Rozmowa kwalifikacyjna

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

24 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 23 głosy

23 głosy

14 komentarzy
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Osoba udająca się na rozmowę kwalifikacyjną powinna poświęcić wiele czasu, aby się do niej przygotować. Pracodawca również powinien o tym pamiętać. To, że znajduje się w teoretycznie lepszej pozycji, nie zwalnia go z obowiązku przygotowania do tego specyficznego spotkania.

Eksperci nie mają wątpliwości – zarówno nieprzygotowanie kandydata, jak i osoby rekrutującej jest widoczne w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. W efekcie nie zyskuje nikt – osoba starająca się o pracę nie jest w stanie zaprezentować się na tyle dobrze, aby zdobyć pracę, zaś potencjalny pracodawca faktycznie nie dowiaduje się niczego nowego o poszczególnych kandydatach. Marnowanie czasu? Owszem, a jeżeli chce się tego uniknąć, pracodawca musi – jako osoba, która będzie rozmawiać z potencjalnymi pracownikami – prawidłowo przygotować się do rozmowy. Niezależnie od tego, po której stronie biurka będziesz siedział, w tym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek. A na początek sprawdź, jak na pewno nie zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej:

Video

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – porady dla kandydata

Na rozmowie kwalifikacyjnej najważniejsze jest, byś jak najlepiej zaprezentował się komisji rekrutującej. Skoro zostałeś na nią zaproszony, musiało jej spodobać się twoje CV. Postaraj się potwierdzić swoim podejściem i zachowaniem, że wszystko, co jest w nim zawarte, jest zgodne z prawdą, a także, że masz o wiele więcej do zaoferowania. Zaprezentuj się jako osoba, z którą warto pracować. Co będzie ci pomocne w osiągnięciu takiego efektu?

Video

Sprawdź informacje o firmie

Musisz wiedzieć, dlaczego aplikujesz właśnie do tej firmy. Przed rozmową zapoznaj się z jej historią, dowiedz się, w czym się specjalizuje, czym się zajmuje itp. Im więcej będziesz wiedział, tym lepsze wrażenie zrobisz na komisji. Większości pracodawców zależy na tym, by jego pracowników łączyła z ich miejscem pracy pewna więź. Udowodnij, że dokładnie wiesz, czym będziesz musiał się zajmować i w jaki sposób. Pokaż, że idealnie pasujesz do tej firmy. Dla ciebie poszerzenie tej wiedzy będzie wyjątkowo korzystne również z tego względu, że w pewnym stopniu zweryfikujesz swoje oczekiwania i wyobrażenia odnośnie tego przedsiębiorstwa. Zastanów się też, czy nie znasz kogoś, kto pracuje w Twojej wymarzonej firmie. Być może ktoś mógłby Cię zarekomendować u przyszłego pracodawcy i w ten sposób ułatwić dostanie się na rozmowę rekrutacyjną do danej organizacji. Systemy poleceń pracowniczych stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju, więc warto zainteresować się tym zagadnieniem.

Video

Szukasz pracy?

Sprzedawca

SKLEP ŻABKA

  • 4 300-5 200 zł / mc
  • Poznań
Dodana
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji w Kędzierzyn Koźle

SGP APT Sp. z o.o.

  • 4 800-5 000 zł / mc
  • Kędzierzyn-Koźle
Dodana
Dodana

Zastanów się, ile chcesz zarabiać

Podczas rozmowy może paść pytanie o wysokość wynagrodzenia. To bardzo ważny moment. Musisz dobrze oszacować, ile powinieneś zarabiać. Nie możesz podać zbyt dużej kwoty – będzie to odebrane jako bezczelne i zniechęci komisję. Zbyt mała kwota może natomiast wskazać na to, że nie do końca czujesz się kompetentny, co również wpłynie negatywnie na twój kierunek. Zanim pójdziesz na rozmowę, poszukaj informacji w Internecie – poprzeglądaj inne oferty na to stanowisko (może mają określoną stawkę), popytaj na forach, zasięgnij porady specjalisty itp. Nawet jeśli znajdziesz optymalną kwotę, komisja może się z tobą nie zgodzić. Nie „targuj się” jednak zbyt żywiołowo – to bardzo nieprofesjonalne zachowanie. Więcej o tym, jak porozmawiać o przyszłej wypłacie z rekruterem dowiesz się z poniższego filmu.

Video

Przygotuj pytania do rekrutera

Nie tylko komisja może zadawać pytania podczas rozmowy. Ty również masz jak najbardziej do tego prawo. Jeśli coś cię szczególnie interesuje, śmiało pytaj. Oczywiście nie o wszystko wypada zapytać, dobrze więc zastanów się, czego chcesz się dowiedzieć. Trudno o podanie uniwersalnych przykładów pytań, ponieważ są one zwykle pytaniami doprecyzowującymi i są ściśle zależne od tego, o jaką pracę się ubiegasz. Nie mniej, zadanie dobrych pytań przyniesie ci same korzyści. Zaprezentujesz się jako osoba autentycznie zainteresowana swoim przyszłym miejscem pracy, zaangażowana i profesjonalna. Dodatkowo dowiesz się, czy stanowisko, na które aplikujesz, jest faktycznie zgodne z twoimi oczekiwaniami.

Video

Wybierz odpowiedni strój

Jak cię widzą, tak cię piszą. Pierwsze, na co rekruter zwróci uwagę, jest twój wygląd i twoje ubranie. Przyłóż się więc do jego przygotowania. Musi wyglądać bez zarzutu – być w dobrym stanie, czyste i wyprasowane. Dostosuj je odpowiednio do tej okazji. Ubierz się skromnie, ale elegancko. Nie przesadzaj z dodatkami, wybierz stonowane kolory i proste fasony. Biała koszula zawsze robi dobre wrażenie – niezależnie od płci. Nie odsłaniaj za dużo ciała – nie pokazuj gołych ramion ani nóg. Nawet jeśli jest upalnie, musisz je czymś okryć. Kobiety powinny ubrać rajstopy lub cienkie spodnie. Mężczyźni absolutnie nie mogą ubrać krótkich spodenek, dlatego również muszą założyć spodnie z lżejszego materiału. Pamiętaj także o odpowiednim obuwiu – musi być dobrze dobrane do reszty stroju, a do tego czyste i wypielęgnowane. Więcej wskazówek odnośnie stroju na rozmowie rekrutacyjnej znajdziesz w poniższym filmie:

Video

O tym, jak do rozmowy kwalifikacyjnej mają przygotowywać się pracownicy, mówi się bardzo dużo. Powstają setki poradników, prowadzi się nawet specjalne kursy i szkolenia. Tymczasem pracodawca również musi być gotowy na poprawne i profesjonalne przeprowadzenie takiego spotkania.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – porady dla pracodawcy

Każdemu pracodawcy zależy na zatrudnieniu jak najlepiej rokującego aplikanta. Byłoby ogromną stratą, gdyby taką osobę zraziło się do podjęcia danego stanowiska w wyniku źle poprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej. Aplikant może przecież się rozmyślić – nawet jeśli zostanie mu zaproponowane podpisanie umowy. O czym pracodawca musi pamiętać i na co zwrócić uwagę w trakcie rozmowy z kandydatami? Wiele istotnych wskazówek dla rekrutujących pracodawców znajdziemy w poniższym filmie:

Video

Gruntownie zapoznaj się z CV kandydata

Rozmowa kwalifikacyjna to najczęściej drugi etap rekrutacji, co oznacza, że do firmy zapraszasz wyłącznie wybranych kandydatów spełniających twoje podstawowe wymagania. Teraz gdy już wiesz, z którymi kandydatami chcesz się spotkać, konieczne jest ponowne zapoznanie się z przesłanymi przez nich dokumentami aplikacyjnymi. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, przeglądając otrzymane od kandydatów aplikacje. Stworzenie odpowiedniego schematu selekcji aplikacji w znacznym stopniu przyśpieszy procesy rekrutacyjne.

Video

Na co powinieneś zwrócić uwagę, przeglądać CV osób zaproszonych na rozmowę kwalifikacyjną? Oto przykłady:

Ciągłość zatrudnienia kandydata

Może zdarzyć się, że między zakończeniem pracy w jednym miejscu i podjęciem w kolejnym minęło kilka miesięcy czy nawet lat. Warto wypytać, co pracownik w tym czasie robił. Dowiesz się, czy jest ambitny, czy ma chęć rozwoju itp.;

Wykształcenie i doświadczenia zawodowe

Czy wykształcenie pokrywa się z doświadczeniem zawodowym, które zdobył pracownik? Jeżeli nie, powinieneś poruszyć tę kwestię. Być może kandydat jest samoukiem lub zdobył potrzebną wiedzę w inny sposób? Pomimo braków w wykształceniu, może być naprawdę zdolny;

Zainteresowania w CV

Pracownik może mieć bardzo nietypowe zainteresowania. Jeżeli właśnie takie znalazły się w jego CV, to może warto o nie wypytać? Być może będą one dodatkowym atutem i pomogą mu w pracy? A może dzięki nim pracownik może przyczynić się do rozwoju innych sektorów w firmie? Dodatkowo, pracownik poczuje, że faktycznie interesuje cię także jako osoba.

Zapoznanie się z CV pozwoli ci sformułować co najmniej kilka pytań, które będziesz mógł zadać podczas spotkania. Pytaj o wszystko, co cię zainteresuje, oczywiście nie przekraczając pewnych granic. Niektóre pytania mogą urazić aplikanta.

Zastanów się, jak będziesz formułował pytania

Pytania możesz zadawać na wiele sposobów. Możesz je sformułować tak, aby kandydat mógł odpowiedzieć jedynie „tak” lub „nie”, możesz też zadać je w taki sposób, aby musiał on powiedzieć co najmniej kilka zdań. Specjaliści uważają, że dobrym rozwiązaniem jest wykorzystać każdy z tych rodzajów pytań, bo w ten sposób można się dowiedzieć najwięcej o kandydacie i jego umiejętnościach. Stosowanie różnych pytań pozwala też sprawdzić prawdomówność kandydata.

Przeprowadź test lub zadanie praktyczne

Rozmowy kwalifikacyjne, podczas których sprawdza się konkretne umiejętności kandydata, nie należą do rzadkości. Jeżeli szukasz specjalisty, powinieneś zastanowić się, czy takie rozwiązanie nie pozwoli ci uzyskać odpowiedzi na najważniejsze dla ciebie pytania. Załóżmy, że chcesz zatrudnić handlowca. Nie musi on mieć wiedzy o produkcie, który sprzedajesz, ale nic nie szkodzi, abyś o nim szczegółowo opowiedział, dał kandydatowi czas na przyswojenie informacji i sprawdził jego umiejętności handlowe. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie informacji zawartych w CV. Jeżeli osoba ubiegająca się o zatrudnienie poprzednio pracowała w hurtowni słodyczy, to niech cię przekona, że twoja firma powinna rozpocząć z nią współpracę. Coraz więcej pracodawców decyduje się również na przeprowadzenie assessment center. Zobacz, jakie może przynieść korzyści dla Twojej firmy, czy organizacji:

Video

Opowiedz o swojej firmie

Rozmowa kwalifikacyjna to test dla kandydata, ale nie tylko. Jaką masz pewnością, że osoba, którą przyjmiesz do pracy, nie odejdzie np. po miesiącu, bo uzna, że nie podoba jej się sposób organizacji pracy? To może spowodować ogromne straty finansowe i konieczność przeprowadzenie kolejnej czasochłonnej rekrutacji. Opowiedz zatem o swojej firmie – nikt poza tobą nie zna jej lepiej, nikt też lepiej niż ty nie wie, w jakim kierunku chcesz ją rozwijać. W ten sposób siedząca przed tobą osoba będzie mogła odpowiedzieć sobie na pytanie, czy widzi się w pracy dla ciebie.

Rozmowa kwalifikacyjna może przynieść wymierne korzyści dla obu stron, dlatego jest niezwykle ważne, by zarówno pracodawca jak i kandydat byli do niej odpowiednio przygotowani. Dzięki temu, spotkanie przebiegnie sprawniej, przyjemniej i efektywniej. Dobre przygotowanie zawsze sprzyja podejmowaniu dobrych decyzji, a to jest właśnie najważniejsze w tej sytuacji.

Najczęściej zadawane pytania

O co warto zapytać rekrutera na rozmowie kwalifikacyjnej?

Na każdej rozmowie kwalifikacyjnej jest możliwość zadania pytania rekruterowi. Warto tę okazję wykorzystać i dopytać o to, jak będzie wyglądać nasz dzień pracy, czy o kierunek rozwoju firmy. To nam pozwoli ocenić, czy chcemy podjąć się pracy w danej organizacji.

Na co zwrócić uwagę w CV?

CV to najważniejszy dokument rekrutacyjny, zarówno z perspektywy pracodawcy jak i kandydata. Warto przygotować go z dbałością o chronologię i dostosować do oczekiwań danego pracodawcy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

14 komentarzy

Ozyr

Ozyr

Jako pracodawca bardzo się cieszę, że ktoś napisał artykuł o tym, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Dobrze przygotowana komisja rekrutacyjna jest równie ważna, jak dobrze przygotowany kandydat. Te wskazówki na pewno pomogą uniknąć nieporozumień i zatrudnić najlepszego pracownika.
Mikey

Mikey

Cieszę się, że znalazłem ten artykuł. Szukam już pracy od kilku miesięcy i mam wrażenie, że niektóre moje rozmowy kwalifikacyjne nie idą tak dobrze, jakbym chciał. Te porady są bardzo mądre i na pewno je wykorzystam przy kolejnej okazji.
Ada

Ada

Bardzo przydatne wskazówki, szczególnie dla mnie jako osoby bezrobotnej, która próbuje dostać pracę. Nie pomyślałabym o tym, żeby sprawdzić informacje o firmie przed rozmową kwalifikacyjną. Dzięki temu artykułowi o wiele lepiej będę się przygotowywać do takich spotkań.
Mój nik Fik

Mój nik Fik

Bardzo ważny artykuł, który na pewno pomoże wielu ludziom przygotować się lepiej do rozmowy kwalifikacyjnej. Osobiście mam problem ze stresem przed takimi rozmowami, ale te porady na pewno pomogą mi się uspokoić i zaprezentować od najlepszej strony.
Benzema

Benzema

Tylko praktyka pozwoli na doświadczenie w tym zakresie. Znając odpowiednie schematy można bardzo precyzyjnie przygotować się do rozmowy.
adam

adam

Dobre schematy do przygotowań są zawsze w cenie jednak z czasem nabywa się konkretnej pod tym względem praktyki.
Remiza

Remiza

Walka o najbardziej atrakcyjne miejsca pracy jest zacięta. Rozmowa kwalifikacyjna to kolejny etap ale z czasem da się do niej dobrze przygotować i mieć doświadczenie.
Nosta21

Nosta21

Rozmowa i trudne pytania - trzeba się przygotować. Jeśli będzie potrzeba podróżować na duże odległości, warto wcześniej dowiedzieć się czy pracodawca pokrywa koszty podróży.
Alek KO

Alek KO

Moja rada. Zapoznaj się dokładnie, czym zajmuje się firma w której pragniesz pracować. Umiej odpowiedzieć na pytanie, dlaczego właśnie w tej firmie pragniesz pracować. Znaj odpowiedź jak się Ciebie spytają, ile chciałbyś zrobić.
Hdhfj

Hdhfj

Te rozmowy i wypisanie o wszystko to lekkie przegięcie... już na rozmowie traktuje się we. Pracownika jako by miał zaszkodzić firmie.... już niedlugo mam remont łazienki będzie selekcja CV kto taką pracę wykona... jaki kandydat zdobodzie pracę na remont łazienki:) mam postępować jak pracodawcy?
rekrutor

rekrutor

Nie bać się rozmowy rekrutacyjnej. Ze pokojem, na luziku, bez emocje, bez stresu odpowiadać na woje pytania. Powinno się wiedzieć, jakby było pytanie ty[u: dlaczego pan (i) pragniecie pracować w naszej firmie. Umieć odpowiedzieć, na jaką pensje liczycie i zatrudnienie. Ważne, abyście przybyli odpowiednio ubrani na taką rozmowę.
Husak

Husak

Rozmawiając z rekruterem wcześniej nie zapomnijcie o jego imieniu, a najlepiej o pozycji. Następnie określ dokładnie, gdzie musisz przyjechać (adres) i o której godzinie. Sprawdź również numer telefonu kontaktowego, z którym chcesz się skontaktować.
Albert Semeniuk

Albert Semeniuk

Zanim przyjdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, musisz przynajmniej udać się na stronę internetową przyszłego pracodawcy i znaleźć tam wszystkie możliwe informacje. Ostrożnie korzystaj ze źródeł innych firm.
Tyszka

Tyszka

Dobrze jest na głos odpowiadać na pytania lub rozmawiać z kimś kto był na rozmowie. W ten sposób nabędzie się praktyki. To tak jak z wszystykim co wymaga praktyki.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.