Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 27543        SUBSKRYBUJE: 7151
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie umowy zlecenia, Katalog zawodów, Co zabrać na rozmowę

Praktyki studenckie czy wakacyjna praca?

Praktyki studenckie czy wakacyjna praca?
Zdecydowana większość pracodawców poszukuje pracowników, którzy będą nie tylko wykształceni, lecz także będą posiadać konkretne umiejętności. Z tego właśnie względu większość studentów pamięta o tym, by już na studiach zdobywać pierwsze zawodowe doświadczenia.

Szczególną uwagę zwracają oni też na wybór kierunku, który ma ogromne znaczenie. Baza tych znajduje się pod adresem internetowym: www.wybierzstudia.nauka.gov.pl/pages/search/wizard.

Ci, którzy studiują zaocznie, najczęściej pracują zawodowo, choć nie zawsze w tym zawodzie, w którym chcieliby. W przypadku studentów dziennych sytuacja wygląda inaczej. Choć znacząca ich część próbuje godzić pracę z nauką, bywa, że jest to niemożliwe. W takiej sytuacji na zdobycie doświadczenia pozostają miesiące wakacyjne – część czerwca, lipiec, sierpień i wrzesień. Studenci mogą zastanawiać się, jakie rozwiązanie będzie dla nich korzystniejsze – wakacyjna praca czy może praktyki?


Pieniądze przydadzą się zawsze

Wakacyjna praca ma to do siebie, że dzięki niej student może korzystać z zarobionych pieniędzy w czasie roku akademickiego. Co więcej, współcześnie osoby zainteresowane mają wiele możliwości – mogą poszukać sezonowego zatrudnienia w największych kurortach Polski, mogą też zdecydować się na wyjazd za granicę. Zwłaszcza to drugie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, bo pozwala zarobić lepsze pieniądze.

To Cię powinno też zainteresować: Staż a praktyka - najważniejsze różnice

By dobrze przygotować się do poszukiwań pracy sezonowej, student powinien zapoznać się z poradnikowymi artykułami na ten temat, np. „Gdzie szukać wakacyjnej pracy?”. Poza zaletami wakacyjna praca ma jednak swoje wady. O czym mowa? Przede wszystkim o tym, że najczęściej nie jest ona związana z kierunkiem, jaki student próbuje szczegółowo poznać. W praktyce nie zawsze nawet ma on możliwość wykorzystania otrzymanych referencji.


Doświadczenie w branży jest bezcenne

W przypadku odbycia praktyk w jednej z firm działających w branży, z którą student wiąże nadzieje, pojawia się możliwość zdobycia bezcennego doświadczenia. Takie przyda się wówczas, gdy student, już jako absolwent uczelni wyższej, będzie poszukiwał stałego zatrudnienia. Może zdarzyć się  też tak, że na ostatnim roku będzie mógł nawet pogodzić zaproponowaną mu pracę z pisaniem pracy dyplomowej.

Zdobywanie doświadczenia jest szczególnie cenne, jeżeli student poważnie myśli o karierze. Co więcej, wybranie praktyk wcale nie oznacza, że student nie może zarobić pieniędzy. Choć trudno takie znaleźć, to warto wiedzieć, że na rynku istnieją firmy oferujące wynagrodzenie za praktyki. Nie każde trwają też kilka miesięcy, ale miesiąc lub dwa. W takiej sytuacji student może z powodzeniem pogodzić naukę z zarabianiem.


Co opłaca się bardziej?

Trudno powiedzieć, co będzie korzystniejsze dla studenta. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji żaka i tego, co zamierza robić w przyszłości. Chcąc pracować w zawodzie, lepiej wybrać praktyki. Ci, którzy nie wiążą przyszłości z pracą w wyuczonym zawodzie, z powodzeniem mogą szukać pracy sezonowej. Trzeba też pamiętać, że ostatecznie bez większej trudności można pogodzić zdobywanie doświadczenia z pracą zarobkową.

Oceń ten wpis
Praktyki studenckie czy wakacyjna praca?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 13

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.