!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca dla studenta

Erasmus - bezrobocie Cię nie dotknie

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 27 głosów

27 głosów

8 komentarzy

Erasmus - bezrobocie Cię nie dotknie
Studia to czas nie tylko zdobywania wiedzy, ale również doświadczenia. Przeprowadzone w ostatnim czasie badania wykazują, że studenci, którzy wzięli udział w programie Erasmus znacznie lepiej radzą sobie na rynku pracy. Czy nie warto zatem spróbować?

Efekty programu Erasmus podsumowała Komisja Europejska, która przygotowała raport ?Erasmus Impact Study?. To właśnie z tego dokumentu płynie wniosek, że studenci, którzy zdecydowali się na wzięcie udziału w programie znacznie lepiej radzą sobie na rynku pracy w momencie opuszczenia murów uczelni. To efekt nie tylko kształcenia na wysokim poziomie, ale przede wszystkim konieczności radzenia sobie w czasie wyjazdu. Inaczej mówiąc, studenci, którzy mieli okazję wyjechać z Erasmusem na światowe uczelnie i wziąć udział w wymianie studenckiej są bardziej otwarci, lepiej dostosowani do elastycznego rynku pracy i przede wszystkim nie obawiają się wyzwań.

Jak badano?

Raport powstał na bazie badań, które przeprowadzono aż w 34 krajach. Poza państwami wchodzącymi w skład Unii Europejskiej mowa również o Turcji czy Macedonii. Autorzy dokumentu przygotowali ankiety, a na podstawie odpowiedzi przeanalizowali aktualną sytuację tych osób, które niegdyś miały możliwość skorzystać z programu Erasmus. Podsumowanie nie zaskoczyło, gdyż nie od dzisiaj wiadomo, że studenci biorący udział w międzynarodowych wymianach są znacznie lepiej przystosowani do pracy na współczesnym, niemal globalnym rynku pracy. Z drugiej strony, warto wskazać, że badania obejmowały również pracodawców. Ponad 92% z nich wskazało, że w pracownikach ceni sobie zwłaszcza takie cechy jak zaradność, znajomość swoich mocnych i słabych stron, samodzielność czy umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Studenci, którzy mieli możliwość uczestniczenia w programie Erasmus takie cechy posiadają.

Międzynarodowe doświadczenie

Studencka wymiana międzynarodowa to nie tylko możliwość poznania innej kultury, ale również szansa na szlifowanie swoich zdolności językowych. Osoby, które przebywały w innych krajach są bardziej otwarte i tolerancyjne. Na ten aspekt w przeprowadzonych ankietach wskazywali również pracodawcy ? aż 64% stwierdziło, że studiowanie na zagranicznej uczelni ułatwia znalezienie pracy w przyszłości. Oznacza to, że podmioty zatrudniające są bardziej skłonne zatrudnić osobę, która jest w stanie wykazać się międzynarodowym doświadczeniem. Ale warto też zauważyć, że nie tylko w pracy umiejętności nabyte za granicą mogą się przydać.

Bezrobocie? Na to szanse są niewielkie

Badanie przeprowadzono również pod kątem sprawdzenia, w jaki sposób byli studenci wymian międzynarodowych radzą sobie na współczesnym rynku pracy. Autorzy raportu zauważyli, że na podstawie zgromadzonych danych śmiało można postawić wniosek, że studia za granicą lepiej chronią przed bezrobociem ? w przypadku absolwentów Erasmusa bezrobocie jest o połowę mniejsze w zestawieniu ze studentami, którzy studiowali wyłącznie na macierzystej uczelni. To znak, że Erasmus, jako program międzynarodowej wymiany studentów, sprawdza się świetnie. Z roku na rok odnotowuje się również wzrost zainteresowania nim osób, które uzyskały status studenta i ten fakt nie wydaje się przypadkowy. Przeprowadzane badania i ich wyniki trafiają do ludzi młodych, którzy poszukują drogi rozwoju i chcą w przyszłości zdobyć nie tylko ciekawą, ale również dobrze płatną pracę.

Stypendium dla najlepszych

Poza zdobyciem doświadczenia, możliwością rozwoju i szkoleniem zdolności językowych, studenci wyjeżdżający w ramach Erasmusa mogą liczyć również na stypendium. To przyznawane jest osobom osiągającym ponadprzeciętne wyniki w nauce. Otrzymywane pieniądze pozwalają najczęściej utrzymać się w obcym kraju i nie wymuszą konieczności poszukiwania dodatkowej pracy. Oznacza to, że student może skupić się na nauce, poznawaniu kraju czy nawiązywaniu kontaktów. A ponieważ, jak wspomniano, program cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród studentów, Unia Europejska nie zamierza rezygnować z jego dalszego rozwoju. W tym roku uruchomiony został program Erasmus+, który w najbliższych latach ma umożliwić wyjazd za granicę ponad 4 mln młodych osób. Poza studentami obejmie on również pracowników uczelni, którzy także będą mogli spróbować swoich sił na zagranicznych uniwersytetach.

Podziel się

8 komentarzy

Irena

Irena

Wiele na ten temat słyszałem, ale niigdy nie wgłębiałem się w temat - dzięki tej stronie poznałem całość tematu.
Ala

Ala

Takie programy są znane na całym świecie. Chyba jednak teraz koronawirus trochę także i tu skomplikował sytuację.
Wędrowniczek

Wędrowniczek

Od lat się to sprawdza więc wielu ludzi zgodzi się z tym, że jest to jakieś wyjście z sytuacji. Korzyści są ważne i trzeba o tym pamiętać.
studentka 3 roku

studentka 3 roku

Nie słyszałam o programie ERASMUS!!!! Artykuł ciekawy i oby było prawdą :Erasmus - bezrobocie Cię nie dotknie.
Wacław

Wacław

Jestem studentem 3 roku. Nigdy nie słyszałem o programie Erasmus.
Nogik

Nogik

Jeśli chodzi o uzyskanie wymarzonego życia za granicą, wiek nie powstrzyma Cię przed dotarciem do celu. Twoja podróż jest inna. Takie programy dla młodych są bardzo dobre.
Patek

Patek

Dobrą wiadomością jest to, że znalezienie pracy za granicą często może być nawet łatwiejsze niż znalezienie pracy w domu. Dotyczy to zwłaszcza osób bez doświadczenia zawodowego.
Marcin

Marcin

Wiele się słyszało o tym Erasmusie ale dopiero teraz przez przypadek mogłem przeczytać wszystko co istotne. No powiem, że jest to dla wielu ludzi ciekawa opcja w karierze.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.