Agencje pracy i praca za granicą

Rozważasz podjęcie pracy za granicą? Oto, co powinieneś wiedzieć

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

9 komentarzy

Rozważasz podjęcie pracy za granicą? Oto, co powinieneś wiedzieć
Polski rynek pracy zdaje się być coraz bardziej przystępny dla poszukujących pracy. Nie mniej jednak wciąż odstaje od rynków zagranicznych, gdzie w wielu przypadkach możemy liczyć na wyższe wynagrodzenie, czy lepsze warunki zatrudnienia. Dodatkowo, czasem życiowa sytuacja zmusza nas do wyjazdu. Co warto wiedzieć o pracy za granicą? Jakie kroki podjąć i w jakich sektorach szukać zatrudnienia?

Praca za granicą - co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Przed wyjazdem warto zrobić rozeznanie dotyczące ofert pracy z kraju do którego planujemy się wybrać. Kolejnym krokiem jest napisanie CV spełniającego wymogi zagranicznego pracodawcy, a także nieco prześledzić informacje dotyczące ogólnych warunków zatrudnienia, prognozowanych w danym sektorze pensji, kosztów życia i kultury pracy za granicą.


Praca sezonowa za granicą

Prace sezonowe najczęściej wiążą się z rolnictwem, gastronomią i turystyką. Cechuje je sezonowość, co oznacza intensywną pracę w sezonie oraz jej zanik poza nim. Warto zaznaczyć, że najczęściej jest to praca monotonna, wymagająca sprawności i odporności. Wykonywana najczęściej przez wiele godzin, bez względu na warunki pogodowe, umożliwia jednak dość korzystny zarobek finalny. Ponadto często poza wynagrodzeniem mamy zapewniany bezpłatny nocleg oraz posiłki, a także dojazd do miejsca pracy, jeśli jest ono ulokowane w znacznej odległości od kwatery.

Jeśli aktualnie znajdujesz się na takim etapie życia, że możesz pozwolić sobie na kilkutygodniowy lub kilkumiesięczny wyjazd za granicę – warto zdecydować się na sezonową pracę za granicą. Może być ona bowiem ciekawą i rozwojową przygodą, którą zapamiętasz na długie lata! W tzw. „sezonówkach” jest wiele ofert pracy, a więc znalezienie takiej nie powinno stanowić problemu. W konsekwencji zarobisz kilka groszy, będziesz miał okazję zwiedzić wybrany kraj, a pod koniec danego sezonu wrócisz do kraju do swoich obowiązków lub przyjemności.

Wyjazd do pracy za granicę

Coraz więcej, nie tylko młodych osób w Polsce rozważa wyjazd do pracy za granicę. Najczęściej nie jest to plan na tzw. do końca życia, tylko na początku na kilka lat, aby móc odłożyć jak najwięcej pieniędzy, by po powrocie do kraju zakupić samochód lub nawet rozpocząć budowę własnego domu.

Gdzie najlepiej wyjechać do pracy

Niektóre osoby zadają sobie pytanie, do jakiego kraju najlepiej wyjechać na stałe lub przynajmniej na kilkanaście lat. Szukając odpowiedzi na nie powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, w jakiej kulturze będziemy czuć się najlepiej oraz gdzie będzie nam się podobać krajobraz, pogoda oraz rynek pracy. Dodatkowo przed podjęciem ostatecznej decyzji warto nawet kilka razy przeanalizować plusy i minusy pracy za granicą. Plusem jest na pewno możliwość podszkolenia i rozwoju znajomości języka obcego, przygoda, możliwość poznania innej kultury i bardzo wysokie zarobki. Minusem jest konieczność zostawienia rodziny i przyjaciół w Polsce, co często wiąże się z dużym poczuciem samotności za granicą. Dodatkowo trzeba zostawić w kraju większość swojego dobytku, wspomnienia i czasami również ukochane zwierzęta.

Praca za granicą nie zawsze należy do najciekawszych. Wyjeżdżając z kraju trzeba się przygotować na to, że rozpoczniemy swoją przygodę od najprostszych i najgorzej wynagradzanych prac, jak np. sprzątanie, praca na produkcji, praca fizyczna czy kelnerstwo.

Na szczęście takie zatrudnienie można bardzo łatwo znaleźć na własną rękę lub za pomocą agencji zatrudnienia. Dobra praca tymczasowa za granicą daje nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale często pracodawca od razu zapewnia lokum i wyżywienie w godzinach pracy. To duża pomoc dla każdej osoby, która wyjeżdża z kraju w celach zarobkowych.

Przed wyjazdem za granicę dobrze jest też poszukać w sieci różnych for tematycznych i grup, które zrzeszają osoby z Polski pracujące w danym państwie. Taka grupa będzie dużym wsparciem i pomocą oraz receptą na samotność.


Praca za granicą bez języka: czy to możliwe?

W przypadku pracy sezonowej to bardzo możliwe. Większość oferowanych zajęć to niewymagające znajomości języka ani specjalistycznej wiedzy obowiązki. Wiosną można wybrać się do Niemiec na chmiel, a latem na truskawki do Holandii – tam nie dość, że pracujesz samodzielnie to istnieje duże prawdopodobieństwo, że twoimi współpracownikami będą Polacy. Nie trzeba jednak ograniczać się do wspomnianych krajów, ponieważ niemal w każdym innym można również znaleźć pracę sezonową.

Praca za granicą bez języka jest także możliwa na stałe. Dotyczy to przede wszystkim zawodów niewymagających kontaktu z klientem, np. sprzątanie, praca na produkcji czy na budowie. W niektórych krajach ponadto nie brakuje naszych rodaków – pomogą Ci oni w załatwieniu formalności, a w razie problemów komunikacyjnych będą służyć radą. Pamiętaj również, że z biegiem czasu osłuchasz się i język sam niepostrzeżenie będzie zostawał w Twojej głowie. Praca za granicą to wartościowy i kształcący czas, z którego można wyciągnąć wiele korzyści, a do nich niewątpliwie należy podszkolenie zdolności językowych.


Jak znaleźć pracę za granicą?

Na początku warto zrobić rekonesans wśród bliskich i znajomych. Każdy przecież zna kogoś kto był lub jest za granicą w pracy. Jeśli nie mamy takiej osoby z naszego bezpośredniego otoczenia to pewnie znajomi kogoś takiego znają. Dzięki poleceniu możemy trafić do sprawdzonych zakładów pracy, a także omijać szerokim łukiem te, które cieszą się złą sławą. Jeszcze przed wyjazdem można zasięgnąć opinii na forach internetowych i grupach społecznościowych, gdzie doświadczeni pracownicy dzielą się swoimi sugestiami, a nawet pomagają w znalezieniu pracy poprzez udzielenie namiarów na daną firmę lub agencję pracy za granicą.

Najskuteczniejszymi kanałami poszukiwania pracy są niewątpliwie serwisy internetowe z ogłoszeniami. Dlatego właśnie kolejnym krokiem jest przejrzenie ofert pracy na stronach temu poświęconych. Nawet na polskich, czy lokalnych witrynach czasem ogłaszają się firmy lub agencje zagraniczne. Ponadto oferty możemy znaleźć na portalach zagranicznych z ogłoszeniami, na stronach WWW agencji zatrudnienia albo stronach WWW interesujących nas firm.

Agencje pracy za granicą są szczególnie przydatne, jeśli nie chcesz organizować sobie pracy samodzielnie od A do Z, co wiąże się z szeregiem formalności. Agencje pracy są bowiem podmiotami, które działają na podstawie odpowiedniego prawa i pośredniczą w kontaktach kandydatów szukających pracy z potencjalnymi pracodawcami. Agencja pośrednictwa pracy przedstawia oferty pracy z wielu branż i pomaga w znalezieniu odpowiedniego stanowiska, które będzie adekwatne do Twoich potrzeb, kompetencji i umiejętności. Pamiętaj jednak, że zdecydujesz się na podjęcie pracy we współpracy z agencją sprawdzić jej wiarygodność. Powinna ona posiadać certyfikat Ministerstwa Pracy. Dodatkowo warto sprawdzić opinie w sieci i wybrać tę z największym zaufaniem wśród klientów.


Jak przygotować się do pracy za granicą?

Pomimo, że nasz wyjazd głównie odbywa się z powódek finansowych, to niezbędnym jest by mieć wcześniej przygotowany pewien kapitał. Początki za granicą bywają ciężkie, szczególnie, gdy wybieramy się do kraju, w którym życie jest droższe niż w Polsce. Pierwsze wydatki to dojazd, zakwaterowanie, ale również komunikacja miejska na miejscu, żywność, czy niezbędne do funkcjonowania asortymenty. Dobrze jest przed wyjazdem rozeznać się wśród ofert mieszkaniowych w miejscu docelowym. Musimy także pamiętać, że nie zawsze pracę znajdziemy „od ręki”, a wypłata wpłynie po minimum tygodniu. Do tego czasu jakoś trzeba funkcjonować, a bez dostatecznej ilości gotówki (oczywiście w obowiązującej walucie) może być bardzo ciężko.

Poszukując pracy, warto także zatroszczyć się o CV w odpowiednim języku, a nawet potwierdzenie kompetencji – na przykład dyplom uczelni, polecenie od poprzedniego pracodawcy. Odpowiednie przygotowanie ułatwi Ci cały proces poszukiwania pracy. Dobrym pomysłem, szczególnie jeśli szukasz pracy w zawodzie, będzie podszkolenie umiejętności językowych. Dzięki temu rozmowy o pracę przebiegną sprawniej i bez stresu o brak zrozumienia.

Ważną kwestią jest także obranie dobrego celu naszej podróży. Warto wybrać kierunki, gdzie rozwija się przemysł, rolnictwo albo interesujące nas segmenty zatrudnienia. Zapoznanie się także ze specyfiką miejsca i kultury, szczególnie gdy mowa o krajach spoza naszego kontynentu, pozwoli uniknąć konfliktów i ogólnie pojętego problemu z odnalezieniem się w rzeczywistości. Niebywałym atutem będzie także sytuacja, kiedy podróżować nie będziesz w pojedynkę. Mając u boku partnera albo znajomą osobę będziesz czuć się pewniej, a gdy jedno z Was znajdzie pracę – będzie mogło pomóc drugiemu. Dodatkowo zmniejszą się koszty za wynajem kwatery, czy podstawowe zakupy, bo rachunki będą dzielone przez dwa!

Podsumowując – praca za granicą to dobra okazja do poszerzenia własnych horyzontów, zarobku i oderwania się nieco od codzienności. Pamiętajmy jednak, że to również spore wyzwanie, które wymaga od nas właściwego przygotowania. Zamiast więc się wahać, czy porywać z motyką na słońce, lepiej na spokojnie rozważyć wszelkie możliwości i rozeznać się w temacie interesującego nas Państwa czy rodzaju wykonywanej pracy.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Podziel się

9 komentarzy

nadia1111

nadia1111

Praca za granicą to zależy gdzie, gdyż są popularne i tropikalne powiedzmy to kierunki a jest to przecież różnica.
Lechu

Lechu

Informacje korzystne są zawsze w cenie. Więcej takich konkretnych opisów. Za granicą nie jest wcale jak w lesie, jeżeli człowiek potrafi odpowiednio podążać za wskazówkami.
Majka

Majka

Zawsze trzeba pod tym względem się dobrze zorganizować oraz wszystko poznać jak najlepiej. To samo przede wszystkim dotyczy przepisów.
Polak

Polak

Wskazówki cenne w tym artykule.
Józef

Józef

Jak wyjechałem do pracy za granicę (tymczasowo)- zaplanowałem to perfekcyjnie. Sprawdzałem oferty pracy na której się dobrze znam - w pewnej agenci za granicą. Wam radzę nie jedźcie do pracy za granice na dziko, lepiej skorzystajcie z usług agencji pracy.... Więcej nie pojadę już do pracy za granicę, bo mam pracę w naszym kraju i pragnę się w grudniu ożenić.
Stanley

Stanley

Dlatego partnerstwo z agencjami za granicą ma duże znaczenie biznesowe, gdy chce się rozwinąć i zatrudnić w nowym kraju za granicą. Warto znać te rozwiązania.
Zenon

Zenon

Istnieje wiele powodów, dla których Twoja firma zdecyduje się na współpracę z agencjami rekrutacyjnymi w celu znalezienia pracy za granicą. Przede wszystkim agencje rekrutacyjne będą miały lokalne kontakty w obszarach, w których potrzebujesz personelu.
sasanka

sasanka

Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie zatrudnienie jednak czasami chyba nie ma wyjścia, a często tamtejsze oferty są bardzo opłacalne i pomagają wyjść z kłopotów.
Laura

Laura

Jestem zawsze na stanowisku, że trzeba każdego pracodawcę sprawdzić i korzystać z agencji co znają konkretnych pracodawców i są to oferty sprawdzone na dany rynek.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka