Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 995        SUBSKRYBUJE: 7259
Tematy, które interesują czytelników:  Zatrudnienie po stażu, Zmiana pracy, Składka chorobowa

Urlop bezpłatny a ubezpieczenie

Urlop bezpłatny a ubezpieczenie

Zanim skorzystasz z urlopu bezpłatnego, powinieneś wiedzieć, jak będzie wyglądać kwestia twojego ubezpieczenia zdrowotnego. Na ten aspekt uwagę zwraca niewielu pracowników. To poważny błąd, bo brak tego ubezpieczenia sprawia, że muszą oni liczyć się z koniecznością zapłacenia za każdą wizytę lekarską.

Rodzajów urlopów wyróżnionych przez ustawodawcę w Kodeksie pracy jest wiele. Najczęściej pracownicy korzystają wyłącznie z urlopu wypoczynkowego, bo tego nie mogą się zrzec. Część decyduje się również na skorzystanie z urlopu na żądanie – pula jego dni, do jakiej ma prawo pracownik wynosi 4 na rok kalendarzowy. Obok wymienionych urlopów nie można też zapomnieć o urlopie bezpłatnym. By otrzymać taki, musisz nie tylko o niego zawnioskować, lecz także uzyskać zgodę swojego przełożonego.


Ubezpieczenie zdrowotne? Tylko przez 30 dni

Zasadniczo należy oddzielić urlop bezpłatny, z którego pracownik korzysta, by załatwić swoje osobiste sprawy i taki, który został mu udzielony by mógł on wykonywać pracę u innego pracodawcy. Jeżeli wybierasz się na urlop bezpłatny, bo chcesz wyjechać za granicę lub dodatkowo odpocząć, to powinieneś być świadomy, że twoje prawa i obowiązki związane z podpisaniem umowy o pracę w praktyce ulegają zawieszeniu.

Decydując się na urlop bezpłatny, powinieneś wiedzieć, że ubezpieczenie zdrowotne będzie przysługiwało ci tylko przez pierwsze 30 dni. Później musisz samodzielnie zadbać o swoje ubezpieczenie, czyli odprowadzić składki na własny koszt lub korzystać z prywatnej pomocy lekarskiej.


Pracodawca nie musi odprowadzać składek

Jeżeli twój przełożony zdecydował się na pozytywne rozpatrzenie twojego wniosku w zakresie urlopu bezpłatnego, to nie będzie on zobowiązany do tego, by odprowadzać za ciebie składki. Dotyczy to zarówno składek na ubezpieczenie społeczne, jak i zdrowotne. Dzieje się tak dlatego, że pracodawca nie ma obowiązku wypłacać tobie wynagrodzenia – nie wykonujesz na jego rzecz pracy.

Gdy mowa o konieczności korzystania z prywatnej służby zdrowia, warto zauważyć, że w najlepszej sytuacji są osoby, których pracodawcy zdecydowali się na zainwestowanie w pozapłacowe czynniki motywacyjne. Gdy pracodawca wykupił podwładnym pakiet medyczny, pracownik może korzystać z prywatnej opieki medycznej, co oznacza, że nie musi ponosić dodatkowych kosztów.
Jest jeszcze jedno rozwiązanie, by móc korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Mowa o możliwości zastania zgłoszonym do ubezpieczenia przez pracującego członka rodziny. Rozwiązanie to jest idealne, gdy mowa o współmałżonkach.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop bezpłatny czy urlop płatny - o jaki wnioskować?


Ile kosztuje ubezpieczenie?

Jako pracownik decydujący się na skorzystanie z urlopu bezpłatnego, powinieneś pamiętać o ewentualnych kosztach. Samodzielne opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego może wiązać się z konkretnymi wydatkami. Jeżeli zamierzasz skorzystać z urlopu bezpłatnego dłuższego niż miesiąc, to pamiętaj o konieczności sprawdzenia, czy finansowo bardziej opłacać będzie ci się wykupienie ubezpieczenia prywatnego, czy też skorzystanie z usług NFZ. O dobrowolnym ubezpieczeniu w NFZ przeczytasz tutaj: www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-ubezpieczyc-sie-dobrowolnie.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.