Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31808        SUBSKRYBUJE: 7281
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie umowy, CV list motywacyjny, Headhunter, Outsourcing

Wolontariat czy praktyki? Co wybrać, by nie żałować?

Wolontariat czy praktyki? Co wybrać, by nie żałować?
Osoby chcące zdobyć doświadczenie i tym samym zaistnieć na śląskim rynku pracy, mogą skorzystać z wielu rozwiązań. Obok popularnych praktyk, mogą zdecydować się również na wolontariat. Które rozwiązanie przynosi większe korzyści?

Praktyki są najczęściej kojarzone ze studentami. Nic dziwnego, bo właśnie oni są zobowiązani, w czasie studiów, do odbycia praktyk w wybranej firmie, której działalność jest związana z ich przyszłym zawodem. Nie tylko jednak praktyki pozwalają zdobyć doświadczenie zawodowe. Dużą popularnością cieszy się również wolontariat. Osoby decydujące się na takie rozwiązanie, nie tyko mogą zdobyć dokument poświadczający ich odbycie, lecz także działać na rzecz potrzebujących.


Praktyki. Co trzeba o nich wiedzieć?

Maksymalnie praktyki mogą trwać 3 miesiące. W ich trakcie praktykant powinien zdobyć ogólną wiedzę o firmie i jej działalności. Warto bowiem pamiętać, że praktyki różnią się od stażu m.in. tym, że osoba odbywająca te pierwsze nie ma konkretnych zadań, najczęściej jest zobowiązania do wykonywania czynności, które zleca jej opiekun praktyk.

W przypadku praktyk istnieje też ograniczenie, o którym muszą pamiętać zainteresowani. Mowa o maksymalnym wieku praktykanta – w dniu rozpoczęcia praktyk nie może on mieć więcej niż 30 lat. To spore utrudnienie, choć z drugiej strony praktykami najczęściej interesują się osoby znacznie młodsze, m.in. studenci czy absolwenci szkół średnich. Zobacz: Profilowanie bezrobotnych - by lepiej pomóc szukającym pracy w Katowicach.

To Cię powinno też zainteresować: Staż a praktyka - najważniejsze różnice


Wolontariat dla wszystkich

W przypadku wolontariatu nie ma ograniczeń wiekowych – w ten sposób może spełniać się każda osoba zainteresowana. Ale wolontariuszem nie można być wszędzie, odpadają m.in. prywatne firmy. W praktyce jest to dobre rozwiązanie, które pozwala zdobyć doświadczenie w pracy z ludźmi, może być też początkiem kariery zawodowej. Wolontariat nie pozwala jednak na zdobycie konkretnych umiejętności zawodowych, chyba że osoba zainteresowana ma zamiar w przyszłości pracować np. z dziećmi. Wówczas doświadczenie zdobyte podczas wolontariatu, może wykorzystać z swojej pracy.

Wolontariusze najczęściej sami decydują, ile czasu będą pracować. To oni również wybierają instytucję, na rzecz której będą wykonywać pracę. Powinny o tym pamiętać osoby zainteresowane takim rozwiązaniem.

 

Praktyki czy wolontariat?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Osobom uczącym się w szkole średniej zdecydowanie łatwiej będzie znaleźć pracę w charakterze wolontariusza. To dobry sposób, by rozpocząć swoją przygodę z pracą zawodową. Pierwsze obowiązki powinny pomóc w nauce odpowiedzialności i systematyczności. Praktyki zaś są zdecydowanie poważniejszym krokiem i wiążą się z wykonywaniem prac na rzecz konkretnej firmy. W ten sposób zainteresowany może przekonać się, jak funkcjonują przedsiębiorstwa na rynku, z jakimi problemami na co dzień borykają się pracownicy poszczególnych działów. Czytaj także: 7 pierwszych prac inspirujących osób ze Śląska.

Między praktykami a wolontariatem jest też kilka elementów wspólnych. Zdecydowana większość praktykantów nie otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenia. O ile jednak wolontariusze nigdy nie mogą liczyć na wynagrodzenie, o tyle praktykantom może zostać zaproponowane niewielkie wynagrodzenie. Niezależnie też od tego, czy zainteresowany wybierze praktyki czy wolontariat, może liczyć na dokument poświadczający ich odbycie. 

Oceń ten wpis
Wolontariat czy praktyki? Co wybrać, by nie żałować?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 22

Zobacz inne porady

Opinie

Sandra
2019-05-07, 18:46
Zasadniczo praktyki edukacyjne i staże są nadzorowane na miejscu pracy doświadczenia, które pozwalają uczniom ćwiczyć i wykazać się rozwijającymi umiejętnościami i kompetencjami w wybranej karierze.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.