Urlop wypoczynkowy

Urlop bezpłatny czy wypoczynkowy?

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

10 komentarzy
Urlop bezpłatny czy wypoczynkowy?
Każdy pracownik świadczący pracę na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. W praktyce skorzystać może przy tym również z urlopu bezpłatnego, choć jego udzielenie zależy wyłącznie od woli przełożonego.

Spis treści

Zgodnie z art. 152 Kodeksu pracy: ?Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego?. Osoba zatrudniona nie może zrzec się przy tym przysługującego jej prawa. To, ile dni będzie wypoczywać zależy wyłącznie od jej stażu pracy. Wymiar urlopu wynosi odpowiednio:

  • 20 dni ? jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni ? jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Osobne regulacje dotyczą pracowników, którzy podejmują pracę po raz pierwszy i tych, którzy świadczą pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. Osoby zaliczane do pierwszego grona uzyskują prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/2 wymiaru urlopu przysługującego im po przepracowaniu roku. Gdy mowa o pracownikach zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, pracodawca jest zobowiązany dokonać dokładnych wyliczeń ? urlop ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tych zatrudnionych.

Szukasz pracy?

Kierowca kat.C od 6000 na rękę PLUS PREMIA

Jaro-Logistic

  • Pruszków
  • 8 300-8 700 zł / mc
Dodana

Asystentka/Sekretarka

Armax Sp. z o.o. Sp.k.

  • Bielsko-Biała
  • 4 800-6 800 zł / mc
Dodana

Mechanik Utrzymania Ruchu

LUDWIG CZEKOLADA SP. Z O.O.

  • Skoczów
Dodana
Dodana

USTAWIACZ - OPERATOR OBRABIAREK CNC

PONAR Wadowice S.A.

  • Wadowice
Dodana

Zasady udzielania urlopów

Udzielanie urlopów wypoczynkowych odbywa się na pewnych zasadach ? powszechności, równości i odpłatności. Powszechność należy rozumieć jako prawo osób zatrudnionych do urlopu. Dotyczy to jednak tylko tych pracowników, którzy zatrudnieni są w oparciu o umowę o pracę ? osobom wykonującym zadania na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia nie przysługuje urlop. Równość dotyczy zaś tego, że osoby zatrudnione i posiadające ten sam okres zatrudnienia albo pobierania nauki mają prawo do urlopu w tym samym wymiarze. Warto wspomnieć również o odpłatności ? za urlop przysługuje pracownikowi wynagrodzenie.

Bezpłatny przed wypoczynkowym?

W praktyce wiele kontrowersji wywołuje pytanie o to, czy pracodawca powinien udzielać pracownikowi urlopu bezpłatnego przed wypoczynkowym. Czy osoba zatrudniająca, która udzieli zatrudnionemu urlopu bezpłatnego postąpi zgodnie z przepisami? Okazuje się, że tak. Zgodnie z art. 174 Kodeksu pracy na pisemny wniosek pracownika, pracodawca może udzielić swojemu podwładnego urlopu bezpłatnego. Wniosek nie musi być przy tym uzasadniony, choć pracownik powinien wskazać czas trwania urlopu, o jaki się ubiega. Jednocześnie pracodawca powinien pamiętać, że nie może udzielić swojemu podwładnemu urlopu bezpłatnego bez wniosku czy też w terminie innym niż ten, jaki został wskazany w podaniu.

W przepisach prawa pracy nie ma szczegółowych wytycznych dotyczących tego, czy pracownik powinien wykorzystać w pierwszej kolejności urlop wypoczynkowy. Warto jednak zauważyć, że podmiot zatrudniający może zobowiązać swojego podwładnego do tego, aby w pierwszej kolejności wykorzystał urlop płatny, dopiero później zaś urlop bezpłatny. Taki stan rzeczy może być uzasadniony choćby z punktu widzenia zaplanowanych odpowiednio wcześniej urlopów.

Choroba na bezpłatnym

Urlop bezpłatny jest okresem nieskładkowym. Warto zauważyć, że ewentualna choroba pracownika, który korzysta z takiego urlopu, wcale nie przerywa jego biegu. Inaczej mówiąc, za czas trwania choroby podczas urlopu bezpłatnego osoba zatrudniona nie może liczyć ani na wynagrodzenie chorobowe, ani na zasiłek chorobowy. Dodatkowo pracownik nie może samodzielnie anulować rozpoczętego urlopu bezpłatnego. Aby powrócić do wykonywania obowiązków zawodowych, ustawodawca przyjmuje, że potrzebna jest zgoda dwóch zainteresowanych stron. Oznacza to, że niezbędne jest złożenie wniosku przez pracownika i jego pozytywne rozpatrzenie przez pracodawcę.

To może Cię również zainteresować

Wymiar urlopu wypoczynkowego

10 komentarzy

Oliwka

Oliwka

Ludzie mają potrzeby z braniem urlopu, niezwiązane z tym płatnym. Dlatego dobrze poznać kiedy co i jak można w tum zakresie.
wilhelm

wilhelm

Rozróżnienie zagadnień jest jednoznaczne. Wiele jednak sytuacji wymusza na branie urlopu bezpłatnego gdy już nie posiada się wolnych dni gdyż zostały wykorzystane. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to korzystne.
Stach

Stach

Jurko dobrze piszesz. Mi przysługuje na rok 26 dni urlopu wypoczynkowego. Mój brat pracuje w Chinach i to już tam się chyba zasiedlił na stałe. Chciałem do niego pojechać na dłużej - na 50 dni. Napisałem prośbę, umotywowałem i pracodawca zgodził się i dał mi 24 dni urlopu bezpłatnego.
Jurko

Jurko

Urlop wypoczynkowy jest płatny. Z kolei urlop można też uzyskać bezpłatny- o ile jest taka konieczność i zgodzi się przełożony.
Zeon Szęszoł

Zeon Szęszoł

Ciekawe porady w tym artykule. Ja już swój urlop wypoczynkowy wykorzystałem. Będę się starał o urlop bezpłatny w miesiącu sierpniu. Wypełnię wniosek i uzasadnię powód. Chyba powinienem go dostać? W końcu za taki urlop mi pieniędzy nie dają.
Monika Kozioł

Monika Kozioł

Teraz, wraz z nadejściem długo oczekiwanej gospodarki rynkowej, większość osób pracujących jest zadowolona z jednego, maksymalnie dwóch tygodni urlopu rocznie. Istnieje jednak więcej ludzi chcących dłużej mieć wakacje.
Zenon

Zenon

Trzeba tylko wiedzieć, że w nie każdej firmie można nawet brać urlop bezpłatny. Pracodawca może kichać oszczędności z tego tytułu bo przecież potrzebuje rąk do pracy.
Maro

Maro

Jak da się dogadać z szefem na temat urlopu bezpłatnego, że nie wpłynie to na powrót do pracy i nie ma innego wyjścia to czemu nie? Świat należy zwiedzać jak jest opcja.
Fox

Fox

Połączenie urlopów czasami jest nieuniknione. W wielu przypadkach firma może iść na rękę lub im się to nawet opłacać. Problem gdy jest odwrotnie. Praca trudna dla wielu doi znalezienia jest po zwolnieniu.
Wera

Wera

Spoko, że tak można no ale już lepsze chyba jest l4. Teraz tylko ponoć bardziej wszystko sprawdzają. Bezpłatny urlop w wielu przypadkach rodzinnych np. jest konieczny.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.