Praca dla studenta

Praktyki studenckie - czym się kierować przy wyborze miejsca realizacji praktyk?

4 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

4 komentarze
Praktyki studenckie - czym się kierować przy wyborze miejsca realizacji praktyk?
Praktyki studencie to najlepszy sposób na rozpoczęcie kariery zawodowej. Ważne jest jednak, a w jakiej organizacji zdobędziesz pierwsze zawodowe szlify. Jak wybrać miejsce realizacji praktyk z programu studiów i czy warto zdecydować się na dodatkowe praktyki lub wolontariat?

Firma rodzinna czy korporacja? Praktyki studenckie wyłącznie obowiązkowe czy także dodatkowe? Może jednak praca wakacyjna albo wolontariat? Poznaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Spis treści:

 1. Praktyki studenckie – jakie dają możliwości?
 2. Dlaczego wybór miejsca odbywania praktyk jest tak ważny?
 3. Jak wybrać odpowiednie miejsce do realizacji praktyk studenckich?
 4. Praktyki studenckie a rodzaj umowy – na co zwrócić uwagę?
 5. Korporacje, przedsiębiorstwa, a może organizacje społeczne?

Zobacz także artykuł: Wakacyjne praktyki. Idealne rozwiązanie dla każdego studenta

Praktyki studenckie – jakie dają możliwości?

Praktyki studenckie to przede wszystkim okazja do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych albo poznania specyfiki działania konkretnej firmy. Jeżeli marzysz o pracy w konkretnym przedsiębiorstwie, np. w polskim oddziale międzynarodowego banku lub korporacji działającej w branży IT, w trakcie praktyk możesz wykazać się swoim zaangażowaniem, motywacją i wiedzą, a także poznać atmosferę i specyfikę firmy.

Wielu przedsiębiorców wykorzystuje czas praktyk studenckich do wyszukiwania przyszłych pracowników na stanowiska juniorskie… Kto wie, może po okresie praktyk studenckich i Tobie zaproponuje zatrudnienie?

Bez wątpienia pierwsze szlify zawodowe zdobywane pod okiem doświadczonego pracownika to jedna z najważniejszych zalet praktyk studenckich. Wykorzystanie w praktyce formalnej wiedzy, zdobytej na uczelni, ostatecznie pokaże Ci, czy wybór kierunku studiów był trafiony.

Poza tym nawet jeżeli po okresie praktyk studenckich nie znajdzie się dla Ciebie stanowisko pracy, to nic straconego! Jeżeli pokażesz się z jak najlepszej strony, Twój mentor na pewno będzie o Tobie pamiętał. Być może poleci Cię jako potencjalnego kandydata do rekrutacji w niedalekiej przyszłości. Zdarza się też tak, że doświadczeni pracownicy po godzinach pracują przy pobocznych projektach. Mentor może Cię zaprosić do pomocy.

Szukając praktyk, musisz wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię – wybór między praktykami płatnymi i bezpłatnymi. Co do zasady plan praktyk nie powinien zależeć od tego, czy praktykant otrzymuje za nie wynagrodzenie, czy nie. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie odbyć praktyki studenckie – tam, gdzie otrzymasz wynagrodzenie, czy tam, gdzie nie możesz na nie liczyć, właściwa odpowiedź brzmi przewrotnie… Wybierz miejsce, w którym masz szansę nauczyć się najwięcej, popatrzeć na funkcjonowanie przedsiębiorstwa i nawiązać cenne kontakty.

Pamiętaj, że niektóre programy studiów zawierają określoną liczbę godzin praktyk, np. różne specjalizacje pedagogiczne. Wówczas są one najczęściej bezpłatne. Jeżeli masz problem z samodzielnym znalezieniem ciekawego miejsca praktyk, możesz liczyć na pomoc uczelni. Biuro karier to miejsce, w którym uzyskasz potrzebne wsparcie.

Szukasz pracy?

Pracownik działu Utrzymania Ruchu- bez doświadczenia

Electrical Components International Sp. z o. o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Magazynier/logistyk

Kordoveill Investments Sp. zo.o.

 • Bażanowice
Dodana

Pracownik brygady sprzątającej

Dijo Baking Sp. z o.o.

 • Wrocław
Dodana
Dodana

Konsultant biura obsługi klienta

Adecco Poland Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Warto też uzupełnić obowiązkowe praktyki zdobywaniem doświadczenia na własną rękę. Dodatkowe płatne lub bezpłatne praktyki otworzą przed Tobą te same możliwości co obowiązkowe, wynikające z programu studiów. Jednak po opuszczeniu murów Alma Matter taki punkt w CV na pewno wyróżni Ci na tle innych kandydatów, którzy tak jak Ty będą ubiegali się o swoją pierwszą pracę.

Video

Dlaczego wybór miejsca odbywania praktyk jest tak ważny?

Zanim wybierzesz wymarzone miejsce do odbywania praktyk, zastanów się, jakie są Twoje mocne i słabe strony i w jakim kierunku chcesz rozwijać się zawodowoJeżeli szukasz dodatkowych praktyk spoza programu studiów, masz ten komfort, że wybrany kierunek możesz traktować jak bazę, ale wybrać praktyki w miejscu luźno powiązanym z wiedzą zdobywaną na uczelni.

Praktyki w rodzinnym przedsiębiorstwie albo w dużej międzynarodowej korporacji mają zupełnie inny charakter. Tak samo różne są praktyki w organizacji NGO, a inne – w międzynarodowym banku. Zastanów się zatem, czy chcesz poznać księgowość mikro lub małego przedsiębiorstwa, czy raczej zależy Ci na zdobyciu praktyki w rozliczaniu umów w dużej firmie budowlanej. Wakacyjne praktyki w międzynarodowym banku pozwolą Ci na co dzień rozmawiać w języku angielskim lub innym języku obcym i przybliżą działanie skomplikowanych programów księgowych, jednak to w organizacji NGO będziesz blisko ludzkich problemów.

Jak wybrać odpowiednie miejsce do realizacji praktyk studenckich?

Opinie znajomych studentów i te pozostawione w Internecie, targi praktyk i staży, a także biuro karier na Twojej uczelni – to najlepsze źródła informacji o praktykach, które pozwolą Ci wybrać odpowiednie miejsce do nauki zawodu.

Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim odpowiedzią na pytanie o to, gdzie odbyć praktyki studenckie, powinno być miejsce, w którym rzeczywiście będziesz mieć kontakt z mentorem, a Twoje zadania będą wstępem do zawodu, który masz zamiar wykonywać w przyszłości.

Poszukaj ocen praktyk w sieci, podpytaj też znajomych studentów, np. ze starszych roczników, którzy studiują ten sam kierunek. Na pewno chętnie podzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami z praktyk studenckich. Dowiesz się, jakie zadanie wykonuje się w konkretnej firmie i czy studenci są zatrudniani po zakończeniu praktyk.

Za dobrą monetę weź obecność przedstawicieli firm na targach praktyk i staży. Zazwyczaj przed rozpoczęciem takiego wydarzenia znana jest lista wystawców, dlatego zawczasu przygotuj się do niezobowiązującej rozmowy o praktykach w danej firmie i zabierz CV. Pozwól się zauważyć! Koniecznie zapytaj o możliwości rozwoju i program praktyk – im więcej wyzwań, tym lepiej dla Ciebie i Twojej przyszłej kariery zawodowej.

Zawsze zwracaj uwagę na renomę firmy. Inne przedsiębiorstwa z branży, w których być może za kilka lat będziesz szukać pracy, wezmą pod uwagę to, czy w Twoim CV mowa o praktykach w lokalnym oddziale znanego ogólnopolskiego portalu newsowego, czy w niewielkiej kilkuosobowej redakcji serwisu, o którym mało kto słyszał.

Video

Praktyki studenckie a rodzaj umowy – na co zwrócić uwagę?

Rodzaj umowy o praktyki studenckie i jej zapisy zależą w dużej mierze od tego, czy dotyczą obowiązkowych praktyk w ramach programu studiów, czy są dodatkowe, podjęte z Twojej inicjatywy. Te drugie mogą odbywać się nawet na podstawie umowy cywilnoprawnej lub ustaleń mailowych.

Praktyki zawodowe, które wpisano w program studiów, organizowane są na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1991 r. w sprawie studenckich praktyk zawodowych (Dz. U. z dnia 19 sierpnia 1991 r. z późniejszymi zmianami). Zgodnie z nim za przebieg praktyk studenckich odpowiada uczelnia, która zobowiązana jest także do ubezpieczenia żaka od następstw nieszczęśliwych wypadków. Umowa o praktyki studenckie obliguje firmę, która przygotowuje miejsce do odbywania praktyk studenckich, do stworzenia odpowiedniego stanowiska pracy i przeszkolenia studenta z zasad BHP. Jeżeli praktyki będziesz odbywać np. na budowie, musisz zostać nie tylko właściwie poinstruowany, lecz także dostać m.in. kamizelkę odblaskową i kask.

Każdy student musi w trakcie praktyk prowadzić dzienniczek praktyk, stosować się do regulaminu i programu praktyk, a także do wskazówek opiekuna praktyk. Po zakończonych praktykach studenckich student otrzymuje opinię od opiekuna praktyk i zaliczenie w indeksie.

Korporacje, przedsiębiorstwa, a może organizacje społeczne?

Zastanawiasz, jak znaleźć najlepsze praktyki studenckie? Gdzie szukać tych, z których wyniesiesz najwięcej? Do wyboru masz różne możliwości. Praktyki w mniejszych przedsiębiorstwach, w międzynarodowych korporacjach i organizacjach społecznych (NGO), nawet jeśli ich program jest podobny, mają różną specyfikę.

Zanim podejmiesz decyzję o tym, gdzie chcesz zdobyć pierwsze szlify zawodowe, zastanów się, co jest dla Ciebie ważne. W niewielkim przedsiębiorstwie, zajmującym się np. tworzeniem stron internetowych, być może będziesz brać udział we wszystkich etapach pracy nad projektem – od pierwszego spotkania z klientem, przez prototypowanie i kodowanie, po wprowadzenie niezbędnych poprawek i zaakceptowanie pracy. W korporacji IT w dziale UX możesz uczestniczyć np. wyłącznie w badaniach z użytkownikami i warsztatach z klientem. W NGO praca będzie wyglądała prawdopodobnie tak jak w mniejszym przedsiębiorstwie, tyle że zamiast projektów komercyjnych będziesz czuć, że bierzesz udział w działaniach „z misją”, np. nad aplikacją ułatwiającą znalezienie wolontariuszy do schronisk dla bezdomnych zwierząt. Potem możesz zostać w NGO jako wolontariusz.

Dobrą alternatywą, choć znaczniej trudniejszą do realizacji, jest podjęcie wakacyjnej pracy zarobkowej w wymarzonym zawodzie. Jeżeli śnisz o karierze dziennikarskiej, podpytaj, czy w lokalnej redakcji nie potrzeba kogoś na zastępstwo, chociażby wakacyjnego gońca. Przy okazji przyjrzysz się, jak działa portal internetowy lub redakcja dziennika.

Podsumowanie:
 • Praktyki studenckie to szansa na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych i poznanie specyfiki działania konkretnego przedsiębiorstwa, a także na nawiązanie cennych kontaktów. Bez wątpienia pierwsze szlify zawodowe zdobywane pod okiem doświadczonego pracownika to jedna z najważniejszych zalet praktyk studenckich.
 • Wybór miejsca odbywania praktyk jest istotny i warto zastanowić się, jakie są swoje mocne i słabe strony oraz w jakim kierunku chce się rozwijać zawodowo. Praktyki w różnych rodzajach przedsiębiorstw czy organizacjach NGO mają zupełnie inny charakter i warto wybrać odpowiednie miejsce, które pozwoli nam na rozwój w wybranej dziedzinie.
 • Przy wyborze miejsca praktyk warto korzystać z opinii znajomych studentów, internetowych rankingów oraz biura kariery uczelni. Kluczowe jest jednak to, aby wybrać miejsce, w którym będziemy mieć kontakt z mentorem, a nasze zadania będą wstępem do wykonywanego w przyszłości zawodu.
 • Wybór między praktykami płatnymi i bezpłatnymi nie powinien zależeć od planowanego wynagrodzenia, a od szansy nauczenia się jak najwięcej w wybranym miejscu oraz zdobycia dodatkowych umiejętności i kontaktów, które w przyszłości mogą mieć istotny wpływ na naszą karierę zawodową.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Agata

Agata

Uważam, że praktyki studenckie to świetna okazja, by połączyć teorię z praktyką. Właśnie dzięki praktykom mogłam zobaczyć, jak wygląda praca w mojej branży i nauczyć się wielu praktycznych umiejętności.
kinga

kinga

Cieszę się, że artykuł porusza temat praktyk studenckich. Mam nadzieję, że na rynku pracy pojawią się również oferty dla osób, które już ukończyły studia, ale nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego.
Iga

Iga

Uważam, że praktyki studenckie to idealna okazja dla mnie, by zdobyć doświadczenie w branży, w której chcę pracować w przyszłości. Mam nadzieję, że uda mi się trafić na ciekawe miejsce, w którym będę mogła się wiele nauczyć.
Olka

Olka

Praktyki studenckie to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorstw poszukujących nowych pracowników na stanowiska juniorskie. Możemy wtedy dokładnie przyjrzeć się umiejętnościom przyszłych pracowników i zastanowić się nad ich zatrudnieniem po ukończeniu studiów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka