Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 27543        SUBSKRYBUJE: 7151
Tematy, które interesują czytelników:  Zasiłek macierzyński, Wypowiedzenie umowy, Książeczka sanepidowska, Błędy w CV, Szkolenia pracowników

Czy agencja zatrudnienia może pobierać opłaty od osób poszukujących pracy?

Czy agencja zatrudnienia może pobierać opłaty od osób poszukujących pracy?
Jesteś osobą poszukująca zatrudnienia? Chciałbyś wyjechać za granicę do pracy sezonowej? W takim razie sprawdź, czy i za co agencja zatrudnienia może pobrać od ciebie opłaty.

Opłaty za pracownika pobierane przez agencje zatrudnienia

Choć agencje zatrudnienia rzeczywiście nie mogą pobierać od zainteresowanych opłat za pośredniczenie w znalezieniu posady, to jednak stwierdzenie, że nie mogą pobierać żadnych pieniędzy, jest nieprawdziwe. Dlaczego?


Pierwszy krok – sprawdź, czy wybrana agencja zatrudnienia działa legalnieMyśląc o wyjeździe do pracy za granicę, powinieneś pamiętać przede wszystkim o tym, aby sprawdzić, czy wybrane przez ciebie agencje zatrudnienia działają w sposób legalny. Dziś nie jest to większym problemem. Znajdziesz tam szczegółowe informacje o podmiotach, które są upoważnione do oferowania pośrednictwa w znalezieniu zatrudnienia.

Upewniając się, że wybrana przez ciebie agencja zatrudnienia działa w sposób legalny, możesz mieć pewność, że po wyjeździe za granicę nie zostaniesz bez pieniędzy i pracy. Agencje dbające o opinię nie pozwalają sobie na to, aby nie poinformować o warunkach zatrudnienia osobę zainteresowaną wyjazdem do pracy. Pracownicy legalnie działającej agencji będą również chcieli, abyś – jeszcze w kraju – podpisał umowę. Nie jest to umowa o pracę, ale umowa o świadczenie usług pośrednictwa, której zapisy zabezpieczają zarówno ciebie, jako potencjalnego pracownika, jak i agencję.

Leganie działająca agencja zatrudnienia nie będzie chciała od ciebie pieniędzy ani za znalezienie pracy, ani przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej.


Przejazd do pracy – czym będziesz podróżował?Agencje zatrudnienia działające na rynku starają się oferować kompleksowe usługi. Gdy mowa o wyjeździe do pracy za granicę, to musisz mieć świadomość tego, że będziesz musiał skorzystać z usług przewoźnika. Do Belgii, Holandii, Niemczech czy nawet Hiszpanii możesz dostać się m.in. samolotem lub busem. Jeżeli wyjeżdżasz do pracy po raz pierwszy, to z pewnością nie orientujesz się, który przewoźnik jest solidny i tani.

Pracownicy agencji zatrudnienia, z usług której skorzystałeś, mogą pomóc ci w znalezieniu przewoźnika. Część takich podmiotów współpracuje nawet z firmami zajmującymi się przewozem osób. Agencja nie może cię zmusić, abyś skorzystał z usług wybranego przewoźnika, ale – jeżeli uznasz, że to dobry pomysł – to właśnie jej pracownicy pobiorą opłatę. Warto przy tym dodać, że opłata ta nie powinna być wyższa niż znajdująca się w cenniku przewoźnika.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?


Mieszkanie za granicą – czy będziesz w stanie sam takie znaleźć?Wyjeżdżając do pracy za granicę nie musisz martwić się o zakwaterowanie. Każda agencja zatrudnienia oferuje możliwość pośredniczenia w znalezieniu mieszkania. Są nawet takie agencje, które same budują kompleksy mieszkalne z myślą o pracownikach. Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z pomocy pracowników agencji w tym zakresie, to musisz pamiętać, że będą mogli oni pobierać od ciebie co miesiąc opłaty tytułem czynszu.

Aby ułatwić rozliczenie, zdecydowana większość agencji zatrudnienia proponuje pracownikom, że będzie potrącać z otrzymywanej przez nich wypłaty kwoty tytułem należności za mieszkanie. Takie rozwiązanie ogranicza formalności, a pracownik otrzymuje na wskazany przez siebie rachunek bankowy kwotę, która stanowi jego wynagrodzenie.


Kiedy agencje zatrudnienia mogą pobierać opłaty?Stwierdzenie pojawiające się na wielu stronach internetowych, że „agencje zatrudnienia nie mogą pobierać żadnych opłat” jest tylko częściowo prawdą. Jako osoba zainteresowana wyjazdem do pracy za granicę, musisz mieć świadomość tego, że pracownicy agencji będą mogli pobrać od ciebie pieniądze za zorganizowanie choćby przejazdu i noclegu. Od ciebie jednak zależy, czy będziesz chciał skorzystać z takich, dodatkowych usług. Jeżeli nie, to pracownicy agencji zatrudnienia nie mogą cię do tego zmusić.

 

Opłaty za poszukiwanie pracy przez agencję

Pracownicy poszukujący pracy, bardzo często decydują się skorzystać z pomocy, jaką oferują agencje zatrudnienia. Wybierają taką opcję zazwyczaj wtedy, gdy zależy im na jak najszybszym znalezieniu nowego zatrudnienia, bo każdy dzień bez pracy jest dla nich poważnym uszczerbkiem w budżecie domowym. Wtedy też zaczynają zastanawiać się, ile procent bierze agencja pracy za znalezienie nam zatrudnienia?

Warto wiedzieć, że agencja zatrudnienia pracowników nie działa oczywiście charytatywnie. Najczęściej pobiera wynagrodzenie od pracodawcy, który zleca jej znalezienie odpowiednich osób do swojej załogi. Zazwyczaj kształtuje się to w okolicy jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika. Niektóre agencje też działają w zupełnie inny sposób, czyli pobierają pewną kwotę z wynagrodzenia za każdą godzinę przepracowaną przez pracownika. Nie jest to oczywiście korzystna sytuacja dla przeciętnego Kowalskiego, bo wiąże się ona z tym, że biorąc pracę przez agencję otrzymuje nawet kilka złotych mniej na godzinę niż jakby miał się zatrudnić bezpośrednio u pracodawcy. Należy też zauważyć, że opłaty za pracownika pobierane przez pośrednictwa pracy to nie jedyny minus takiego rozwiązania. Niektóre firmy zatrudniają zwerbowanych pracowników niejako pod sobą, więc same wypłacają im wynagrodzenia, rozliczają czas pracy czy ustalają prawo do urlopów. Nie w każdym przypadku warunki pracy będą tak korzystne, jak dla osób pracujących bezpośrednio u pracodawcy. Dodatkowo inne przepisy obowiązują w przypadku rozwiązania umowy z agencją niż z pracodawcą. Najczęściej w tym pierwszym przypadku pracownik jest zdecydowanie mniej chroniony.

Firmy poszukujące pracowników do pracy nie mogą pobierać pieniędzy bezpośrednio od pracownika, ale jeśli podjęcie przez niego nowego zatrudnienia wiąże się np. ze zmianą miejsca zamieszkania, to mogą mu odpłatnie udzielić lokum. Warto zwrócić na to uwagę, rozważając taki sposób szukania nowej posady.

Oceń ten wpis
Czy agencja zatrudnienia może pobierać opłaty od osób poszukujących pracy?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 6

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.