Agencje pracy i praca za granicą

Rozważasz podjęcie pracy za granicą? Oto, co powinieneś wiedzieć

10 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

9 komentarzy
Rozważasz podjęcie pracy za granicą? Oto, co powinieneś wiedzieć
Polski rynek pracy zdaje się być coraz bardziej przystępny dla poszukujących pracy. Jednak zagranica kusi innością, nowymi kulturami, doświadczeniami, a często wyższymi zarobkami. Czasem motywatorem do wyjazdu jest sytuacja życiowa. Co warto wiedzieć o pracy za granicą? Jakie kroki podjąć i w jakich sektorach szukać zatrudnienia?

Praca za granicą — co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Przed wyjazdem warto zrobić rozeznanie dotyczące ofert pracy z kraju do którego planujemy się wybrać. Sprawdź, czy w wybranym przez Ciebie miejscu znajdziesz oferty pracy, do których masz kwalifikacje.

Znalazłeś? Świetnie! Kolejnym krokiem jest napisanie CV spełniającego wymogi zagranicznego pracodawcy, a także prześledzenie informacji dotyczących ogólnych warunków zatrudnienia, prognozowanych w danym sektorze pensji, kosztów życia i kultury pracy za granicą.

Zwróć uwagę na lokalne przepisy dotyczące norm czasu pracy, wynagrodzenia, a także ubezpieczenia. Aby rozpocząć pracę w niektórych miejscach, konieczny będzie dowód osobisty, potwierdzenie ubezpieczenia w Polsce, a czasami także odpis aktu urodzenia.

Praca sezonowa za granicą – z czym się wiąże?

Prace sezonowe najczęściej dotyczą rolnictwa, gastronomii i turystyki. Sezonowość oznacza wiele intensywnej pracy, ale tylko przez jakiś czas. Warto zaznaczyć, że najczęściej wiąże się z monotonią, wymaga sprawności i odporności. Wykonywana najczęściej przez wiele godzin, bez względu na warunki pogodowe. Jednak kiedy przychodzi do wypłaty okazuje się, że zdecydowanie było warto.

Poza wynagrodzeniem nierzadko mamy zapewniany bezpłatny nocleg oraz posiłki, a także dojazd do miejsca pracy, jeśli jest ono ulokowane w znacznej odległości od kwatery.

Jeśli  możesz pozwolić sobie na kilkutygodniowy lub kilkumiesięczny wyjazd za granicę – warto zdecydować się na pracę sezonową. Może być ona bowiem ciekawą i rozwojową przygodą, którą zapamiętasz na długie lata! W tzw. „sezonówkach” jest wiele ofert pracy, a więc znalezienie takiej nie powinno stanowić problemu. W konsekwencji zarobisz kilka groszy, będziesz miał okazję zwiedzić wybrany kraj, a pod koniec danego sezonu wrócisz do kraju do swoich obowiązków lub przyjemności.

Gdzie najlepiej wyjechać do pracy?

Niektóre osoby zadają sobie pytanie, do jakiego kraju najlepiej wyjechać na stałe lub przynajmniej na kilkanaście lat. Szukając odpowiedzi na nie powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, w jakiej kulturze będziemy czuć się najlepiej oraz w którym kraju osoby z Twoimi kompetencjami są najbardziej potrzebne i dobrze zarabiają.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Czy praca za granicą jest dla Ciebie?

Dodatkowo przed podjęciem ostatecznej decyzji warto nawet kilka razy przeanalizować plusy i minusy pracy za granicą. Plusem jest na pewno możliwość podszkolenia i rozwoju znajomości języka obcego, przygoda, możliwość poznania innej kultury i bardzo wysokie zarobki. Minusem jest konieczność zostawienia rodziny i przyjaciół w Polsce, co często wiąże się z dużym poczuciem samotności za granicą. 

Na ogół za granicą rozpoczniemy swoją przygodę od najprostszych i najgorzej wynagradzanych prac, jak np. sprzątanie, praca na produkcji, praca fizyczna czy kelnerstwo.

Na szczęście takie zatrudnienie można bardzo łatwo znaleźć na własną rękę lub za pomocą agencji zatrudnienia. Dobra praca tymczasowa za granicą daje nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale często pracodawca od razu zapewnia lokum i wyżywienie w godzinach pracy. To duża pomoc dla każdej osoby, która wyjeżdża z kraju w celach zarobkowych.

Przed wyjazdem za granicę dobrze jest też poszukać w sieci różnych for tematycznych i grup, które zrzeszają osoby z Polski pracujące w danym państwie. Taka grupa będzie dużym wsparciem i pomocą oraz receptą na samotność.


Praca za granicą bez języka – czy to możliwe?

W przypadku pracy sezonowej to bardzo możliwe. Większość oferowanych zajęć to niewymagające znajomości języka ani specjalistycznej wiedzy obowiązki. Wiosną można wybrać się do Niemiec na chmiel, a latem na truskawki do Holandii – tam nie dość, że pracujesz samodzielnie to istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoimi współpracownikami będą Polacy. Nie trzeba jednak ograniczać się do wspomnianych krajów, ponieważ niemal w każdym innym można również znaleźć pracę sezonową.

Praca za granicą bez języka jest także możliwa na stałe. Dotyczy to przede wszystkim zawodów niewymagających kontaktu z klientem, np. sprzątanie, praca na produkcji czy na budowie. W niektórych krajach ponadto nie brakuje naszych rodaków – mogą pomóc w załatwieniu formalności, a w razie problemów komunikacyjnych będą służyć radą. Pamiętaj również, że z biegiem czasu osłuchasz się i język sam niepostrzeżenie będzie zostawał w Twojej głowie. Praca za granicą to wartościowy i kształcący czas, z którego można wyciągnąć wiele korzyści, a do nich niewątpliwie należy podszkolenie zdolności językowych.

Jak znaleźć pracę za granicą?

Najskuteczniejszymi kanałami poszukiwania pracy są niewątpliwie serwisy internetowe z ogłoszeniami. Dlatego właśnie kolejnym krokiem jest przejrzenie ofert pracy na stronach temu poświęconych. Nawet na polskich, czy lokalnych witrynach czasem ogłaszają się firmy lub agencje zagraniczne. Ponadto oferty możemy znaleźć na portalach zagranicznych z ogłoszeniami, na stronach WWW agencji zatrudnienia albo stronach WWW interesujących nas firm.

Agencje pracy za granicą są szczególnie przydatne, jeśli nie chcesz organizować sobie pracy samodzielnie od A do Z, co wiąże się z szeregiem formalności. Agencje pracy są bowiem podmiotami, które działają na podstawie odpowiedniego prawa i pośredniczą w kontaktach kandydatów szukających pracy z potencjalnymi pracodawcami.

Agencja pośrednictwa pracy przedstawia oferty pracy z wielu branż i pomaga w znalezieniu odpowiedniego stanowiska, które będzie adekwatne do Twoich potrzeb, kompetencji i umiejętności. Pamiętaj jednak, że zdecydujesz się na podjęcie pracy we współpracy z agencją sprawdzić jej wiarygodność. Powinna ona posiadać certyfikat Ministerstwa Pracy. Dodatkowo warto sprawdzić opinie w sieci i wybrać tę z największym zaufaniem wśród klientów.

Jak przygotować się do pracy za granicą?

Pomimo że wyjazd głównie odbywa się z powódek finansowych, to niezbędnym jest by mieć wcześniej przygotowany pewien kapitał. Początki za granicą bywają ciężkie, szczególnie, gdy wybieramy się do kraju, w którym życie jest droższe niż w Polsce. Pierwsze wydatki to dojazd, zakwaterowanie, ale również komunikacja miejska na miejscu, żywność, czy niezbędne do funkcjonowania asortymenty.

Poszukując pracy, warto także zatroszczyć się o CV w odpowiednim języku, a nawet potwierdzenie kompetencji – na przykład dyplom uczelni, polecenie od poprzedniego pracodawcy. Odpowiednie przygotowanie ułatwi Ci cały proces poszukiwania pracy. Dobrym pomysłem, szczególnie jeśli szukasz pracy w zawodzie, będzie podszkolenie umiejętności językowych. Dzięki temu rozmowy o pracę przebiegną sprawniej i bez stresu o brak zrozumienia.

Ważną kwestią jest także obranie dobrego celu naszej podróży. Warto wybrać kierunki, gdzie rozwija się przemysł, rolnictwo albo interesujące nas segmenty zatrudnienia. Zapoznanie się także ze specyfiką miejsca i kultury, szczególnie gdy mowa o krajach spoza naszego kontynentu, pozwoli uniknąć konfliktów i ogólnie pojętego problemu z odnalezieniem się w rzeczywistości.

Podsumowanie

Praca za granicą to dobra okazja do poszerzenia własnych horyzontów, zarobku i oderwania się nieco od codzienności. Pamiętajmy jednak, że to również spore wyzwanie, które wymaga od nas właściwego przygotowania. Zamiast więc się wahać, czy porywać z motyką na słońce, lepiej na spokojnie rozważyć wszelkie możliwości i rozeznać się w temacie interesującego nas Państwa czy rodzaju wykonywanej pracy.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

9 komentarzy

nadia1111

nadia1111

Praca za granicą to zależy gdzie, gdyż są popularne i tropikalne powiedzmy to kierunki a jest to przecież różnica.
Lechu

Lechu

Informacje korzystne są zawsze w cenie. Więcej takich konkretnych opisów. Za granicą nie jest wcale jak w lesie, jeżeli człowiek potrafi odpowiednio podążać za wskazówkami.
Majka

Majka

Zawsze trzeba pod tym względem się dobrze zorganizować oraz wszystko poznać jak najlepiej. To samo przede wszystkim dotyczy przepisów.
Polak

Polak

Wskazówki cenne w tym artykule.
Józef

Józef

Jak wyjechałem do pracy za granicę (tymczasowo)- zaplanowałem to perfekcyjnie. Sprawdzałem oferty pracy na której się dobrze znam - w pewnej agenci za granicą. Wam radzę nie jedźcie do pracy za granice na dziko, lepiej skorzystajcie z usług agencji pracy.... Więcej nie pojadę już do pracy za granicę, bo mam pracę w naszym kraju i pragnę się w grudniu ożenić.
Stanley

Stanley

Dlatego partnerstwo z agencjami za granicą ma duże znaczenie biznesowe, gdy chce się rozwinąć i zatrudnić w nowym kraju za granicą. Warto znać te rozwiązania.
Zenon

Zenon

Istnieje wiele powodów, dla których Twoja firma zdecyduje się na współpracę z agencjami rekrutacyjnymi w celu znalezienia pracy za granicą. Przede wszystkim agencje rekrutacyjne będą miały lokalne kontakty w obszarach, w których potrzebujesz personelu.
sasanka

sasanka

Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie zatrudnienie jednak czasami chyba nie ma wyjścia, a często tamtejsze oferty są bardzo opłacalne i pomagają wyjść z kłopotów.
Laura

Laura

Jestem zawsze na stanowisku, że trzeba każdego pracodawcę sprawdzić i korzystać z agencji co znają konkretnych pracodawców i są to oferty sprawdzone na dany rynek.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.