Ponieważ ci często nadużywają zwolnień chorobowych wystawianych przez lekarzy. Powyższe stwierdzenie ma odzwierciedlenie w liczbach. Tylko w I kwartale 2015 r. inspektorzy ZUS wykryli nadużycia, których wartość oszacowano na ponad 50 mln zł. Tracą wszyscy podatnicy, dlatego też korzystając ze zwolnienia, musimy pamiętać o jego celu i zaleceniach lekarza. To pozwoli nam uniknąć wielu problemów.
Fundusz Ubezpieczeń Społecznych – co to takiego?
Pracując na umowę o pracę, pracodawca ma obowiązek odprowadzać w naszym imieniu składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Środki zgromadzone na koncie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są wykorzystywane choćby wówczas, gdy pracownik zachorował. Korzystając ze zwolnienia lekarskiego, otrzymujemy rekompensatę w postaci zasiłku chorobowego. Jego wysokość jest niższa niż wynagrodzenia, ale okazuje się, że nie jest to przeszkodą dla osób, które chcą sobie przedłużyć weekend.
Dysponentem środków znajdujących się na koncie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest ZUS. Skoro pracownicy tego podmiotu wydają decyzję o przyznaniu świadczenia chorobowego, to mają również prawo przeprowadzać kontrole i sprawdzać, czy osoby korzystające ze zwolnienia spełniają wszystkie zalecenia lekarza.
Czy musisz leżeć w łóżku?
W zależności od objawów, na które skarży się pacjent i wyników przeprowadzonych badań, lekarz może zalecić mu pozostanie w łóżku lub wskazać, że nie widzi przeciwskazań do chodzenia. Okazuje się, że właśnie ten punkt często wywołuje wiele pytań wśród pacjentów. Co faktycznie oznacza możliwość chodzenia? Według inspektów ZUS, pacjent powinien korzystać z takiej możliwości wówczas, gdy nie ma bliskich i tym samym nie może ich poprosić o zrobienie np. zakupów.
Jeżeli lekarz zleca pacjentowi wypoczynek w łóżku, to powinien on się do tego dostosować. Stwierdzenie przez inspektorów przeprowadzających kontrolę, że osoba korzystająca ze zwolnienia chorobowego nie stosuje się do zaleceń lekarza, może skutkować upomnieniem. Warto też pamiętać, że niezależnie od zaleceń, pacjent nie ma prawa wykonywać pracy zarobkowej. Za takie postępowanie grozi odebranie przyznanego świadczenia chorobowego.
Jak starać się o przyznanie świadczenia chorobowego?
Pracownik chcący skorzystać z zasiłku chorobowego musi dostarczyć otrzymane zwolnienie swojemu pracodawcy. Okazuje się przy tym, że dziś nie zawsze jest konieczne wysłanie otrzymanego zwolnienia za pośrednictwem operatora pocztowego, np. Poczty Polskiej. Wdrożenie nowoczesnego systemu informatycznego sprawiło, że dziś lekarze wystawiają elektroniczne zwolnienia, do których pracodawca i pracownicy ZUS mają natychmiastowy dostęp (poprzez specjalną platformę PUE ZUS – aby z niej korzystać, trzeba założyć konto).
W zależności od długości trwania zwolnienia, obowiązek wypłaty świadczenia chorobowego może spoczywać na pracodawcy lub ZUS-ie.
To może Cię również zainteresować
Kiedy ZUS wypłaca chorobowe, a kiedy pracodawca wypłaca chorobowe?