!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca dla studenta

Praktyki studenckie czy wakacyjna praca?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

10 komentarzy

Praktyki studenckie czy wakacyjna praca?
Zdecydowana większość pracodawców poszukuje pracowników, którzy będą nie tylko wykształceni, lecz także będą posiadać konkretne umiejętności. Z tego właśnie względu większość studentów pamięta o tym, by już na studiach zdobywać pierwsze zawodowe doświadczenia.

Szczególną uwagę zwracają oni też na wybór kierunku, który ma ogromne znaczenie. Baza tych znajduje się pod adresem internetowym: www.wybierzstudia.nauka.gov.pl/pages/search/wizard.

Ci, którzy studiują zaocznie, najczęściej pracują zawodowo, choć nie zawsze w tym zawodzie, w którym chcieliby. W przypadku studentów dziennych sytuacja wygląda inaczej. Choć znacząca ich część próbuje godzić pracę z nauką, bywa, że jest to niemożliwe. W takiej sytuacji na zdobycie doświadczenia pozostają miesiące wakacyjne – część czerwca, lipiec, sierpień i wrzesień. Studenci mogą zastanawiać się, jakie rozwiązanie będzie dla nich korzystniejsze – wakacyjna praca czy może praktyki?


Pieniądze przydadzą się zawsze

Wakacyjna praca ma to do siebie, że dzięki niej student może korzystać z zarobionych pieniędzy w czasie roku akademickiego. Co więcej, współcześnie osoby zainteresowane mają wiele możliwości – mogą poszukać sezonowego zatrudnienia w największych kurortach Polski, mogą też zdecydować się na wyjazd za granicę. Zwłaszcza to drugie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, bo pozwala zarobić lepsze pieniądze.

By dobrze przygotować się do poszukiwań pracy sezonowej, student powinien zapoznać się z poradnikowymi artykułami na ten temat, np. „Gdzie szukać wakacyjnej pracy?”. Poza zaletami wakacyjna praca ma jednak swoje wady. O czym mowa? Przede wszystkim o tym, że najczęściej nie jest ona związana z kierunkiem, jaki student próbuje szczegółowo poznać. W praktyce nie zawsze nawet ma on możliwość wykorzystania otrzymanych referencji.


Doświadczenie w branży jest bezcenne

W przypadku odbycia praktyk w jednej z firm działających w branży, z którą student wiąże nadzieje, pojawia się możliwość zdobycia bezcennego doświadczenia. Takie przyda się wówczas, gdy student, już jako absolwent uczelni wyższej, będzie poszukiwał stałego zatrudnienia. Może zdarzyć się  też tak, że na ostatnim roku będzie mógł nawet pogodzić zaproponowaną mu pracę z pisaniem pracy dyplomowej.

Zdobywanie doświadczenia jest szczególnie cenne, jeżeli student poważnie myśli o karierze. Co więcej, wybranie praktyk wcale nie oznacza, że student nie może zarobić pieniędzy. Choć trudno takie znaleźć, to warto wiedzieć, że na rynku istnieją firmy oferujące wynagrodzenie za praktyki. Nie każde trwają też kilka miesięcy, ale miesiąc lub dwa. W takiej sytuacji student może z powodzeniem pogodzić naukę z zarabianiem.


Co opłaca się bardziej?

Trudno powiedzieć, co będzie korzystniejsze dla studenta. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji żaka i tego, co zamierza robić w przyszłości. Chcąc pracować w zawodzie, lepiej wybrać praktyki. Ci, którzy nie wiążą przyszłości z pracą w wyuczonym zawodzie, z powodzeniem mogą szukać pracy sezonowej. Trzeba też pamiętać, że ostatecznie bez większej trudności można pogodzić zdobywanie doświadczenia z pracą zarobkową.

To może Cię również zainteresować

Praktyka a staż - najważniejsze różnice

Podziel się

10 komentarzy

mondo

mondo

Każdy może wybrać co chce. Zależy to od sytuacji indywidualnej i planów związanych z karierą zawodową. To ciekawe zestawienie.
habdas

habdas

W wakacje sporo obrotnych ludzi zarabia na siebie. Często przecież inaczej pieniędzy by nie zdobyli. To nie jest sytuacja nowa ale przecież tak jest od wielu lat.
Paul

Paul

Zależy kto jak studiuje. Jeżeli są to studia zaoczne to można pogodzić je z nauką. W wielu przypadkach ludzie na tym wiele zyskują.
stude. Elcia

stude. Elcia

Może być zarówno praktyka studencka i wakacyjna praca dla studenta korzystna. Jeśli chodzi o wakacyjną pracę, jeśli odbędzie się zgodnie z wybranym zawodem, przyszłą pracą w zakładzie pracy, to taka praca wakacyjna oprócz pieniędzy przyniesie pozytywny efekt.
studntka Alicja K

studntka Alicja K

Artykuł ciekawie napisany. Zainteresowanych pracą na wakacjach lub praktykami studenckimi - warto zapoznać się z tym artykułem. Ja na wakacjach jestem zatrudniana jako stażystka na umowę zlecenie. Zdobywam doświadczenie, umiejętności nowe. Pragę w tym zakładzie pracować, jak ukończę studia.
st.Arek

st.Arek

Ja osobiście na wakacjach nie korzystam ze stażów. Pracuję zawsze w pewnym zakładzie na umowie zlecenie w okresie wakacji przez 2 miesiące. Pracuję w biurze i to co wykonuję- potrafię według mnie znakomicie. Zarabiam 2100 netto. Forsa jest mi potrzebna.
prorofesor

prorofesor

Człowiek wykształcony, posiadający umiejętności, władający językami obcymi - na pewno znajdzie pracę. Warto studentom na wakacjach popracować... Agencje pracy mają bardzo dużo ofert dla studentów...
Tinda

Tinda

Dla osób poszukujących pracy agencja pracy jest często najlepszym sposobem na zdobycie doświadczenia w danej dziedzinie. Dotyczy to takż praktyk studenckich.
Sandra

Sandra

Jeśli agencja organizuje dla ciebie pracę poza domem (na przykład za granicą), musi najpierw uzyskać pisemną zgodę od rodzica lub opiekuna. Tak jest u np. 17 latków.
Liliana Sekuła

Liliana Sekuła

Dobra praca dla studenta może sama w sobie być atrakcyjniejsza niż praktyki. Praktyki zwykle są bezpłatne a praca płatna jest przecież jednocześnie zdobyciem doświadczenia i można w cv to wpisać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.