!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracodawca - prawa i obowiązki

Zatrudnij pracownika korzystnie!

10 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

3 komentarze

Zatrudnij pracownika korzystnie!
Gdy firma się rozwija, konieczne jest zatrudnianie pracowników. Niewielkie przedsiębiorstwa nie zawsze jednak mogą pozwolić sobie na przyjęcie ich do pracy w oparciu o umowę o pracę. W jaki sposób można zatrudnić pracownika nie narażając się na hamujące rozwój koszty?

Pracodawca, który rozważa zatrudnienie pracownika nie zawsze musi poszukiwać kogoś na pełen etat. Jeżeli firma jest młoda i dynamicznie się rozwija, ważne dla niej są również koszty. Zatrudnienie na umowę o pracę jest kosztowne, dlatego wiele podmiotów szuka innych rozwiązań. Warto zauważyć, że takie w polskim ustawodawstwie zostały przewidziane. Właśnie dlatego, zanim zaprosisz na rozmowę kwalifikacyjną wybranych kandydatów, przemyśl, jaki rodzaj umowy możesz potencjalnemu pracownikowi zaproponować. Jest kilka ciekawych możliwości, którymi pracownik niekoniecznie musi pogardzić.

Mała firma i elastyczne zatrudnienie

Elastyczne zatrudnienie sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych firmach. W tych drugich najczęściej sami pracodawcy są zainteresowani taką formą zatrudniania. Ma to oczywiście związek z faktem, że rozpoczynające dopiero działalność przedsiębiorstwo nie zawsze posiada odpowiednią pulę środków, które mogłoby przeznaczyć na tworzenie miejsc pracy.

Z punktu widzenia pracowników najkorzystniejszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Podpisanie takiego dokumentu gwarantuje nie tylko płatny urlop, lecz także możliwość dochodzenia swoich praw w sądzie czy otrzymania zasiłku dla bezrobotnych w razie utraty zatrudnienia. Nie dziwi zatem, że kandydaci najczęściej pytają, czy w przyszłości jest przewidywana możliwość zatrudnienia właśnie w oparciu o taką umowę. Z drugiej strony, umowa o pracę ma również swoje wady ? wiąże najsilniej z pracodawcą. Z punktu widzenia niektórych poszukujących pracy znacznie korzystniejsze może być podpisanie jednej z umów cywilnoprawnych.

Kiedy zaproponować umowę cywilnoprawną?

Jeżeli pracodawca nie potrzebuje pracownika, nad którym trzeba sprawować nadzór i który będzie przychodził do pracy codziennie, warto rozważyć możliwość zatrudnienia w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Takie umowy są dla podmiotu zatrudniającego o tyle korzystne, że nie gwarantują pracownikowi kodeksowych przywilejów. Ponadto, pracodawca jest zwolniony z opłacania części składek do ZUS.

Zlecenie lub umowę o dzieło zaproponować można zarówno pracownikowi, który będzie wspomagał rozwój firmy sporadycznie, studentom, jak i osobom pobierającym świadczenia np. emerytalne. Zatrudnianie seniorów nie jest w naszym kraju popularne, choć ? co warto wskazać ? z całą pewnością jest korzystne z punktu widzenia pracodawcy.

Zyskać zatrudniając bezrobotnego

Inną możliwością jest zatrudnienie ? w oparciu o umowę o pracę ? osoby bezrobotnej. Pracodawca, który zdecyduje się na takie rozwiązanie może liczyć na konkretne korzyści ? dofinansowanie lub refundację wydatków. Obok zatrudniania osób, które widnieją w rejestrze bezrobotnych, pracodawca może też zdecydować się na przyjęcie stażysty. W takim przypadku nie ponosi praktycznie żadnych kosztów związanych z jego zatrudnieniem ? to Urząd Pracy jest zobowiązany wypłacić mu wynagrodzenie (stażowe), gdyż to jego pracownicy podpisują z nim stosowną umowę. Przyjęcie stażysty jest przy tym o tyle dobrym rozwiązaniem, że czas stażu można wykorzystać na przyuczenie pracownika do zawodu. W efekcie zatem, po ukończeniu stażu, pracodawca ma możliwość zatrudnienia osoby, która doskonale zna już swoje obowiązki i wie, w jaki sposób pracować na danym stanowisku. Z punktu widzenia pracodawcy to po prostu oszczędność czasu i pieniędzy. Aby zorganizować staż w firmie, konieczna będzie wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy.

To może Cię również zainteresować

Urząd pracy - sprzymierzeniec czy wróg?

Podziel się

3 komentarze

Alfons Y

Alfons Y

Zatrudnij pracownika korzystnie! Fajny artykuł. Oby każdy pracodawca zatrudniał pracowników korzystnie, dał im dobre zarobki... Wiemy, że tak niestety nie jest. Znam zakłady, gdzie zatrudnia się pracowników na okres próbny i potem ich się zwalnia i zaś przyjmuje się na takie umowy innych.
takie życie

takie życie

Pracodawca wie, że zatrudnienie pracownika na umowę o pracę jest kosztowne. Często zatrudnia na umowę zlecenie. Jeszcze najtaniej ma i często to robi, zatrudnia na staż osobę bezrobotną z URZĘDU PRACY i wtedy nic nie płaci tej osobie, bo płaci jej UP.
Ferdynand

Ferdynand

Pracownik pracuje w obszarze funkcjonalnym lub dziale, takim jak marketing lub dział kadr. Pracownik ma szefa, osobę, z którą się zgłasza i od której kieruje, zwykle kierownik lub przełożony. Każdy zatrudniony ma odpowiednią rolę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.