!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Redukcja kosztów w przedsiębiorstwie to konieczność?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 27 głosów

27 głosów

6 komentarzy

Redukcja kosztów w przedsiębiorstwie to konieczność?
Przedsiębiorstwo może oszczędzać na wielu płaszczyznach. Redukcja kosztów nie zawsze jest konieczna, by firma utrzymała się na rynku. Przedsiębiorcy decydujący się na taki krok często myślą również o innych przesłankach. Dobrym przykładem jest np. chęć zadbania o środowisko naturalne.

Ponieważ redukcja kosztów w przedsiębiorstwie to dość skomplikowany proces, niezbędne jest, by właściciel dokładnie poznał, jak pracują poszczególni zatrudnieni. W zależności od wielkości firmy, proces wdrażania zmian może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu dni. Zanim jednak zostanie wdrożony, warto określić cel przeprowadzanych zmian. Plan jest o tyle ważne, że warunkuje sukces przeprowadzonych zmian.

Skoro proces redukowania kosztów należy rozpocząć od zaplanowania działań, to warto wskazać przykładowe cele, jakie mogą mieć przedsiębiorcy. Te najpopularniejsze to: chęć zaoszczędzenia pieniędzy, polepszenie wizerunku firmy jako odpowiedzialnej społecznie czy podjęcie działań na rzecz środowiska naturalnego. Choć w dwóch ostatnich przypadkach nie chodzi bezpośrednio o pieniądze, to nie można podkreślić, że ostateczną korzyścią, jaką przedsiębiorca odniesie w związku z wprowadzonymi zmianami będą również konkretne oszczędności.


Co można oszczędzać?

Niezależnie od tego, jaki cel przyświeca przedsiębiorcy decydującemu się na wprowadzenie zmian w sposobie działania firmy, należy podkreślić, że oszczędzać można na wielu rzeczach. Jako przykład można wskazać papier firmowy. Czy pracownicy rzeczywiście drukują tylko niezbędne im dokumenty? A może przeciwnie – obieg w firmie jest papierowy, choć równie dobrze mógłby być elektroniczny? Uzyskanie odpowiedzi na takie pytania jest niezbędne, by móc wdrożyć zmiany.

Gdy zapada decyzja np. o oszczędzaniu papieru i drukowaniu jedynie niezbędnych dokumentów i jednocześnie przedsiębiorca decyduje się na wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów, to oszczędzać będzie również na tuszach lub tonerach czy serwisowaniu urządzeń biurowych. W przypadku tych ostatnich, dobrze zorientować się, czy nie jest ich w biurze za dużo.


Gdy firma chce zmienić swój wizerunek

Nie od dziś wiadomo, że sposób, w jaki klienci postrzegają firmę wpływa na jej zyski. Część firm stara się być odpowiedzialna społecznie i decyduje się np. na wdrożenie rozwiązań pozwalających jej na skuteczną ochronę środowiska (dotyczy to głównie firm produkcyjnych), część zaś działa na rzecz lokalnej społeczności. W drugim przypadku mowa głównie o wolontariacie pracowniczym, który może przejawiać się np. przez pomoc lokalnym szkołom.

Zmiana wizerunku może jednak wymagać konkretnych nakładów i początkowo może wiązać się z koniecznością inwestowania. Ale systematyczne wdrażanie zmian powinno przynieść oczekiwane zyski – firma jako np. działająca na rzecz lokalnego środowiska, faktycznie będzie mogła zyskać więcej zleceń od innych podmiotów, które cenią sobie współpracę z podmiotami chroniącymi środowisko.


Redukcja kosztów? Pomogą specjaliści

Gdy mowa o redukcji kosztów, to warto pamiętać, że w tym zadaniu mogą pomóc specjaliści. Tych na rynku działa przynajmniej kilkudziesięciu. To firmy zajmujące się przeprowadzaniem audytów. Pomagają one znaleźć oszczędności np. w energii elektrycznej czy kosztach pracowniczych. Z drugiej strony wszelkie zmiany wdrażają w taki sposób, by wciąż utrzymać dotychczasową jakość np. oferowanych przez firmę produktów.

Skorzystanie z pomocy specjalistów pozwala na wyeliminowanie drogich błędów, które mogłyby mieć miejsce wówczas, gdy redukcją kosztów zajęłyby się osoby nieprzygotowane do tego zajęcia. I o tym fakcie warto pamiętać – współpraca z ekspertami z zakresu optymalizacji kosztów prowadzenia działalności gospodarczej to inwestycja, pozwalająca na zrealizowanie wcześniej założonych celów.

Podziel się

6 komentarzy

Lidia Majewska

Lidia Majewska

Redukcja kosztów to zawsze jest dobra widomość. Pytanie pozostaje zawsze aktualne tylko jakim kosztem?
Stanisław

Stanisław

W wielu sytuacjach może się znaleźć firma i dlatego takie cięcie kosztów może być niezbędne. Takie są przecież realia.
Dalton

Dalton

Każde przedsiębiorstwo szuka oszczędności jak każda osoba. Dlatego warto jest audytować swoją firmę pod tym względem i znaleźć oszczędności. To jest korzystne.
Jurek

Jurek

Każde przedsiębiorstwo powinno z "głową" oszczędzać. Redukcja kosztów w przedsiębiorstwie to konieczność. Osobiście radzę skorzystać z pomocy specjalistów...
walka

walka

Wiele ludzi realizując redukcję kosztów dziwi się, że to taka duża kwota. nawet na małych oszczędnościach koszty ścięte mogą wyprawcować atrakcyjne oszczędności dla firmy.
Kinga 1993

Kinga 1993

Czasami nawet aż za bardzo następuje redukcja, jednak wiele firm nie chce plajtować i przecież muszą szukać jakichkolwiek oszczędności by utrzymać sie na rynku.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.