracę, powołaniu, mianowaniu itp. Matce z racji narodzin dziecka przysługuje świadczenie macierzyńskie, więc okolicznościowy jej wówczas nie obejmuje (ponieważ już przebywa ona na urlopie).

Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje po urodzeniu dziecka?

Matka po porodzie przebywa na urlopie macierzyńskim, więc w zasadzie urlop okolicznościowy jej nie dotyczy. Z kolei ojcu z racji narodzin dziecka przysługuje urlop okolicznościowy w wymiarze 2 dni. Oprócz tego ma prawo do urlopu rodzicielskiego i wychowawczego.

Jak otrzymać urlop okolicznościowy po urodzeniu dziecka?

Gdy urodzi się dziecko, należy złożyć wniosek do pracodawcy o urlop okolicznościowy z tego tytułu. Warto też mieć odpis aktu urodzenia, gdyż pracodawca ma prawo poprosić o taki dokument. 2 dni wolnego można wykorzystać w dowolnych terminach, jednak mają być przeznaczone na załatwianie spraw związanych z narodzinami, a więc formalności, opiekę nad matką i dzieckiem itp.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

12 komentarzy

ELiza

ELiza

Jestem zadowolony, że w Polsce istnieje taki zapis w regulacji prawa pracy. Jest to bardzo ważne dla rodziców i dla ich dzieci, ale również szanuje to godność pracy i regulaminy w firmie. Dzięki temu urlopowi pracownicy mogą na czas skupić się na swojej rodzinie.
Remik

Remik

Bardzo istotna informacja dla mnie jako osoby poszukującej pracy, którą kiedyś będę potrzebował. Bardzo dobrze, że istnieje możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka.
Ajsza

Ajsza

Bardzo ciekawe informacje, nie wiedziałam, że pracownik ma prawo do urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka. To bardzo ważne prawo dla rodziców, którzy potrzebują czasu na załatwienie różnych spraw związanych z narodzinami dziecka.
oddelegowany JU

oddelegowany JU

Bardzo dobrze, że istnieje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka, jest to bardzo ważne dla rodziców i dla dziecka, potrzebują czasu na dostosowanie się do nowych warunków. Wspaniale, że ten urlop jest udzielany dla ojca i matki równej mierze, uważam, że to sprawiedliwe.
Jolanta

Jolanta

Urodzenie dziecka to jeden z wielu ważnych dni w życiu człowieka, więc to także ma znaczenie i dobrze iż jest regulowane.
Thorgal

Thorgal

Urodzenie dziecka to chyba chodzi o ten dzień przebywania w szpitalu? W ogóle dzisiaj skomplikowane są nazewnictwa urlopów macierzyńskich czy rodzicielskich. Dobrze jednak opisany temat.
Leon

Leon

Ojciec-pracownik ma prawo do 2 dni wolnych w związku z urodzeniem się jego dziecka. Warto przeczytać ten artykuł.
Tadeusz Ganczarczyk

Tadeusz Ganczarczyk

Bardzo dobrze, że z tego artykułu wiadomo, ile dni przysługuje i komu, na jakich warunkach urlop okolicznościowy związany z urodzeniem dziecka.
Rastaman

Rastaman

To dobrze napisane by wiedzieć. W sumie to zupełnie nie jest często interesujące dla tych co nie myślą o dziecku ;) Ludzie dopiero w afekcie starają się o taką wiedzę.
Tadzia

Tadzia

Zazwyczaj pracownicy, którzy wkrótce będą mieli dziecko, składają wniosek o odpowiedni urlop bez wynagrodzenia przed takim faktem dokonanym. Rożnie to bywa z tym.
Rumba

Rumba

Teraz coś mają z tym zmienić słyszałem, że ojciec może być 2 tygodnie z matką po porodzie bez brania jakichś specjalnych dni wolnych. Teraz jakieś zasady się mają zmienić.
Roma

Roma

Wszystko proste w takiej sytuacji. Dobrze jednak posiłkować się takimi wzorami. Oczywiste sprawy dobrze jednak poznać przez czytelne objaśnienie wszystkiego, by było wiadomo co i jak.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.