Praca za granicą - czy warto wyjechać?

Praca za granicą - czy warto wyjechać?
Polski rynek pracy zaczyna działać coraz prężniej. Pojawiają się nowe miejsca pracy, płaca średnia prezentuje tendencję zwyżkową. Niemniej jednak wciąż trudno porównywać zarobki i warunki pracy do standardów panujących na popularnym „Zachodzie”. Czasem też dzieje się tak, że życiowa sytuacja zmusza nas do wyjazdu albo po prostu pragniemy zasmakować przygody. Gdzie pójść do pracy za granicą? Sprawdźmy, czy warto wyjechać za granicę oraz jak znaleźć pracę za granicą.

Czy warto wyjechać za granicę? Oczywiście! Studenci, osoby pragnące zarobić większą gotówkę na realizację placów (np. budowę domu, ślub) czy osoby, które właśnie utraciły pracę, nieustannie będą emigrowały w celach zarobkowych. Sytuacja ta nie zmienia się, ponieważ Polska wciąż odstaje pod wieloma względami (szczególnie finansowymi) od innych krajów. Poznaj plusy i minusy wyjazdu za przysłowiowym chlebem.

Jak znaleźć pracę za granicą?

Pierwszym krokiem powinno być szczegółowe rozeznanie – wśród bliskich, znajomych, w sieci i prasie. Ułatwi to podjęcie decyzji o miejscu i rodzaju pracy. Dzięki temu zyskasz również szansę na trafienie do sprawdzonych pracodawców oraz ominiesz szerokim łukiem tych, którzy cieszą się złą sławą. Przed wyjazdem do pracy za granicę warto zasięgnąć również opinii w kwestii zakwaterowania, potrzebnych dokumentów czy finansów. Na start niezbędne są bowiem pieniądze – na wynajem mieszkania, wyżywienie czy np. wyrobienie karty na komunikację miejską. Takie sugestie często ułatwiają odnalezienie się w nowym miejscu oraz znalezienie pracy.

Najskuteczniejszymi kanałami poszukiwania pracy są serwisy internetowe poświęcone właśnie tej kwestii. Przejrzenie ofert pracy na takich stronach również powinno odbyć się jeszcze przed wyjazdem do pracy za granicę. Znalezienie pracy za granicą bez znajomości języka jest możliwe – nawet na polskich witrynach czy na specjalnych grupach na Facebook’u można wyszukać ogłoszenia zamieszczane przez polskich pośredników. Szerokie spektrum ofert znajduje się także na zagranicznych portalach z ogłoszeniami, na stronach WWW agencji zatrudnienia czy stronach WWW firm. Wówczas, jeśli nie znamy języka, możemy skorzystać z internetowego tłumacza.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Jak znaleźć pracę za granicą za pomocą agencji pracy?

Agencje pracy w Polsce nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Jeśli o nich słyszymy, to zazwyczaj w negatywnym kontekście. Agencje pracy tymczasowej za granicą są natomiast czymś zupełnie normalnym, legalnym a czasem nawet niezbędnym do znalezienia dobrego stanowiska. Pełnią funkcję pośrednika pomiędzy kandydatem do pracy a firmą. Są one szczególnie przydatne, jeśli zorganizowanie wyjazdu czy pracy samodzielnie od A do Z może stanowić problem z uwagi na wiele formalności.

Instytucje te działają na podstawie odpowiedniego prawa i nie tylko pośredniczą w kontaktach kandydatów szukających pracy z potencjalnymi pracodawcami, ale również pomagają w komunikacji, organizacji dojazdu, załatwianiu urzędowych formalności czy znalezieniu zakwaterowania. Agencje pracy tymczasowej posiadają oferty pracy z wielu branż. Często specjalizują się w jednej lub kilku dziedzinach – np. cateringu, budownictwie, sprzątaniu czy pracy biurowej.

Na co warto zwrócić uwagę, poszukując pracy za granicą?Przed wyjazdem do pracy za granicę przemyśl swoją decyzję i odpowiednio się przygotuj.

Na pewno warto przygotować swoje CV według wzoru obowiązującego w danym kraju i użyć odpowiednich zwrotów. Jeśli rozważamy podjęcie współpracy z agencją pracy tymczasowej za granicą, warto sprawdzić jej wiarygodność – poczytać opinie w sieci i wybrać tę, która cieszy się największym zaufaniem wśród klientów.

Poszukując pracy, warto zatroszczyć się również o CV w odpowiednim języku, a nawet potwierdzenie kompetencji – na przykład przetłumaczony dyplom uczelni czy rekomendację od poprzedniego pracodawcy. Ułatwi to znacząco proces poszukiwania pracy. Jeśli nie znasz języka, warto zapoznać się z najważniejszymi zwrotami, aby nie czuć się w nowym miejscu jak w dżungli. Rozmowy o pracę, a także wypełnianie obowiązków po jej otrzymaniu będą przebiegały sprawniej i bez stresu o brak zrozumienia.

Gdzie pójść do pracy za granicą?

Według najnowszych statystyk Głównego Urzędu Statystycznego poza granicami Polski przebywa około 2,5 miliona osób. Oznacza to, że osób tych jest to o około 100 000 więcej niż w latach poprzednich. Aż 2,2 miliona polskich emigrantów przebywa w krajach europejskich – najwięcej w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Irlandii. Polskę najczęściej opuszczają osoby młode i stanowią one ponad połowę wszystkich emigrantów. Praca za granicą dla par, ale również singli jest jedną z chętniej wybieranych opcji spędzenia kilku najbliższych lat tuż po ukończeniu szkoły lub studiów przez pokolenia Y i Z. Młodzi również decydują się na podjęcie nauki za granicą, co stanowi dla nich dobrą perspektywę na przyszłość.

Częstym celem emigracji Polaków są Niemcy i Wielka Brytania. Wpływa na to stosunkowo niewielka odległość krajów, łatwość w dojazdach, a także duże zapotrzebowanie na pracowników. Podobnie jak w minionym roku, Polacy chętnie będą podejmować się zajęć, do których nie są wymagane szczególne kwalifikacje. Głównie chodzi tu o pracę na produkcji w dużych fabrykach i firmach produkcyjnych, sezonowe zbiory owoców i warzyw, opieka nad osobami starszymi, roboty budowlane, praca w transporcie czy w gastronomii.

Gdzie pójść do pracy za granicą podczas sezonu letniego?Podczas sezonu wiosenno-letniego można poszukać zatrudnienia w cieplejszych zakątkach świata. Ogromne zapotrzebowanie prezentują obiekty hotelarskie i gastronomiczne w wielu państwach Europy lub poza nią – szczególnie w kurortach takich jak Egipt, Turcja, Tunezja czy nawet Dominikana. Zatrudnienia warto poszukać również w sektorach mniej turystycznych, takich jak zbiory w Niemczech, Holandii czy Francji.

Można również zdecydować się na większą przygodę i wyjazd za granicę do pracy na Au Pair do USA, a nawet pracę jako ratownik żółwi na greckich wyspach w Ekwadorze. Ciekawych i mało znanych stanowisk za granicą jest dużo więcej.

Czy warto wyjechać za granicę do pracy?

Podobnie jak w ubiegłych latach Polacy wciąż mogą liczyć na zarobki wyższe niż w ojczystym kraju. Zagraniczni pracodawcy poza wyższą płacą oferują często możliwość dojazdów na weekendy do kraju (głównie z Niemiec), opcję zakwaterowania czy dopłacają do wyżywienia. Praca za granicą to również szansa na bogate zaplecze socjalne oraz długoterminową umowę. Jest to niepowtarzalna okazja do zdobycia doświadczenia i nauki języka obcego, a także poznania kultury innych krajów i odwiedzenia ciekawych zakątków świata. Warto spróbować, szczególnie jeśli nie masz pomysłu na swoją ścieżkę kariery.

Praca w Polsce czy za granicą?

Praca w Polsce i za granicą to dla wielu pracowników dwa zupełnie różne światy. Odmienności dotyczą nie tylko kwestii pozytywnych, ale również negatywnych. Poza oczywistymi zaletami wynikającymi z pracy poza granicami naszego kraju, jak np. wyższe wynagrodzenie i możliwość podszkolenia znajomości języka obcego, pojawia się też wiele wad, które często są na tyle uciążliwe, że pracownicy decydują się powrócić do Polski na stałe i tu szukać satysfakcjonującej pracy. To przede wszystkim rozłąka z rodziną, konieczność życia w innej kulturze oraz poczucie wyobcowania i ciągłe wrażenie, że nie jesteśmy u siebie. Choć wyjazd do pracy za granicę jest dla wielu osób poważną i niejednokrotnie przemyślaną decyzją, to tak naprawdę, zanim się tego nie spróbuje, to trudno jest sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało takie życie.

Znaczącą wadą wyjazdu do pracy za granicę jest także konieczność pracowania na emeryturę od zera. W niektórych krajach osoby przyjezdne dodatkowo muszą zdecydowanie ciężej na nią pracować, nie tylko z tego powodu, że otrzymują niższe wynagrodzenie, ale również mają inne rodzaje umowy.

Trzeba też mieć świadomość tego, że negatywne aspekty pracy za granicą w jednym miejscu mogą być bardzo uciążliwe, a w drugim zupełnie niezauważalne. Dlatego zawsze dobrze jest się zastanowić, gdzie najlepiej wyjechać za granicę na stałe. Przede wszystkim należy przemyśleć, w jakim państwie czulibyśmy się najlepiej i gdzie ewentualnie chcielibyśmy ściągnąć swoją rodzinę. Dla niektórych będą to np. Niemcy ze względu na bliskie położenie w stosunku do Polski, a dla innych np. nowoczesny Nowy Jork.

Podejmując decyzję o wyjeździe na stałe, należy wziąć pod uwagę nie tylko kulturę i wygląd danego Państwa, ale również takie kwestie jak stosunek rodaków do emigrantów oraz warunki pogodowe. Duże znaczenie powinna mieć także polityka, pomoc socjalna, jaka jest dostępna w danym miejscu oraz oczywiście możliwości zarobkowe. Dla niektórych istotny będzie także dostęp do kościołów czy oferowany poziom edukacji.

Co zabrać na wyjazd do pracy za granicę?

Jak pisaliśmy wyżej, podejmując pracę w innym państwie, warto wziąć pod uwagę klimat oraz kulturę – to może okazać się przydatne również, jeśli zastanawiasz się co zabrać na wyjazd do pracy za granicę. Ubrania, które spakujesz, powinny być dopasowane do pogody, jakiej możesz spodziewać się na miejscu. Rodzaj wykonywanej pracy też może przesądzić o tym, jaką odzież oraz obuwie spakujesz. Warto pamiętać również o artykułach użytku codziennego lub lekach, szczególnie jeśli są dla Ciebie niezbędne.

Najczęściej zadawane pytania

Jak znaleźć pracę za granicą?

Warto sprawdzić oferty agencji pracy, te często oferują nie tylko konkretną pracę, ale również pomoc w zakwaterowaniu czy podróży.

Czy warto pojechać do pracy za granicę na okres wakacji?

Praca za granicą oznacza zazwyczaj dużo wyższy zarobek niż w Polsce. Jeśli możemy sobie pozwolić na kilkutygodniowy wyjazd do pracy za granicą, to z pewnością będzie to opłacalne.

Co zabrać do pracy za ganicą?

Pamiętaj o CV i referencjach przygotowanych w obcym języku, niezbędnych lekach i odpowiednim zapleczu finansowym.
Oceń ten wpis
Praca za granicą - czy warto wyjechać?
Ocena: 3.3, liczba głosów: 25

Opinie

marian
2021-09-30, 13:38
Trzeba szukać agencji gdyż ostatecznym celem agencji zatrudnienia jest dopasowanie odpowiedniej osoby do właściwego stanowiska i pracodawcy.
ahmed
2021-09-16, 12:47
Z winobraniami jest jednak tak, że jak się nie ma znajomości i nie dołączy się do jakiejś ekipy to wcale nie jest tak super.
Kaplan
2019-12-03, 12:13
Ja byłem w tym roku na winonbraniu i było fajnie. Firma zapewniła mieszkanie, były możliwości robienia na nadgodzinach oraz inne korzyści.
Kamil
2019-08-09, 13:05
Brakuje dobrych specjalistów. Pracowałem w Niemczech przez Humanusa (taka agencja) jako lakiernik i w życiu takich pieniędzy nie widziałem w kraju jak tam. Co jak co, ale jeden wyjazd i jestem sporo do przodu. Wystarczy język komunikatywnie znać. Polecam każdemu, szczególnie tę agencję, nie lecą z ludźmi w kulki.
Kaplan
2019-05-24, 18:56
Warto wyjechać nawet w 2019 :) Opłaca się ! Przez otto czas os czasu wyjeżdżam i nie narzekam
Ola
2019-05-22, 14:49
W 100 procentach warto. Dzięki agencji, można się nie martwić o dokumentach, zakwaterowaniu i takich rzeczach. Korzystałam z usług agencji otto i jestem całkiem zadowolona
Marian
2019-05-16, 06:42
Agencje pracy za granicą posiadają bardzo wiele pewnych ofert. Lepiej z takich ofert agencji korzystać, niż z lokalnych zagranicznych ofert.
Halina
2019-05-08, 17:57
Międzynarodowa agencja pracy może podjąć skomplikowany i intensywny proces rekrutacji międzynarodowej i sprawić, że będzie ona tak prosta, jak przeglądanie i zatwierdzanie wstępnie sprawdzonych kandydatów na stanowiska i kontrakty.
Kinia
2019-05-02, 10:52
Wierzcie lub nie, zarządzanie międzynarodowym zatrudnianiem i przenoszeniem pracowników za pośrednictwem zagranicznej agencji zatrudnienia może być najbardziej efektywnym pod względem czasu i opłacalnym sposobem rozszerzenia siły roboczej na nowe stanowiska zagraniczne.
Wisenna
2019-04-01, 13:31
Wiele jest teraz kierunków pracy, kto się pracy nie boi to znajdzie coś dla siebie. Kiedyś była tylko Anglia czy Niemcy, a teraz jest dużo więcej możliwości co widać w ofertach.
gość
2019-03-30, 11:55
Praca za granicą w zależności od tematu jest dostępna. Poza sezonopwymi zajęciami wiele krajów na zachodzie Europy oferuje pracę dla specjalistów w danym zawodzie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.