Własna firma

Własny biznes po studiach: jak założyć firmę i osiągnąć sukces?

10 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

7 komentarzy
Własny biznes po studiach: jak założyć firmę i osiągnąć sukces?
Poznaj korzyści zakładania własnej firmy po studiach. Dofinansowanie, inkubatory akademickie i modele biznesowe. Twój pomysł może stać się sukcesem!

Osoby kończące studia najczęściej mają problem z szybkim znalezieniem zatrudnienia. Jeżeli urząd pracy nie jest w stanie zaproponować im zajęcia oraz nie mogą oni samodzielnie znaleźć posady, to pojawia się pytanie o sensowność założenia firmy. Prowadzenie takiej, dla absolwenta, może być wyzwaniem, ale może on też całkiem sporo się nauczyć. 

W dzisiejszym konkurencyjnym świecie biznesowym, oryginalność ma ogromne znaczenie. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów mogą stanowić solidną podstawę do stworzenia czegoś nowatorskiego. Absolwenci mogą wykorzystać swoją specjalizację, zainteresowania lub obszar, w którym czują się kompetentni, aby stworzyć unikalny produkt lub usługę, która wyróżni się na rynku.

Z myślą o absolwentach chcących założyć własną działalność gospodarczą prowadzonych jest wiele programów. Część z nich polega na pomocy przy formalnościach, część zaś na finansowym wsparciu. Ważne jednak, że każdy zainteresowany ma możliwość otrzymania stosownej pomocy, dzięki której może wystartować z własnym pomysłem i samodzielnie stworzyć sobie miejsce pracy.

Zakładanie własnej firmy po studiach to fascynujące wyzwanie, przynoszące dużo satysfakcji i spełnienia. Dzięki dostępnym programom wsparcia finansowego możesz zdobyć konkurencyjną przewagę na rynku pracy!

Pomoc dla przedsiębiorczych, czyli niższe składki

Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mogą liczyć m.in. na niższe składki, jakie należy odprowadzać do ZUS. Preferencyjne składki zostały bowiem przewidziane przez ustawodawcę w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Osoby dopiero rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej niższe składki mogą oprowadzać aż przez 24 miesiące.

Absolwenci, jako osoby, które wcześniej nie prowadziły działalności gospodarczej, nie będą należeć do grupy osób wykluczonych z możliwości opłacania niższych składek. Takie ograniczenie dotyczy jednak m.in. tych, którzy prowadzili działalność gospodarczą w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed założeniem kolejnej firmy.

Kompleksowe wsparcie w inkubatorach akademickich

Szukasz pracy?
Dodana

Projektant Konstrukcji Budowlanych

SMART-HR

  • Mińsk Mazowiecki
Dodana

Analityk Biznesowy

SMART-HR

  • Warszawa
Dodana
Dodana
Dodana

Choć niższe składki mogą skusić część absolwentów, nie każdy z nich musi czuć się na siłach, by od razu zakładać firmę. Z tego względu osoby kończące studia powinny zainteresować się działalnością inkubatorów akademickich. Działając w ich ramach można prowadzić firmę, nie ponosząc przy tym zbyt dotkliwych kosztów. To rozwiązanie jest o tyle korzystne, że młody przedsiębiorca może liczyć na kompleksowe wsparcie i pomoc np. w zakresie księgowości.

W inkubatorach akademickich działają różnorodne firmy. To również one, w zależności od profilu prowadzonej działalności, mogą być pierwszymi klientami początkującego przedsiębiorcy. By działać w ramach wybranego inkubatora akademickiego, osoba zainteresowana musi pamiętać o konieczności uiszczania opłaty, która wacha się przeważnie od 300 do 500 zł. Jest to jednak jedyny koszt miesięczny, z jakim należy się liczyć – przedsiębiorca nie płaci dodatkowo np. za obsługę prawną czy księgowość.

A może dotacja?

Absolwent, który zdecydował się zarejestrować w urzędzie pracy powinien pamiętać, że może ubiegać się o dofinansowanie firmy w postaci bezzwrotnej pomocy finansowej. Takie rozwiązanie jest korzystne, gdyż korzystając z niego przedsiębiorca nie potrzebuje kapitału niezbędnego do nabycia np. sprzętu, maszyn czy oprogramowania. Należy jednak pamiętać, że otrzymując dofinansowanie, trzeba będzie się z niego rozliczyć.

Dotacja na własną firmę wiąże się z koniecznością prowadzenia jej przez określony czas. Jeżeli przedsiębiorca zrezygnuje wcześniej, bardzo prawdopodobne, że będzie musiał oddać przyznane środki. Z tego też względu bardzo dokładnie należy przemyśleć sięgnięcie po dotację z urzędu pracy – warto mieć świadomość konieczności jej zwrotu, jeżeli okaże się, że nie wszystkie warunki po otrzymaniu pomocy zostały spełnione.

Na fakt, iż coraz więcej absolwentów uczelni wyższych myśli o własnej firmie wpływa przede wszystkim aktualna sytuacja na rynku pracy. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być postawienie na własną kreatywność. Stworzenie firmy to nie tylko sposób na bezrobocie, ale także wyzwanie i krok ku niezależności finansowej. Z drugiej strony młodzi ludzie, którzy myślą o założeniu biznesu, wskazują na dwie przeszkody. Poza niejasnymi przepisami i biurokracją najczęściej pojawia się też problem odpowiednich funduszy na starcie. Nie chodzi tu bynajmniej o wkład własny, ale również opłaty - w tym przede wszystkim składki - które trzeba płacić niezależnie od uzyskanego w danym miesiącu dochodu.

Pomysł to podstawa

Niezależnie od tego, czy to absolwent czy też doświadczony pracownik zamierza założyć firmę, podstawą jest zawsze dobry pomysł. Bez niego trudno mówić o powodzeniu jakiejkolwiek inicjatywy. Z drugiej strony, współcześnie wiele osób rezygnuje z własnego pomysłu i stawia na sprawdzony sposób. O czym mowa? O franczyzie. W tym przypadku skorzystać można z doświadczenia dużych firm, które osiągnęły już nie tylko rynkowy sukces, ale również zyski. Dla takich przedsiębiorstw kolejny oddział w konkretnym mieście to poszerzanie zasięgu oddziaływania, zaś dla młodego przedsiębiorcy szansa na wybicie się i zarobek. Warto przy tym zauważyć, że otrzymuje się nie tylko rozpoznawalną markę, ale również wszechstronną pomoc zwłaszcza w pierwszych miesiącach prowadzenia firmy. Czerpanie z doświadczenia przedsiębiorstwa, które utrzymuje się na rynku i odnotowuje sukcesy może być punktem wyjścia do budowania własnej marki.

Pieniądze nie muszą być przeszkodą

Wiele osób wskazuje, że brak im funduszy na rozwijanie własnego biznesu. Z drugiej strony, o czym wielu zainteresowanych zapomina, aktualnie stawia się na przedsiębiorczość młodych ludzi. Do osób, które chcą spróbować własnych sił w biznesie, kierowane są różnorodne programy, które wspierają ich nie tylko merytorycznie, ale również finansowo. Staranie się o dotację jest jedną z możliwości, zaś źródeł finansowania jest całkiem sporo i wymienić można choćby wystąpienie o środki unijne czy też z urzędu pracy. Absolwenci powinni zainteresować się formą bezzwrotnych dotacji, które oferowane są przez Program Kapitał Ludzki. Informacji o takich formach wsparcia zaczerpnąć można między innymi w Powiatowych Urzędach Pracy. To doskonały sposób, aby pozyskać środki na rozkręcenie firmy i to w formie bezzwrotnej.

Otaczać się współpracownikami

Zatrudnienie pracowników w pierwszych miesiącach pracy może być obciążeniem dla firmy, która próbuje się dopiero wybić w danym segmencie rynku. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że wiedzy nigdy dość, zaś śledzenie wszystkich nowości czy też zmian z przepisach jest po prostu niemożliwe. Z tego też względu młodzi przedsiębiorcy powinni postawić na współpracę z różnymi podmiotami, które pomogą im choćby w zakresie administracji w pierwszych miesiącach. Inną możliwością jest też zapisanie się na kursy, na przykład księgowości, jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia działalności. W ten sposób możliwe jest zminimalizowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie właśnie księgowości w pierwszych miesiącach, które uchodzą za najtrudniejsze. 

Jak radzą sobie inni?

Kluczem do sukcesu jest nie tylko działanie, ale również obserwowanie. Jeszcze przed założeniem działalności warto sprawdzić, co oferuje konkurencja. Sukces lub też porażkę innej firmy można wykorzystać do nauki. Skorzystanie z takich doświadczeń pozwala na ominięcie kłopotów i jednocześnie zmniejsza stres, jaki związany jest z prowadzeniem firmy. Dodatkowo dzięki takiej, bezpłatnej nauce, można zdecydować się na obranie kierunku – rozwijać przedsiębiorstwo tylko na lokalnym rynku, korzystać z elektronicznych możliwości, w tym sieci czy też może od razu atakować zagraniczny rynek? Możliwości jest wiele, zaś uczenie się na błędach konkurencji pozwala w prosty sposób na ich ominięcie.

  Temat Kluczowe informacje Korzyści
1 Start z biznesem po studiach Wsparcie, dotacje, inkubatory, pomysł na firmę Rozwinięcie umiejętności, uniezależnienie się finansowe
2 Niższe składki dla początkujących ZUS, preferencyjne składki, nowi przedsiębiorcy Mniejsze koszty na start
3 Inkubatory akademickie Kompleksowe wsparcie, koszty, biznes w inkubatorze Niskie koszty, pomoc w rozwoju
4 Dofinansowanie do firmy Dotacje, bezzwrotne wsparcie, zwroty Pomoc finansowa na rozwój biznesu
5 Franczyza Franczyza, model biznesowy, doświadczenie Rozpoznawalność marki, wsparcie, sukces
6 Pieniądze na rozruch firmy Programy wsparcia finansowego, dotacje, fundusze Mniej barier finansowych na starcie
7 Współpraca i rozwój Podmioty pomocnicze, kursy, innowacje Wiedza, wsparcie, minimalizacja kosztów
8 Obserwacja konkurencji Analiza rynku, nauka na błędach konkurencji Unikanie problemów, rozwijanie strategii

Podsumowanie

Zakładanie własnej firmy po studiach to fascynujące wyzwanie, które może przynieść wiele satysfakcji i spełnienia. Dzięki dostępnym programom wsparcia finansowego, inkubatorom akademickim oraz nowatorskim pomysłom na biznes, możesz zdobyć konkurencyjną przewagę na rynku. Niezależnie od tego, czy wybierzesz model franczyzy, czy postawisz na własny projekt, podjęcie decyzji o założeniu firmy może być krokiem w stronę niezależności zawodowej i realizacji marzeń.

Najczęściej zadawane pytania

Czy jako student mogę założyć własną firmę?

Tak, absolutnie! Wiele absolwentów decyduje się na założenie firmy po studiach, wykorzystując swoje pomysły i zdolności.

Jakie korzyści przynosi założenie firmy w trakcie studiów?

Założenie firmy w trakcie studiów może przynieść niższe składki ZUS, wsparcie inkubatorów akademickich oraz dostęp do dotacji na rozwój.

Czy istnieje możliwość otrzymania dotacji na własną firmę?

Tak, istnieje możliwość ubiegania się o dotacje na założenie i rozwój firmy, m.in. przez Program Kapitał Ludzki czy inne źródła finansowania.

Czy warto skorzystać z inkubatorów akademickich?

Tak, inkubatory akademickie oferują kompleksowe wsparcie młodym przedsiębiorcom, umożliwiając prowadzenie firmy bez znaczących kosztów.

Jakie kroki powinienem podjąć, aby założyć własną firmę po studiach?

Najpierw warto opracować solidny pomysł biznesowy, zbadać rynek, zainteresować się dostępnymi programami wsparcia i skonsultować się z ekspertami.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

7 komentarzy

Edek

Edek

Wszystko jak się ma 20 lat czy niewiele więcej łatwo wygląda. Trzeba pomyśleć dobrze czy zdecydować się na taki ruch.
Damianek

Damianek

Myśląc o pomysłach biznesowych offline lub online, pamiętaj, że rozpoczęcie jakiejkolwiek firmy jest wystarczająco trudne lecz są też tu pewne korzyści.
Omnibus

Omnibus

Sporo ludzi już na studiach w wielu branżach posiada wiedzę i umiejętności oraz klientów. Dlatego często dobrym rozwiązaniem jest od razu działanie na włąsną rękę.
Libia

Libia

Skończyłeś studia? Pomyśl o własnej firmie! Nie czytam artykułu ale powiem, pomyśleć zawsze można tylko pod warunkiem że dostanie się bezzwrotną dotację do wykorzystania na ten cel.
Jamajka

Jamajka

Sporo młodych ludzi już potrafi samemu w trakcie studiowania zrobić swoją firmę i na tym zyskać, że po studiach tylko umacnia swoją pozycję na rynku. To jest pozytywne.
Adam P.

Adam P.

Wielu młodych zakłada firmy jeszcze nawet na studiach. Z pewnością wielu energicznych młodych ludzi sukces może osiągnąć dość szybko. To jest zawsze dobre by się nad tym zastanowić.
Paweł Skraba

Paweł Skraba

Fajnie by było mieć po studiach zaraz własną firmę. To jednak sprawa dla ambitnych i przedsiębiorczych ludzi z pomysłem. Jednak widać, że takie osoby się znajdują.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.