Praca dla studenta

Uczelnia pomoże załatwić praktyki studenckie

3 września 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

6 komentarzy
Uczelnia pomoże załatwić praktyki studenckie
Odkryj, jak znaleźć praktyki studenckie, jak je zaliczyć, i jak uczelnia może pomóc. Porady dla pracowników i studentów. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej!

Praktyki studenckie - co warto o nich wiedzieć?

Poza praktykami obowiązkowymi, które musi odbyć każdy student, nie można zapomnieć również o praktykach dodatkowych. Te są o tyle ważne, że pozwalają studentowi rozwijać się w takim kierunku, jaki go interesuje. Zarówno w znalezieniu obowiązkowych, jak i dodatkowych praktyk studentowi może pomóc uczelnia, z którą się związał.

Jak dobrze wybrać studia?

 Zdecydowana większość przyszłych studentów myśli o tym, co będzie robić po ukończeniu studiów i wybiera przyszłościowy kierunek. Ci, którzy jeszcze nie rozpoczęli edukacji na uczelni wyższej, mogą przebierać w uczelniach i kierunkach. Większość uczelni prowadzi nie tylko biura karier dla swoich studentów, ale także programy informacyjne dla uczniów szkół średnich, które pomagają wybrać ścieżkę kształcenia i przyszły zawód.

Wybór kierunku studiów jest o tyle istotny, że pozwala na wytyczenie ścieżki przyszłej kariery. Daje również odpowiedź na pytanie, na jakim etapie studiów zakończyć edukację. O tym, czy opłaca się mieć doktorat, możesz przeczytać m.in. w tym artykule. Praktyki odbywane przez studentów najczęściej wiążą się ściśle z kierunkiem czy specjalizacją przez nich wybraną.

Praktyki na studiach - by zdobyć doświadczenie

Podstawowym celem praktyk jest zdobycie przez praktykanta doświadczenia zawodowego. Warto zauważyć, że odbywanie takich zostało uregulowane przez ustawodawcę w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach studenckich. Zgodnie z wymienionym aktem prawnym, praktyka odbywana przez absolwenta uczelni wyższej ma na celu ułatwienie mu zdobycia praktycznych umiejętności, które wykorzysta on w dalszej pracy.

Szukasz pracy?

Specjalista ds. Wsparcia Sprzedaży

Klient portalu

  • 4 300-4 500 zł / mc
  • Warszawa
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Jak znaleźć praktyki studenckie

Jeśli jesteś pracownikiem i zastanawiasz się, jak pomóc studentom w znalezieniu praktyk studenckich, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwsze praktyki studenckie są dla wielu młodych ludzi pierwszym krokiem w dorosłe życie zawodowe. Dlatego też, jako pracownik, możesz zasugerować studentom, aby zwrócili się do uczelni, która często pomoże załatwić praktyki. Uczelnie zwykle mają listy firm współpracujących i mogą skierować studentów do odpowiednich miejsc.

Uczelnia pomoże załatwić praktyki studenckie

Nie każdy student wie, że uczelnia może być nieocenioną pomocą w procesie znalezienia i zaliczenia praktyk studenckich. Uczelnie często mają biura karier, które nie tylko pomagają w znalezieniu praktyk, ale również w ich zaliczeniu. Jako pracownik, możesz zachęcić studentów do skorzystania z tych zasobów, co może znacznie ułatwić im cały proces.

Skorzystaj z zasobów uczelni i sieci kontaktów zawodowych, aby efektywnie znaleźć i zaliczyć praktyki studenckie.

Zdecydowana większość uczelni, by wspomóc swoich studentów, decyduje się na nawiązanie współpracy z firmami prywatnymi lub przynajmniej pozwala im ogłaszać się na tablicach ogłoszeń rozmieszczonych na poszczególnych wydziałach. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne również z punktu widzenia zainteresowanych firm – w ten sposób mogą one znaleźć zaangażowanych pracowników. W przypadku dynamicznie rozwijających się zakładów pracy, utworzenie stanowiska z myślą o tym absolwencie, który się sprawdził na praktykach nie jest większym problemem.

Gdzie szukać ofert praktyk

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest to, gdzie szukać ofert praktyk. Oprócz uczelni, warto również zwrócić uwagę na portale pracy i specjalistyczne strony internetowe, które publikują oferty praktyk. Jako pracownik, możesz podzielić się swoją wiedzą na temat tego, które portale są najbardziej wiarygodne i jak efektywnie szukać ofert praktyk w internecie.

Jak wyglądają praktyki studenckie?

Praktyki studenckie odbywają się w różnych miejscach, w zależności od kierunku studiów. Uczelnie zawsze udostępniają listę firm, w których można przyuczyć się do zawodu. Jednak można również poszukać pracodawcy na własną rękę, ale warto wówczas wiedzieć, jak załatwić sobie praktyki studenckie. Przede wszystkim należy zapoznać się z warunkami podejmowania współpracy z poszczególnymi przedsiębiorstwami oraz sprawdzić, jakie dokumenty są potrzebne – wszystkie niezbędne informacje są określone przez uczelniane przepisy. Należy przy tym pamiętać, że ukończenie praktyk jest warunkiem niezbędnym do przystąpienia do egzaminu licencjackiego, inżynierskiego czy magisterskiego. Na rynku pracy można znaleźć sporo interesujących ofert, jednak wiele spośród nich to praktyki bezpłatne, choć można też znaleźć praktyki płatne.

Przyjęcie na praktyki zawodowe

Kiedy już student znajdzie potencjalne miejsce do odbycia praktyk, następnym krokiem jest formalne załatwienie sobie praktyk. W tym celu warto przygotować profesjonalne podanie o praktyki studenckie oraz mail o praktyki studenckie, które można wysłać do wybranego pracodawcy. Jako pracownik, możesz pomóc w tym procesie, udzielając wskazówek dotyczących tego, jakie elementy powinny znaleźć się w obu dokumentach, aby zwiększyć szanse na przyjęcie.

To może Cię również zainteresować

Praktyka a staż - najważniejsze różnice

Najczęściej zadawane pytania

Jak znaleźć praktyki studenckie?

Możesz skorzystać z biura karier na swojej uczelni lub poszukać ofert na portalach pracy i specjalistycznych stronach internetowych.

Czy uczelnia pomoże załatwić praktyki?

Tak, większość uczelni ma biura karier, które pomagają w znalezieniu i zaliczeniu praktyk studenckich.

Gdzie szukać ofert praktyk?

Oprócz uczelni, warto również zwrócić uwagę na portale pracy i specjalistyczne strony internetowe, które publikują oferty praktyk.

Jak zaliczyć praktyki studenckie?

Zaliczenie praktyk zwykle odbywa się przez uczelnię i może wymagać przedstawienia dokumentów potwierdzających odbycie praktyk oraz ewentualnego raportu.

Czy mogę załatwić sobie praktyki na własną rękę?

Tak, możesz znaleźć praktyki na własną rękę, ale warto skonsultować to z uczelnią, aby upewnić się, że praktyki te będą mogły być zaliczone.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

6 komentarzy

Zyga

Zyga

Dokładnie wtedy istnieje możliwość działania dzięki niej. Ciekawe w jakich nie realizuje się tego?
bonzo

bonzo

Nie każda uczelnia pomoże. Może to 15 w Polsce. Realia są bardzo zróżnicowane dla ludzi w wielu regionach Polski. Taka jest prawda.
Lonia

Lonia

Często zamieszczane są interesujące oferty pracy. Niemal każda duża, a tym bardziej międzynarodowa firma ma wolne miejsca dla stażystów.
Jolcia

Jolcia

U nas na studiach są praktyki obowiązkowe. One są w programie studiów. Idziemy do zakładów z którymi uczelnia podpisała umowę. Warto podkreślić, że dużo studentów z naszej uczelni na wakacjach odbywa staż płatny w zakładzie pracy, który sam sobie znajduje.
Jadzia Pilch

Jadzia Pilch

Coraz częściej praktyki studenckie są w planie studiów. Są one niepłatne. Można zdobyć wiele umiejętności, doświadczenia i potem się zatrudnić w tym zakładzie pracy. Zgadzam się z tym, co napisała Aleksandra.
Aleksandra Rebiasz

Aleksandra Rebiasz

Wiele sprawdzonych uczelni pomaga w tym i dobrze, można wtedy także czasami wybierać lub miejsce już jest bardzo atrakcyjne z punktu widzenia odbycia takich praktyk.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.