Twoje wsparcie w rekrutacji

Wszystko, co musisz wiedzieć o świadczeniu chorobowym

Wszystko, co musisz wiedzieć o świadczeniu chorobowym
Gdy pojawia się katar, kaszel i gorączka, większość z nas marzy o pozostaniu w łóżku. Korzystając ze zwolnienia lekarskiego, musimy liczyć z wizytą inspektorów z ZUS. W jakim celu?

Ponieważ ci często nadużywają zwolnień chorobowych wystawianych przez lekarzy. Powyższe stwierdzenie ma odzwierciedlenie w liczbach. Tylko w I kwartale 2015 r. inspektorzy ZUS wykryli nadużycia, których wartość oszacowano na ponad 50 mln zł. Tracą wszyscy podatnicy, dlatego też korzystając ze zwolnienia, musimy pamiętać o jego celu i zaleceniach lekarza. To pozwoli nam uniknąć wielu problemów.


Fundusz Ubezpieczeń Społecznych – co to takiego?

Pracując na umowę o pracę, pracodawca ma obowiązek odprowadzać w naszym imieniu składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Środki zgromadzone na koncie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są wykorzystywane choćby wówczas, gdy pracownik zachorował. Korzystając ze zwolnienia lekarskiego, otrzymujemy rekompensatę w postaci zasiłku chorobowego. Jego wysokość jest niższa niż wynagrodzenia, ale okazuje się, że nie jest to przeszkodą dla osób, które chcą sobie przedłużyć weekend.

Dysponentem środków znajdujących się na koncie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest ZUS. Skoro pracownicy tego podmiotu wydają decyzję o przyznaniu świadczenia chorobowego, to mają również prawo przeprowadzać kontrole i sprawdzać, czy osoby korzystające ze zwolnienia spełniają wszystkie zalecenia lekarza.


Czy musisz leżeć w łóżku?

W zależności od objawów, na które skarży się pacjent i wyników przeprowadzonych badań, lekarz może zalecić mu pozostanie w łóżku lub wskazać, że nie widzi przeciwskazań do chodzenia. Okazuje się, że właśnie ten punkt często wywołuje wiele pytań wśród pacjentów. Co faktycznie oznacza możliwość chodzenia? Według inspektów ZUS, pacjent powinien korzystać z takiej możliwości wówczas, gdy nie ma bliskich i tym samym nie może ich poprosić o zrobienie np. zakupów.

Jeżeli lekarz zleca pacjentowi wypoczynek w łóżku, to powinien on się do tego dostosować. Stwierdzenie przez inspektorów przeprowadzających kontrolę, że osoba korzystająca ze zwolnienia chorobowego nie stosuje się do zaleceń lekarza, może skutkować upomnieniem. Warto też pamiętać, że niezależnie od zaleceń, pacjent nie ma prawa wykonywać pracy zarobkowej. Za takie postępowanie grozi odebranie przyznanego świadczenia chorobowego.


Jak starać się o przyznanie świadczenia chorobowego?

Pracownik chcący skorzystać z zasiłku chorobowego musi dostarczyć otrzymane zwolnienie swojemu pracodawcy. Okazuje się przy tym, że dziś nie zawsze jest konieczne wysłanie otrzymanego zwolnienia za pośrednictwem operatora pocztowego, np. Poczty Polskiej. Wdrożenie nowoczesnego systemu informatycznego sprawiło, że dziś lekarze wystawiają elektroniczne zwolnienia, do których pracodawca i pracownicy ZUS mają natychmiastowy dostęp (poprzez specjalną platformę PUE ZUS – aby z niej korzystać, trzeba założyć konto).

W zależności od długości trwania zwolnienia, obowiązek wypłaty świadczenia chorobowego może spoczywać na pracodawcy lub ZUS-ie.

Oceń ten wpis
Wszystko, co musisz wiedzieć o świadczeniu chorobowym
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Żbiku
2019-12-17, 13:13
No i tyle mi wystarczy. Jak są jasne zasady to nie trzeba potem być zdziwiony, W ten sposób człowiek wie na czym wszystko polega.
Atariki
2019-12-03, 11:12
Przydatny tekst, krótko zwięźle i na temat. Dobrze, że nie ma lania wody jak to bywa w niektórych publikacjach.
Jadwiga
2019-05-15, 16:03
Byłam na l/4 i miałam napisane, ze muszę leżeć w łóżku. Szczęście, że byłam w domu, bo miałam kontrolę ZUS. Dosłownie wróciłam z 10 minut ze sklepu - a tu kontrola.
Rabia Sorda
2019-05-08, 15:12
Wiele osób stawia pracę przed swoim zdrowiem, ale to nie powinno być nawet rozwiązaniem. Twoja kondycja nie oznacza, że ​​nie możesz się rozwijać w swojej karierze, ale musisz o to zadbać.
Antek
2019-05-02, 10:07
Wymogi wzajemnego obowiązku są elastyczne, aby umożliwić osobom poszukującym pracy radzenie sobie z określonymi zdarzeniami i szczególnymi okolicznościami.
juki56
2019-04-01, 10:41
No i trzeba liczyć się z kontrolą. Ale jaja, musisz leżeć w łóżku ;) a tu dzwonek i np. łóżko masz na 1 piętrze i musisz zejść im otworzyć ;) Dobrze jednak, że to precyzują.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.