Urlop macierzyński

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim

2 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

16 komentarzy
Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim
Urlop macierzyński może trwać od 20 tygodni, do nawet 37, co jest uzależnione od liczby dzieci, które podczas jednego porodu przyjdą na świat bądź zostaną jednocześnie adoptowane. Następnie rodzic może skorzystać z urlopu rodzicielskiego, zyskując kolejne tygodnie – 32 lub 34. Pamiętając jednak, że czas płynie niezwykle szybko – częstą praktyką jest wykorzystanie urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim. Dowiedz się więcej na ten temat!

Narodziny dziecka to ważne wydarzenie – matka chce otoczyć noworodka jak najlepszą opieką, być blisko niego w najważniejszych chwilach i obserwować postępy w rozwoju. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku adopcji – to równie ważne wydarzenie, wymagające dużego zaangażowania. Właśnie dlatego prawodawca ustanowił urlop macierzyński, który przysługuje zarówno rodzicom biologicznym, jak i tym adopcyjnym (gdy adoptowane dziecko nie ukończyło 7 lat), dając im niezbędny czas na odnalezienie się w nowej sytuacji i zapewnienie odpowiednich warunków dziecku. Czas jednak pędzi niepostrzeżenie i nagle okazuje się, że pora wrócić do obowiązków zawodowych. Jak więc wydłużyć urlop?

Video

Szukasz pracy?

Elektromechanik

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Szwaczka / szwacz

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Mroczeń
Dodana

Operator maszyn (dobra lokalizacja BB)

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Operator maszyn w Wapienicy (zatrudnienie przez Klienta)

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Mechanik pojazdów szynowych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Matka, która nie chce skorzystać z urlopu rodzicielskiego, może sięgnąć po urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim. Dzięki temu zyska kilka dodatkowych tygodni, które będzie mogła spędzić z pociechą. Urlop wypoczynkowy jest bowiem urlopem przysługującym każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Ten może mieć w wymiarze 20 dni, jeśli staż pracy jest krótszy niż 10 lat bądź 26 dni, gdy staż pracy wynosi powyżej 10 lat.

Najczęściej dni urlopu udzielane są na wniosek pracownika i po wcześniejszym zaplanowaniu w porozumieniu z pracodawcą. Ten może jednak nie wyrazić zgody na wniosek i udzielić pracownikowi urlopu w innym terminie. Niemniej kwestia ta wygląda nieco inaczej w przypadku kobiet będących na urlopie macierzyńskim.

Urlop wypoczynkowy dla matki:

 • Matka, która planuje wydłużyć okres opieki nad nowonarodzonym dzieckiem, powinna bez problemu otrzymać taką możliwość od pracodawcy.
 • Zgodnie z art. 163 § 3 Kodeksu pracy, pracownicy na jej wniosek udziela się urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
 • Warto też pamiętać, że kwestia ta dotyczy również ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego. W obu przypadkach niezbędne jest złożenie u pracodawcy wniosku o urlop wychowawczy po macierzyńskim.

Odmowa ze strony zatrudniającego nie powinna nastąpić, jeśli jednak tak by się stało – wówczas rodzic może dochodzić swoich praw przed sądem pracy, uzasadniając roszczenie naruszeniem swoich praw pracowniczych, wynikających z Kodeksu pracy.

Urlop wypoczynkowy a urlop macierzyński

W związku z tym, że narodziny czy adopcja dziecka budzą wiele emocji, rodzice często zapominają o dopełnieniu formalności. Warto więc w porę zorientować się w swoich prawach i obowiązkach. Jeśli chodzi o kwestię urlopu wypoczynkowego a urlopu macierzyńskiego, należy pamiętać o dotrzymaniu terminów składania wniosku.

Pamiętaj!

 • Pracodawca nie może wprawdzie odmówić jego udzielenia, kiedy następuje tuż po macierzyńskim.
 • Może natomiast to uczynić, kiedy wniosek nie zostanie złożony z wyprzedzeniem (choćby jednego dnia) i pracownica nie stawi się do pracy albo gdy zacznie już pracować i po kilku dniach zdecyduje się iść na urlop wypoczynkowy.
 • Wówczas kwestia ta wymaga porozumienia się z szefem – co najczęściej się udaje, ale nie jest jednak gwarantowane Kodeksem pracy.

Urlop wypoczynkowy a urlop macierzyński to jeszcze jedna ważna kwestia, która często nurtuje mamy i ojców, którzy niedawno przyjęli na świat potomstwo. Jaka? Otóż zastanawiają się, czy można skorzystać z urlopu zaległego i bieżącego jednocześnie. Udzielenie pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim jest jak najbardziej wskazane.

Nie ma jednak obaw, że urlop ulegnie przedawnieniu i zaistnieje konieczność wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego. Otóż, prawo do urlopu wypoczynkowego przedawnia się po upływie 3 lat od daty, w której stało się wymagalne. Tym samym, pracodawca po powrocie zatrudnionej z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego, może skierować ją na zaległy urlop wypoczynkowy. Natomiast prawo do ekwiwalentu ma miejsce wyłącznie, gdy dojdzie do rozwiązania stosunku pracy.

Wniosek o urlop wypoczynkowy po macierzyńskim

Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika. Dotyczy to także rodziców, którzy pragną go otrzymać po macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym. Wówczas niezbędne jest przedłożenie pisma do pracodawcy. Jak taki wniosek o urlop wypoczynkowy po macierzyńskim powinien wyglądać?

Oto najważniejsze elementy:

 • Data i miejscowość sporządzenia pisma;
 • Dane pracownika ubiegającego się o urlop;
 • Dane pracodawcy;
 • Nagłówek o treści „Wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego po zakończeniu urlopu macierzyńskiego”;
 • Prośbę o udzielenie urlopu;
 • Wskazanie roku, za który urlop ma być udzielony;
 • Termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego;
 • Informację odnośnie zakończenia urlopu macierzyńskiego, po którym ma nastąpić udzielenie urlopu wypoczynkowego;
 • Odręczny podpis pracownika.

Podsumowując, udzielenie urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim – zarówno zaległego jak i obecnego, jest możliwe i gwarantowane Kodeksem pracy. Należy się zarówno marce, jak i ojcu dziecka, jeśli ten korzystał z przysługującego mu wymiaru urlopu macierzyńskiego. W obu przypadkach niezbędne jest przedłożenie wniosku o urlop wypoczynkowy po macierzyńskim z wyprzedzeniem.

To może Cię również zainteresować

Wniosek o urlop macierzyński

Najczęściej zadawane pytania

Czy urlop macierzyński można przedłużyć?

Naturalnym przedłużeniem urlopu macierzyńskiego jest urlop wychowawczy,

Czy można iść na urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim?

Można wykorzystać urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

16 komentarzy

Ula

Ula

Artykuł bardzo dobrze mi się czytało, mimo że jeszcze nie jestem zatrudniona. Mam nadzieję, że gdy już znajdę pracę, to także skorzystam z urlopu macierzyńskiego i wypoczynkowego. Dobrze wiedzieć, jak się z tym wszystkim obchodzić.
Sofia

Sofia

Wydaje mi się, że to sprawiedliwe, że pracownicy mają prawo do urlopu wypoczynkowego zarówno przed, jak i po macierzyńskim. Daje to im czas na regenerację i spędzenie czasu z dzieckiem. Jednakże są momenty, kiedy wyjście pracownika na urlop może sprawić, że cała firma się zwolni.
Brygida

Brygida

Świetne, że taki artykuł powstał! Pokazuje, że w Polsce przysługuje nam jako pracownikom wiele praw, a my powinniśmy z nich korzystać. Szkoda tylko, że ja nie mam pracy, więc nie mogę skorzystać z takich zasiłków.
Anna Jo25

Anna Jo25

Bardzo cieszy mnie taki artykuł! Jestem przyszłą matką i szukałam informacji na temat urlopów, które mogę skorzystać. Teraz czuję się pewniej i wiem, czego mogę się spodziewać.
Paula

Paula

Witaj, czy mogę prosić o numeru paragrafu gdzie jest napisane na temat tych 3 lat na wykorzystanie urlopu? Pracodawcą mówi ze mam tylko rok... dziękuję
Anna

Anna

Witam serdecznie, ja mam pytanie odnośnie kwestii finansowej. Jeżeli np. Na macierzyńskim dostawałam 5,500 zł ( wyliczona średnia z zarobków) a na urlopie wypoczynkowym pracodawca wypłacił mi podstawę 2060 zł czy to jest wporzadku? Pozdrawiam
Jana

Jana

Dzień dobry, mam skomplikowana sprawę. Od listopada 2018 byłam na L4 ciążowym. W kwietniu 2019 rozpoczęłam urlop macierzyński. Od końca kwietnia 2020 do października 2020 byłam na L4 ciążowym. Od Października 2020 do stycznia 2022 mam macierzyński (ciąża bliźniacza). Stąd moje pytanie ile może mi przyslugiwac urlopu po takim czasie a raczej czy nie przedawni się urlop z 2018? Mijają teoretycznie 4 lata.
Desperado

Desperado

Sporo jak widać jest życiowych sytuacji jakie się mogą zdarzyć każdemu więc dobrze jest poznać wszystkie rozwiązania w tym zakresie.
Aldona

Aldona

W wielu firmach jak jest taka atmosfera i możliwości da się dogadać i bez problemu łączyć urlop macierzyński z innym. Ważne jednak by opierać się na zasadach jakie są określone w Polsce. Na tej podstawie działamy zgodnie z prawem.
Zygmunt

Zygmunt

Jak można wszystko pogodzić dość dobrze to warto się tym interesować. W ten sposób lepiej poznać te wszystkie korzyści.
Hania

Hania

Jak są podstawy do takiego urlopu to bardzo warto z niego skorzystać, chyba że rodzina zdecydowała że korzystniej będzie z urlopem ojcowskim robić. Wiele możliwości.
Agata

Agata

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim - skorzystałam, aby dłużej być przy moim dziecku. Takie jest prawo i to fajnie.
Bisqp

Bisqp

Jedynymi wyjątkami są stosunki pracy na czas określony, w których prawo do płatnego urlopu trwa tylko do uzgodnionej daty rozwiązania umowy, a także do wypowiedzenia przez samych pracowników.
iNTERES

iNTERES

Jeśli Twój pracodawca twierdzi, że nie możesz wziąć urlopu macierzyńskiego, poproś go o wyjaśnienie przyczyn. Może to być dyskryminacja macierzyńska tak samo po tym wypoczynkowy.
hun

hun

Urlop związany z ciążą i porodem jest podawany natychmiast przez cały okres i nie jest podzielony na części. Dobrze wiedzieć jakie jest prawo by np. nie zostać potem z problemami w pracy.
Tomisław Zasada

Tomisław Zasada

Jeżeli wszystko jest zgodne z prawem i legalne to czemu nie? Po macierzyńskim dziecko już nie jest takie malutkie, że co jak co ale może już jechać na wczasy z rodzicami.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.