Twoje wsparcie w rekrutacji

Ile trwa urlop macierzyński?

Ile trwa urlop macierzyński?
Każda świeżo upieczona mama pierwsze tygodnie po porodzie powinna spędzić w spokoju, relaksując się i dochodząc do pełni sił. To jednocześnie czas, który pragnie poświęcić swojemu maluszkowi – być blisko niego i obdarzyć go maksymalną opieką. Co jednak z obowiązkami zawodowymi? Na mocy Kodeksu pracy, kobiety będące zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę, mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Dowiedz się więc, ile trwa urlop macierzyński, a także w jaki sposób można go obliczyć!

Urlop macierzyński stanowi płatną przerwę w pracy, która zapewnia matce dziecka możliwość spędzenia czasu z noworodkiem, a także zregenerowanie się po porodzie naturalnym, kleszczowym lub cięciu cesarskim. Jest to urlop niezbywalny, a zatem nie można się go zrzec ani go nie otrzymać – pracodawca ma obowiązek go udzielić. Należy się on wszystkim kobietom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, na zasadzie mianowania czy powołania – bez względu na wymiar etatu. Urlopu macierzyńskiego nie otrzymają natomiast osoby wykonujące zlecenia na umowach cywilnoprawnych.

Ile wynosi urlop macierzyński

Kwestie urlopu macierzyńskiego zostały uregulowane w Kodeksie pracy. Art. 180 nosi nazwę „Urlop macierzyński” i dokładnie precyzuje takie kwestie, jak wymiar, możliwość powrotu do pracy w trakcie jego trwania czy konieczność złożenia odpowiedniego wniosku, by taki urlop otrzymać.

To, ile trwa urlop macierzyński, zależy przede wszystkim od tego, ile dzieci kobieta urodziła w czasie jednego porodu. Nie ma tutaj znaczenia forma porodu – tyle samo dni należy się kobiecie po porodzie naturalnym, jak i tej po cięciu cesarskim.

Ile wynosi urlop macierzyński? Tę kwestię reguluje art. 148, § 1 Kodeksu pracy.

Zgodnie z nim, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

  • 20 tygodni – przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie;
  • 31 tygodni – przy urodzeniu dwojga dzieci przy jednym porodzie;
  • 33 tygodni – przy urodzeniu trojga dzieci przy jednym porodzie;
  • 35 tygodni – przy urodzeniu czworga dzieci przy jednym porodzie;
  • 37 tygodni – przy urodzeniu pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Warto również wiedzieć, że w przypadku adopcji zasady udzielania urlopu macierzyńskiego są identyczne, jak w przypadku rodzicielstwa biologicznego. Oznacza to zatem, że kwestia ile trwa urlop macierzyński, jest w ten sam sposób regulowana – 20 tygodni przy przysposobieniu jednego dziecka, 31 tygodni przy przysposobieniu dwojga dzieci, 33 – trojga, 35 – czworga i 37 – pięciorga i więcej dzieci.

Urlop macierzyński ile trwa

Zgodnie z regulacjami Kodeksu pracy, urlop macierzyński trwać może od 20 do 37 tygodni, w zależności od liczby dzieci, które kobieta wyda na świat w czasie jednego porodu. Niemniej to, ile faktycznie będzie trwał urlop macierzyński po porodzie, uzależnione też jest od innej kwestii. Zgodnie z art. 148, § 2 Kodeksu pracy, pracownica przed przewidywaną datą porodu ma możliwość skorzystania z maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Tym samym, na pytanie „urlop macierzyński ile trwa”, należy odpowiedzieć, że może on trwać od 14 do 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, od 25 do 31, gdy urodzi dwoje,  od 27 do 33, gdy troje, od 29 do 35, gdy czworo oraz od 31 do 37, gdy pięcioro i więcej.

To Cię powinno też zainteresować: Wniosek o urlop macierzyński

Urlop macierzyński można przedłużyć, korzystając z tzw. urlopu rodzicielskiego. Przy porodzie jednego dziecka, kobieta uzyskuje prawo do 52 tygodniu urlopu, stąd uzyskał on potoczną nazwę "rocznego urlopu macierzyńskiego". Poniżej prezentujemy tabelkę, która w przejrzysty sposób przedstawia możliwości urlopowe świeżo upieczonej mamy.

Źródło obrazka: https://www.infor.pl/prawo/praca/urlopy-pracownicze/3624549,Ile-trwa-urlop-macierzynski.html

Warto także wspomnieć, że kobieta nie musi wykorzystać w pełni przysługującego jej urlopu macierzyńskiego, a jego część może odstąpić ojcu dziecka. Mama maluszka może wrócić do pracy po upływie 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Koniecznym warunkiem jest jednak, aby pozostałą część urlopu wykorzystał ojciec, będący zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. W przypadku przekazania urlopu ojcu, zarówno on jak i matka, muszą złożyć pisemne wnioski. Mama wniosek mówiący o tym, że rezygnuje z reszty urlopu, z kolei ojciec, że chce go przejąć. To, ile urlop macierzyński trwa dla ojca, zależy zatem od tego, w którym momencie jego trwania matka się zrzeknie prawa do niego – może to nastąpić pomiędzy 14 a 20 tygodniem. Tym samym, urlop macierzyński, który przejmie ojciec będzie trwał od 1 do 6 tygodni.

Więcej na temat urlopów związanych z narodzinami dziecka można dowiedzieć się, słuchając poniższego filmu:

Urlop macierzyński kalkulator

Dzisiejsze rozwiązania technologiczne to szereg udogodnień dla człowieka. Dotyczy to również mam, które dziś w o wiele łatwiejszy sposób mogą zatroszczyć się o siebie, bliskich i wszelkie formalności. Nie inaczej jest w przypadku kwestii macierzyństwa. Obecnie dostępne są strony internetowe, które umożliwiają sięgnięcie do porad lekarskich, prawnych i innych, ale także specjalne narzędzia, dzięki którym kobieta pamięta o godzinach karmienia czy może obliczyć przysługujący jej urlop macierzyński za sprawą kalkulatora. Jak to działa?

Kalkulator urlopu macierzyńskiego to aplikacja lub strona internetowa, na której kobieta musi uzupełnić informacje odnośnie terminu rozpoczęcia urlopu, a także liczby dzieci, które w czasie jednego porodu przyszły na świat. Zaprogramowane narzędzie weźmie pod uwagę aktualne regulacje prawne i obliczy przysługujący wymiar urlopu. Może również podać wymiar urlopu rodzicielskiego, wychowawczego albo podpowiedzieć, kiedy to ojciec dziecka będzie mógł przejąć dalszą część urlopu macierzyńskiego.

Podsumowując, kwestia odnośnie tego, ile trwa urlop macierzyński ,zależy przede wszystkim od tego, czy poród był bliźniaczy lub liczniejszy. Wówczas wymiar wzrasta z przysługujących 20 tygodni do nawet 37. Chcąc poznać dokładną liczbę przysługujących za urlop macierzyński tygodni, warto sięgnąć po kalkulator, dzięki któremu w kilka chwil wejdziesz w posiadanie tej informacji.

Oceń ten wpis
Ile trwa urlop macierzyński?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Mroczek
2019-12-17, 12:41
Trzeba się odpowiednio do tego przyzwyczaić i wybrać najbardziej dla siebie korzystne rozwiązanie. Warto o tym wiedzieć jak najwięcej.
Mariola
2019-12-12, 10:24
Wyliczenia najważniejsze ile można brać. Oczywiście sporo kobiet woli przedłużać na 80% niż brać krócej ale to wszystko zależy od indywidualnych sytuacji życiowych.
Renia
2019-12-03, 14:09
Ile wynosi urlop macierzyński to chyba każda przyszła mama wie. Wiadomo, że większy jest jak urodzi np. bliźniaki...
Jola
2019-05-28, 13:32
Urlop macierzyński w 2019 r. trwa co do zasady 20 tygodni. Można go przedłużyć o urlop rodzicielski. Urlop rodzicielski najczęściej wykorzystywany jest od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego....
Hania
2019-05-13, 13:19
Płatny urlop macierzyński rozpoczyna się najwcześniej dwa tygodnie przed datą porodu. Warto jest poznać top wszystko przed zaistniałym faktem dokonanym i tak podobnie.
HAdziuk
2019-05-09, 11:59
Inaczej niż w pierwszych dwóch tygodniach po urodzeniu dziecka (kiedy możesz nie pracować), możesz wykonywać do dziesięciu dni pracy dla swojego pracodawcy. Tak bywało.
Mama
2019-05-04, 12:56
Ten rozdział wskazuje maksymalny czas trwania takiej przerwy w pracy, na którą kobieta może liczyć, jak również procedurę jej wykonania. Trzeba zawsze dobrze wszystko rozważyć.
Berta
2019-04-15, 12:29
Jasne zasady trzeba tylko wybrać formę długość czasu w stosunku doi wynagrodzenia. Różnie w rodzinach jak widać z praktyki jest to wybierane. To jednak każdy w pracy wie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.