Twoje wsparcie w rekrutacji

Wakacyjne praktyki. Idealne rozwiązanie dla każdego studenta?

Wakacyjne praktyki. Idealne rozwiązanie dla każdego studenta?
Choć wakacje to czas wypoczynku, zdecydowana większość studentów zamiast leżenia na plaży wybiera pracę. Popularnością wśród nich cieszy się nie tylko wakacyjna praca w największych kurortach, lecz także praktyki studenckie. Dlaczego te drugie są dobrym rozwiązaniem?

Zdecydowana większość studentów czeka na wakacje z niecierpliwością. Nie są oni jednak zainteresowani odpoczynkiem, ale wakacyjną pracę. Dla nich czas wolny od uczelni to możliwość dorobienia lub zdobycia nowych umiejętności. By CV prezentowało się nienagannie, większość studentów myśli o praktykach. Dzięki nim mogą oni nie tylko zdobyć doświadczenie, lecz także sprawdzić, jak wygląda praca w jednej z firm, w których w przyszłości będą szukać zatrudnienia.


Praktyki studenckie. Co trzeba o nich wiedzieć?

Zdecydowana większość osób odbywających praktyki to studenci. Trzeba jednak pamiętać, że praktyki są skierowane nie tylko do tej grupy osób – jedynym ograniczeniem jest wiek – praktyki nie mogą rozpoczynać osoby, które przekroczyły 30 rok życia. Z myślą jednak o studentach większość firm decyduje się na uruchomienie wakacyjnych praktyk. Pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę, że takie rozwiązanie jest dla nich korzystne.

Jak należy podejść do szukania praktyk? Studenci mają wiele możliwości. W pierwszej kolejności powinni oni zorientować się, czy uczelnia nie nawiązała współpracy z wybranymi firmami i sama nie oferuje im pomocy w zakresie znalezienia praktyk w konkretnym przedsiębiorstwie. Ci, którzy chcą działać na własną rękę, powinni odwiedzić interesujące ich podmioty lub szukać ogłoszeń na najpopularniejszych portalach, które zbierają informacje o organizowanych praktykach. Dzięki temu bez większego problemu praktyki może znaleźć każda zainteresowana osoba.


Maksymalnie 3 miesiące

Tyle właśnie maksymalnie mogą trwać praktyki. Z punktu widzenia praktykanta jest to wystarczająco dużo, by poznać realia pracy w danej firmie. Wszyscy, którzy decydują się na odbycie praktyk, powinni też pamiętać, że to czas, gdy nie będą wykonywali konkretnych czynności, lecz poznawali działanie firmy. W praktyce oznacza to, że każdy tydzień mogą spędzać w innym dziale firmy, choć to, czy rzeczywiście tak będzie, zależy wyłącznie od pracodawcy.

To Cię powinno też zainteresować: Praktyka a staż - najważniejsze różnice

Praktyki to świetny sposób na to, by student sprawdził, czy kierunek, który wybrał, jest rzeczywiście dla niego. Może się okazać, że to właśnie praktyki uświadomią mu, że należy zmienić kierunek studiów. Specjaliści podkreślają, że właśnie dlatego tak ważne jest to, by praktykami zainteresowały się osoby, które dopiero rozpoczęły studia i nie są pewne kierunku, jaki wybrały.


Praktyki okiem pracodawcy

Pracodawcy chętnie organizują letnie praktyki w swoich firmach. Zdecydowana większość przedsiębiorstw, które posiadają stronę internetową, umieszcza na niej stosowne informacje o naborach na praktyki. Dla pracodawców takie rozwiązanie jest korzystne, bo nie tylko mogą znaleźć osoby, które nadają się do pracy, lecz także uzupełnić braki kadrowe w ciągu sezonu. Warto pamiętać, że lipiec, sierpień czy wrzesień to miesiące, w których pracownicy najczęściej wybierają się na urlop.

Skorzystanie przez studentów z wakacyjnych praktyk to alternatywne rozwiązanie dla szukania wakacyjnej pracy. Choć takie praktyki najczęściej są bezpłatne, pozwalają poznać środowisko, w których student będzie szukał pracy. A doświadczenie może okazać się bezcenne przy poszukiwaniu stałej posady.

Oceń ten wpis
Wakacyjne praktyki. Idealne rozwiązanie dla każdego studenta?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Girl
2019-12-15, 15:59
Ludzie jak chcą pogodzić pracę ze swoim życiem to jest to bardzo dobry pomyśl. Trzeba o tym wszystkim zawsze pamiętać.,
Paweł
2019-12-05, 06:17
Rok rocznie na wakacjach pracuję prawie 3 miesiące w zakładzie pracy, gdzie odbywam praktyki płatne. Zatrudniony jestem na umowę zlecenie. Mam obiecane od szefa, że po zakończeniu studiów mnie przyjmie do pracy.
studencik
2019-05-21, 16:33
Wakacyjne praktyki. Idealne rozwiązanie dla każdego studenta. Zgadzam się z tym. Są to praktyki płatne. Zakłady przyjmują nie tylko studentów na takie praktyki, ale ludzi do 30 roku.
Partner
2019-05-07, 18:44
Słowo „praktyka” ma różne znaczenia. Ogólnie rzecz biorąc, brzmi to mniej profesjonalnie od stażu, ale często realizowane są praktyki studenckie w wakacje i jest to ok.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.