Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31820        SUBSKRYBUJE: 7433

Urlop bezpłatny a ubezpieczenie

Urlop bezpłatny a ubezpieczenie
Zanim skorzystasz z urlopu bezpłatnego, powinieneś wiedzieć, jak będzie wyglądać kwestia twojego ubezpieczenia zdrowotnego. Na ten aspekt uwagę zwraca niewielu pracowników. To poważny błąd, bo brak tego ubezpieczenia sprawia, że muszą oni liczyć się z koniecznością zapłacenia za każdą wizytę lekarską.

Urlop bezpłatny a ubezpieczenie zdrowotne

Rodzajów urlopów wyróżnionych przez ustawodawcę w Kodeksie pracy jest wiele. Najczęściej pracownicy korzystają wyłącznie z urlopu wypoczynkowego, bo tego nie mogą się zrzec. Część decyduje się również na skorzystanie z urlopu na żądanie – pula jego dni, do jakiej ma prawo pracownik wynosi 4 na rok kalendarzowy. Obok wymienionych urlopów nie można też zapomnieć o urlopie bezpłatnym. By otrzymać taki, musisz nie tylko o niego zawnioskować, lecz także uzyskać zgodę swojego przełożonego.

Ubezpieczenie zdrowotne? Tylko przez 30 dni urlopu bezpłatnego

Zasadniczo należy oddzielić urlop bezpłatny, z którego pracownik korzysta, by załatwić swoje osobiste sprawy i taki, który został mu udzielony by mógł on wykonywać pracę u innego pracodawcy. Jeżeli wybierasz się na urlop bezpłatny, bo chcesz wyjechać za granicę lub dodatkowo odpocząć, to powinieneś być świadomy, że twoje prawa i obowiązki związane z podpisaniem umowy o pracę w praktyce ulegają zawieszeniu.

Decydując się na urlop bezpłatny, powinieneś wiedzieć, że ubezpieczenie zdrowotne będzie przysługiwało ci tylko przez pierwsze 30 dni. Później musisz samodzielnie zadbać o swoje ubezpieczenie, czyli odprowadzić składki na własny koszt lub korzystać z prywatnej pomocy lekarskiej.

Pracodawca nie musi odprowadzać składek podczas urlopu bezpłatnego

Jeżeli twój przełożony zdecydował się na pozytywne rozpatrzenie twojego wniosku w zakresie urlopu bezpłatnego, to nie będzie on zobowiązany do tego, by odprowadzać za ciebie składki. Dotyczy to zarówno składek na ubezpieczenie społeczne, jak i zdrowotne. Dzieje się tak dlatego, że pracodawca nie ma obowiązku wypłacać tobie wynagrodzenia – nie wykonujesz na jego rzecz pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop bezpłatny czy urlop płatny - o jaki wnioskować?

Gdy mowa o konieczności korzystania z prywatnej służby zdrowia, warto zauważyć, że w najlepszej sytuacji są osoby, których pracodawcy zdecydowali się na zainwestowanie w pozapłacowe czynniki motywacyjne. Gdy pracodawca wykupił podwładnym pakiet medyczny, pracownik może korzystać z prywatnej opieki medycznej, co oznacza, że nie musi ponosić dodatkowych kosztów.
Jest jeszcze jedno rozwiązanie, by móc korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Mowa o możliwości zastania zgłoszonym do ubezpieczenia przez pracującego członka rodziny. Rozwiązanie to jest idealne, gdy mowa o współmałżonkach.

Ile kosztuje ubezpieczenie?

Jako pracownik decydujący się na skorzystanie z urlopu bezpłatnego, powinieneś pamiętać o ewentualnych kosztach. Samodzielne opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego może wiązać się z konkretnymi wydatkami. Jeżeli zamierzasz skorzystać z urlopu bezpłatnego dłuższego niż miesiąc, to pamiętaj o konieczności sprawdzenia, czy finansowo bardziej opłacać będzie ci się wykupienie ubezpieczenia prywatnego, czy też skorzystanie z usług NFZ. O dobrowolnym ubezpieczeniu w NFZ przeczytasz tutaj: www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-ubezpieczyc-sie-dobrowolnie.

Ubezpieczenie i urlop bezpłatny – co jeszcze powinieneś o nich wiedzieć?

Najważniejsze kwestie dotyczące urlopu bezpłatnego uregulowane są w Kodeksie pracy. Mówi o nich artykuł 174 1 kp oraz artykuł 174. Wyjaśnione jest tutaj między innymi często poruszane zagadnienie. Mianowicie „urlop bezpłatny a praca u innego pracodawcy”. Jak się okazuje pracodawca może udzielić swojemu pracownikowi urlopu bezpłatnego na czas wykonywania pracy u innego pracodawcy. Czas takiego urlopu i inne warunki muszą być wyraźnie zaznaczone na piśmie, w którym pracownik wnioskuje o ten urlop.

Jednak częściej urlop bezpłatny wykorzystywany jest w innych celach np. w nagłych sytuacjach rodzinnych, które uniemożliwiają wykonywanie pracy, a pracownikowi skończył się już urlop wypoczynkowy. Wówczas urlop bezpłatny udzielany jest na ogólnych zasadach opisanych w Kodeksie pracy. Co to oznacza? Dla pracownika oznacza to brak uprawnień związanych z wykonywaniem pracy. Nie otrzymuje on wówczas wynagrodzenia, a pracodawca nie odprowadza za niego składek ubezpieczeniowych i emerytalnych po upływie 30 dni od momentu rozpoczęcia takiego urlopu. I tutaj pojawia się kolejna kwestia do wyjaśnienia, czyli „urlop bezpłatny a emerytura”.

Najczęściej pojawiającym się pytaniem odnośnie tego rodzaju urlopu jest to, czy urlop bezpłatny wlicza się do stażu pracy. Decydując się na urlop bezpłatny, warto wiedzieć, że nie będzie on wliczany do stażu pracy, czyli nie będzie brany pod uwagę przy obliczaniu stażu pracy wymaganego do przejścia na emeryturę. Okres urlopu bezpłatnego w wyjątkowych przypadkach może być natomiast uwzględniony jako okres zatrudnienia u pracodawcy. Może to mieć miejsce wyłącznie, gdy pracownik w czasie takiego urlopu podejmuje pracę u innego pracodawcy.

W sytuacjach, gdy u pracodawcy pojawiają się zastoje, pracodawcy niekiedy zastanawiają się nad wysyłaniem pracowników na urlopy bezpłatne. Jednak czy pracodawca może wysłać na urlop bezpłatny pracownika, który tego nie chce? Według przepisów Kodeksu pracy nie ma takiej możliwości, gdyż tego rodzaju urlop udzielany jest wyłącznie na wyraźny wniosek pracownika.

Oceń ten wpis
Urlop bezpłatny a ubezpieczenie
Ocena: 4.6, liczba głosów: 5
Tematy, które interesują czytelników:  Zatrudnienie po stażu, Zmiana pracy, Składka chorobowa

Zobacz inne porady

Opinie

Ireneusz
2019-05-14, 12:20
CESKA- jeśli bierzesz urlop bezpłatny do 30 dni---- nie musisz się ubezpieczać, bo do 30 dni działa ubezpieczenie zdrowotne. Przeczytaj jak tutaj zaś będziesz- powyższy artykuł. Tam wszystko jest ujęte.
Ceska
2019-05-08, 17:24
Nie wiedziałem, że w takim urlopie trzeba sobie samemu płacić to ubezpieczenie no ale na logikę to rzeczywiście wszystko składa się w jedną całość. To dobra opcja.
Oliwia
2019-05-02, 10:32
Kwota urlopu wypoczynkowego naliczonego przez pracownika powinna być widoczna na odcinku wypłaty. Z ubezpieczeniem jednak nie wiedziałem, wtedy by trzeba na ten okres się samemu ubezpieczyć.
kerl
2019-04-01, 11:39
Ciekawe z tymi składkami, że na bezpłatnym trzeba wtedy za te dni samemu płacić zarówno zdrowotne jak i społeczne. Z drugiej strony nie ma się co dziwić takim zasadom.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.