Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy śmierć babci

11 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

18 komentarzy
Urlop okolicznościowy śmierć babci
Śmierć to zawsze przykre i bardzo emocjonalne wydarzenie. Szczególnie, gdy dotyczy tak bliskiej osoby, jaką była babcia. Bez względu na zażyłość Waszej relacji, z pewnością rozważasz opcję uczestnictwa w uroczystości pogrzebowej. W takiej sytuacji masz możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego z powodu śmierci babci.

Babcie bywają różne, ale wszystkie są absolutnie wyjątkowe. Uczą, wychowują i rozpieszczają. Troszczą się o nas, dokarmiają i dbają, aby niczego nam nie zabrakło. Ich historie chwytają za serce, a choroby przysparzają zmartwień. Kiedy wydarzy się najgorsze, odczuwamy pustkę i silne poczucie straty. Z tym jednak trzeba się uporać i niejednokrotnie zająć formalnościami.

Wolne z powodu śmierci babci - dokumenty

Kiedy bliżsi krewni, tj. małżonek czy dzieci zmarłej nie mogą dopełnić formalności, wówczas te powinny zostać dopilnowane przez wnuki. To między innymi:

 • uzyskanie karty zgonu od lekarza;
 • zgłoszenie faktu w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu 3 dni od dnia śmierci i odebranie aktu zgonu;
 • ubieganie się o zasiłek pogrzebowy od ZUS, jeśli poniosło się koszty z nim związane;
 • kwestie związane ze spadkiem;
 • rozwiązanie umów i załatwienie spraw urzędowych;
 • kwestie ubezpieczeniowe;
 • urlop okolicznościowy śmierć babci.

Śmierć babci a urlop okolicznościowy - podstawa prawna

Kodeks pracy to obszerny dokument, który reguluje wiele kwestii związanych z zatrudnieniem. Nie zawiera jednak zapisów dotyczących urlopu okolicznościowego. Co więc definiuje tę kwestię? Otóż urlopy okolicznościowe przewiduje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy

Ile dni przysługuje z tytułu urlopu okolicznościowego?
Po śmierci babci lub dziadka zgodnie z omawianymi regulacjami prawnymi można otrzymać 1 dzień wolnego. Niezbędne jest przedłożenie wniosku o urlop okolicznościowy śmierć babci do pracodawcy.

Szukasz pracy?

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Łódź
Dodana

Operator maszyn - produkcja lodów - hala ciepła

Covebo Work Office

 • 16 € / h
 • Holandia
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Opole
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Szczecin
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Lublin
Dodana

Zapisy w tej kwestii zostały ujęte w rozdziale II, pod tytułem „Zwolnienia od pracy”. W §15 traktującym o zwolnieniu pracownika od pracy w razie ślubu, urodzenia się dziecka albo zgonu, znajduje się zapis głoszący o przysługujących dniach wolnych z uwagi na śmierć bliskich osób oraz innych, ważnych w życiu wydarzeń.

Komu przysługuje urlop okolicznościowy?

Po śmierci bliskiej osoby potrzebny jest czas na oswojenie się z tym przykrym wydarzeniem i uporządkowanie pewnych spraw. Jeśli to na Tobie spoczywa obowiązek dopełniania wspomnianych powyżej formalności czy organizacji pogrzebu, z pewnością warto złożyć podanie o urlop okolicznościowy po śmierci babci.

Zastanawiasz się, czy Ci przysługuje? Otóż urlop okolicznościowy na śmierć babci należy się wszystkim pracownikom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, a także na zasadzie powołania, wyboru, mianowania lub też spółdzielczej umowy o pracę. Oznacza to, że nie przysługuje on zatrudnionym na umowach cywilnoprawnych, tj. umowie o dzieło czy umowie zlecenie. W ich przypadku nie można mówić o nawiązanym stosunku pracy, a zatem nie występują również prawa i obowiązki pracownicze. Niemniej w większości przypadków śmierć babci jest na tyle ważnym wydarzeniem, że każdy zleceniodawca rozumie sytuację i nie robi problemów w przypadku nieobecności.

Kiedy możesz skorzystać z urlopu okolicznościowego ze względu na śmierć babci? Jeśli przysługuje Ci wolne z tego tytułu, musisz wcześniej poinformować swojego szefa o zaistniałej sytuacji. Wówczas niezbędne jest przedłożenie wniosku, w którym wskażesz przyczynę ubiegania się o wolne oraz datę, kiedy ma ono nastąpić. Jest to potrzebne bez względu na rodzaj urlopu okolicznościowego, o jaki się staramy, a okazji takich może być kilka.

Infografika - rodzaje urlopów okolicznościowych i dni wolnego im odpowiadające

Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-urlop-okolicznosciowy

Najważniejsze, aby pamiętać, że przysługuje ono tylko wówczas, gdy ściśle wiąże się z danym wydarzeniem – w tym przypadku śmiercią babci. Nie musi wcale dotyczyć dnia zgonu czy dnia, kiedy odbywa się uroczystość pogrzebowa. Równie dobrze może to być dzień, kiedy będziesz załatwiać sprawy związane ze spadkiem czy kwestie ubezpieczeniowe. Warto też mieć na uwadze, że w sytuacji, gdy śmierć babci nastąpiła przed podjęciem zatrudnienia, nie uprawnia to nas do skorzystania z urlopu okolicznościowego.

Warto wiedzieć!
Dzień wolny, który przysługuje Ci z powodu śmierci babci, jest dniem dodatkowym – nie wlicza się go do urlopu wypoczynkowego. Ponadto za czas nieobecności w pracy zachowujesz prawo do wynagrodzenia.

Wynagrodzenie za dzień urlopu okolicznościowego jest dokładnie takie samo, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego. Nie jest to więc urlop bezpłatny i nie może on powodować potrącenia premii czy innych, negatywnych konsekwencji.

Wniosek o urlop okolicznościowy śmierć babci

Urlop okolicznościowy przysługuje wyłącznie wówczas, gdy przedłożymy pracodawcy odpowiednie pismo. Po śmierci babci trzeba dopełnić wielu obowiązków, dlatego jeśli uznasz, że potrzebujesz dnia wolnego, aby udać się do urzędu czy załatwić sprawy związane z pochówkiem, musisz złożyć wniosek o urlop okolicznościowy ze względu na śmierć babci. Powinien on zawierać pewne elementy, dzięki którym możliwe będzie udzielenie przez pracodawcę należnego wolnego. Pamiętaj przy tym, że jeśli tylko posiadasz uprawnienia do przysługującego Ci urlopu, to zatrudniający nie może Ci odmówić w tej kwestii.

Jak powinien wyglądać taki wniosek? Nie ma gotowego wzoru, który będzie obowiązywał zawsze i wszędzie. Niemniej tak jak w każdym tego rodzaju dokumencie, powinieneś pamiętać o umieszczeniu daty i miejscowości sporządzania pisma w prawym górnym rogu, zamieszczeniu danych pracodawcy oraz swoich, a także odpowiednim uzasadnieniu.

Jako że jest to urlop okolicznościowy, niezbędne jest wskazanie daty, w jakiej chcesz z niego skorzystać, ale też poinformowanie pracodawcy o powodach. Tutaj warto napisać nie tylko o fakcie zgonu, ale też wskazać cel urlopu – np. wizyta w urzędzie czy uczestnictwo w uroczystości pogrzebowej. Wniosek opatrz swoim odręcznym podpisem i przedłóż go pracodawcy. Jeśli masz możliwość, zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem, dzięki czemu nie spowodujesz dezorganizacji pracy w firmie.

Podsumowując, śmierć babci to ważne wydarzenie, które zostało uwzględnione przez prawodawcę w rozporządzeniu. Kiedy więc spotka Cię ta przykra okoliczność, możesz liczyć na dzień wolny z tytułu urlopu okolicznościowego śmierć babci. Wystarczy, że przedłożysz wniosek do pracodawcy i odpowiednio go umotywujesz.

Najczęściej zadawane pytania

Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje z powodu śmierci babci?

Ze względu na śmierć babci lub dziadka pracownik może otrzymać jeden dzień wolnego po złożeniu stosownego wniosku.

Jak uzyskać urlop okolicznościowy po śmierci babci?

Zatrudnionym na umowie o pracę przysługuje wolne z powodu śmierci babci, jeśli złożą wniosek do pracodawcy, w którym podana będzie uzasadnienie i wskazanie daty urlopu. Musi to być dzień ściśle związany z okolicznościami, nie można zatem wziąć wolnego z tytułu śmierci babci np. dwa tygodnie po zgonie.

Czy na umowie zlecenie przysługuje urlop okolicznościowy?

Nie, umowy zlecenie i o dzieło są umowami cywilnoprawnymi, a zatem nie zachodzi w nich stosunek pracy i zleceniodawcy nie obowiązują zasady takie, jak pracodawców. Może on jednak udzielić pozwolenia na nieobecność w pracy z powodu ważnych okoliczności i w takich przypadkach zwykle nie ma z tym problemów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

18 komentarzy

Froelich Patryk

Froelich Patryk

Dzięłożą informację warto zidiść o ty, jaki pracodawie może chcę prawo. Pracownicy powinni być poinformowani o swoch prawac, mabgotowy, na takie syylacji. Teraz będę wiedzenie, gdy śmierć pysza zajdzie w rodzinie, jak mając się załatwić sprawy babsychę.
Anna W

Anna W

Pszykro, że umowy o dziełzospekta zmą niżsje prawa, ale zazwyczaj staramy się być wyrozumiali i wspierający w znacy. Szanujemy potrzebę zdjelania pewnych spraw po utracie bliskiej osoby.
Jola

Jola

Niestety, wmumowie zlecenie takie prawo nie przysługuje. Ale przynajmniej jest jakaś odnościk dla osób z umową o pracę. Często pracodawcy i tak się dogadują z pracownikami, aby ten czas był dla ich elastyczny.
Maharadżdża

Maharadżdża

Nieźle niedocwhawreat i fajnie że ma uwadze w tym all shmirć babci. Przyjmujący nie może odmówić jeżeli mamy wazne rzadzą chodzyć w uraćrzyć nieobecność w pracy.
Mzk

Mzk

Po śmierci babci musiałam dopełniń wszelkih formalności i zając sie sprawami użędowimi. Dobrze wiedzieć, że istnieje udrop okolicznościowy,a właśnie warto zazłożyć wniosek, kiedy tek smutny wieśc się pojawi. Dzięki tej informacji będę wiedziała jak postąpić.
Radek

Radek

Wniosek o urlop okolicznościowy przy śmierci babci to formalność. Ja poszedłem do działu kadr i przyniosłem akt zgonu odpis i nawet nie musiałem go zostawiać tylko coś tam na szybko podpisać.
Ewelina

Ewelina

Witam Byłam na urlopie wypoczynkowym 2 tygodniowym w trakcie tego umarła mi babcia czy po powrocie do pracy będzie przyslugiwany mi nadal dzień okolicznosciowy
aaaa

aaaa

mnie przełożony zje..ał przez telefon że biore sobie wolne argumentował że "a jemu wujek zmarł i też sobie nie przyjdę do pracy" kazał dostarczyć akt zgonu tylko że on był wydawany w innej miejscowości 200 km jechałem na ten pogrzeb. I doniosłem go PO pogrzebie. jakim trzeba być burakiem żeby robić komuś takie schody
Ela

Ela

Dzień pogrzebu babci był dniem wolnym od pracy .W takim przypadku przysługuje mi ten urlop okolicznościowy ?
Czytelnik

Czytelnik

Czy taki urlop przysługuje mi jeśli zmarła babcia mojej żony?
krski

krski

Warto wiedzieć takie rzeczy by potem w takich trudnych chwilach jeszcze nie myśleć co się należy i jak to zrobić by legalnie wykorzystać czas na pogrzeb i inne sprawunki.
Igor E

Igor E

Zmarłą mi babcia, potem za rok dziadek i jako pracownik na umowie o pracę - wykorzystałem po jednym dniu wolnym od pracy. Oczywiście wypełniłem wniosek o urlop okolicznościowy i to podobnie, co ujęte jest w tym artykule.
Grażyna

Grażyna

Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi w wymiarze 1 dnia bądź 2 dni w przypadku śmierci osób bliskich. W przypadku śmierci babci lub dziadka - 1 dzień przysługuje.
Andrzej Żwak

Andrzej Żwak

Śmierć bliskiej osoby to zawsze żal i smutek. Powinno być więcej dni urlopu okolicznościowego, gdy śmierć nastąpi siostry, brata, teściowej, teścia, babci, dziadka pracownika pracującego na umowie o pracę. A jest tylko jeden dzień.....
Nina

Nina

To jest pod względem formalnościowy bardzo prosta sprawa. W takich przykrych sytuacjach bowiem raczej chyba nikt nie jest skłonny by coś przesadzać z egzekwowaniem.
Igrek

Igrek

Wniosek urlopu w związku ze śmiercią bliskiego krewnego wymaga rozważenia niektórych niuansów. Pracodawca musi wiedzieć, na ile dni może zostać wydany.
Pop Iwan

Pop Iwan

Wiem, że się tylko przynosi kopię aktu zgonu i bez problemu dają wolne. Zresztą chyba to jest zgodnie z prawem wymagane i nie musi być zgoda pracodawcy w tym przypadku?
Farna K.

Farna K.

Mimo wszystko jest to jakis plus w zaistniałej sytuacji, niż gdyby czegoś takiego w ogóle miało nie być... Szkoda, że nie można takich dni czasami przeznaczyć inaczej. Wiadomo konkretna sytuacja lecz ktoś może wykorzystać mniej czasu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.