Fałszywe zwolnienie lekarskie i jego konsekwencje

Fałszywe zwolnienie lekarskie i jego konsekwencje
Każdy pracownik, który świadczy pracę w oparciu o umowę o pracę ma prawo skorzystać ze zwolnienia lekarskiego i pozostać w domu. W praktyce jednak takie zwolnienie dla części zatrudnionych to dodatkowe dni wolne. Jakie mogą być tego konsekwencje?

Problem z tak zwanymi ?lewymi? zwolnieniami jest potężny. Każdego roku inspektorzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ? którzy przeprowadzają kontrole ? negują zasadność wydania zwolnień lekarskich. W efekcie pracownicy, którzy liczyli na dodatkowe dni wolne muszą zmierzyć się z konsekwencjami. Dzieje się tak dlatego, że pracodawca ? jako płatnik składek ? ma prawo dokonać kontroli lub żądać, aby taka została przeprowadzona.

Podmiotom zatrudniającym wspomniane wyżej prawo przysługuje na podstawie art. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich. Dotyczy to jednak tylko tych pracodawców, którzy zatrudniają minimum 20 pracowników. W przypadku innych podmiotów, na wniosek pracodawcy, kontrolę zwolnień mogą przeprowadzić również inspektorzy wspomnianego już Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak wygląda kontrola?

Każde zwolnienie lekarskie ? niezależnie od tego, czy kontrola przeprowadzana jest przez pracodawcę, czy też inspektorów ? jest badane pod kilkoma aspektami. W pierwszej kolejności sprawdza się, czy zwolnienie nie zostało sfałszowane i czy zostało ono wydane zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami. Może bowiem zdarzyć się tak, że pracodawca będzie miał wątpliwości co do samej prawdziwości zwolnienia.

Poza kwestią formalną niezbędne jest też sprawdzenie, w jaki sposób pracownik wykorzystuje zwolnienie chorobowe. Mowa tu zarówno o tym, czy zastosował się on do wskazówek lekarza oraz czy nie wykorzystuje uzyskanego zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Trzeba pamiętać, że każde zwolnienie jest po to, aby osoba zatrudniona mogła powrócić do zdrowia, czyli czas ten powinien zostać wykorzystany na walkę z chorobą.

Kontroli spodziewaj się zawsze

Choć można powiedzieć, że kontrolowani są przeważnie ci pracownicy, którzy najczęściej korzystają ze zwolnień lekarskich, to trzeba pamiętać, że tak naprawdę każdy zatrudniony może zostać sprawdzony. Część inspektorów wcale nie zwraca szczególnej uwagi na statystyki, ale po prostu przeprowadza niezapowiedziane wizyty (jest to również zgodne z prawem).

Z całą pewnością szczególną uwagę przywiązuje się do kontrolowania osób, które miały już nieprzyjemności w związku z nieprawidłowym korzystaniem ze zwolnienia lekarskiego. Takich pracowników statystycznie najczęściej się odwiedza. Warto też pamiętać, że kontrola może być przeprowadzona zarówno w miejscu zamieszkania pracownika czy ? w przypadku przedsiębiorców ? w miejscu prowadzenia ich działalności gospodarczej.

Jakie są konsekwencje?

Każda kontrola wiąże się z koniecznością sporządzenia protokołu. Jeżeli pracodawca lub inspektorzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ustalą, że zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane przez pracownika w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem, to skutki są poważne. Przede wszystkim traci on prawo do zasiłku chorobowego i to za cały okres, przez który pozostawał na zwolnieniu lekarskim. Wyjątkiem jest tu sytuacja, gdy wcześniej przebywał w szpitalu lub innej placówce leczniczej. Wówczas zostaje on pozbawiony zasiłku tylko za okres, który obejmuje jego wypisanie ze szpitala.

Z punktu widzenia pracodawcy fakt, że jego pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem i dzięki temu ? przykładowo ? zyskuje dodatkowe dni wolne, może być powodem do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia (z winy pracownika). Na taki fakt wielokrotnie wskazywał również Sąd Najwyższy, który podkreślał, że korzystając ze zwolnienia lekarskiego pracownik jest zobowiązany do wykonywania zaleceń lekarza. Jeżeli zaś traktuje ten czas jako dodatkowy, płatny urlop, to dopuszcza się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i może ponieść za to poważne konsekwencje.

Oceń ten wpis
Fałszywe zwolnienie lekarskie i jego konsekwencje
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Tola
2019-12-17, 13:29
Chyba już bardzo trudno będzie z czymś takim robiło się wśród ludzi. Kiedyś wiele takich spraw przechodziło łatwiej.
pacjent
2019-12-12, 14:46
Tak samo twierdzę - co Patryk. Teraz wydawane są elektroniczne L4 do pracodawcy. Nie da się zrobić fałszywego L4, bo to na pewno wpadka by była. Z kolei jak ktoś dostał "lewe" L4 od lekarza, anie był chory na daną chorobę, to trudne do udowodnienia.
Patryk
2019-12-03, 11:32
Oj chyba już teraz nie ma takiej opcji. By musiał lekarz być wciągnięty w temat i elektronicznie wpisywać do kartoteki te oszustwa, czy się mylę?
Karol Wielki
2019-05-15, 19:18
A po co mieć fałszywe zwolnienie lekarskie??????????? Chyba nikt nie jest taki głupi, że wie doskonale, jakie kłopoty miałby......... pozdrawiam............
Rosos
2019-05-08, 15:26
Teraz chyba zostało to bardzo ukrócone. Nie jest bowiem możliwe jakieś kombinowanie z papierowymi zwolnieniami. To wszystko jest bardzo ciekawa opcja w praktyce.
Maja
2019-05-02, 10:17
Jak jest elektroniczne to fałszywe by musiał sam spreparować w papierach lekarz po znajomości. No ale samo w sobie wtedy nie będzie fałszywe jako plik wysyłany do zakładu.
Jakub Polak
2019-04-16, 10:46
Teraz chyba jest o wiele trudniej o takie spreparowanie jak wszystko idzie z neta. Z drugiej strony przecież jawnie ktoś wysyłający może fałszerstwo zrealizować.
Ala
2019-04-01, 10:54
Teraz tego się już chyba nie dałoby zrobić, jak wszystko idzie elektronicznie. Jedynie fałszywe może być dogadanie się ze znajomym lekarzem co wysyła takie zgłoszenie do firmy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.