Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4173        SUBSKRYBUJE: 7529
Tematy, które interesują czytelników:  Podanie o pracę, Obowiązki pracodawcy, Wolontariat, Rozmowa kwalifikacyjna, Gdzie szukać pracy, Prokurent

Zwolnienie od psychiatry

Zwolnienie od psychiatry
Zdarzają się sytuacje, w których pracownik okresowo jest niezdolny do wykonywania pracy ze względu na zły stan zdrowia psychicznego. Może mu zostać wtedy udzielone zwolnienie lekarskie od psychiatry, które działa na takich samych zasadach, jak tradycyjne „L4”. Kiedy można się o nie postarać i co jeszcze należy o nim wiedzieć?


Pracownik może doświadczać obniżonego samopoczucia lub zaburzeń psychicznych wywołanych przez sytuację prywatną i inne czynniki zewnętrzne. Jest również możliwe, że to wykonywana praca stała się powodem pogorszenia stanu psychiki. Objawów wywołanych przez silny stres nie można nigdy bagatelizować. Wyjątkowo złe samopoczucie może sprawić, że jest się mniej skutecznym w pracy, a nawet zupełnie niezdolnym do jej wykonywania. Zwolnienie lekarskie jest więc w takich przypadkach jak najbardziej zasadne.

 

Zwolnienie lekarskie od psychiatry – zadbaj o swoje zdrowie psychiczne
 

Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą mieć różne podłoże. Tendencja do niektórych zaburzeń jest nawet uwarunkowana genetycznie. Bardziej wrażliwe osoby, mniej odporne na stres i pracę pod presją czasu, są zwykle codziennie o wiele bardziej wyeksploatowane psychicznie. Zdarza się również, że niektórzy pracownicy obejmują stanowiska, na których się nie spełniają i nie realizują. Takie warunki nie sprzyjają dobremu samopoczuciu i w perspektywie czasu mogą skutkować znacznym pogorszeniem stanu psychicznego, a nawet chorobą.

W niektórych miejscach pracy może dochodzić także do szeregu nieetycznych sytuacji, mających wpływ na stan psychiczny osób zatrudnionych. Mobbing, silny stres, konflikty z innymi współpracownikami lub pracodawcą bardzo negatywnie oddziałują na psychikę. W skrajnych przypadkach, najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana pracy, jednakże nie każdy może sobie na to od razu pozwolić. Wtedy warto odzyskać siły, dzięki zwolnieniu lekarskiemu od psychiatry.

Jeśli podejmie się decyzję o dochodzeniu swoich praw i egzekwowaniu zadośćuczynienia w związku z nękaniem w pracy, zwolnienie lekarskie dodatkowo może stanowić dowód w sądzie. W czasie przebywania na zwolnieniu można także np. rozejrzeć się za innymi miejscami pracy, do których zaaplikuje się w przyszłości, jeśli sytuacja w miejscu obecnym się nie poprawi.

Problemy ze zdrowiem psychicznym są niezwykle groźne i nie mogą być bagatelizowane. Depresja, zespół wypalenia zawodowego, nerwice i inne schorzenia uprawniają do uzyskania zwolnienia lekarskiego od psychiatry. Osoby, które szanują sobie swoją prywatność i wolą zachować powód swojego urlopu chorobowego w tajemnicy, nie muszą się martwić – lekarz może użyć specjalnego kodu literowego, odpowiedniego dla danego zaburzenia.

Ani pracodawca, ani inni współpracownicy nie musza znać szczegółów. W przypadku, gdy pracownik zostanie wprost zapytany przez kogoś (np. po powrocie ze zwolnienia) o powód nieobecności, wystarczy, że powie o „chorobie przewlekłej”. Ma prawo nie podawać dokładnych powodów, jeśli czuje się z tym niekomfortowo.
 

Zwolnienie od psychiatry a kontrola ZUS
 

Potwierdzenie występowania objawów dolegliwości psychicznych jest trudniejsze niż w przypadku chorób somatycznych. Niemniej, pracodawca lub Zakład Ubezpieczeń społecznych mają prawo sprawdzić i skontrolować, czy zwolnienie lekarskie od psychiatry zostało wystawione słusznie i zasadnie. Takie kontrole mogą się odbywać dość często, co łączy się z wizytami domowymi. Na zwolnieniu umieszcza się zwykle informację, czy pracownik przebywający na zwolnieniu może wychodzić z domu.

Warto wiedzieć więc, co mówić u psychiatry, żeby dostać zwolnienie na korzystnych zasadach. Dobrze jest postarać się o taki zapis, by ani pracodawca, ani ZUS nie mieli podstaw do podważania powodów zwolnienia. Zezwolenie na wychodzenie jest bardzo istotne, jeśli pracownik musi samodzielnie chodzić do apteki, na zakupy lub spacery, które mają poprawić jego samopoczucie.

Często zupełne zamknięcie w domu jest wysoce niewskazane w przypadku złego stanu psychicznego, może bowiem pogłębić uczucie izolacji, zintensyfikować pojawianie się negatywnych myśli itp. Zalecenia lekarza, odpowiednie adnotacje i pieczątka będą wystarczającym zabezpieczeniem. Jeśli bowiem kontrola nie zastanie w domu pracownika, który teoretycznie nie powinien go opuszczać, może wstrzymać wypłacane mu świadczenia.

Wielu osobom może się wydawać, że zwolnienie od psychiatry potencjalnie mogą wyłudzać symulanci i osoby, które chcą uniknąć zwolnienia z pracy. Lekarze psychiatrzy wystawiający zwolnienia powinni być specjalistami, którzy bez problemu rozpoznają osoby jedynie udające zaburzenia natury psychicznej. Nie zawsze tak jednak jest. W związku z tym należy spodziewać się wzmożonych kontroli w domu, a nawet wezwań do stawiania się przed specjalną komisją.

W przypadku, gdy pracownik zostanie przyłapany na symulowaniu choroby i wyłudzaniu zasiłku chorobowego, zostanie go pozbawiony. Jeśli w czasie rzekomej choroby zajmował się wykonywaniem innej pracy, może zostać wezwany przed sąd pracy z tytułu poważnego naruszenia obowiązków pracowniczych. Pracodawca ma także prawo dyscyplinarnie zwolnić symulanta z pracy.     
 

Zwolnienie od psychiatry – jak długo można na nim przebywać?
 

Różne osoby odmiennie radzą sobie z problemami natury psychicznej. W momencie, gdy zdecydują się udać do psychiatry po zwolnienie, mogą dopiero odczuwać pierwsze objawy, ale mogą być także już w bardzo złym stanie. Czas potrzebny na rekonwalescencję różni się zatem od siebie w zależności od danego przypadku. Poważne zaburzenia wymagają nawet wielomiesięcznej terapii.

Zwolenie lekarskie od psychiatry ma jednak ściśle ustalony limit trwania – 182 dni. Po upływie tego czasu, jeśli był on niewystarczający, pracownik może uzyskać skierowanie na trzymiesięczne leczenie rehabilitacyjne. Łącznie daje to maksymalnie 272 dni. W tym czasie pracodawca nie ma prawa zwolnić leczącego się pracownika. Jeśli jednak przekroczy on ten czas, może zostać zwolniony bez wypowiedzenia, z tytułu długiej nieobecności w pracy.

Przestrzeganie maksymalnej ilości dni nie gwarantuje jednak utrzymania zatrudnienia. Tak długa nieobecność sama w sobie generuje duże straty dla firmy, więc pracodawca może podjąć decyzję o wręczeniu wypowiedzenia pracownikowi po jego powrocie. Jeśli pracownik czuje się pokrzywdzony taką decyzją, może odwołać się do sądu pracy.

Przez pierwsze 33 dni przebywania na zwolnieniu pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe. Przez kolejne, przysługuje mu zasiłek chorobowy. Wypłacany w ciągu całego okresu leczenia wynosi 80% podstawowej pensji. Jeśli zaś pracownica choruje i jest przy okazji w ciąży, zasiłek wynosi 100% podstawy.

Coraz więcej pracowników doświadcza silnego stresu. W codziennej pogoni łatwo zapomnieć o odpowiedniej higienie zdrowia psychicznego. W chwili, gdy zostanie ono zachwiane, nie należy się tego wstydzić – zwolnienie lekarskie od psychiatry ma dokładnie taką moc, jak w przypadku każdej innej choroby. Zdrowy, wypoczęty i spokojny pracownik jest bardziej produktywny, co przekłada się na korzyści zarówno dla niego, jak i jego pracodawcy.
Oceń ten wpis
Zwolnienie od psychiatry
Ocena: 4.5, liczba głosów: 29

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.