Outsourcing to pomysł na dochodowy biznes?

Outsourcing to pomysł na dochodowy biznes?
O firmach outsourcingowych jest coraz głośniej. Nic dziwnego, bo zainteresowanie współpracą z nimi wśród przedsiębiorców jest ogromne. Jakie usługi często są zlecane na zewnątrz? Jaki biznes może być dochodowy w ramach outsourcingu?

Główny powód to oczywiście możliwość obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, i to bez uszczerbku dla jakości oferowanych usług. Poszukując dochodowego pomysłu na własny biznes, powinieneś pamiętać właśnie o outsourcingu. Jaką firmę warto otworzyć?

Usługi IT

Obecnie praktycznie każde przedsiębiorstwo korzysta z systemów i programów informatycznych. Te jednak wymagają obsługi: aktualizacji, wdrażania dodatkowych modułów i poprawek automatyzujących więcej procesów. Ponieważ nie każda firma może sobie pozwolić na zatrudnianie w tym celu specjalistów bądź tworzenie osobnego działu zajmującego się tymi zadaniami, coraz więcej pracodawców decyduje się na outsourcing IT.

Popyt na obsługę informatyczną firm jest ogromny i stale wzrasta ze względu na postęp technologiczny i konieczność nadążania za coraz bardziej zaawansowaną konkurencją w wielu branżach. Jeśli masz do dyspozycji zespół wyspecjalizowany w takich usługach, udzielanie firmom wsparcia w zakresie IT może być naprawdę dochodowym biznesem, jeśli tylko zadbasz o skuteczne pozyskiwanie klientów i wysoką jakość obsługi.

Outsourcing IT - grafika z listą usług

Źródło: Pakiet usług oferowany w ramach outsourcingu IT firmy Root IT Global.

Firma sprzątająca – najniższe koszty na starcie

Dysponujesz ograniczonym kapitałem? To wcale nie jest przeszkodą, abyś założył działalność gospodarczą. Świetnym przykładem są firmy sprzątające. Aby rozpocząć oferowanie takich usług, wystarczy podstawowy sprzęt przeznaczony do sprzątania pomieszczeń. Gdy klientów będzie jednak przybywać, będziesz musiał zainwestować w drogie urządzenia, które pozwolą ci np. czyścić wykładziny.

To Cię powinno też zainteresować: Outsourcing - czy rozwiąże problemy Twojej firmy?

Dochody firmy sprzątającejIle możesz zarobić, oferując usługi sprzątania? W zależności od wielkości miasta, w którym będziesz prowadził działalność gospodarczą i konkurencji, miesięcznie możesz wyciągnąć nawet 15 000 zł netto. Aktualnie w Warszawie za posprzątanie metra kwadratowego pomieszczenia biurowego trzeba zapłacić od 5 do nawet 10 zł.

Choć większość firm sprzątających utrzymuje się dzięki współpracy z przedsiębiorstwami, to jednak nie można zapomnieć o tym, że coraz więcej klientów indywidualnych interesuje się usługami takich podmiotów. Powód jest prozaiczny – brak czasu. 

Doradztwo personalne, agencje pracy – to wyzwanie

Wysokie koszty zatrudnienia pracowników powodują, że wielu przedsiębiorców decyduje się na współpracę z agencjami zatrudnienia. Dziś prowadzenie takiej firmy jest bardzo dochodowe, bo ich właściciele mogą współpracować zarówno z klientami z Polski, jak i za granicy. W efekcie rynek jest bardzo duży, a znalezienie zainteresowanych outsourcingiem takich usług nie jest większym problemem. 

Jednak z tego względu z roku na rok rośnie konkurencja w tej branży, dlatego szczególnie ważna jest jakość usług. Chcesz otworzyć agencję zatrudnienia? Pamiętaj, że będą Ci potrzebni specjaliści. Najlepiej w tej pracy odnajdują się osoby, które ukończyły np. psychologię. W tej branży jest potrzebne wyczucie i umiejętność rozmawiania z potencjalnymi pracownikami, czyli rozwinięte zdolności miękkie. Od wiedzy Twojej lub Twoich podwładnych zależy to, czy pracodawca zatrudni osobę spełniającą jego oczekiwania.

Zadania agencji zatrudnienia fragment prezentacji

Źródło: Raport Adapting to Change, Polskie Forum HR.

Jeżeli będzie zależeć Ci na tym, aby zarabiać jeszcze więcej i współpracować wyłącznie z największymi pracodawcami, to powinieneś pomyśleć o założeniu agencji headhuntingowej. Wówczas w imieniu swojego klienta będziesz szukał dla niego pracowników w… konkurencyjnych firmach. Potrzebne są jednak wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne i przede wszystkim umiejętność szukania prawdziwych talentów. W tym pomagają jednak specjalistyczne portale, na których zainteresowani mogą założyć konto i pochwalić się swoją aktualną ścieżką kariery (np. GoldenLine).

A może biuro coworkingowe?

Z biur coworkingowych nie korzystają już wyłącznie freelancerzy – okazuje się, że taką przestrzeń chętnie wynajmują również niewielkie firmy. Dlaczego? Z uwagi na niższe koszty i możliwość posiadania siedziby w prestiżowej lokalizacji.

Jeżeli jesteś zainteresowany otwarciem biura coworkingowego, to będziesz musiał zmierzyć się z oczekiwaniami potencjalnych klientów i konkurencją. W dużych miasta wiele jest możliwości wynajmu przestrzeni biurowej w różnych lokalizacjach. Pamiętaj również, że w tego rodzaju działalności potrzebny będzie Ci niemały kapitał na start. Wyposażenie biura, zadbanie o pomoc techniczną czy reklama wiążą się ze sporymi nakładami finansowymi.

Oceń ten wpis
Outsourcing to pomysł na dochodowy biznes?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Jaworski
2019-12-06, 11:45
Każdy pomysł jak robiony jest z głową ma szansę na sukces. Oczywiście wiele innych czynników musi się współgrać ale jakieś podstawy muszą być. To bardzo ważna rzecz.
Julita
2019-05-25, 07:34
Fajnie, że tego typu artykułów jest więcej na tym portalu. Outsourcing bez wątpienia jest świetnym pomysłem, aby biznes był dochodowy.
Erwin
2019-05-03, 12:20
Wszędzie finansowanie ma znaczenie by osiągnąć sukces. Usługio zewnętrzne przede wszystkim mniejszym podmiotom ułatwiają start i funkcjonowanie w skomplikowanych rzeczach.
Out78
2019-04-18, 18:41
Na to wszystko kasa. Aby otrzymać dotację, należy oficjalnie zarejestrować swoje działania, sporządzić szczegółowy biznes plan, złożyć pakiet niezbędnych dokumentów i wysłać je do komisji.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.