Twoje wsparcie w rekrutacji

Praktyki - bezpłatne czy płatne?

Praktyki - bezpłatne czy płatne?
Znalezienie wakacyjnych praktyk nie jest większym problemem, bo takie są organizowane przez wiele firm. Gdy mowa jednak o praktykach, pojawia się pytanie, jak znaleźć płatne, skoro większość jest bezpłatna?

Czy praktyki są płatne?

Praktyki to doskonały sposób, by rozpocząć budowanie ścieżki zawodowej. Taką możliwość doceniają zwłaszcza studenci, którzy, jeszcze w trakcie zdobywania wiedzy, chcą sprawdzić, na czym w praktyce będzie polegać ich przyszła praca. Umożliwiają im to firmy działające w branży, które na czas wakacji uruchamiają programy praktyk. Dzięki nim zainteresowani mogą poznać niuanse pracy w firmach logistycznych, pracowniach architektonicznych czy biurach rachunkowości.


Praktyki – bezpłatne czy płatne?

Zdecydowana większość firm organizujących praktyki nie przewiduje wynagrodzenia dla praktykantów. Nie powinno to dziwić, bo osoby zainteresowane nie otrzymują konkretnych zadań do wykonania, ale mają poznać mechanizm działania firmy, zorientować się, na czym polega praca w poszczególnych działach. Nie oznacza to jednak, że nie ma wyjątku od tej zasady. Przeciwnie, bywają firmy, które oferują za praktyki symboliczne wynagrodzenie.

Firmy oferujące wynagrodzenie za praktyki najczęściej wypłacają praktykantowi pieniądze w tym samym terminie co pracownikom pensje. Zdarza się, że dodatkowo oferują zwrot kosztów przejazdu. Znalezienie takich przedsiębiorstw jest jednak stosunkowo trudne, zainteresowani muszą też pamiętać, że problemem może być dostanie się do firmy z uwagi na dużą konkurencję.


Gdzie szukać płatnych praktyk?

Osoby zainteresowane odbyciem praktyk powinny poszukać ofert w kilku miejscach. Dobrze, by sprawdziły, czy uczelnia nawiązała współpracę w tym zakresie z firmami działającymi na lokalnym rynku. Jeżeli nie, to warto zajrzeć na portale ogłoszeniowe, na których są publikowane oferty pracy. Wśród tych bardzo często pojawiają się oferty obycia właśnie praktyk.

To Cię powinno też zainteresować: Praktyka a staż - najważniejsze różnice

Dobrym rozwiązaniem jest też samodzielne wytypowanie firm i przejrzenie ich stron firmowych. Zdarza się, że w zakładce np. „kariera” znajdują się informacje dla osób zainteresowanych praktykami. Takie rozwiązanie praktykują m.in. banki, które przez cały rok organizują praktyki dla osób zainteresowanych związaniem się w przyszłości z bankowością.

O płatne praktyki warto też pytać w agencjach pracy. Zdarza się, że pracodawcy decydują się na poszukiwanie praktykantów właśnie przez nie, bo po zakończeniu zamierzają część zatrudnić. To doskonałe rozwiązanie, bo pozwala również na rozmowę z doradcą zawodowym. Może on podpowiedzieć, jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej, by zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Czy płatne praktyki oznaczają wyższe wymagania?

Zdecydowanie nie. To, czy praktyki będą płatne czy nie, zależy wyłącznie od pracodawcy. Część wychodzi z założenia, że osobie odbywającej praktyki należy się wynagrodzenie, bo faktycznie pracuje, nawet jeżeli wolniej i ma znacznie mniej obowiązków. Gdy zaś mowa o wymaganiach, to i te określa pracodawca. Może zdarzyć się, że nie będzie miał żadnych wymagań, może się zdarzyć, że lista będzie długa.

Z punktu widzenia praktykanta dobrym rozwiązaniem jest aplikowanie do firm, których właściciele mają wysokie wymagania i wysoko stawiają poprzeczkę. W ten sposób można najwięcej się nauczyć i dodatkowo sprawdzić, jakie umiejętności pracodawca ceni najwyższej. Dzięki temu przyszły pracownik zwiększa swoje szanse na otrzymanie intratnej posady, z której będzie zadowolony.

 

Jak wyglądają płatne praktyki?

Płatne praktyki to te, które zleca urząd pracy. Mogą z nich skorzystać pracodawcy, którzy zobowiążą się, że po odbytych praktykach, zatrudnią danego pracownika. Praktyki te, nazywane również stażem, są płatne – oznacza to, że praktykant otrzymuje stypendium stażowe, które wypłacane jest przez urząd pracy. Taka forma zatrudnienia ma sporo ograniczeń – nie jest ona dostępna między innymi dla osób studiujących w trybie dziennym. Praktykant w firmie musi wykonywać obowiązki, jakie zleci mu pracodawca – są one wymienione w umowie, podpisywanej z urzędem pracy. Taka praca to świetna szansa na zdobycie zatrudnienia, a także na zdobycie cennych umiejętności. Ważne jest także to, że praktykantowi, który dojeżdża do pracy, urząd może zwrócić koszty dojazdu.

Zupełnie inaczej wyglądają praktyki zawodowe oraz studenckie. Najczęściej są bezpłatne praktyki, wymagane do uzyskania dyplomu. To, czy praktyki są płatne, zależy tylko od dobrej woli pracodawcy oraz od porozumienia, które zostało podpisane między firmą a szkoła lub uczelnią. W przypadku, gdy praktykant sam organizuje praktykę, kwestia wynagrodzenia również określana jest w umowie. Przyjęło się, że praktyki zawodowe, np. w firmach usługowych czy handlowych, są płatne, natomiast praktyki studenckie najczęściej odbywają się za darmo. Praktykanci zwykle pracują więcej i dłużej niż osoby z większym doświadczeniem, zatrudnione na etacie. Wynika to z faktu, że chcą się więcej dowiedzieć i nauczyć, a przy tym zdobyć cenne doświadczenie i znajomości, które są niezbędne w dalszej karierze zawodowej.

Coraz częściej o formie współpracy z praktykantami decydują wyłącznie pracodawcy. Od nich zależy też, czy praktyki będą płatne czy bezpłatne oraz ile będą trwać. Pracodawca może też od razu zadeklarować, czy po odbyciu praktyk będzie możliwość zatrudnienia, czy może pozwalają one wyłącznie na zdobycie doświadczenia zawodowego. Obecnie nawet najlepszy dyplom nie zastąpi doświadczenia, dlatego tak wiele osób decyduje się na praktyki, nawet jeśli są bezpłatne.

Oceń ten wpis
Praktyki - bezpłatne czy płatne?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 28

Zobacz inne porady

Opinie

praktykant
2019-05-21, 16:15
Zazwyczaj praktyki i to w przeważającej większości są nie płatne. Nie jedna uczelnia ma w planie zajęć dla studentów praktyki (bezpłatne). Zdarzają się ogłoszenia typu, przyjmę na praktykę płatną..... resumując, przeważająca ilość praktyk jest nie płatna.
Lania
2019-05-07, 18:45
Zrozumienie różnicy między praktyką a stażem może lepiej przygotować studentów do wymagań programowych w ramach programów studiów. To dość dobra opcja.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.