Wniosek o urlop okolicznościowy - kiedy go złożyć?

Wniosek o urlop okolicznościowy - kiedy go złożyć?
Podpisując umowę o pracę możesz liczyć na to, że będziesz mógł skorzystać z szeregu uprawnień. Jednym z nich jest możliwość skorzystania z urlopu. Poza urlopem wypoczynkowym, masz prawo również do urlopu okolicznościowego. Najprościej mówiąc, są to dni wolne, z których pracownik może skorzystać w związku z ważnym wydarzeniem.

Kiedy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy?

W zależności od tego, o jakim wydarzeniu mowa, możesz wnioskować o udzielenie jednego lub kilku dni wolnego. Szczegółowe informacje o urlopach okolicznościowych, z jakich mogą korzystać pracownicy, znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Urlop okolicznościowy na ślub

Jedną z okoliczności uzasadniających złożenie przez Ciebie wniosku o urlop okolicznościowy jest ślub. To jednak, ile dni wolnego otrzymasz, zależy od tego, czyj ślub ma się odbyć. Ustawodawca przewidział bowiem, że pracodawca jest zobowiązany udzielić swojemu podwładnemu:

  • 2 dni urlopu – wówczas, gdy chodzi o ślub pracownika,
  • 1 dzień urlopu – wtedy, gdy ślub bierze dziecko pracownika.

Jako pracownik, który bierze ślub, powinieneś pamiętać o tym, że aby otrzymać urlop okolicznościowy, musisz nie tylko wystąpić ze stosownym wnioskiem, lecz także – w późniejszym terminie – udokumentować fakt wstąpienia w związek małżeński. Jest to szczególnie ważne, jeżeli po ślubie zmieniłeś nazwisko czy adres zamieszkania – musisz o tym poinformować pracodawcę.

Urlopy okolicznościowe - ile dni przysługuje, infografika

W jakim terminie zawnioskować o przyznanie urlopu okolicznościowego z uwagi na ślub? Przepisy w tej kwestii nie są precyzyjne. Zasadniczo zatem pracownik może skorzystać z urlopu zarówno przed jak i po ślubie – ważne, by wzięcie z dni wolnych wiązało się ze ślubem. Przykładowy wniosek o urlop okolicznościowy z uwagi na ślub znajdziesz w wielu miejscach w sieci.

Urlop okolicznościowy pogrzeb

Prawo do urlopu okolicznościowego z powodu śmierci bliskiej osoby masz wtedy, gdy w Twojej rodzinie ma odbyć się pogrzeb. Również w tym przypadku liczba przysługujących dni została przez ustawodawcę zróżnicowana.

Jeżeli mowa o:

  • zgonie i pogrzebie Twojego małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy – przysługują 2 dni wolnego,
  • zgonie i pogrzebie Twojego rodzeństwa, teściów, dziadków i wszystkich pozostałych osób będących na Twoim utrzymaniu lub pod twoją bezpośrednią opieką – przysługuje 1 dzień wolnego.

W przypadku urlopu okolicznościowego na śmierć kogoś z rodziny wniosek powinieneś złożyć tuż po ustaleniu daty pogrzebu. Dzięki temu, w zależności od tego, ile dni wolnego Ci przysługuje, możesz np. pomóc w przygotowaniach do uroczystości. Szybkie złożenie wniosku pozwoli również pracodawcy na zorganizowanie zastępstwa lub rozdzielenie Twojej pracy wśród innych pracowników.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop okolicznościowy ślub

Czy pracodawca może odmówić urlopu okolicznościowego?

Niezależnie od tego, czy mowa o urlopie okolicznościowym z uwagi na ślub czy zgon i pogrzeb, musisz zawnioskować o udzielenie dni wolnych. Jednocześnie pracodawca nie może odmówić przyznania Ci takiego urlopu – chyba że nie dostarczyłeś dokumentu potwierdzającego zaistniałe okoliczności (akt zgonu, akt zawarcia małżeństwa).

Zatrudniający ma bowiem prawo zażądać takiego dowodu – gdyby nie ono, dochodziłoby w tej kwestii do częstych nadużyć. O ile więc urlop okolicznościowy dotyczy realnego zdarzenia, nie jest zależny od woli pracodawcy – gdy dostarczysz wniosek i wymagane dokumenty, Twój przełożony będzie zobowiązany do pozytywnego rozpatrzenia go.

Kiedy należy się urlop okolicznościowy?

W życiu każdego człowieka nadchodzą takie chwile, kiedy niezbędny jest dzień wolny w pracy. Najważniejsze z nich to narodziny dziecka, ślub lub śmierć bliskiej osoby, a także narodziny dziecka. Wolne na ślub czy pogrzeb to urlop okolicznościowy, do którego prawo ma każda osoba pozostająca w stosunku pracy. Prawo to wynika z paragrafu 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Przepis ten mówi wprost, że pracownikowi należy się urlop płatny ze względu na ważne wydarzenia w życiu. Oczywiście można go wykorzystać wyłącznie wtedy, gdy zaistnieją sytuacje, które do niego uprawniają.

Urlop okolicznościowy po urodzeniu dzieckaRodzicom nowo narodzonego dziecka przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego z tego tytułu. W praktyce zwykle korzysta z nich tylko ojciec, ponieważ matka dziecka jest już wtedy na urlopie macierzyńskim.

Obowiązkiem pracownika jest poinformowanie pracodawcy z wyprzedzeniem o tym, że potrzebny jest urlop okolicznościowy na ślub dziecka. Jeśli chodzi o urlop okolicznościowy z powodu pogrzebu, to należy powiadomić o tym fakcie pracodawcę najpóźniej w drugim dniu nieobecności w miejscu pracy. Wynika to z faktu, że śmierć osoby bliskiej jest wydarzeniem nagłym, którego nie da się przewidzieć.

W celu uzyskania urlopu płatnego z tytułu ważnego wydarzenia w życiu należy złożyć wniosek o urlop okolicznościowy. Do wniosku trzeba załączyć wspomnianą już niezbędną dokumentację, np. w przypadku pogrzebu jest to akt zgonu. Jeśli pracownik nie może tego zrobić od razu, to formalności można dopełnić wtedy, gdy otrzyma on niezbędne dokumenty. Urlop okolicznościowy może dotyczyć także opieki nad dzieckiem – w takiej sytuacji dodatkowa dokumentacja do wniosku nie jest wymagana.

Urlop okolicznościowy kiedy wykorzystać

Warto pamiętać, że urlop ten nie musi być wykorzystany w dniu, w którym wypada ważne wydarzenie, np. ślub. Istnieje możliwość skorzystania z wolnych dni, kiedy indziej, pod warunkiem, że będzie to miało bezpośredni związek z wydarzeniem, które do takiego urlopu uprawnia. Oznacza to, że urlop okolicznościowy można otrzymać np. w celu załatwienia spraw związanych z dekoracją sali ślubnej.

Jeśli jednak do wydarzenia, które uprawnia do urlopu okolicznościowego, nie dojdzie, np. ślub zostanie w ostatniej chwili odwołany, to pracownik musi wziąć urlop wypoczynkowy. W przeciwnym wypadku nieobecność w pracy będzie niepłatna lub nieusprawiedliwiona.

Najczęściej zadawane pytania

Komu należy się urlop okolicznoścowy?

Urlop okolicznościowy na ważne życiowe wydarzenia przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę. Może być wykorzystany w dniu zdarzenia, ale także po nim lub przed nim, ważne jednak, by jego przeznaczenie miało związek z okolicznością.

Jaki jest wymiar urlopu okolicznościowego?

W zależności od okoliczności urlop przysługuje w wymiarze: 1 dnia: ślub dziecka pracownika, śmierć siostry, brata, teściów, dziadków bądź 2 dni: ślub pracownika, narodziny dziecka, śmierć męża/żony, matki, ojca, macochy lub ojczyma.

Czy pracodawca może odmówić urlopu okolicznościowego?

Urlop okolicznościowy jest przywilejem ustalonym prawem, w związku z czym nie zależy od woli pracodawcy. O ile pracownik dostarczy wniosek i dokument potwierdzający zaistniałą okoliczność, pracodawca musi się zgodzić na przyznanie wolnego pracownikowi.
Oceń ten wpis
Wniosek o urlop okolicznościowy - kiedy go złożyć?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Anna
2020-11-15, 07:00
Czy urlop okolicznosciowy mogę podzielić? Np. Ślub biore w sobote, zatem czy mogę wziąść jeden dzień z urlopu okolicznościowego w piatek a drugi dzień w poniedziałek?
Helena
2019-12-15, 07:53
Wniosek o urlop okolicznościowy - kiedy go złożyć? Należy złożyć taki wniosek na dzień, kiedy takie wydarzenie (okolicznościowe: ślub, zgon rodziców,,,) następuje.
Pan90
2019-12-10, 16:35
U nas schemat wszystkich wniosków jest taki sam. Jeżeli zaistnieje sytuacja to chcą jakiś duplikat aktu nie wiem małżeństwa , zgonu czy też urodzenia i to chyba tyle.
Michał O
2019-12-03, 11:33
Ciekawy artykuł. Urlop okolicznościowy przysługuje w przypadku ślubu, zgonu ojca, matki, teścia, teściowej, dziecka, małżonka (i)... Ile dni przysługują na konkretne te cele- można znaleźć chociażby w tych artykułach na tym portalu. Wiadomo, że urlop okolicznościowy przysługuje też w przypadku narodzin dziecka....
Alicja Sadlik
2019-05-13, 16:15
Każdy kto planuje swój ślub doskonale wie, kiedy on ma się odbyć. Wiadomo przysługują pracownikowi zatrudnionemu o pracę 2 dni płatnego urlopu okolicznościowego na swój ślub, a jeden dzień na ślub swojego dziecka... Wniosek odpowiedni należy zawsze wypełnić...
Demian
2019-05-08, 19:17
Po prostu człowiek składa go parę dni wcześniej, chyba jak np. pogrzeb jest jutro, to dzień wcześniej nawet wystarcza by to było zrealizowane. Ludzka sprawa to jest.
Utyl
2019-05-04, 12:35
Tradycje są ważne w firmach, tak jak w rodzinach. I nic nie jest ważniejsze niż coroczne miejsca pracy powstające wokół obchodów świąt sezonowych. Świąteczna uroczystość buduje pozytywne morale, które powoduje wzrost motywacji pracowników.
Monika Budzyńska
2019-04-15, 10:18
Schemat wniosku jak widzę dość czytelny i ok. Nie jest to nic skomplikowanego, a jest to bardzo powszechny wniosek o urlop, który wiele ludzi wykorzystuje dość często w pracy.
Z Podkarpacia
2019-03-29, 11:15
W wielu korporacjach do wolnego dodają także inne korzyści jak prezenty dla dziecka pracownika z tytułu ślubu. Też widziałam, że niektóre firmy mają fundusze dla np. dobrze uczących się dzieci pracownika.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.