Rodzaje urlopów

Urlop bezpłatny a ubezpieczenie

10 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 4 głosy

4 głosy

13 komentarzy
Urlop bezpłatny a ubezpieczenie
Zanim skorzystasz z urlopu bezpłatnego, powinieneś wiedzieć, jak będzie wyglądać kwestia twojego ubezpieczenia zdrowotnego. Na ten aspekt uwagę zwraca niewielu pracowników. To poważny błąd, bo brak tego ubezpieczenia sprawia, że muszą oni liczyć się z koniecznością zapłacenia za każdą wizytę lekarską.

Urlop bezpłatny – komu przysługuje?

Rodzajów urlopów wyróżnionych przez ustawodawcę w Kodeksie pracy jest kilka. Najczęściej pracownicy korzystają wyłącznie z urlopu wypoczynkowego, bo tego nie mogą się zrzec. Wielu korzysta z jego części w ramach urlopu na żądanie – wymiar wolnego nieplanowanego, do którego ma prawo pracownik, wynosi 4 dni na rok kalendarzowy. Obok wymienionych urlopów nie można też zapomnieć o urlopie bezpłatnym. By otrzymać taki, musisz być zatrudniony na umowie ze stosunkiem pracy oraz nie tylko o niego zawnioskować, lecz także uzyskać zgodę swojego przełożonego.

Najczęściej urlop bezpłatny wykorzystywany jest np. w nagłych sytuacjach rodzinnych, które uniemożliwiają wykonywanie pracy, gdy pracownikowi skończył się już urlop wypoczynkowy. Wówczas urlop bezpłatny udzielany jest na ogólnych zasadach opisanych w Kodeksie pracy.

Z czym się to wiąże? Dla pracownika oznacza to brak uprawnień związanych z wykonywaniem pracy. Nie otrzymuje on wówczas wynagrodzenia, a pracodawca nie odprowadza za niego składek ubezpieczeniowych i emerytalnych po upływie 30 dni od momentu rozpoczęcia takiego urlopu.

Rodzaje urlopów bezpłatnych - infografika

Ubezpieczenie zdrowotne tylko przez 30 dni urlopu bezpłatnego

Zasadniczo należy oddzielić urlop bezpłatny, z którego pracownik korzysta, by załatwić swoje osobiste sprawy i taki, który został mu udzielony, by mógł on wykonywać pracę u innego pracodawcy. Jeżeli wybierasz się na urlop bezpłatny, bo chcesz wyjechać za granicę lub dodatkowo odpocząć, to powinieneś być świadomy, że Twoje prawa i obowiązki związane z podpisaniem umowy o pracę w praktyce ulegają zawieszeniu.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Nowy Dwór Gdański
Dodana
Dodana
Dodana

Decydując się na to rozwiązanie, powinieneś wiedzieć, że podczas urlopu bezpłatnego ubezpieczenie zdrowotne obejmuje Cię tylko przez pierwsze 30 dni. Później musisz samodzielnie zadbać o swoje ubezpieczenie, czyli odprowadzić składki na własny koszt lub w razie potrzeby korzystać z prywatnej pomocy lekarskiej.

Pracodawca nie musi odprowadzać składek podczas urlopu bezpłatnego

Jeżeli Twój przełożony zdecydował się na pozytywne rozpatrzenie twojego wniosku w zakresie urlopu bezpłatnego, to nie będzie on zobowiązany do tego, by odprowadzać za Ciebie składki ZUS. Dotyczy to zresztą zarówno składek na ubezpieczenie społeczne, jak i zdrowotne. Dzieje się tak dlatego, że pracodawca nie ma wówczas obowiązku wypłacać wynagrodzenia – nie wykonujesz na jego rzecz pracy.

Warto wiedzieć...
Przy konieczności korzystania z prywatnej służby zdrowia w najlepszej sytuacji są osoby, których pracodawcy zdecydowali się na zainwestowanie w opiekę zdrowotną w ramach benefitów pracowniczych.

Z zakupionego przez pracodawcę pakietu medycznego pracownik może korzystać bez dodatkowych kosztów również w okresie, gdy jest na urlopie bezpłatnym.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie, by móc korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej podczas urlopu bezpłatnego. Mowa o możliwości zastania zgłoszonym do ubezpieczenia przez pracującego członka rodziny, wówczas obejmie nas ono w ramach innego zakładu pracy. Rozwiązanie to jest idealne, gdy mowa o współmałżonkach.

Ile kosztuje ubezpieczenie?

Jako pracownik decydujący się na skorzystanie z urlopu bezpłatnego, powinieneś pamiętać o ewentualnych kosztach. Samodzielne opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego może wiązać się z konkretnymi wydatkami. Jeżeli zamierzasz skorzystać z urlopu bezpłatnego dłuższego niż miesiąc, to pamiętaj o konieczności sprawdzenia, czy finansowo bardziej opłacać będzie ci się wykupienie ubezpieczenia prywatnego, czy też skorzystanie z usług NFZ.

O dobrowolnym ubezpieczeniu w NFZ przeczytasz więcej tutaj: www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-ubezpieczyc-sie-dobrowolnie.

Ubezpieczenie i urlop bezpłatny – co jeszcze powinieneś o nich wiedzieć?

Najważniejsze kwestie dotyczące urlopu bezpłatnego uregulowane są w Kodeksie pracy. Mówi o nich artykuł 174 1 kp oraz artykuł 174. W sytuacjach, gdy u pracodawcy pojawiają się zastoje, przedsiębiorcy niekiedy zastanawiają się nad wysyłaniem pracowników na urlopy bezpłatne. Warto pamiętać, że tego rodzaju wolne jest przywilejem przysługującym pracownikowi za dobrowolną zgodą pracodawcy.

Czy pracodawca może wysłać na urlop bezpłatny pracownika, który tego nie chce?
Według przepisów Kodeksu pracy nie wolno wysłać pracownika na przymusowy urlop bezpłatny, tego rodzaju urlop udzielany jest wyłącznie na wyraźny wniosek zatrudnionego.

Są jednak wyjątki od tej zasady. Są to przypadki, gdy pracownik pełni określone prawem funkcje, np. w Związku Zawodowym,  w jednostkach samorządu terytorialnego, w Sejmie i Senacie. 

Urlop bezpłatny a praca u innego pracodawcy

Jak się okazuje, pracodawca może udzielić swojemu pracownikowi urlopu bezpłatnego na czas wykonywania pracy u innego pracodawcy, co reguluje Art. 174 Kodeksu pracy. Czas takiego urlopu i inne warunki muszą być wyraźnie zaznaczone na piśmie, w którym pracownik wnioskuje o ten urlop.

W czasie urlopu bezpłatnego na pracę dla innego pracodawcy otrzymujemy wynagrodzenie z owego innego zakładu pracy, odprowadza on nasze składki ZUS, a okres wykonywania przez nas obowiązków jest wliczany do łącznego stażu pracy.

Video

Inaczej wygląda to w przypadku urlopu bezpłatnego, który został wzięty z innych przyczyn, w związku z czym nie mamy innego źródła zatrudnienia i wynagrodzenia. Co to oznacza dla przyszłego emeryta?

Urlop bezpłatny a emerytura

W kwestii emerytury decydujący jest fakt, że urlop bezpłatny nie wlicza się do stażu pracy. Okres takiego urlopu nie będzie więc brany pod uwagę przy obliczaniu stażu pracy wymaganego do przejścia na emeryturę. Dni urlopu bezpłatnego mogą jednak w wyjątkowych przypadkach być natomiast uwzględnione jako okres zatrudnienia u pracodawcy. Może to mieć miejsce wyłącznie w opisanym wyżej przypadku, gdy pracownik w czasie takiego urlopu podejmuje pracę u innego pracodawcy.

To może Cię również zainteresować

Urlop bezpłatny czy urlop płatny - o jaki wnioskować?

Najczęściej zadawane pytania

Czy na urlopie bezpłatnym obejmuje ubezpieczenie?

Ubezpieczenie obejmuje pracownika tylko przez pierwsze 30 dni urlopu bezpłatnego, chyba że został on wzięty w celu pracy dla innego pracodawcy - wówczas pracownik jest ubezpieczony przez tego drugiego.

Czy na urlopie bezpłatnym odprowadzane są składki ZUS?

Zarówno składki ubezpieczenia społecznego, jak i zdrowotnego, nie są opłacane przez pracodawcę za pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym, ponieważ nie wykonuje on wówczas obowiązków, a co za tym idzie, nie otrzymuje wynagrodzenia. Składki odprowadzane są jedynie w przypadku, gdy w tym czasie za porozumieniem stron pracuje on w innym zakładzie pracy - wówczas odkłada je drugi pracodawca.

Czy okres urlopu bezpłatnego wlicza się do emerytury?

Podczas urlopu bezpłatnego nie wykonujemy obowiązków i nie otrzymujemy za nie wynagrodzenia, a zatem okres ten nie jest wliczany do ogólnego stażu pracy, a co za tym idzie, nie będzie uwzględniony przy wyliczaniu wysokości emerytury.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

13 komentarzy

Rewia

Rewia

Nie zdawałem sobie sprawy, że ubezpieczenie podczas urlopu bezpłatnego nie obejmuje mnie przez cały okres. To może być niebezpieczne dla zdrowia i portfela, trzeba uważać.
Anna Strichawka

Anna Strichawka

Nie zawsze jestem zadowolony z wniosków pracowników o urlop bezpłatny, ale staram się brać pod uwagę ich sytuację i potrzeby. Czasem to najrozsądniejsze rozwiązanie dla obu stron.
Maciej

Maciej

Ciekawe, że podczas urlopu bezpłatnego można pracować u innego pracodawcy i to na normalnych zasadach. To może być dobra opcja dla osób szukających dodatkowego źródła dochodu.
Dora

Dora

Zastanawiam się, czy korzystanie z urlopu bezpłatnego może mieć wpływ na moją przyszłą emeryturę. Czy warto się na to decydować?
Leon

Leon

Urlop bezpłatny może być korzystnym rozwiązaniem w sytuacjach nagłych, ale warto pamiętać, że jest to okres bez uprawnień związanych z pracą.
feliks

feliks

Dokładnie, można wszystko uregulować bezpośrednio. Przepisy przepisami ale są jeszcze normalni pracodawcy z jakimi można się poukładać.
HerrFlick

HerrFlick

A jeśli ja się umówię z pracowdawcą, że będzie on w trakcie mojego urlopu bezpłatnego odprowadzał składkę na ubezpieczenie zdrowotne to co? Nie jest to możliwe? Wszystko zależy od tego, u kogo się pracuje, prawda?
Iza

Iza

Ubezpieczenie trzeba sobie w takiej sytuacji płacić co jest bardzo normalne. No ale często lepiej dopytać specjalistów.
Konior

Konior

Ubezpieczenie to sprawa indywidualna jest. Dziwne by było, że ubezpieczenie jest płatne na takim urlopie. To jest z grubsza logiczne.
Ireneusz

Ireneusz

CESKA- jeśli bierzesz urlop bezpłatny do 30 dni---- nie musisz się ubezpieczać, bo do 30 dni działa ubezpieczenie zdrowotne. Przeczytaj jak tutaj zaś będziesz- powyższy artykuł. Tam wszystko jest ujęte.
Ceska

Ceska

Nie wiedziałem, że w takim urlopie trzeba sobie samemu płacić to ubezpieczenie no ale na logikę to rzeczywiście wszystko składa się w jedną całość. To dobra opcja.
Oliwia

Oliwia

Kwota urlopu wypoczynkowego naliczonego przez pracownika powinna być widoczna na odcinku wypłaty. Z ubezpieczeniem jednak nie wiedziałem, wtedy by trzeba na ten okres się samemu ubezpieczyć.
kerl

kerl

Ciekawe z tymi składkami, że na bezpłatnym trzeba wtedy za te dni samemu płacić zarówno zdrowotne jak i społeczne. Z drugiej strony nie ma się co dziwić takim zasadom.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.