Pracownik - prawa i obowiązki

Czym jest emerytura stażowa i kiedy można ją otrzymać?

26 października 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

42 komentarze
Czym jest emerytura stażowa i kiedy można ją otrzymać?
Emerytura stażowa to jeden z dawnych już pomysłów socjalnych obecnego rządu, który może zostać wcielony w życie. O emeryturach stażowych opowiemy tu w sposób wyczerpujący, ponieważ dotyczą każdego obywatela, a w projekcie występują również tak ważne ze względu na naszą przyszłość pojęcia jak staż pracy, okres składkowy, wiek pracownika i in. Postaramy się także odpowiedzieć na pytanie ile będzie wynosić emerytura stażowa.

Czym jest emerytura stażowa?

Z założenia emerytury stażowe będą pozwalały na uzyskanie świadczeń emerytalnych bez względu na wiek pracownika, pod tym warunkiem, że zakładane parametry będą spełniały pewne kryteria. To znaczy, że np. okres składkowy będzie musiał być odpowiednio długi, lecz znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnych emerytur. W projekcie świadczenia emerytalne będą się należały każdemu, kogo staż pracy, przepracowany okres, będzie odpowiednio długi, więc nie trzeba będzie nawet czekać do uzyskania tzw. wieku emerytalnego. Swoją emeryturę będzie można rozpocząć wcześniej. Nic jednak za darmo. Już teraz możemy powiedzieć, że gdy projekt stanie się obowiązującym prawem, to wtedy to, ile będzie wynosić emerytura stażowa stanie się o tyle oczywiste, że jej wysokość nie będzie dorównywać “zwykłej” emeryturze (choć wiemy, że te “zwykłe” emerytury także nie są specjalnie wysokie).

Dopowiedzmy jeszcze, że rząd, mimo przedwyborczych obietnic i propozycji, zarzucił tak naprawdę projekt emerytur stażowych, ale teraz powraca on wystosowany przez związek “Solidarność” - szanse, że rządzący spojrzą na tę obywatelską już teraz inicjatywę przychylnym okiem - są chyba nawet spore, ale nie przesądzone.

Od kiedy mogą obowiązywać proponowane emerytury stażowe?

Tak naprawdę to trudno jest nawet powiedzieć, czy emerytury stażowe staną się kiedyś przepisami obowiązującymi. Nikt chyba dziś nie chce oceniać szans na wprowadzenie tego projektu w życie, choć ma on pewne poparcie i niewykluczone, że faktycznie zostanie zrealizowany. A to już powód, aby całą sprawę brać na serio, ponieważ gdyby rzeczywiście świadczenia emerytalne przysługiwały już za emeryturę stażową, to -proszę sobie tylko wyobrazić - nasza przyszłość, praca, finanse, życie jako takie zmieniłoby się diametralnie. Na razie można jedynie powiedzieć, że obywatelscy proponenci idą po prostu w ślad za pomysłem Prezydenta RP, który był wspominany w kampanii wyborczej. Możemy więc spekulować. W tych domysłach należy wziąć pod uwagę fakt, że “Solidarność” związana raczej z obozem władzy, wprawdzie nie może samodzielnie przegłosować emerytur stażowych, jednakże stanowi dość silny czynnik wywierający wpływ na głowę państwa, a to właśnie Prezydent jest tym organem, który może wyjść z inicjatywą ustawodawczą, co zresztą pozostawałoby w zgodzie z jego wcześniejszymi zapowiedziami.

Szukasz pracy?

Pracownik Produkcji Palet - 2 Osoby - Bez języka DE

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
  • 10 000-10 500 zł / mc
Dodana

Робота для швачки

SGP APT Sp. z o.o.

  • Gorzów Wielkopolski
Dodana
Dodana

KONSTRUKTOR

Hutchinson Polska

  • Żywiec
Dodana

Emerytura stażowa, a zasady ochrony przedemerytalnej

Temat emerytur stażowych nie pojawia się na razie w mediach głównego nurtu, jednakże pewne głosy dochodzą do opinii publicznej, a to znaczy, że w jakiś sposób jest brany pod uwagę czy też dyskutowany. Nie wiemy jak mogłaby wyglądać ustawa, ale należy domniemywać, że zasady ochrony przedemerytalnej w przypadku emerytur stażowych byłyby słabsze (o ile w ogóle wystąpiłyby) niż w przypadku regularnych emerytur, tak samo jak kwestia najbardziej interesująca: ile wyniosłaby emerytura stażowa? W przypadku tego drugiego pytania - z uwagi na wiek emerytalny oraz staż w pracy - odpowiedź jest oczywista: emerytura stażowa będzie niższa niż emerytura z o wiele dłuższym okresem składkowym. Deklarowana przez pomysłodawców dobrowolność w uzyskaniu świadczeń emerytalnych w przypadku emerytury stażowej także wskazuje, że chyba nie będziemy mogli liczyć tu na jakąś specjalną ochronę przedemerytalną.

Emerytury stażowe, a niskie emerytury

Fakty są następujące - to fakty wpływające na to, ile będzie wynosić emerytura (stażowa lub “tradycyjna”): wiek emerytalny nie został podniesiony, pracowników na rynku pracy ubywa, wiek społeczeństwa (demografia) nadal rośnie, na horyzoncie nie widać żadnych oznak poprawy wskaźnika urodzeń, a więc coraz większa rzesza emerytów będzie musiała być utrzymywana w swoich świadczeniach emerytalnych przez coraz mniejszą grupę osób aktywnych zawodowo. Te i inne dane wskazują na to, że emerytury - niezależnie od okresu składkowego, miejsc zatrudnienia, wieku pracownika - będą stawały się coraz mniejszą siłą nabywczą. Jeżeli już dziś narzekamy na niskie emerytury, to nie spodziewajmy się, że po wyborze emerytury stażowej będziemy otrzymywać pieniądze, za które łatwo byłoby przeżyć resztę życia. Prawa ekonomii są nieubłagane. Jeżeli faktycznie będziemy mieli do czynienia z emeryturami stażowymi, to będą one drogą tak naprawdę tylko dla niektórych, ponieważ - jak już dziś się wylicza - stażowe emerytury nie osiągną nawet poziomu świadczeń emerytalnych emerytur minimalnych w tradycyjnym sensie słowa “emerytura”.

Video

Komu należy się emerytura stażowa?

Jak wiemy, obecnie, zgodnie z przepisami, kobiety mają prawo uzyskać świadczenia emerytalne w wieku 60 lat, zaś mężczyźni, gdy skończą lat 65. Jeżeli do gry wejdą emerytury stażowe jako świadczenia uzyskiwane dobrowolnie (choć po pewnym stażu pracy), to zasady zmienią się radykalnie. Jeżeli tylko trzymamy się samego sedna pomysłu na emerytury stażowe, to będą one należeć się tym, którzy wyrażą swoją wolę o uzyskaniu wcześniejszego świadczenia emerytalnego i mają już na swoim koncie zawodowym pewien staż pracy (ten czynnik pozostaje nadal nieokreślony). Wyobraźmy sobie, że pieniądze na naszym koncie z powodu świadczenia emerytalnego mogą pojawić się już po, powiedzmy, 10 przepracowanych latach. Pozostaje czymś oczywistym, że wysokość takiej emerytury nie dorówna nigdy emeryturze osoby, której staż w pracy wynosi np. 45 lat. Pytań jest zresztą znacznie więcej. Być może to dobra idea, aby otworzyć i taką drogę dla obywateli jak emerytury stażowe, ale - powiedzmy sobie szczerze - nawet pomimo ich dobrowolności niewielu będzie chciało żyć w dojrzałym wieku za naprawdę niskie pieniądze. Inna sprawa, ile będzie można sobie “dorobić” na takiej emeryturze i czy w ogóle? Inna jeszcze kwestia: jak zostanie zorganizowany system wypłat emerytur stażowych? Takich pytań jest więcej, ale na razie poprzestańmy na tym, co wiemy na pewno.

Podsumowanie:
  • Emerytury stażowe są propozycją, która nadal nie została wprowadzona w życie.
  • Jeśliby jednak stały się faktem, ich zasady ochrony przedemerytalnej byłyby słabsze niż w przypadku regularnych emerytur, a samo świadczenie byłoby niższe niż emerytura z dłuższym okresem składkowym.
  • Jest to przede wszystkim efekt ekonomiczny, wynikający z niskiego wskaźnika urodzeń i szybkiego starzenia się społeczeństwa.
  • Emerytury stażowe miałyby być dobrowolne i przysługiwałyby tym, którzy mają pewien staż pracy oraz wyrażą wolę uzyskania wcześniejszego świadczenia emerytalnego.

Najczęściej zadawane pytania

Emerytury stażowe - co to jest?

Emerytury stażowe - jeżeli staną się faktem prawnym - będą polegały na tym, że świadczenia emerytalne będą możliwe do uzyskania już w niższym wieku pracownika (z mniejszym stażem pracy, który nie kwalifikuje go do tradycyjnej emerytury), a więc będą stanowić opcję dla naszej przyszłości.

Emerytura, a emerytura stażowa?

W przypadku przechodzenia na emeryturę naturalnie obowiązuje pewien próg wieku emerytalnego. W przypadku emerytur stażowych ma się on radykalnie obniżyć, to znaczy kryteria przejścia na emeryturę stażową będą łatwiejsze do wypełnienia pod względem stażu pracy. Tak samo jednak to, ile będzie wynosić emerytura stażowa, ulegnie swego rodzaju degradacji.

Świadczenie emerytalne a wiek pracownika?

Jest powszechnie znany wiek pracownic i pracowników, kobiet i mężczyzn, kiedy to otrzymujemy prawo przejścia na emeryturę i pobierania świadczenia emerytalnego. W przypadku emerytur stażowych przejście na emeryturę przestanie być uzależnione od wieku pracownika, będzie zależne jedynie od stażu w pracy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

42 komentarze

emeryt

emeryt

Z jednej strony cieszę się z takich propozycji i uważam, że warto brać pod uwagę różne opcje. Z drugiej strony, ciężko mi sobie wyobrazić, jak to miałoby działać w praktyce. Mam nadzieję, że rząd dopracuje ten projekt i pomyśli o tym, jak zapewnić dobrze płatną emeryturę nie tylko dla niektórych, ale dla wszystkich pracowników.
Krzysztof

Krzysztof

Nie mam pojęcia, jak to się ma do ludzi, którzy nie mają pracy. Czy emerytura stażowa byłaby dla nas w ogóle dostępna? A jeśli tak, to czy na pewno byłaby korzystna? Wątpię, by w takiej sytuacji opłacało się rezygnować z pracy na etacie i liczyć na takie benefity.
Frogger

Frogger

Emerytury stażowe to dla mnie całkowicie niezrozumiała koncepcja. Przecież coraz więcej firm musi zwalniać pracowników, bo po prostu nie stać ich na utrzymywanie tylu etatów. Dlaczego więc mielibyśmy wprowadzać jeszcze inne rozwiązania, które będą kosztować nas jeszcze więcej? To jest po prostu niepraktyczne.
Ktoś

Ktoś

Emerytury stażowe to ciekawa propozycja, ale zastanawiam się, czy opłaca się mi w ogóle na nią czekać. Z jednej strony wcześniejsza emerytura brzmi kusząco, ale z drugiej strony nie wiadomo, czy w ogóle będzie mieć jakąkolwiek wartość. Mimo wszystko, jestem otwarty na różne opcje i chętnie zobaczę, co z tego wyniknie.
Andrzej

Andrzej

Na 13 i 14 emerytury są i mama + a na stażowe emerytury niema to jest chore ja mam 44lat pracy składkowych a służy mundórówka po 25 lat pracy idą na emeryturę to niesprawiedliwe!!!!!!!
Andrzej lat 63

Andrzej lat 63

Pracę podjąłem w wieku 15 lat, ile jeszcze mam pracować, ciężko, fizycznie żeby przejść na emeryturę. Za 2 lata kończę 65 lat, i będę miał 50 lat pracy. Czekam a te stażowe emerytury, ale ze względu na zdrowie chyba nie doczekam. Co z moim kapitałem, zgromadzonym przez pół wieku, kto o tym myśli.
hboo

hboo

Ok , niech wprowadzą emerytury stażowe ( 35/40 lat ) pod warunkiem zrównania stażu pracy wszystkim grupom zawodowym czyt. sądy i służby mundurowe i bez możliwości podjęcia pracy , chyba , że na własną działalność gospodarczą.
Beatrycze

Beatrycze

Moje marzenie doczekać emerytury stażowej. Przecież nikt kto siedzi w biurze nie pójdzie na taką. Sama poszlaby do biura do 75 lat pracować. Pracowałam kiedyś w biurze jako młoda dziewczyna. Ploty, rewia mody, praca pół dnia. W wydziale było dużo osób. Praca podzielona. Nuda...odeszlam żałuję. Po 42 latach pracy w tym 26 z chorymi. W sumie dziś żałuję. Zachciało mi się zmiany zawodu i nauk. Wtedy biuro było dla mnie nudą. Dziś w moim wieku wybawieniem.
He he he he he

He he he he he

35/40 bez względu na wiek to najbardziej chory i nierealny do wprowadzenia projekt. Jeżeli kiedykolwiek będą wcześniejsze emerytury to na pewno nie prędzej niż w wieku 58/63. He he he he
Pracująca

Pracująca

Nie łudźmy się, że doczekamy swoich emerytur,ZUS już oto zadbał w porozumieniu z naszym pożal się RZĄDEM
Kaya

Kaya

To czemu nie zniosą tego, ze można jednocześnie pracować i brać emeryturę bo z tego ci wiem nadal to funkcjonuje
ggł

ggł

Panie prezydencie ja zapewniłam Panu swoim głosem wakacje i bardzo dobrą pensje a Pan niech podpisze emerytury stażowe w/g Szanownej Solidarności bo dzięki niej jeszcze ta Polska istnieje
Piotr

Piotr

59 lat 44 lat pracy w tym 12 lat w warunkach szkodliwe Jak najszybciej Emerytury stażowe
Jerzy

Jerzy

Mój znajomy przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat mając 37 lat pracy więc jak można nadać tym którzy mają 40 lat pracy i piętnować że wcześniej zaczeli pracować
Mariusz

Mariusz

Jak osiągnę wiek emerytalny będe miał 50 lat pracy . Może dożyje.
asa

asa

Albo emerytury stażowe albo PIS przegrywa wybory jeszcze mamy pamięć
Mieczysław

Mieczysław

Pracuje od 1980 roku wcześniej byłem dwa lata w wojsku jako kierowca pracuję jestem schorowany i wypalony mój uurlop to jak auto się zepsuje albo zachoruje Ci po 15 latach się śmieją ze mnie to jest chore
Władysław

Władysław

Jak takie będą niskie emerytury po 40 tu latach pracy z ZUZ to po prostu zlikwidować ten organ, a wtedy bez ZUS u po 20 tu latach pracy będzie emerytura 4 tyś. , a po 40 tu latach pracy 8 tyś. To jest po prostu skandal że ci pseudo eksperci tak się martwią o emerytury tych co przepracowali 40 lat i dłużej , a nie zajmą się tymi co idą na emeryturę po 15 czy 20 tu latach pracy. A jeszcze sposób naliczania emerytur gdzie temu po 15 tu latach liczy się ostatnia pensja do emerytury, a temu po 45 latach z ZUS u obliczana jest jego długość życia. Liczyć tak jak mundurowym , a wtedy emerytura będzie przyzwoita.
Alina

Alina

Pracuję 36 lat fizycznie mam chore serce a lat brakuje na emeryturę ,czekam na stażówkę nie wiem czy się doczekam
123

123

Oni nas nie wypuszcza na emerytury bo naszej kasy już dawno nie ma
Rolniczka

Rolniczka

Też czekam na emerytury stażowe , jako rolnik długo jeszcze mamy czekać
Zmęczona

Zmęczona

Tyle się słyszy że emerytury stażowe będą niskie i zastanawiam się nad takim fenomenem. Jak ktoś ma wiek 60 czy 65 a przepracował np 20 lat i bo było mu w domu dobrze to dostanie emeryturę zgodnie z obecnymi wyliczeniami, a Staszowa ma być niższa bo człowiek za młody? Mam 55 lat i prawie 37 lat pracy.
Skorpion

Skorpion

Szlak człowieka trafia że niektóre grupy zawodowe przechodzą na emeryturę w wieku poniżej 50 roku życia z 15 czy 20 letnim stażem a inni nie mogą otrzymać emerytury po 40 latach pracy bo nie mają jeszcze 65 lat i niektóre grupy polityków chcą jeszcze podnieść poprzeczkę do 67, 70 a nawet do śmierci
BOGNA Z MALOPOLSKI

BOGNA Z MALOPOLSKI

WYPALONA Pracuje Już czterdzieści lat może juz dość cały czas fizycznie przy osobach psychicznych czuje się już jak psychicznie hora nie mam już sił i proszę nie porównywać pracy fizycznej osoby do pracy umysłowej chętnie się zamienię na cieplutkie krzesełko żeby uwolnić się od tej harówy
shrek

shrek

40 lat pracy czekam na stazowke opinie zusu mnie nie interesuja to sa prawdziwe dyplomatolki
Arnold

Arnold

Mam 39 lat stażu pracy. 58 lat i zostałem zwolniony przez korporacje. Po złożeniu około 100 aplikacji o prace, straciłem nadzieje na zatrudnienie(czytam w artykule ze brakuje rąk do pracy)W mojej sytuacji ,,stażowka’’ to chyba jedyne rozwiazanie. Nalezy mi się jak ,,psu buda’’ po tylu latach pracy Pozdrawiam
Malinowski

Malinowski

Jak nie będzie emerytur stażowych to PIS już więcej wyborów nie wygra.
Pawel

Pawel

Uwazam ze po 40latach pracy to juz kazdy sam powinien decydowac czy da rade dalej tyrac
janusz

janusz

mam 61 l na moim koncie w zusie ponad 700 tys zl na pomostowke sie nie zalapalem majac 33l w war uciazliwych blokuje ja ustawa z 19 12 2008rmusze miec 1 dzin pracy w war uciazliwych po 2008r braklo mi 1 dzien ale to sprawiedliwosc zlikwidowac ta ustawe lub oddac mi 700 tys zl z moich skladek do konca moich dni mi wystarczy jestem bardzo schorowany i niemoge juz pracowac
klipperek

klipperek

To jest nieuczciwe, że niektóre grupy zawodowe mają emerytury stażowe i to po 15 lub 25 latach, a inni muszą naginać praktycznie do śmierci...
JANNN

JANNN

Dlaczego się wszyscy eksperci martwią moją niską emeryturą przez 45 lat pracy nic od Państwa nie dostałem a teraz NASZE PAŃSTWO chce żebym pracował do śmierci a oni będą rozdawać moje pieniądze NIEROBĄ I SOBIE NA PODWYŻKI. Co to za kraj i rząd który GARDZI LUDZMI PRACY. Może ja na starość chcę żyć skromnie ale uczciwie za moje uskładane pieniążki kto wie ile pożyję może 5 a może 10 lat ale na rozdawnictwo nie liczę. Najbardziej wkurza mnie ich rozdawnictwo i kupowanie sobie GŁOSÓW.
adam

adam

Praca OD 15 ROKU ZYCIA, 45 lat na TIR, 20 lat w warunkach szkodliwych do 2010 roku, obecnie schorowany, chory kregoslup, rozregulowany kompletnie metabolizm przez odzywianie w samochodzie/konserwy, zupki w torebce/,ostatnio zapalenie pluc.Ilu nas zostanie za rok, dwa , trzy.Na co pan czeka panie PAD, na co czeka rzad, ile jeszcze potrzebujecie czasu, a moze czekacie na czas kiedy bedzie takich jak ja coraz mniej bo COVID nas przeora. Mam 61 lat.
STASZEK

STASZEK

Emerytura stazowa to prawo, a nie obowiaqzek.Niech eksperci nie martwia sie naszymi swiadczeniami , kazdy zdecyduje czy iść , czy tez pracowac nadal. Pracowac beda ci ktorzy maja sily, ale tez jest wielu wypalonych, wyeksploatowanych ciężka harówka i oni zdecyduja czy iśc na e.stazowa. Mundurowi i inne grupy w jakim ida wieku????I Z JAKA EMERYTURĄ , i tu nie ma problemu mimo ze nigdy nie placili skladek na ZUS. Dośc tej niesprawiedliwości, jedna jest konstytucja i ma obowiazywac wszystkich Polakow tak samo dordzy eksperci.Solidarnośc , rzad i PAD ma wprowadzic ustawe NA CITO , BO TEMAT WALKUJA 6 LAT , a ZUS ma wyliczyc i wyplacic , a nie wtracac sie czy im sie to podoba czy nie.Placimy skladki przez ponad 40 lat i mamy miec aLTERNATYWĘ.
Rene

Rene

Kobieta 40 lat pracy !!!!!!! Czy to mało jak na kobietę to ile jeszcze??
Krąpik

Krąpik

Ja mam razem z szkołą przyzakładową 48 lat pracy, i chętnie bym poszedł na emeryturę stażową , bo nie wiem czy doczekam emerytury 65 lat.Coraz częściej zacząłem chorować , wszystko boli prcuję całe życie jako pracownik fizyczny.Mam obecnie 63 lata.
Zrezygnowana

Zrezygnowana

Jak można porównywać ludzi którzy tyle lat przepracowali do tych co pracowali nawet nie całe 20lat i ta sama ma być kwota ,to potwarz dla tych co tyle pracują i to jest docenianie tych ludzi
Kaszub

Kaszub

Ależ w Polsce funkcjonują emerytury stażowe. Należą się one już po 15-25 latach nawet nie pracy a do tego bez płacenia składek za ZUS!. I żaden ,,expert'' nie płacze nad niskimi kwotami tych emerytur, ale za to rozdzierają szaty strasząc niskimi emeryturami stażowymi tych, którzy niemal pół wieku pracują i płacą składki.
Wypalony

Wypalony

Czekam na tę ustawę, już nie mam siły pracowac, wypracowane 34 lata jako pracownik fizyczny wszystko boli, ogólne wypalenie,
antek

antek

niech kazdy przepracuje 40 latto bedzie wiedzial ile to wysilku a kiedy pozyc
Karol

Karol

Jak można zobaczyć rządzący robią wszystko, żeby ten projekt obywatelski, jakim są emerytury stażowe nie przeszedł do realizacji. Można już teraz przewidzieć, że upadnie w pierwszym czytaniu w Sejmie. Niestety ktoś musi harować i paść na pysk z przepracowania na przywileje innych. Dla tych którzy zaczynali pracę jeszcze w czasach komuny, niejednokrotnie jako młodociani pracownicy, nie pozostawiono żadnej alternatywy, i jestem przekonany, że tak naprawdę nikogo nie obchodzi począwszy od ZUS-u, co się z tymi ludźmi stanie.
Waldek

Waldek

Emerytura stazowa to przede wszystkim prawo a nie obowiazek ! Ten na nią przejdzie kto bedzie chcial ,nie bedzie przymusu! Ktos kto ma tak dlugi okres skladkowy nie musi sie martwic o jej wysokosc ... Koniec.Kropka. To takie proste.
J23

J23

Czekamy na wypracowane emerytury stażowe dla wszystkich a nie tylko dla wybrańców...

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.