Własna firma

Faktura: jakie dane i informacje powinna zawierać - rodzaje faktur w obrocie gospodarczym

1 kwietnia 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

7 komentarzy
Faktura: jakie dane i informacje powinna zawierać - rodzaje faktur w obrocie gospodarczym
Chcemy w tym artykule podać informacje o fakturach, które będą przydatne dla osób mających z ustawą o fakturze VAT do czynienia od niedawna, ale o fakturach powiemy też tak, aby nawet doświadczone księgowe i biura rachunkowości mogły dowiedzieć się czegoś na własne potrzeby. Co to jest faktura imienna? Jak ma się umowa o dzieło do faktury? Faktura bez NIP 2021? Te i inne sprawy związane z wystawianiem i przekazywaniem faktur zostaną omówione tak dokładnie, jak pozwala na to przedmiot i objętość artykułu. Przy tym trzymamy się ściśle prawa i jasności języka.

Faktura VAT - podstawy

Zwracamy się do szerokiej publiczności i wiemy, ze nasz artykuł znajdzie wielu czytelników na różnym poziomie zaawansowania znajomości zagadnienia, zatem - dla porządku - najpierw zacznijmy od samych postaw wiadomości o fakturach.

Co rozumiemy przez fakturę? Dokument prawny, który charakteryzuje się następującymi właściwościami:

 • Faktura potwierdza to, że między stronami doszło do takiej lub innej transakcji.
 • Obecnie prawo polskie i europejskie dopuszcza wystawianie faktur online jak i w formie tradycyjnej, papierowej.
 • Faktura ma ten skutek prawny, że powoduje zobowiązanie podatkowe.

Kto jest upoważniony do wystawienia faktury?

Ogólnie jest tak, że fakturę wystawia podatnik. Wystarczy wniosek podmiotu nabywającego, aby podatnik powinien lub był zmuszony wystawić fakturę. Tak samo strona nabywająca na wniosek podatnika ma obowiązek wystawić fakturę. Legalne przypieczętowanie dokonanej transakcji - to jest właśnie zadanie faktury.

Jakie dane powinna zawierać faktura VAT?

Od dokumentu o mocy prawnej oczekuje się spełniania pewnych kryteriów. Zatem na fakturze VAT muszą znaleźć się pewne informacje. Dotyczy to zarówno faktury imiennej, faktury do paragonu, itd.

Oto najważniejsze

 • Data wystawienia dokumentu oraz numer kolejny dokumentu.
 • Nazwy podmiotów nabywających i zbywających.
 • Nazwy towarów lub usług objętych transakcją, a także jej cena.
 • Uzgodnione terminy płatności.
 • Inne informacje, które pozwolą na należyte wykonanie pod względem prawnym zapisów wynikających z faktury.

W fakturze zawieramy także identyfikator faktury, adresy oraz nazwy podmiotów zawierające transakcję, NIP (faktura bez NIP 2021 - to już możliwe), wartości usług lub dostarczonych towarów wyszczególnione w kwotach pieniężnych, a także wysokość podatku odprowadzanego.

To elementy każdej faktury, jej dane podstawowe. Dalej możemy się pytać: po co faktura na leki? - Po to, aby osoby używające leków w sposób chroniczny mogły odliczyć sobie część pieniędzy wydanych na medykamenty od podatku. Albo: po co faktura osobie fizycznej? - Choćby po to, aby każdy mógł powołać się na dokument prawny w sądzie. Itd. Ale podane przez nas dane do faktury po prostu obowiązują i są konieczne.

zmartwiona para oblicza swoje faktury

Rodzaje faktur i ich podział

Owszem, pod pojęciem faktury rozumiemy wyżej określony rodzaj dokumentu. Lecz rodzaj ten rozpada się na gatunki, zatem możemy mówić o fakturach do paragonu, fakturach korygujących, imiennych i innych rodzajach faktur.

Szukasz pracy?

Sortowanie pustych skrzynek - Bez angielskiego

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • 13-15 € / mc
 • Holandia
Dodana

Order picker w Lidlu – NOWA OFERTA! Jedna zmiana

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • 13-15 € / h
 • Holandia
Dodana
Dodana

Specjalista ds. Sprzedaży

PROAL

 • Bielsko-Biała
Dodana

Kierownik budowy

FIRMA BUDOWLANA ROBERT LICHOSYT

 • 5 000-8 000 zł / mc
 • Sucha Beskidzka
Dodana

W zasadzie faktura VAT w każdym przypadku działa bardzo podobnie, jednakże będzie dobrze zaznaczyć drobne różnice na fakturach VAT, ich odmienne zastosowanie i - czasami - także podpadanie pod inne paragrafy ustawy o rachunkowości.

Faktura zaliczkowa – kiedy i jak ją wystawiać?

Jeżeli zdarza się tak, że pewna część kwoty za usługę lub towar zostaje odprowadzona (zapłacona) jeszcze przed jej wykonaniem, to wtedy mówimy o fakturze zaliczkowej. Ta faktura VAT a kasa fiskalna są doskonale zgodne, ponieważ zaczyna obwiązywać ustawa o fakturze VAT i podatek odtąd musi zostać rozliczony, co potwierdza faktura.

Co zawiera faktura uproszczona i kiedy ją wystawiać

W przypadku tej faktury przestrzegamy jednej, podstawowej zasady: obecnie możemy ją wystawić na kwotę nie wyższą niż 450 PLN. Tym rodzajem faktury nie są objęte podmioty z Unii Europejskiej, z którymi wchodzimy w interakcje, wyłączone z niej są także dostawcy.

Czym jest refaktura?

W przypadku refakturowania w grę wchodzi podmiot trzeci. Wcześniejsze nabycie usług lub towarów zostaje zgodnie z refakturą odniesione do ich nowego nabywcy, któremu te usługi lub przedmioty odsprzedano.

Video

Faktura korygująca

Fakturę korygującą wystawiamy wtedy, gdy na pierwotnej fakturze znalazły się jakiegokolwiek rodzaju błędy. To się zdarza. Nawet ustawa o rachunkowości nie chroni faktury od ludzkich błędów. Skorygować możemy np. cenę lub wysokości podatku, itp.

Faktura VAT RR

Tutaj "RR" oznacza "rolnik ryczałtowy". Gdy kupujemy towar od rolnika (np. paszę, ziarno), wtedy to my wystawiamy taką fakturę. Dane zwierane w tego rodzaju fakturze nie różnią się zbytnio o innych faktur.

Faktura pro forma – czym jest i kiedy się ją stosuje?

Faktura pro forma w żadnym razie nie powoduje tego skutku, że pełna faktura musi zostać wystawiona. W fakturze pro forma głównym elementem są wiadomości o cenie usługi lub produktu. Takie faktury nie wchodzą do rejestru faktur VAT.

faktura proforma czym jest i kiedy ją stosować?

Zasady wystawiania faktur - o czym należy pamiętać?

Nasze programy do fakturowania uruchomimy zawsze, gdy dochodzi do usługi zbycia i nabycia przedmiotu lub usługi, a my jesteśmy podmiotem gospodarczym. Pamiętajmy, mamy dokładnie piętnaście dni na licząc od końca miesiąca, w którym doszło do transakcji, na wystawienie faktury. Osoby fizyczne, zwolnione z uiszczania podatku, także wystawiają faktury, lecz zaznaczają nich fakt (informację) o zasadzie, na jakiej zwolnienie z tego obowiązku ma miejsce.

Znajdą się takie sytuacje, kiedy będzie naszym obowiązkiem prawnym wystawić fakturę. Z fakturami mamy do czynienia na każdym kroku: przesyłają nam je dostawcy internetu i telewizji kablowej, zawsze, gdy dochodzi do leasingu, dzierżawy, kupna i sprzedaży na określonych zasadach, itd.

Zwolnienie z wystawienia faktury jest jasno wyszczególnione w rozporządzeniu Ministra Finansów wydanym w dniu 20 grudnia 2013 roku.

Video

Program do fakturowania, faktura bez VAT online

Polskie prawo, w szczególności ustawa o rachunkowości przewiduje możliwość wystawiania faktur drogą elektroniczną i jest to sposób używany dziś chyba najchętniej, ponieważ przyspiesza procesy rozliczeń i łatwo wykonać to w programach do fakturowania. Takie miejsca, gdzie faktura może zostać wystawiona z pełną mocą prawną, znajdują się także w sieci. Wystawianie faktur online jest w niektórych firmach funkcjonuje jako zwykły standard.

Ranking 9 najlepszych programów do fakturowania według benchmark.pl:

 •     FakturaXL.pl
 •     Comarch ERP XT
 •     ING Księgowość
 •     Fakturownia
 •     Taxeon
 •     InTaxo
 •     Taxon
 •     wFirma.pl
 •     iFirma

Program do fakturowania, albo też zaufany serwis online, na fakturze VAT umieszczą za nas większość niezbędnych informacji. Nawet jeśli będzie to faktura o wartości zero - każda księgowość otrzymuje dziś przydatne narzędzia online, obecne nawet w najmniejszych firmach i najbardziej niszowych branżach.

Przeczytaj także:

Podsumowanie:
 • Faktura VAT musi być wystawiona przez podmiot nabywający, na rzecz którego dokonywana jest transakcja, oraz zawierać określone informacje, takie jak identyfikator faktury, adresy i nazwy podmiotów, wartość usług lub towarów i wysokość podatku odprowadzanego,
 • Istnieją różne rodzaje faktur VAT, takie jak faktury do paragonu, korygujące, zaliczkowe, refakturowe i faktury pro forma, których zastosowanie zależy od określonych warunków i sytuacji,
 • Programy do fakturowania pozwalają na wystawianie faktur drogą elektroniczną, co przyspiesza procesy rozliczeń i jest coraz bardziej popularne w Polsce,
 • Wystawienie faktury VAT jest niekiedy obowiązkowe, a zwolnienie z tego obowiązku jest wyszczególnione w rozporządzeniu Ministra Finansów wydanym w dniu 20 grudnia 2013 roku.

Najczęściej zadawane pytania

Kto jest upoważniony do wystawienia faktury?

Okazuje się że nie będą to wyłącznie podatnicy VAT. Jeśli nasza firma jest zwolniona z podatku VAT (nie jest czynnym podatnikiem VAT) to również możemy wystawić fakturę. Z tą różnicą że jeśli to zwolnienie nie wynika z braku przekroczenia limitu 200 tysięcy zł to wówczas musimy wskazać podstawę prawną tego zwolnienia.

Faktura VAT - jakie dane powinna zawierać?

Oczywiście datę kiedy została wystawiona, dane nabywcy oraz dane dostawcy i numer tej faktury - to są podstawowe dane na fakturze. Musi się także pojawić numer NIP nabywcy oraz numer NIP nasz. Należy pamiętać o dacie dostawy, dane dotyczące towaru (wartość netto, wartość brutto z podziałem na stawki VAT). Od pewnego czasu nie musimy już wskazywać Oryginał/Kopia - tej informacji już nie wskazujemy na dokumencie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

7 komentarzy

Andrzej TR

Andrzej TR

Artykuł w sam raz dla mnie, szukam pracy w dziale finansowym i ciągle brakuje mi wiedzy praktycznej. Teraz będę mogła porozmawiać z pracodawcami na temat faktur bez wstydu
Alojz

Alojz

W pełni zgadzam się, że faktury są bardzo ważnym elementem w biznesie, to od nich zależy przecież nasze rozliczenie z urzędem skarbowym. Dobrze, że autor artykułu przypomniał o różnych rodzajach faktur i ich zastosowaniu
Enty32

Enty32

Bardzo wartościowy artykuł, wszystko dokładnie wyjaśnione i opisane, teraz wiem, na co zwrócić uwagę przy wystawianiu faktur
Tomek

Tomek

Faktury to dla mnie czarna magia, dobrze wiedzieć co powinna zawierać, żeby nie dostać się na manowce oszustów
Maciek

Maciek

Wystawianie faktur online to powoli w większości firm standard, nie w niektórych. Tym bardziej, że od 2023 będzie obowiązek wysyłania ich do KSeF.
Zosia

Zosia

Ważne informacje i dane mają znaczenie przy wystawianiu każdej faktu.
Unter567

Unter567

Z pewnością prowadząc własny biznes i samemu się rozliczając trzeba mieć wiedzę. Te tutaj informacje są bardzo przydatne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.