Twoje wsparcie w rekrutacji

Zwolnienie od psychiatry

Zwolnienie od psychiatry
Zdarzają się sytuacje, w których pracownik okresowo jest niezdolny do wykonywania pracy ze względu na zły stan zdrowia psychicznego. Może mu zostać wtedy udzielone zwolnienie lekarskie od psychiatry, które działa na takich samych zasadach, jak tradycyjne „L4”. Kiedy można się o nie postarać, jak dostać zwolnienie od psychiatry i dlaczego w trudnych sytuacjach warto bez skrępowania skorzystać z tej możliwości?

Pracownik może doświadczać obniżonego samopoczucia lub zaburzeń psychicznych wywołanych przez sytuację prywatną i inne czynniki zewnętrzne – nawet wykonywana praca może być powodem pogorszenia stanu psychiki. Objawów wywołanych przez silny stres nie można nigdy bagatelizować. Wyjątkowo złe samopoczucie może sprawić, że jest się mniej skutecznym w pracy, a nawet zupełnie niezdolnym do jej wykonywania. Zwolnienie lekarskie jest więc w takich przypadkach jak najbardziej zasadne.

Obawiasz się, jak mówić o L4 od psychiatry? Nie masz obowiązku udzielania żadnych informacji na ten temat osobom postronnym. Dzięki elektronicznemu systemowi zwolnień w większych firmach nie trzeba już przynosić do pracy papierowego zwolnienia. Poza tym osoby, które szanują swoją prywatność i wolą zachować powód swojego urlopu chorobowego w tajemnicy, nie muszą się martwić – lekarz może użyć specjalnego kodu literowego, odpowiedniego dla danego zaburzenia.

Zwolnienie lekarskie od psychiatry – zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą mieć różne podłoże. Tendencja do niektórych zaburzeń jest nawet uwarunkowana genetycznie. Bardziej wrażliwe osoby, mniej odporne na stres i pracę pod presją czasu, są zwykle codziennie o wiele bardziej wyeksploatowane psychicznie. Zdarza się również, że niektórzy pracownicy obejmują stanowiska, na których się nie spełniają i nie realizują. Takie warunki nie sprzyjają dobremu samopoczuciu i w perspektywie czasu mogą skutkować znacznym pogorszeniem stanu psychicznego, a nawet chorobą.

W niektórych miejscach pracy może dochodzić także do szeregu nieetycznych sytuacji, mających wpływ na stan psychiczny osób zatrudnionych. Mobbing, silny stres, konflikty z innymi współpracownikami lub pracodawcą bardzo negatywnie oddziałują na psychikę.

Jak dostać zwolnienie od psychiatry?

Niezbędna jest wizyta u tego specjalisty. Aby zapisać się do psychiatry, nie musisz mieć skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, co skraca czas oczekiwania na właściwe badanie. Pierwsza wizyta będzie miała na celu rozpoznanie stanu pacjenta. Przygotuj się, że specjalista zada Ci szereg pytań na temat Twojego samopoczucia: należy odpowiadać na nie szczerze i podać możliwie rzetelny obraz problemów, jakie w sobie obserwujesz, w przeciwnym wypadku lekarzowi trudno będzie postawić diagnozę i udzielić realnej pomocy.

Do tych specjalistów umówisz się bez skierowania:

  • psychiatra
  • onkolog
  • wenerolog
  • dentysta
  • ginekolog i położnik

Często przyczyną braku równowagi psychicznej, są wspomniane już trudności w środowisku pracowniczym. Warto wiedzieć, że jeśli podejmie się decyzję o dochodzeniu swoich praw i egzekwowaniu zadośćuczynienia w związku z nękaniem w pracy, zwolnienie lekarskie dodatkowo może stanowić dowód w sądzie. W czasie przebywania na zwolnieniu można także np. rozejrzeć się za innymi miejscami pracy, do których zaaplikuje się w przyszłości, jeśli sytuacja w miejscu obecnym się nie poprawi.

Problemy ze zdrowiem psychicznym są niezwykle groźne i nie mogą być bagatelizowane. Depresja, zespół wypalenia zawodowego, nerwice i inne schorzenia uprawniają do uzyskania zwolnienia lekarskiego od psychiatry. Ani pracodawca, ani inni współpracownicy nie muszą znać szczegółów. W przypadku, gdy pracownik zostanie wprost zapytany przez kogoś (np. po powrocie ze zwolnienia) o powód nieobecności, wystarczy, że powie o „chorobie przewlekłej”. Ma prawo nie podawać dokładnych powodów, jeśli czuje się z tym niekomfortowo.

Zwolnienie od psychiatry a kontrola ZUS

Potwierdzenie występowania objawów dolegliwości psychicznych jest trudniejsze niż w przypadku chorób somatycznych. Niemniej, pracodawca lub Zakład Ubezpieczeń społecznych mają prawo sprawdzić i skontrolować, czy zwolnienie lekarskie zostało wystawione słusznie i zasadnie. Jak to się właściwie odbywa i czy ZUS może podważyć zwolnienie od psychiatry? Owszem, jeśli nie stosujemy się do warunków zwolnienia. Takie kontrole mogą się odbywać dość często, co łączy się z wizytami domowymi. Na zwolnieniu umieszcza się zwykle informację, czy pracownik przebywający na zwolnieniu może np. wychodzić z domu.

Warto wiedzieć więc, co mówić u psychiatry, żeby dostać zwolnienie na korzystnych zasadach. Dobrze jest postarać się o taki zapis, by ani pracodawca, ani ZUS nie mieli podstaw do podważania powodów zwolnienia. Zezwolenie na wychodzenie jest bardzo istotne, jeśli pracownik musi samodzielnie chodzić do apteki, na zakupy lub spacery, które mają poprawić jego samopoczucie.

Czy możliwy jest wyjazd podczas zwolnienia od psychiatry?Jest to dopuszczalne, o ile pracownik przebywający na wyjeździe nie podejmuje czynności, które mogą przeszkodzić w powrocie do zdrowia.  Jeżeli więc w trakcie wycieczki podejmujemy tylko aktywności, które nie skomplikują naszej sytuacji zdrowotnej, ZUS nie ma podstaw do podważenia wystawionego przez psychiatrę L4.

Zawsze warto jednak przed podjęciem decyzji o tego rodzaju wyjeździe skonsultować to z lekarzem, który udzielił zwolnienia.

Często zupełne zamknięcie w domu jest wysoce niewskazane w przypadku złego stanu psychicznego, może bowiem pogłębić uczucie izolacji, zintensyfikować pojawianie się negatywnych myśli itp. Zalecenia lekarza, odpowiednie adnotacje i pieczątka będą wystarczającym zabezpieczeniem.

Wielu osobom może się wydawać, że zwolnienie od psychiatry potencjalnie mogą wyłudzać symulanci i osoby, które chcą uniknąć zwolnienia z pracy. Lekarze psychiatrzy wystawiający zwolnienia powinni być specjalistami, którzy bez problemu rozpoznają osoby jedynie udające zaburzenia natury psychicznej. Nie zawsze tak jednak jest. W związku z tym należy spodziewać się wzmożonych kontroli w domu, a nawet wezwań do stawiania się przed specjalną komisją. W przypadku, gdy pracownik zostanie przyłapany na symulowaniu choroby i wyłudzaniu zasiłku chorobowego, zostanie go pozbawiony. Jeśli w czasie rzekomej choroby zajmował się wykonywaniem innej pracy, może zostać wezwany przed sąd pracy z tytułu poważnego naruszenia obowiązków pracowniczych. Pracodawca ma także prawo dyscyplinarnie zwolnić symulanta z pracy.

Jaką wypłatę otrzymuje pracownik na zwolnieniu lekarskim?

Przez pierwsze 33 dni przebywania na zwolnieniu pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe. Przez kolejne, przysługuje mu zasiłek chorobowy. Wypłacany w ciągu całego okresu leczenia wynosi 80% podstawowej pensji. Jeśli zaś pracownica choruje i jest przy okazji w ciąży, zasiłek wynosi 100% podstawy.

Z kolei jeśli choroba psychiczna okaże się przewlekła, można spróbować postarać się o rentę z tego tytułu. Warunki przyznawania tego świadczenia w przypadku depresji omówiono w poniższym filmiku:

Zwolnienie od psychiatry – jak długo można na nim przebywać?

Różne osoby odmiennie radzą sobie z problemami natury psychicznej. W momencie, gdy zdecydują się udać do psychiatry po zwolnienie, mogą dopiero odczuwać pierwsze objawy, ale mogą być także już w bardzo złym stanie. Czas potrzebny na rekonwalescencję różni się zatem od siebie w zależności od danego przypadku. Poważne zaburzenia wymagają nawet wielomiesięcznej terapii.

Zwolnienie lekarskie od psychiatry ma jednak ściśle ustalony limit trwania – 182 dni. Po upływie tego czasu, jeśli był on niewystarczający, pracownik może uzyskać skierowanie na trzymiesięczne leczenie rehabilitacyjne. Łącznie daje to maksymalnie 272 dni. W tym czasie pracodawca nie ma prawa zwolnić leczącego się pracownika. Jeśli jednak przekroczy on ten czas, może zostać zwolniony bez wypowiedzenia, z tytułu długiej nieobecności w pracy.

Przestrzeganie maksymalnej ilości dni nie gwarantuje jednak utrzymania zatrudnienia. Tak długa nieobecność sama w sobie generuje duże straty dla firmy, więc pracodawca może podjąć decyzję o wręczeniu wypowiedzenia pracownikowi po jego powrocie. Jeśli pracownik czuje się pokrzywdzony taką decyzją, może oczywiście odwołać się do sądu pracy.

Coraz więcej pracowników doświadcza silnego stresu. W codziennej pogoni łatwo zapomnieć o odpowiedniej higienie zdrowia psychicznego. W chwili, gdy zostanie ono zachwiane, nie należy się tego wstydzić – zwolnienie lekarskie od psychiatry ma dokładnie taką moc, jak w przypadku każdej innej choroby. Zdrowy, wypoczęty i spokojny pracownik jest bardziej produktywny, co przekłada się na korzyści zarówno dla niego, jak i jego pracodawcy.

Oceń ten wpis
Zwolnienie od psychiatry
Ocena: 4.4, liczba głosów: 66

Opinie

Pitbull
2020-10-11, 11:22
Czy pracownik ochrony fizycznej z dopuszczeniem do posiadania broni może pójść na zwolnienie od psychologa??
Tzn czy później czasem nie będzie trzeba przechodzić dodatkowych badań psychologicznych związanych z posiadaniem broni??
Mzk
2020-08-21, 02:46
Ja mam w pracy mobbbing ,poszłam na l4 ,po co ja mam tam chodzic skoro mnie gnębią , przychodzę do pracy jak na scięcie ,depresja ,nie mogę jesć ani spać w nocy ,ja już tam nie chce chdzic , 2 razy się już zwalniałam zawsze się znajdzie ktos co mi wycofa zwolnienie ,naobiecuje bajek a ja jak głupek dalam się nabrac ,że będzie lepiej a jest co raz gorzej ,te Pipy to pic na wodę fotomontaż ,nie wiem na co i po co oni trzymają te instytucje
Ja_ na imię mam Depresja
2020-08-10, 17:11
W mojej firmie koleżanki kadrowe wszem i wobec rozpowszechnialy, że cyt."zachorowała na Covid19 od psychiatry ".....jestem na zwolnieniu bo jest straszny mobbing, niszczenie ludzi i czeka na mnie wypowiedzenie. W dodatku kontrola ZUS, konsultanci itd. Coś jeszcze dodać? Chyba tylko to że zwolnienie miało pomóc mi odzyskać siły i równowagę psychiczną A jest zupełnie odwrotnie i to ma być życie? Bo pracodawca korzysta że swoich uprawnień, pytam tylko jakich? Najpierw gnębi do bólu, aż mdlejesz, tracisz siły, chęć do życia ..... uciekasz, reagujesz się, bierzesz leki i co? Ne zdrowiej, bo wezwania na komisję Zus, kontrole itd. Koło się zamyka..... Niestety....
Marta
2020-05-16, 16:52
Czy po zwolnieniu lekarskim od psychiatry. Rowniez trzeba wyrabiac po 30dniach zdolnosc do pracy? Bo cos mi sie obilo o uszy ze , od tego lekarza nie trzeba.
abcd
2020-03-13, 10:23
nie należy się wstydzić, zwolnienie jak każde inne
Lidfia
2020-01-10, 16:06
L4 czy od psychiatry, czy stomatologa czy innego lekarza, to po prostu zwolnienie. Dużo ludzi obecnie ma depresje i inne stany psychiczno-chorobowe. Choroba psychiczna to jedna z wielu chorób. Należy się leczyć i wyleczyć, a potem iść do pracy.
Patii
2020-01-08, 11:23
Ile lekarz psychiatra moze cofnąć l4
Mikrus
2019-12-17, 13:08
Zwykłe zwolnienie ale ciekawe w jakiej formie dostarczane. Tak narosło mitów w tym zakresie. Dziwna sprawa ale zrozumiała.
pacjent psych.
2019-12-09, 20:57
Zwolnienie od psychiatry to dla mnie normalna sprawa. Są różne choroby i L4 daje kardiolog, chirurg, ale i też psychiatra. Obecne czasy to zabieganie- i w depresję łatwo można zapaść. poczytajcie sobie ten artykuł.
Piter
2019-12-03, 10:56
Powinno też być tak, że jak jest RODO to zwolnienie bez względu z jakiego lekarza powinno iść incognito, a nie że od razu wiadomo skąd. To oczywiście nie wstyd ale daje pole do plotrk i innych sytuacji.
aaaaaaaaaaaaa
2019-07-21, 19:46
wypaliłam się zawodowo, dodatkowo jest tak silny stres,że nie mogę już nawet myśleć o mojej pracy, ten wyścig szczurów 35 latek sprawił,że z odrazą myślę o mojej firmie, dlatego złożyłam wypowiedzenie na 5 lat przed emeryturą i poszłam do psychiatry po zwolnienie......nie mogę znieść myśli o dalszej pracy...
Nellie
2019-05-15, 15:46
Według mnie- nie należy się wstydzić, jak się ma zwolnienie - L4 od psychiatry. Choroba jak wiele innych. Powodem jest zazwyczaj stres. 182 dni można przebywać na L/4 od psychiatry.
Robot
2019-05-08, 15:04
Kiedy rozmawiasz ze swoim lekarzem, ważne jest, aby mówić uczciwie, a nie bagatelizować swoje objawy. Nieważne przecież jaki jest to typ lekarza w takiej sytuacji.
Monno1
2019-05-02, 09:54
Prawo do zasiłku chorobowego jest nabywane przez pracowników dopiero po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia (okres kwalifikacyjny). Nieważne jaki to lekarz.
Remedium
2019-04-16, 10:04
Urlop chorobowy kosztem kolejnego urlopu nie jest wliczany. Zresztą w przypadku jakiegokolwiek lekarza obowiązuje przecież tajemnica lekarska w tym zakresie.
Dama
2019-04-09, 17:47
Zwolnienie z pracy to zwolnienie i nikogo nie powinno obchodzić, chyba że jest to jakoś ugruntowane przez odpowiednie przepisy w tym czy też innym zakresie.
Rewia
2019-04-01, 10:33
No dokładnie. Poza tym chyba nie jest na zwolnieniu napisane np. co tam szczegółowo jest czy jakaś choroba czy coś innego. Jest przecież tajemnica lekarska w wielu sprawach.
Pola
2019-03-29, 12:28
Lekarz jak każdy inny. Mnie dawali zwolnienie różni lekarze i nikt nikogo nie pytał w kadrach jaka jest pieczątka. Zresztą jaki to jest wstyd? Tutaj jednak konkretne choroby mogą mieć wpływ na pracę.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.