Agencje pracy i praca za granicą

Czy agencja zatrudnienia może pobierać opłaty od osób poszukujących pracy?

9 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

18 komentarzy
Czy agencja zatrudnienia może pobierać opłaty od osób poszukujących pracy?
Jesteś osobą poszukująca zatrudnienia? Chciałbyś wyjechać za granicę do pracy sezonowej? W takim razie sprawdź, czy i za co agencja zatrudnienia może pobrać od ciebie opłaty.

Opłaty za pracownika pobierane przez agencje zatrudnienia

Choć agencje zatrudnienia rzeczywiście nie mogą pobierać od zainteresowanych opłat za pośredniczenie w znalezieniu posady, to jednak stwierdzenie, że nie mogą pobierać żadnych pieniędzy, jest nieprawdziwe. Dlaczego?

Stwierdzenie pojawiające się na wielu stronach internetowych, że „agencje zatrudnienia nie mogą pobierać żadnych opłat” jest tylko częściowo prawdą. Jako osoba zainteresowana wyjazdem do pracy za granicę, musisz mieć świadomość tego, że pracownicy agencji będą mogli pobrać od ciebie pieniądze za zorganizowanie choćby przejazdu i noclegu. Od ciebie jednak zależy, czy będziesz chciał skorzystać z takich, dodatkowych usług. Jeżeli nie, to pracownicy agencji zatrudnienia nie mogą cię do tego zmusić.

Pierwszy krok – sprawdź, czy wybrana agencja zatrudnienia działa legalnie

Myśląc o wyjeździe do pracy za granicę, powinieneś pamiętać przede wszystkim o tym, aby sprawdzić, czy wybrane przez ciebie agencje zatrudnienia działają w sposób legalny. Dziś nie jest to większym problemem, ponieważ niemal wszystko jest umieszczone w internecie. Znajdziesz tam szczegółowe informacje o podmiotach, które są upoważnione do oferowania pośrednictwa w znalezieniu zatrudnienia.

Upewniając się, że wybrana przez ciebie agencja zatrudnienia działa w sposób legalny, możesz mieć pewność, że po wyjeździe za granicę nie zostaniesz bez pieniędzy i pracy. Agencje dbające o opinię nie pozwalają sobie na to, aby nie poinformować o warunkach zatrudnienia osobę zainteresowaną wyjazdem do pracy. Pracownicy legalnie działającej agencji będą również chcieli, abyś – jeszcze w kraju – podpisał umowę. Nie jest to umowa o pracę, ale umowa o świadczenie usług pośrednictwa, której zapisy zabezpieczają zarówno ciebie, jako potencjalnego pracownika, jak i agencję.

Legalnie działająca agencja zatrudnienia nie będzie chciała od ciebie pieniędzy ani za znalezienie pracy, ani przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej. Zdarzają się jednak pośrednicy, którzy mimo legalnej działalności praktykują mało przyjazny model współpracy. Poniższy film ilustruje negatywne sytuacje, które mogą nas spotkać w trakcie współpracy z agencjami pracy.

Video

Szukasz pracy?
Dodana

PRACA DODATKOWA**TYGODNIÓWKI**27/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Jaworze
  • 27-27 zł / h
Dodana
Dodana

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Jaworze
  • 24-25 zł / h
Dodana

Przedstawiciel handlowy ds. gastronomii

Farutex Sp. z o.o.

  • Zielona Góra
Dodana

Przejazd do pracy – czym będziesz podróżował?

Agencje zatrudnienia działające na rynku starają się oferować kompleksowe usługi. Gdy mowa o wyjeździe do pracy za granicę, to musisz mieć świadomość tego, że będziesz musiał skorzystać z usług przewoźnika. Do Belgii, Holandii, Niemczech czy nawet Hiszpanii możesz dostać się m.in. samolotem lub busem. Jeżeli wyjeżdżasz do pracy po raz pierwszy, to z pewnością nie orientujesz się, który przewoźnik jest solidny i tani.

Pracownicy agencji zatrudnienia, z której usług skorzystałeś, mogą pomóc ci w znalezieniu przewoźnika. Część takich podmiotów współpracuje nawet z firmami zajmującymi się przewozem osób. Agencja nie może cię zmusić, abyś skorzystał z usług wybranego przewoźnika, ale – jeżeli uznasz, że to dobry pomysł – to właśnie jej pracownicy pobiorą opłatę. Warto przy tym dodać, że opłata ta nie powinna być wyższa niż znajdująca się w cenniku przewoźnika.

Mieszkanie za granicą – czy będziesz w stanie sam takie znaleźć?

Wyjeżdżając do pracy za granicę, nie musisz martwić się o zakwaterowanie. Niemal każda agencja zatrudnienia oferuje możliwość pośredniczenia w znalezieniu mieszkania.

Czy wiesz, że...

  • Są nawet takie agencje, które same budują kompleksy mieszkalne z myślą o pracownikach.
  • Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z pomocy pracowników agencji w tym zakresie, to musisz pamiętać, że będą mogli oni pobierać od ciebie co miesiąc opłaty tytułem czynszu.

Aby ułatwić rozliczenie, zdecydowana większość agencji zatrudnienia proponuje pracownikom, że będzie potrącać z otrzymywanej przez nich wypłaty kwoty tytułem należności za mieszkanie. Takie rozwiązanie ogranicza formalności, a pracownik otrzymuje na wskazany przez siebie rachunek bankowy kwotę, która stanowi jego wynagrodzenie.

Kiedy agencje zatrudnienia mogą pobierać opłaty?

Pracownicy poszukujący pracy, bardzo często decydują się skorzystać z pomocy, jaką oferują agencje zatrudnienia. Wybierają taką opcję zazwyczaj wtedy, gdy zależy im na jak najszybszym znalezieniu nowego zatrudnienia, bo każdy dzień bez pracy jest dla nich poważnym uszczerbkiem w budżecie domowym. Wtedy też zaczynają zastanawiać się, ile procent bierze agencja pracy za znalezienie nam zatrudnienia?

Poniższy wywiad odpowiada na wiele pytań związanych z działalnością agencji pracy:

Video

Warto wiedzieć, że agencja zatrudnienia pracowników nie działa oczywiście charytatywnie. Najczęściej agencja pracy pobiera wynagrodzenie od swojego klienta, który zleca jej znalezienie odpowiednich osób do swojej załogi. Zazwyczaj kształtuje się to w okolicy jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika.

Niektóre agencje też działają w zupełnie inny sposób, czyli pobierają pewną kwotę z wynagrodzenia za każdą godzinę przepracowaną przez pracownika. Nie jest to oczywiście korzystna sytuacja dla przeciętnego Kowalskiego, bo wiąże się ona z tym, że biorąc pracę przez agencję, otrzymuje nawet kilka złotych mniej na godzinę, niż jakby miał się zatrudnić bezpośrednio u pracodawcy.

Należy też zauważyć, że opłaty za pracownika pobierane przez pośrednictwa pracy to nie jedyny minus takiego rozwiązania. Niektóre firmy zatrudniają zwerbowanych pracowników niejako pod sobą, więc same wypłacają im wynagrodzenia, rozliczają czas pracy czy ustalają prawo do urlopów. Nie w każdym przypadku warunki pracy będą tak korzystne, jak dla osób pracujących bezpośrednio u pracodawcy. Dodatkowo inne przepisy obowiązują w przypadku rozwiązania umowy z agencją niż z pracodawcą. Najczęściej w tym pierwszym przypadku pracownik jest zdecydowanie mniej chroniony.

Firmy poszukujące pracowników do pracy nie mogą pobierać pieniędzy bezpośrednio od pracownika, ale jeśli podjęcie przez niego nowego zatrudnienia wiąże się np. ze zmianą miejsca zamieszkania, to mogą mu odpłatnie udzielić lokum. Warto zwrócić na to uwagę, rozważając taki sposób szukania nowej posady.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Najczęściej zadawane pytania

Czy agencje pracy mogą pobierać opłaty od pracowników?

Agencje pracy nie mogą pobierać opłat za znalezienie posady. Mogą jednak potrącać z wynagrodzenia np. koszty zakwaterowania.

Czy współpraca z agencjami pracy się opłaca?

Współpraca z agencjami pracy może być bardzo opłacalna, szczególnie w przypadku szukania pracy za granicą.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

18 komentarzy

lokaj

lokaj

Mam wrażenie, że agencje pracy często wykorzystują desperację ludzi bez pracy i biorą z nich dużo pieniędzy. Dobrze, że ten artykuł uświadamia, jakie są ich prawa.
Nina Post

Nina Post

Ciekawe, że nigdy wcześniej nie zastanawiałem się, ile agencja pracy pobiera z wynagrodzenia pracownika. To ważna informacja.
Przemysław Kwaśny

Przemysław Kwaśny

Bardzo przydatny artykuł, wiele w nim porad dla osób, które zastanawiają się nad wyjazdem za granicę w celu podjęcia pracy.
Dariusz

Dariusz

Artykuł w sumie ok, ale nie przesadzajmy z tym, że pracownik jest od zawsze w stanie sprawdzić, czy agencja działa legalnie. To na pewno nie jest takie proste.
Rezygnacja z pracy

Rezygnacja z pracy

Witam jeśli zrezygnowałem z pracy kilka dni przed jej rozpoczęciem to agencja ma prawo obciążyć mnie kosztami za wynajem mieszkania?
Wojciech

Wojciech

Czy Agencja może pobierać opłaty za zaświadczenie o przebytym zatrudnieniu
Polak

Polak

Kolega był chory na covid w Holandii agencja inforcontracting ifc 4 tyg spędził w domu nie dostał chorobowego jak to pisza ze uvw płaci chorobowe jeśli jest ubezpieczony porzyczali mu kasę co tydz 50 euro teraz po przepracowaniu 40h w tyg po odciagnieciu wasu i za mieszkanie 2 razy bo jeśli chorujesz płacisz 2x za mieszkanie prawo agencji teraz dostaje 90 euro wypłaty takie wałki robia agencje pracy w holandi
wersus

wersus

Pracodawca określa wymagania dotyczące pracy, liczbę potrzebnych pracowników, stawkę, jaką zapłacą takim agencjom. Agencja z kolei zwykle zatrudnia na początki kandydata u siebie.
Ireneusz

Ireneusz

Zatrudniony przez taką agencję muszą się liczyć, że na początku zarobią mniej bo na tym polega rola agencji.
Andrzej

Andrzej

Agencja pracy pobiera opłaty za ubezpieczenie.Najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie w Polsce dodatkowego ubezpieczenia.Teraz nie warto jest jechać za granicę za jakieś ochłapy,niestety trzeba będzie zapłacić też podatek w Polsce.Okres wypowiedzenia 3 dni jest w Polsce,pracownik agencyjny za granicą może wypowiedzieć umowę z dnia na dzień.Kogo ty reprezentujesz człowieku.Żadna agencja nie może naliczać żadnych kar za zrezygnowanie z pracy.
Danuta

Danuta

Czy Firma rekrutacyjna może pobierać opłaty z góry za udostępnienie listy pracodawców?
Profesor

Profesor

No idiota. Nic w tym złego, że agencja pobiera jakąś część z wynagrodzenia miesięcznego, przecież są za wszystko odpowiedzialni i wszystko załatwiają. Weź ludziom oczu nie mydli.
Moon56

Moon56

Dzisiaj prawdziwe agencje muszą dbać o porządek w każdej kwestii. Dla nich przecież to byłby koniec działalności i problemy prawne.
świadomy praocwnik

świadomy praocwnik

Dyrektywy unijne wyraźnie mówią o równym traktowaniu pracowników w tym pracowników delegowanych. Nie mogą otrzymywać niższego wynagrodzenia, niż pracownicy na tym samym stanowisku zatrudnieni bezpośrednio u pracodawcy. Agencje działające legalnie dbają o przestrzeganie tego przepisu i nie pobierają opłat z wynagrodzenia pracownika. Agencja otrzymuje wynagrodzenie za konkretne usługi kadrowe i nie odbywa się to kosztem płacy.
Wojciech L

Wojciech L

Ja wyjeżdżając do pracy za granicę, korzystam ze sprawdzonej agencji. Pracę wtedy mam pewna i miejsce zakwaterowania ona mi też załatwia. Nigdy ta agencja ta nie bierze pieniędzy przed czasem, dopiero wtedy, jak mi znajdzie pracę na która się zgodzę. Żadna agencja charytatywnie nie działa, bo nie miała by w tym interesu żadnego.
wiwuian

wiwuian

Rola agencji rekrutacyjnej jest rolą wielozadaniową, ponieważ odpowiada za wiele problemów - zarówno związanych z organizacją procesu rekrutacji, jak i samą pracą.
Czarnogóra

Czarnogóra

Jeśli jesteś pracownikiem agencyjnym korzystającym z agencji w celu znalezienia pracy tymczasowej, Twoja agencja musi udzielić Ci pisemnych warunków, zanim zaczniesz szukać pracy dla Ciebie. Ubezpieczenie to ważny punkt.
gośc

gośc

No to jest logiczne, że np. agencja załatwia pracę i załatwia mieszkanie i inne rzeczy z tym związane, to pracownik płaci za takie mieszkanie przez agencję gdy się zgadza na taką formę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka