Twoje wsparcie w rekrutacji

Ile zarabia programista?

Ile zarabia programista?
Technologia stała się nieodzownym elementem życia człowieka. Urządzenia elektroniczne otaczają nas z każdej strony, a to że potrafią wykonywać różne rzeczy nie jest przypadkiem. Ktoś musi zaprogramować ich działanie, stworzyć odpowiednie oprogramowanie i dosłownie tchnąć życie w przedmioty martwe. Każda gra, aplikacja w telefonie czy nawet program w pralce został zaprogramowany. Właśnie dlatego dziś programiści są nie tylko niezwykle cenieni, ale także licznie poszukiwani przez przedsiębiorstwa. Zawód ten stał się tak ważny, że 13 września obchodzi się Dzień Programisty. W roku przestępnym święto przypada na 12 września.

Zawód programisty to obecnie jedno z najbardziej przyszłościowych zajęć na rynku pracy. Wiele osób zastanawia się ile może zarobić tak potrzebny pracownik? Cóż, nie od dziś panuje przekonanie, że programiści zarabiają naprawdę dobrze. Nie jest ono błędne, ale należy pamiętać, że programiści dzielą się na różne specjalności. Co więcej praca programisty nie jest usłana różami, a realizacja wielu projektów wymaga sporych ilości czasu spędzonych sam na sam z komputerem. Czynnikiem, który może dla wielu być motorem do podjęcia takiej pracy może być możliwość pracy z dowolnego zakątka świata. Bardzo często obecność programisty w biurze nie jest konieczna. Sprawdźmy, jak wyglądają realia pracy ludzi programujących nasze życie.

Jak zostać programistą - czy to opłacalny zawód?

Zostanie programistą nie jest sprawą łatwą i wymaga nie tyle wykształcenia, co zdobycia doświadczenia i ścisłego umysłu. To on pozwoli się odnaleźć w kodzie oprogramowań, nad którymi się pracuje. W efekcie nie każdy nadaje się na to stanowisko.

Trzeba sobie także zdać sprawę, że programiści zwani także deweloperami bądź inżynierami oprogramowania najczęściej specjalizują się w jednym języku oprogramowania. Już na początku edukacji warto wybrać środowisko programowe w jakim będziemy się poruszać. To właśnie specjalizacja jest drogą do sukcesu w zawodzie programisty.

Można by pomyśleć, że pierwszym krokiem do pracy programisty jest ukończenie studiów informatycznych. Tu może nastąpić pierwszy szok, ponieważ takie studia nie nauczą nikogo programowania. Zasadniczo studia informatyczne dotyczą obchodzenia się z komputerami ogólnie, zaś programowanie jest tylko częścią programu dydaktycznego. Wielu specjalistów z branży zwraca uwagę, że studia przydają się do poznania wielu inicjatyw z branży informatycznej, ale przy zatrudnianiu to nie one, ale umiejętności i doświadczenie decydują o zatrudnieniu.

Krótko mówiąc studia nie zaszkodzą, ale dobrzy programiści to przede wszystkim osoby uczące się samodzielnie. Jak zostać programistą? Najpierw trzeba się nauczyć programowania, a gdy opanuje się podstawy dobrze zacząć tworzyć swoje aplikacje, którymi będzie można się pochwalić pracodawcom. Zdecydowanie warto poszukać staży w firmach deweloperskich. W ten sposób pozyska się praktyczną wiedzę i zdobędzie doświadczenie.

Mając już pewne fundamenty pod pracę z kodami można znaleźć prawdziwą pracę w IT. Na początek trzeba szukać stanowiska Junior Developer. Właśnie tak się nazywa funkcja młodszego programisty, który zdobywa pierwsze szlify w zawodzie. Od tego momentu pozostaje ciężka praca, zaangażowanie i pomysłowość. One zapewnią sukces.

Czy praca programisty jest opłacalna? Zdecydowanie tak, a zapotrzebowanie na specjalistów stale rośnie. Programiści dbają o postęp społeczeństwa. Firmy prześcigają się w ofertach pracy dla deweloperów. Trzeba jednak wiedzieć, że w miarę wzrostu zarobków rośnie odpowiedzialność oraz stres. Praca programisty to naprawdę nie jest łatwe zadanie, a błędy potrafią być bardzo kosztowne.

Kurs programowania - zacznij zarabiać jako programista

Programista musi się szkolić, aby być na bieżąco z nowymi technologiami. Bez aktualnej wiedzy nie będzie w stanie sprostać wymogom rynku, a co za tym idzie nie będzie zarabiał. Bardzo dobrym pomysłem są kursy programistyczne, choć w środowisku deweloperów opinie na ich temat są zróżnicowane.

Przede wszystkim panuje opinia, że z kursów programowania warto korzystać, gdy już się potrafi programować. Wiele osób wskazuje, że takie zajęcia są dobre dla rozwijania umiejętności, a nie do ich pierwszego nabycia. Takie kursy mogą być często prowadzone metodą, która zniechęci żółtodzioba. Wybierając kurs programowania należy też mieć na uwadze, czy jest aktualny. Dobrze wybierać najnowsze zajęcia w ofercie, ponieważ to one będą dotyczyć nowinek i najbardziej przyszłościowych elementów. No i najważniejsze to szkolenie się w konkretnym środowisku programowania. Jeżeli chcesz zarabiać to się wyspecjalizuj.

Nauka którego języka będzie najbardziej opłacalna? O tym opowiada poniższy film:

Oprócz klasycznych kursów prowadzonych przez szkoły programowania można także skorzystać z kursów internetowych. Te mają sporą zaletę, jaką jest wypracowanie umiejętności wyszukiwania samodzielnie informacji. Ostatnim rozwiązaniem są tak zwane bootcampy programistyczne. Ta forma nauki odbywa się również online, ale polega na spotkaniach z mentorem, który prowadzi lekcję na żywo. W ten sposób można się szkolić w domu, ale pod okiem doświadczonego specjalisty.

Zarobki programisty w Polsce

Wiemy już, że programiści zarabiają dobrze, ale jakie kwoty to oznacza? Zanim zajmiemy się konkretnymi specjalizacjami warto rzucić okiem na ogólne zarobki programistów i osób związanych z szeroko rozumianą branżą IT. Zgodnie z wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń pochodzącymi ze stycznia 2020 roku pensje programistów mieściły się w granicach od 5 960 zł brutto do 9 740 zł brutto.

Mediana zarobków programistów wyniosła więc na początku roku 7 500 zł brutto. Jak widać takie kwoty mogą być zadowalające. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. W zależności od regionu zarobki mogą się różnić. Najwyższe pensje zaoferują najbardziej cenione firmy w najbogatszych regionach. Specjaliści IT mogą bacznie obserwować rynek w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu i Poznaniu. Nieco mniej, choć nadal atrakcyjnie można zarobić na Górnym Śląsku.

Nie bez znaczenia będzie także doświadczenie w programowaniu. Młodszy specjalista może zarobić w przedziale od 4 130 zł do 6 620 zł brutto. Starsi specjaliści zarabiają w przedziale od 8 020 zł do 13 280 zł brutto. Każdy kto planuje pracę w roli programisty powinien też wiedzieć, że w tej branży większe zarobki oznaczają najczęściej dużo więcej pracy i naprawdę dużej odpowiedzialności. Jak wyglądają zarobki programistów w różnych specjalizacjach?

Programista Java - zarobki

Programista Java jest to osoba, która tworzy programy komputerowe i/oraz aplikacje. Żeby to zrobić, musi posługiwać się specjalnym językiem. W tym przypadku językiem JAVA. Osoba na tym stanowisku powinna wykazywać się analitycznym umysłem, myśleć nieszablonowo oraz cechować się łatwością w rozwiązywaniu problemów.

Do podstawowych obowiązków Programisty Java należą:

  • tworzenie kodów źródłowych programów w języku Java;
  • projektowanie i programowanie rozwiązań informatycznych w technologii Java;
  • testowanie systemów informatycznych;
  • wprowadzanie w życie stworzonych projektów wraz z kontrolą ich działania;
  • analiza istniejących zagadnień związanych z technologią informatyczną i ich doskonalenie;
  • rozwiązywanie problemów technicznych;
  • współpraca z innymi członkami zespołu (często programowanie to praca zespołowa - projekty realizuje się w grupie).

Zawód programisty kojarzony jest z wysokimi zarobkami. Dane zebrane w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (stan na styczeń 2018) potwierdzają to stwierdzenie. Swoimi zarobkami podzieliło się 1 435 000 osób z branży. Z danych wynika, że miesięczne wynagrodzenie na stanowisku Programisty Java waha się od około 5 tysięcy brutto do około 10 tysięcy brutto. Średnie zarobki w tym zawodzie wynoszą około 7 tysięcy brutto. Warto również pamiętać, że wynagrodzenia w branży IT, podobnie jak w wielu innych, rosną z roku na rok.

Nie ma jednak reguły określającej zarobki programisty Java. Na wynagrodzenie wpływać mogą różne czynniki. Jednym z nich jest staż pracy i doświadczenie pracownika. Osoba na tym samym stanowisku będąca na początku swojej kariery zawodowej, nie będzie zarabiała tyle samo co osoba będąca w branży od 5 lat czy 10 lat. Innym aspektem, który może wpływać na zarobki, jest wielkość firmy, w której chcemy pracować. Mniejsze firmy nie zawsze mogą zaproponować nam wynagrodzenie tak samo wysokie, jak wielkie korporacje. Na to, ile będziemy zarabiać, ma nawet wpływ to, w jakim województwie podejmiemy zatrudnienie. Województwa większe, takie jak mazowieckie czy dolnośląskie wykazują wyższe zarobki dla branży IT. Jest to spowodowane tym, że jest w nich więcej miejsc pracy, a firmy, które ją oferują są większe.

Junior java developer - zarobki

Chcesz zacząć pracę jako programista, ale nie masz żadnego doświadczenia w zawodzie? Jesteś samoukiem lub jesteś świeżo po studiach? To bardzo prawdopodobne, że właśnie Ty zostaniesz przyjęty do pracy na stanowisko Młodszego Programisty Java.

Czym zajmuje się Junior Java Developer?

  • Młodszy Programista Java jest to osoba, która pomaga reszcie zespołu w realizacji ich zadań.
  • Osoba taka nie musi mieć specjalistycznej wiedzy, jednak ważne jest, by znała podstawy języka, w jakim będzie pracowała.
  • Praca jako Młodszy Programista Java to początek drogi w karierze programisty. Na tym stanowisku pracownik doskonali swoje umiejętności oraz zdobywa nową wiedzę, aby w przyszłości móc awansować i stać się Programistą Java.

Chcąc zostać programistą watro skończyć studia informatyczne. Niemniej, nie jest to koniecznością. Zawodu można nauczyć się samemu w domu, wybierając do nauki materiały dostępne w Internecie lub zapisując się na kurs – stacjonarny lub online. Nie jest to jednak prosta droga. Wymaga dużo samozaparcia, systematyczności i dyscypliny. Jeżeli ma się już jakieś podstawy, watro poszukać stażu lub praktyk, gdyż tam najszybciej można nauczyć się pracy, mając z nią styczność na co dzień.

Ostatnio na rynku pokazały się bootcampy, w których można wziąć udział i w kilka dni lub tygodni zdobyć podstawową wiedzę o programowaniu Java. Bootcamp jest bowiem szkoleniem, które odbywa się pod okiem doświadczonych pracowników z branży, którzy dają wskazówki przy wykonywanych projektach. Po szkoleniu często pojawia się szansa na spotkanie z pracodawcą, który może zatrudnić kandydata do pracy – na przykład na wspomniane wcześniej stanowisko Młodszego Programisty Java.

Front-end developer - zarobki

Front-end developer to jedna z najważniejszych i najpopularniejszych specjalizacji. Programista wykonujący tę funkcję zajmuje się ostatecznym wyglądem aplikacji. Odpowiada on za to, co widzą użytkownicy, więc jego wkład w projekt jest bardzo ważny. Zarobki front-end developera wynosiły w styczniu 2020 roku od 5 670 zł do 9 370 zł brutto. Mediana zarobków na tym stanowisku wyniosła 7 370 zł brutto.

Młodsi specjaliści zarabiają od 4 000 zł brutto do 6 200 zł brutto, zaś starsi specjaliści mogą liczyć na pensje od 9 080 zł do 13 490 zł brutto.

Źródło obrazka: https://blog.hackerrank.com/how-to-screen-front-end-developer/

Programista PLC - zarobki

Bardzo popularną specjalizacją jest programowanie PLC. Programista-automatyk odpowiada przede wszystkim za tworzenie sterowników dla maszyn przemysłowych. To sprawia, że wachlarz pracodawców jest naprawdę szeroki. Według badań zarobki programisty PLC wahają się w przedziale od 5 390 zł do 8 000 zł brutto. Mediana zarobków w tym zawodzie wyniosła 6 570 zł brutto.

Oczywiście młodzi adepci sztuki programowania PLC zarobią mniej i mogą liczyć na zarobki w przedziale od 4 010 zł do 5 880 zł brutto. W przypadku najbardziej doświadczonych deweloperów kwoty mieszczą się w przedziale od 7 460 do 10 280 zł brutto.

Źródło obrazka: https://iautomatyka.pl/ile-zarabia-automatyk-automatyk-programista-plc/

Programista C++ - zarobki

Język programowania C++ jest jednym z najbardziej uniwersalnych. Pozwala on na programowanie obiektowe, proceduralne czy generyczne. Od lat 90-tych ta specjalizacja cieszy się niemalejącą popularnością i najlepsi programiści C++ są bardzo cenieni w branży.

Zarobki specjalisty od programowania C++ mieszczą się w zakresie od 7 110 zł do 10 630 zł brutto. Mediana zarobków programisty C++ wyniosła na początku 2020 roku 8 550 zł brutto. Najmniej doświadczeni adepci tej sztuki zarabiają od 4 770 zł do 7 480 zł brutto. W przypadku starszych specjalistów zarobki mogą zachwycać. Według badań najbardziej doświadczeni zarabiają od 9 730 zł do 14 610 zł brutto.

Programista PHP - zarobki

Język programowania PHP powstał do generowania stron internetowych oraz budowania aplikacji webowych. Szybko zyskał popularność i stał się jednym z najpopularniejszych języków. W przypadku programistów specjalizujących się w PHP zarobki wynoszą od 5 000 zł do 8 110 zł. Mediana zarobków wyniosła w styczniu 2020 roku 6 370 zł.

Jak widać ta specjalizacja zapewnia nieco niższe zarobki niż inne ze względu na popularność i stosunkową łatwość opanowania języka PHP. Początkujący deweloperzy zarabiają od 3 730 zł do 5 840 zł brutto. W przypadku starszych specjalistów zarobki wyglądają już dużo lepiej i plasują się w przedziale od 6 760 zł do 11 450 zł.

Programista Python - zarobki

Bardzo uniwersalny język programowania Python szybko zyskał wielką popularność i plasuje się w grupie najchętniej wykorzystywanych technologii programowania. Jego struktura pozwala na wykorzystanie w wielu dziedzinach i do tworzenia różnych aplikacji, skryptów czy serwisów internetowych.

Źródło obrazka: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-programista-python

Programiści języka Python potrafiący w pełni wykorzystać jego możliwości są bardzo cenieni w branży. Średnie zarobki programistów Python wahają się w przedziale od 6 800 do 11 000 zł brutto. Mediana na początku 2020 roku wyniosła aż 8 600 zł. W przypadku młodszych specjalistów pensje oscylują w przedziale od 4 300 do 6 800 zł, zaś najbardziej cenieni starsi specjaliści mogą liczyć na zarobki od 8 800 do 12 910 zł brutto.

Czy praca programisty się opłaca? Odpowiedź jest raczej oczywista. Deweloperzy mogą liczyć na wysokie zarobki. Pewne specjalizacje zapewniają niższe wynagrodzenia, ale i tak pozwolą one na delikatnie mówiąc godne życie. Trzeba jednak pamiętać, że praca programisty nie jest dla każdego i z pewnością nie należy do prostych.

Oceń ten wpis
Ile zarabia programista?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.