Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1060        SUBSKRYBUJE: 7263
Tematy, które interesują czytelników:  Zasiłek macierzyński, Wypowiedzenie umowy, Książeczka sanepidowska, Błędy w CV, Szkolenia pracowników

Praktyki - bezpłatne czy płatne?

Praktyki - bezpłatne czy płatne?

Znalezienie wakacyjnych praktyk nie jest większym problemem, bo takie są organizowane przez wiele firm. Gdy mowa jednak o praktykach, pojawia się pytanie, jak znaleźć płatne, skoro większość jest bezpłatna?

Praktyki to doskonały sposób, by rozpocząć budowanie ścieżki zawodowej. Taką możliwość doceniają zwłaszcza studenci, którzy, jeszcze w trakcie zdobywania wiedzy, chcą sprawdzić, na czym w praktyce będzie polegać ich przyszła praca. Umożliwiają im to firmy działające w branży, które na czas wakacji uruchamiają programy praktyk. Dzięki nim zainteresowani mogą poznać niuanse pracy w firmach logistycznych, pracowniach architektonicznych czy biurach rachunkowości.


Praktyki – bezpłatne czy płatne?

Zdecydowana większość firm organizujących praktyki nie przewiduje wynagrodzenia dla praktykantów. Nie powinno to dziwić, bo osoby zainteresowane nie otrzymują konkretnych zadań do wykonania, ale mają poznać mechanizm działania firmy, zorientować się, na czym polega praca w poszczególnych działach. Nie oznacza to jednak, że nie ma wyjątku od tej zasady. Przeciwnie, bywają firmy, które oferują za praktyki symboliczne wynagrodzenie.

Firmy oferujące wynagrodzenie za praktyki najczęściej wypłacają praktykantowi pieniądze w tym samym terminie co pracownikom pensje. Zdarza się, że dodatkowo oferują zwrot kosztów przejazdu. Znalezienie takich przedsiębiorstw jest jednak stosunkowo trudne, zainteresowani muszą też pamiętać, że problemem może być dostanie się do firmy z uwagi na dużą konkurencję.


Gdzie szukać płatnych praktyk?

Osoby zainteresowane odbyciem praktyk powinny poszukać ofert w kilku miejscach. Dobrze, by sprawdziły, czy uczelnia nawiązała współpracę w tym zakresie z firmami działającymi na lokalnym rynku. Jeżeli nie, to warto zajrzeć na portale ogłoszeniowe, na których są publikowane oferty pracy. Wśród tych bardzo często pojawiają się oferty obycia właśnie praktyk.

To Cię powinno też zainteresować: Staż a praktyka - najważniejsze różnice

Dobrym rozwiązaniem jest też samodzielne wytypowanie firm i przejrzenie ich stron firmowych. Zdarza się, że w zakładce np. „kariera” znajdują się informacje dla osób zainteresowanych praktykami. Takie rozwiązanie praktykują m.in. banki, które przez cały rok organizują praktyki dla osób zainteresowanych związaniem się w przyszłości z bankowością.

O płatne praktyki warto też pytać w agencjach pracy. Zdarza się, że pracodawcy decydują się na poszukiwanie praktykantów właśnie przez nie, bo po zakończeniu zamierzają część zatrudnić. To doskonałe rozwiązanie, bo pozwala również na rozmowę z doradcą zawodowym. Może on podpowiedzieć, jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej, by zaprezentować się z jak najlepszej strony.


Płatne praktyki, wyższe wymagania?

Zdecydowanie nie. To, czy praktyki będą płatne czy nie, zależy wyłącznie od pracodawcy. Część wychodzi z założenia, że osobie odbywającej praktyki należy się wynagrodzenie, bo faktycznie pracuje, nawet jeżeli wolniej i ma znacznie mniej obowiązków. Gdy zaś mowa o wymaganiach, to i te określa pracodawca. Może zdarzyć się, że nie będzie miał żadnych wymagań, może się zdarzyć, że lista będzie długa.

Z punktu widzenia praktykanta dobrym rozwiązaniem jest aplikowanie do firm, których właściciele mają wysokie wymagania i wysoko stawiają poprzeczkę. W ten sposób można najwięcej się nauczyć i dodatkowo sprawdzić, jakie umiejętności pracodawca ceni najwyższej. Dzięki temu przyszły pracownik zwiększa swoje szanse na otrzymanie intratnej posady, z której będzie zadowolony.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.