Zdecydowana większość studentów czeka na wakacje z niecierpliwością. Nie są oni jednak zainteresowani odpoczynkiem, ale wakacyjną pracę. Dla nich czas wolny od uczelni to możliwość dorobienia lub zdobycia nowych umiejętności. By CV prezentowało się nienagannie, większość studentów myśli o praktykach. Dzięki nim mogą oni nie tylko zdobyć doświadczenie, lecz także sprawdzić, jak wygląda praca w jednej z firm, w których w przyszłości będą szukać zatrudnienia.
Praktyki studenckie. Co trzeba o nich wiedzieć?
Zdecydowana większość osób odbywających praktyki to studenci. Trzeba jednak pamiętać, że praktyki są skierowane nie tylko do tej grupy osób – jedynym ograniczeniem jest wiek – praktyki nie mogą rozpoczynać osoby, które przekroczyły 30 rok życia. Z myślą jednak o studentach większość firm decyduje się na uruchomienie wakacyjnych praktyk. Pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę, że takie rozwiązanie jest dla nich korzystne.
Jak należy podejść do szukania praktyk? Studenci mają wiele możliwości. W pierwszej kolejności powinni oni zorientować się, czy uczelnia nie nawiązała współpracy z wybranymi firmami i sama nie oferuje im pomocy w zakresie znalezienia praktyk w konkretnym przedsiębiorstwie. Ci, którzy chcą działać na własną rękę, powinni odwiedzić interesujące ich podmioty lub szukać ogłoszeń na najpopularniejszych portalach, które zbierają informacje o organizowanych praktykach. Dzięki temu bez większego problemu praktyki może znaleźć każda zainteresowana osoba.
Maksymalnie 3 miesiące
Tyle właśnie maksymalnie mogą trwać praktyki. Z punktu widzenia praktykanta jest to wystarczająco dużo, by poznać realia pracy w danej firmie. Wszyscy, którzy decydują się na odbycie praktyk, powinni też pamiętać, że to czas, gdy nie będą wykonywali konkretnych czynności, lecz poznawali działanie firmy. W praktyce oznacza to, że każdy tydzień mogą spędzać w innym dziale firmy, choć to, czy rzeczywiście tak będzie, zależy wyłącznie od pracodawcy.
Praktyki to świetny sposób na to, by student sprawdził, czy kierunek, który wybrał, jest rzeczywiście dla niego. Może się okazać, że to właśnie praktyki uświadomią mu, że należy zmienić kierunek studiów. Specjaliści podkreślają, że właśnie dlatego tak ważne jest to, by praktykami zainteresowały się osoby, które dopiero rozpoczęły studia i nie są pewne kierunku, jaki wybrały.
Praktyki okiem pracodawcy
Pracodawcy chętnie organizują letnie praktyki w swoich firmach. Zdecydowana większość przedsiębiorstw, które posiadają stronę internetową, umieszcza na niej stosowne informacje o naborach na praktyki. Dla pracodawców takie rozwiązanie jest korzystne, bo nie tylko mogą znaleźć osoby, które nadają się do pracy, lecz także uzupełnić braki kadrowe w ciągu sezonu. Warto pamiętać, że lipiec, sierpień czy wrzesień to miesiące, w których pracownicy najczęściej wybierają się na urlop.
Skorzystanie przez studentów z wakacyjnych praktyk to alternatywne rozwiązanie dla szukania wakacyjnej pracy. Choć takie praktyki najczęściej są bezpłatne, pozwalają poznać środowisko, w których student będzie szukał pracy. A doświadczenie może okazać się bezcenne przy poszukiwaniu stałej posady.
To może Cię również zainteresować