Efekty programu Erasmus podsumowała Komisja Europejska, która przygotowała raport ?Erasmus Impact Study?. To właśnie z tego dokumentu płynie wniosek, że studenci, którzy zdecydowali się na wzięcie udziału w programie znacznie lepiej radzą sobie na rynku pracy w momencie opuszczenia murów uczelni. To efekt nie tylko kształcenia na wysokim poziomie, ale przede wszystkim konieczności radzenia sobie w czasie wyjazdu. Inaczej mówiąc, studenci, którzy mieli okazję wyjechać z Erasmusem na światowe uczelnie i wziąć udział w wymianie studenckiej są bardziej otwarci, lepiej dostosowani do elastycznego rynku pracy i przede wszystkim nie obawiają się wyzwań.
Jak badano?
Raport powstał na bazie badań, które przeprowadzono aż w 34 krajach. Poza państwami wchodzącymi w skład Unii Europejskiej mowa również o Turcji czy Macedonii. Autorzy dokumentu przygotowali ankiety, a na podstawie odpowiedzi przeanalizowali aktualną sytuację tych osób, które niegdyś miały możliwość skorzystać z programu Erasmus. Podsumowanie nie zaskoczyło, gdyż nie od dzisiaj wiadomo, że studenci biorący udział w międzynarodowych wymianach są znacznie lepiej przystosowani do pracy na współczesnym, niemal globalnym rynku pracy. Z drugiej strony, warto wskazać, że badania obejmowały również pracodawców. Ponad 92% z nich wskazało, że w pracownikach ceni sobie zwłaszcza takie cechy jak zaradność, znajomość swoich mocnych i słabych stron, samodzielność czy umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Studenci, którzy mieli możliwość uczestniczenia w programie Erasmus takie cechy posiadają.
Międzynarodowe doświadczenie
Studencka wymiana międzynarodowa to nie tylko możliwość poznania innej kultury, ale również szansa na szlifowanie swoich zdolności językowych. Osoby, które przebywały w innych krajach są bardziej otwarte i tolerancyjne. Na ten aspekt w przeprowadzonych ankietach wskazywali również pracodawcy ? aż 64% stwierdziło, że studiowanie na zagranicznej uczelni ułatwia znalezienie pracy w przyszłości. Oznacza to, że podmioty zatrudniające są bardziej skłonne zatrudnić osobę, która jest w stanie wykazać się międzynarodowym doświadczeniem. Ale warto też zauważyć, że nie tylko w pracy umiejętności nabyte za granicą mogą się przydać.
Bezrobocie? Na to szanse są niewielkie
Badanie przeprowadzono również pod kątem sprawdzenia, w jaki sposób byli studenci wymian międzynarodowych radzą sobie na współczesnym rynku pracy. Autorzy raportu zauważyli, że na podstawie zgromadzonych danych śmiało można postawić wniosek, że studia za granicą lepiej chronią przed bezrobociem ? w przypadku absolwentów Erasmusa bezrobocie jest o połowę mniejsze w zestawieniu ze studentami, którzy studiowali wyłącznie na macierzystej uczelni. To znak, że Erasmus, jako program międzynarodowej wymiany studentów, sprawdza się świetnie. Z roku na rok odnotowuje się również wzrost zainteresowania nim osób, które uzyskały status studenta i ten fakt nie wydaje się przypadkowy. Przeprowadzane badania i ich wyniki trafiają do ludzi młodych, którzy poszukują drogi rozwoju i chcą w przyszłości zdobyć nie tylko ciekawą, ale również dobrze płatną pracę.
Stypendium dla najlepszych
Poza zdobyciem doświadczenia, możliwością rozwoju i szkoleniem zdolności językowych, studenci wyjeżdżający w ramach Erasmusa mogą liczyć również na stypendium. To przyznawane jest osobom osiągającym ponadprzeciętne wyniki w nauce. Otrzymywane pieniądze pozwalają najczęściej utrzymać się w obcym kraju i nie wymuszą konieczności poszukiwania dodatkowej pracy. Oznacza to, że student może skupić się na nauce, poznawaniu kraju czy nawiązywaniu kontaktów. A ponieważ, jak wspomniano, program cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród studentów, Unia Europejska nie zamierza rezygnować z jego dalszego rozwoju. W tym roku uruchomiony został program Erasmus+, który w najbliższych latach ma umożliwić wyjazd za granicę ponad 4 mln młodych osób. Poza studentami obejmie on również pracowników uczelni, którzy także będą mogli spróbować swoich sił na zagranicznych uniwersytetach.
To może Cię również zainteresować