Praca dla studenta

Praktyki studenckie czy wakacyjna praca?

21 listopada 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

10 komentarzy
Praktyki studenckie czy wakacyjna praca?
Zastanawiasz się nad praktykami czy pracą wakacyjną? Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak zdobyć cenne doświadczenie zawodowe i zarabiać w czasie wakacji.

Ci, którzy studiują zaocznie, najczęściej pracują zawodowo, choć rzadko w tym zawodzie, w którym chcieliby pracować docelowo. W przypadku studentów studiów stacjonarnych sytuacja wygląda inaczej. Choć znaczna ich część próbuje godzić pracę z nauką, bywa, że jest to niemożliwe z uwagi na napięty grafik zajęć na uczelni. W takiej sytuacji często na zdobycie doświadczenia zawodowego pozostają jedynie miesiące wakacyjne – część czerwca, lipiec, sierpień i wrzesień. Studenci mogą zastanawiać się, jakie rozwiązanie będzie dla nich korzystniejsze – wakacyjna praca czy może praktyki?

Pieniądze na studiach przydadzą się zawsze

Wakacyjna praca ma to do siebie, że dzięki niej student może odłożyć część zarobionych pieniędzy i korzystać z nich w czasie roku akademickiego. Ta suma może być całkiem niezła, w zależności od tego, jaką ofertę uda się dla siebie pozyskać. Studenci mogą szukać pracy w okolicznych zakładach pracy, restauracjach, kawiarniach, lub też mogą poszukać sezonowego zatrudnienia w największych kurortach Polski. Mogą też zdecydować się na wyjazd za granicę. Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, bo pozwala zarobić prawdopodobnie najlepsze pieniądze.

By dobrze przygotować się do poszukiwań pracy sezonowej, warto zgłębić temat, posiłkując się poradnikowymi artykułami na ten temat, np. „Gdzie szukać wakacyjnej pracy?”. Poza oczywistymi zaletami wakacyjna praca ma również swoje wady. O czym mowa? Przede wszystkim o tym, że najczęściej nie jest ona związana z kierunkiem, jaki student próbuje szczegółowo zgłębić w toku swojej nauki. Jednak tę niedogodność warto obrócić na swoją korzyść. Z każdej bowiem pracy można wynieść wartościowe doświadczenia i lekcje, które przydadzą się w przyszłym życiu zawodowym.

Dokonując wyboru między praktykami a pracą wakacyjną, zawsze weź pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i cele osobiste.

Szukasz pracy?
Dodana

Head of SEM

WhitePress

  • Bielsko-Biała
  • 11 000-16 000 zł / mc
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Starszy Doradca Klienta

"CHANGE OF SCANDINAVIA RETAIL POLAND" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  • Warszawa
  • 4 300-4 500 zł / mc
Dodana

Doświadczenie w branży jest bezcenne

W pewnym momencie każda młoda osoba wkraczająca na rynek pracy stanie przed wyborem: dobrze płatna praca w zawodzie niezwiązanym ze studiami vs. symbolicznie płatne praktyki w atrakcyjnej firmie z perspektywą zdobycia cennego doświadczenia. To właśnie wspomniane doświadczenie przyda się wówczas, gdy student, już jako absolwent uczelni wyższej, będzie poszukiwał stałego zatrudnienia. Może zdarzyć się też tak, że jeszcze na ostatnim roku będzie mógł on pogodzić zaproponowaną mu pracę z pisaniem pracy dyplomowej.

Zdobywanie doświadczenia jest szczególnie cenne, jeżeli student poważnie myśli o swojej przyszłej karierze. Warto pamiętać, że wybranie praktyk wcale nie oznacza, że student nie zarobi wcale, lub zarobi mniej niż w jakiejś innej pracy. Coraz częściej firmy oferują wynagrodzenie za praktyki. Czas trwania takich praktyk może być różny w zależności od wybranej firmy oraz stanowiska. Często więc student może pogodzić naukę z zarabianiem.

Video

Co opłaca się bardziej? Praktyki w zawodzie czy praca dorywcza?

Trudno powiedzieć, co będzie korzystniejsze w danej chwili dla studenta. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji żaka i tego, co zamierza robić w przyszłości. Chcąc jak najszybciej pracować w wyuczonym zawodzie, prawdopodobnie lepiej wybrać praktyki. Jednak wiele zależy też od tego, jaki to kierunek i rodzaj pracy. Ci natomiast, którzy nie wiążą przyszłości z pracą w zawodzie, którego się uczą, z powodzeniem mogą szukać pracy sezonowej.

Praktyki zawodowe na studiach

Praktyki zawodowe dla studenta to szansa na zdobycie cennego doświadczenia jeszcze w trakcie studiów. Praktyki studenckie i staże różnią się nieco formułą – staże często są dłuższe i bardziej rozbudowane jeśli chodzi o obowiązki zatrudnionego, podczas gdy praktyki studenckie są często krótsze i skoncentrowane na konkretnych zadaniach. Jednak niezależnie od formuły, zarówno praktyki, jak i staże są bezcennym narzędziem do nauki i rozwoju.

Program praktyk

Wiele firm oferuje specjalne programy, które umożliwiają studentom odbywanie praktyk wakacyjnych, a nawet zdalne praktyki zawodowe. Programy te często zawierają szkolenia, mentoring i możliwość pracy nad rzeczywistymi projektami. Znalezienie praktyk studenckich może być trudne, ale wiele firm publikuje informacje o prowadzonych programach na swoich stronach internetowych, a także na stronach z ogłoszeniami o pracę, czy w akademickich biurach karier.

Praca wakacyjna

Z drugiej strony, praca wakacyjna dla studenta jest świetnym sposobem na zarobek dodatkowych pieniędzy podczas przerwy letniej. Praca na wakacje może nie oferować takiej samej głębi doświadczenia zawodowego jak praktyki, ale z pewnością będzie niezłą szkołą życia i doskonałym sposobem na zdobycie umiejętności takich jak punktualność, odpowiedzialność i umiejętność pracy w zespole.

Wybór zakładu pracy dla praktykanta

Kiedy przychodzi czas na wybór zakładu pracy dla praktykanta, ważne jest, aby dokonać świadomego wyboru. Wymogi formalne praktyk studenckich mogą się różnić w zależności od uczelni, ale zawsze warto szukać firm, które oferują płatne praktyki studenckie. Wynagrodzenie za praktyki zawodowe nie tylko pomaga zrekompensować koszty związane z praktykami, ale także świadczy o wartości, jaką firma przypisuje swoim praktykantom.

Podsumowanie

Równoczesne zdobywanie wiedzy i doświadczenia bywa prawdziwym wyzwaniem i nie każdy będzie miał okazję, aby te dwie rzeczy połączyć. W gąszczu rozlicznych ofert warto wybrać taką, która najlepiej odpowie na Twoje aktualne potrzeby i pozwoli Ci się rozwijać.

To może Cię również zainteresować

Praktyka a staż - najważniejsze różnice

Najczęściej zadawane pytania

Czy praktyki zawodowe na studiach są ważne?

Tak, praktyki zawodowe na studiach są ważne, ponieważ umożliwiają studentom zdobycie cennego doświadczenia zawodowego.

Czym różnią się praktyki studenckie a staże?

Praktyki studenckie często są krótsze i skupiają się na konkretnych zadaniach, podczas gdy staże są często dłuższe i wymagają większego zaangażowania.

Jak mogę znaleźć program praktyk?

Informacje o programach praktyk można często znaleźć na stronach internetowych firm, a także na stronach poświęconych zatrudnieniu.

Czy praca wakacyjna jest dobra dla studentów?

Tak, praca wakacyjna jest świetnym sposobem na zarobek dodatkowych pieniędzy podczas przerwy letniej.

Czy powinienem szukać płatnych praktyk studenckich?

Płatne praktyki studenckie mogą być korzystne, ponieważ nie tylko pomagają pokryć koszty związane z praktykami, ale także pokazują, jaką wartość firma przypisuje swoim praktykantom.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

mondo

mondo

Każdy może wybrać co chce. Zależy to od sytuacji indywidualnej i planów związanych z karierą zawodową. To ciekawe zestawienie.
habdas

habdas

W wakacje sporo obrotnych ludzi zarabia na siebie. Często przecież inaczej pieniędzy by nie zdobyli. To nie jest sytuacja nowa ale przecież tak jest od wielu lat.
Paul

Paul

Zależy kto jak studiuje. Jeżeli są to studia zaoczne to można pogodzić je z nauką. W wielu przypadkach ludzie na tym wiele zyskują.
stude. Elcia

stude. Elcia

Może być zarówno praktyka studencka i wakacyjna praca dla studenta korzystna. Jeśli chodzi o wakacyjną pracę, jeśli odbędzie się zgodnie z wybranym zawodem, przyszłą pracą w zakładzie pracy, to taka praca wakacyjna oprócz pieniędzy przyniesie pozytywny efekt.
studntka Alicja K

studntka Alicja K

Artykuł ciekawie napisany. Zainteresowanych pracą na wakacjach lub praktykami studenckimi - warto zapoznać się z tym artykułem. Ja na wakacjach jestem zatrudniana jako stażystka na umowę zlecenie. Zdobywam doświadczenie, umiejętności nowe. Pragę w tym zakładzie pracować, jak ukończę studia.
st.Arek

st.Arek

Ja osobiście na wakacjach nie korzystam ze stażów. Pracuję zawsze w pewnym zakładzie na umowie zlecenie w okresie wakacji przez 2 miesiące. Pracuję w biurze i to co wykonuję- potrafię według mnie znakomicie. Zarabiam 2100 netto. Forsa jest mi potrzebna.
prorofesor

prorofesor

Człowiek wykształcony, posiadający umiejętności, władający językami obcymi - na pewno znajdzie pracę. Warto studentom na wakacjach popracować... Agencje pracy mają bardzo dużo ofert dla studentów...
Tinda

Tinda

Dla osób poszukujących pracy agencja pracy jest często najlepszym sposobem na zdobycie doświadczenia w danej dziedzinie. Dotyczy to takż praktyk studenckich.
Sandra

Sandra

Jeśli agencja organizuje dla ciebie pracę poza domem (na przykład za granicą), musi najpierw uzyskać pisemną zgodę od rodzica lub opiekuna. Tak jest u np. 17 latków.
Liliana Sekuła

Liliana Sekuła

Dobra praca dla studenta może sama w sobie być atrakcyjniejsza niż praktyki. Praktyki zwykle są bezpłatne a praca płatna jest przecież jednocześnie zdobyciem doświadczenia i można w cv to wpisać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka