Zarobki

Ile zarabia programista?

24 stycznia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

7 komentarzy
Ile zarabia programista?
Technologia stała się nieodzownym elementem życia człowieka. Urządzenia elektroniczne otaczają nas z każdej strony, a to że potrafią wykonywać różne rzeczy nie jest przypadkiem. Ktoś musi zaprogramować ich działanie, stworzyć odpowiednie oprogramowanie i dosłownie tchnąć życie w przedmioty martwe. Każda gra, aplikacja w telefonie czy nawet program w pralce został zaprogramowany. Właśnie dlatego dziś programiści są nie tylko niezwykle cenieni, ale także licznie poszukiwani przez przedsiębiorstwa. Zawód ten stał się tak ważny, że 13 września obchodzi się Dzień Programisty. W roku przestępnym święto przypada na 12 września.

Zawód programisty to obecnie jedno z najbardziej przyszłościowych zajęć na rynku pracy. Wiele osób zastanawia się ile może zarobić tak potrzebny pracownik? Cóż, nie od dziś panuje przekonanie, że programiści zarabiają naprawdę dobrze. Nie jest ono błędne, ale należy pamiętać, że programiści dzielą się na różne specjalności. Co więcej praca programisty nie jest usłana różami, a realizacja wielu projektów wymaga sporych ilości czasu spędzonych sam na sam z komputerem. Czynnikiem, który może dla wielu być motorem do podjęcia takiej pracy może być możliwość pracy z dowolnego zakątka świata. Bardzo często obecność programisty w biurze nie jest konieczna. Sprawdźmy, jak wyglądają realia pracy ludzi programujących nasze życie.

Jak zostać programistą - czy to opłacalny zawód?

Zostanie programistą nie jest sprawą łatwą i wymaga nie tyle wykształcenia, co zdobycia doświadczenia i ścisłego umysłu. To on pozwoli się odnaleźć w kodzie oprogramowań, nad którymi się pracuje. W efekcie nie każdy nadaje się na to stanowisko.

Trzeba sobie także zdać sprawę, że programiści zwani także deweloperami bądź inżynierami oprogramowania najczęściej specjalizują się w jednym języku oprogramowania. Już na początku edukacji warto wybrać środowisko programowe w jakim będziemy się poruszać. To właśnie specjalizacja jest drogą do sukcesu w zawodzie programisty.

Video

Można by pomyśleć, że pierwszym krokiem do pracy programisty jest ukończenie studiów informatycznych. Tu może nastąpić pierwszy szok, ponieważ takie studia nie nauczą nikogo programowania. Zasadniczo studia informatyczne dotyczą obchodzenia się z komputerami ogólnie, zaś programowanie jest tylko częścią programu dydaktycznego. Wielu specjalistów z branży zwraca uwagę, że studia przydają się do poznania wielu inicjatyw z branży informatycznej, ale przy zatrudnianiu to nie one, ale umiejętności i doświadczenie decydują o zatrudnieniu.

Krótko mówiąc studia nie zaszkodzą, ale dobrzy programiści to przede wszystkim osoby uczące się samodzielnie. Jak zostać programistą? Najpierw trzeba się nauczyć programowania, a gdy opanuje się podstawy dobrze zacząć tworzyć swoje aplikacje, którymi będzie można się pochwalić pracodawcom. Zdecydowanie warto poszukać staży w firmach deweloperskich. W ten sposób pozyska się praktyczną wiedzę i zdobędzie doświadczenie.

Mając już pewne fundamenty pod pracę z kodami można znaleźć prawdziwą pracę w IT. Na początek trzeba szukać stanowiska Junior Developer. Właśnie tak się nazywa funkcja młodszego programisty, który zdobywa pierwsze szlify w zawodzie. Od tego momentu pozostaje ciężka praca, zaangażowanie i pomysłowość. One zapewnią sukces.

Czy praca programisty jest opłacalna? Zdecydowanie tak, a zapotrzebowanie na specjalistów stale rośnie. Programiści dbają o postęp społeczeństwa. Firmy prześcigają się w ofertach pracy dla deweloperów. Trzeba jednak wiedzieć, że w miarę wzrostu zarobków rośnie odpowiedzialność oraz stres. Praca programisty to naprawdę nie jest łatwe zadanie, a błędy potrafią być bardzo kosztowne.

Video

Kurs programowania - zacznij zarabiać jako programista

Programista musi się szkolić, aby być na bieżąco z nowymi technologiami. Bez aktualnej wiedzy nie będzie w stanie sprostać wymogom rynku, a co za tym idzie nie będzie zarabiał. Bardzo dobrym pomysłem są kursy programistyczne, choć w środowisku deweloperów opinie na ich temat są zróżnicowane.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Programista

Automatyk Programista

Adal sp. z o.o.

 • Czosnów
Dodana

Programista CNC m/w/d

Trummer Personalservice Opole Sp. z o. o.

 • Holandia
Dodana

Programista CNC

Wala Sp. z o.o.

 • Wilkowice
Dodana

Programista SAP ABAP

SMART-HR

 • Poznań
Dodana

CNC Programmers /Setters - Operator/ Programista CNC

Shannon Precision Engineering Limited

 • Irlandia
 • 12 250-14 000 zł / mc
Dodana

Przede wszystkim panuje opinia, że z kursów programowania warto korzystać, gdy już się potrafi programować. Wiele osób wskazuje, że takie zajęcia są dobre dla rozwijania umiejętności, a nie do ich pierwszego nabycia. Takie kursy mogą być często prowadzone metodą, która zniechęci żółtodzioba. Wybierając kurs programowania należy też mieć na uwadze, czy jest aktualny. Dobrze wybierać najnowsze zajęcia w ofercie, ponieważ to one będą dotyczyć nowinek i najbardziej przyszłościowych elementów. No i najważniejsze to szkolenie się w konkretnym środowisku programowania. Jeżeli chcesz zarabiać to się wyspecjalizuj.

Nauka którego języka będzie najbardziej opłacalna? O tym opowiada poniższy film:

Video

Oprócz klasycznych kursów prowadzonych przez szkoły programowania można także skorzystać z kursów internetowych. Te mają sporą zaletę, jaką jest wypracowanie umiejętności wyszukiwania samodzielnie informacji. Ostatnim rozwiązaniem są tak zwane bootcampy programistyczne. Ta forma nauki odbywa się również online, ale polega na spotkaniach z mentorem, który prowadzi lekcję na żywo. W ten sposób można się szkolić w domu, ale pod okiem doświadczonego specjalisty.

Zarobki programisty w Polsce

Wiemy już, że programiści zarabiają dobrze, ale jakie kwoty to oznacza? Zanim zajmiemy się konkretnymi specjalizacjami warto rzucić okiem na ogólne zarobki programistów i osób związanych z szeroko rozumianą branżą IT. Zgodnie z wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń pochodzącymi ze stycznia 2023 roku pensje programistów mieściły się w granicach od 7 480 zł brutto do 11 820 zł brutto.

Video

Mediana zarobków programistów wyniosła więc na początku roku 9 310 zł brutto. Jak widać takie kwoty mogą być zadowalające. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. W zależności od regionu zarobki mogą się różnić. Najwyższe pensje zaoferują najbardziej cenione firmy w najbogatszych regionach. Specjaliści IT mogą bacznie obserwować rynek w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu i Poznaniu. Nieco mniej, choć nadal atrakcyjnie można zarobić na Górnym Śląsku.

Nie bez znaczenia będzie także doświadczenie w programowaniu. Młodszy specjalista może zarobić w przedziale od 5 100 zł do 7 830 zł brutto. Starsi specjaliści zarabiają w przedziale od 10 450 zł do 17 500 zł brutto. Każdy kto planuje pracę w roli programisty powinien też wiedzieć, że w tej branży większe zarobki oznaczają najczęściej dużo więcej pracy i naprawdę dużej odpowiedzialności. Jak wyglądają zarobki programistów w różnych specjalizacjach?

Programista Java - zarobki

Programista Java jest to osoba, która tworzy programy komputerowe i/oraz aplikacje. Żeby to zrobić, musi posługiwać się specjalnym językiem. W tym przypadku językiem JAVA. Osoba na tym stanowisku powinna wykazywać się analitycznym umysłem, myśleć nieszablonowo oraz cechować się łatwością w rozwiązywaniu problemów.

Do podstawowych obowiązków Programisty Java należą:

 • tworzenie kodów źródłowych programów w języku Java;
 • projektowanie i programowanie rozwiązań informatycznych w technologii Java;
 • testowanie systemów informatycznych;
 • wprowadzanie w życie stworzonych projektów wraz z kontrolą ich działania;
 • analiza istniejących zagadnień związanych z technologią informatyczną i ich doskonalenie;
 • rozwiązywanie problemów technicznych;
 • współpraca z innymi członkami zespołu (często programowanie to praca zespołowa - projekty realizuje się w grupie).

Zawód programisty kojarzony jest z wysokimi zarobkami. Dane zebrane w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (stan na styczeń 2023) potwierdzają to stwierdzenie. Swoimi zarobkami podzieliło się 1 435 000 osób z branży. Z danych wynika, że miesięczne wynagrodzenie na stanowisku Programisty Java waha się od około 9 tysięcy brutto do około 14 tysięcy brutto. Średnie zarobki w tym zawodzie wynoszą około 11 tysięcy brutto. Warto również pamiętać, że wynagrodzenia w branży IT, podobnie jak w wielu innych, rosną z roku na rok.

Nie ma jednak reguły określającej zarobki programisty Java. Na wynagrodzenie wpływać mogą różne czynniki. Jednym z nich jest staż pracy i doświadczenie pracownika. Osoba na tym samym stanowisku będąca na początku swojej kariery zawodowej, nie będzie zarabiała tyle samo co osoba będąca w branży od 5 lat czy 10 lat. Innym aspektem, który może wpływać na zarobki, jest wielkość firmy, w której chcemy pracować. Mniejsze firmy nie zawsze mogą zaproponować nam wynagrodzenie tak samo wysokie, jak wielkie korporacje. Na to, ile będziemy zarabiać, ma nawet wpływ to, w jakim województwie podejmiemy zatrudnienie. Województwa większe, takie jak mazowieckie czy dolnośląskie wykazują wyższe zarobki dla branży IT. Jest to spowodowane tym, że jest w nich więcej miejsc pracy, a firmy, które ją oferują są większe.

Video

Junior java developer - zarobki

Chcesz zacząć pracę jako programista, ale nie masz żadnego doświadczenia w zawodzie? Jesteś samoukiem lub jesteś świeżo po studiach? To bardzo prawdopodobne, że właśnie Ty zostaniesz przyjęty do pracy na stanowisko Młodszego Programisty Java.

Czym zajmuje się Junior Java Developer?

 • Młodszy Programista Java jest to osoba, która pomaga reszcie zespołu w realizacji ich zadań.
 • Osoba taka nie musi mieć specjalistycznej wiedzy, jednak ważne jest, by znała podstawy języka, w jakim będzie pracowała.
 • Praca jako Młodszy Programista Java to początek drogi w karierze programisty. Na tym stanowisku pracownik doskonali swoje umiejętności oraz zdobywa nową wiedzę, aby w przyszłości móc awansować i stać się Programistą Java.

Chcąc zostać programistą watro skończyć studia informatyczne. Niemniej, nie jest to koniecznością. Zawodu można nauczyć się samemu w domu, wybierając do nauki materiały dostępne w Internecie lub zapisując się na kurs – stacjonarny lub online. Nie jest to jednak prosta droga. Wymaga dużo samozaparcia, systematyczności i dyscypliny. Jeżeli ma się już jakieś podstawy, watro poszukać stażu lub praktyk, gdyż tam najszybciej można nauczyć się pracy, mając z nią styczność na co dzień.

Ostatnio na rynku pokazały się bootcampy, w których można wziąć udział i w kilka dni lub tygodni zdobyć podstawową wiedzę o programowaniu Java. Bootcamp jest bowiem szkoleniem, które odbywa się pod okiem doświadczonych pracowników z branży, którzy dają wskazówki przy wykonywanych projektach. Po szkoleniu często pojawia się szansa na spotkanie z pracodawcą, który może zatrudnić kandydata do pracy – na przykład na wspomniane wcześniej stanowisko Młodszego Programisty Java.

Front-end developer - zarobki

Front-end developer to jedna z najważniejszych i najpopularniejszych specjalizacji. Programista wykonujący tę funkcję zajmuje się ostatecznym wyglądem aplikacji. Odpowiada on za to, co widzą użytkownicy, więc jego wkład w projekt jest bardzo ważny. Zarobki front-end developera wynosiły w styczniu 2023 roku od 7 380 zł do 12 070 zł brutto. Mediana zarobków na tym stanowisku wyniosła 9 390 zł brutto.

Młodsi specjaliści zarabiają od 5 000 zł brutto do 7 620 zł brutto, zaś starsi specjaliści mogą liczyć na pensje od 12 270 zł do 18 530 zł brutto.

Źródło obrazka: https://blog.hackerrank.com/how-to-screen-front-end-developer/

Programista PLC - zarobki

Bardzo popularną specjalizacją jest programowanie PLC. Programista-automatyk odpowiada przede wszystkim za tworzenie sterowników dla maszyn przemysłowych. To sprawia, że wachlarz pracodawców jest naprawdę szeroki. Według badań zarobki programisty PLC wahają się w przedziale od 6 690 zł do 9 450 zł brutto. Mediana zarobków w tym zawodzie wyniosła 7 830 zł brutto.

Oczywiście młodzi adepci sztuki programowania PLC zarobią mniej i mogą liczyć na zarobki w przedziale od 5 040 zł do 7 380 zł brutto. W przypadku najbardziej doświadczonych deweloperów kwoty mieszczą się w przedziale od 8 610 do 11 820 zł brutto.

Źródło obrazka: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-programista-plc

Programista C++ - zarobki

Język programowania C++ jest jednym z najbardziej uniwersalnych. Pozwala on na programowanie obiektowe, proceduralne czy generyczne. Od lat 90-tych ta specjalizacja cieszy się niemalejącą popularnością i najlepsi programiści C++ są bardzo cenieni w branży.

Zarobki specjalisty od programowania C++ mieszczą się w zakresie od 8 990 zł do 12 960 zł brutto. Mediana zarobków programisty C++ wyniosła na początku 2023 roku 10 530 zł brutto. Najmniej doświadczeni adepci tej sztuki zarabiają od 5 780 zł do 8 810 zł brutto. W przypadku starszych specjalistów zarobki mogą zachwycać. Według badań najbardziej doświadczeni zarabiają od 12 690 zł do 18 120 zł brutto.

Video

Programista PHP - zarobki

Język programowania PHP powstał do generowania stron internetowych oraz budowania aplikacji webowych. Szybko zyskał popularność i stał się jednym z najpopularniejszych języków. W przypadku programistów specjalizujących się w PHP zarobki wynoszą od 6 420 zł do 10 710 zł. Mediana zarobków wyniosła w styczniu 2023 roku 8 180 zł.

Jak widać ta specjalizacja zapewnia nieco niższe zarobki niż inne ze względu na popularność i stosunkową łatwość opanowania języka PHP. Początkujący deweloperzy zarabiają od 4 790 zł do 7 020 zł brutto. W przypadku starszych specjalistów zarobki wyglądają już dużo lepiej i plasują się w przedziale od 8 800 zł do 14 230 zł.

Video

Programista Python - zarobki

Bardzo uniwersalny język programowania Python szybko zyskał wielką popularność i plasuje się w grupie najchętniej wykorzystywanych technologii programowania. Jego struktura pozwala na wykorzystanie w wielu dziedzinach i do tworzenia różnych aplikacji, skryptów czy serwisów internetowych.

Źródło obrazka: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-programista-python

Programiści języka Python potrafiący w pełni wykorzystać jego możliwości są bardzo cenieni w branży. Średnie zarobki programistów Python wahają się w przedziale od 8 240 do 12 840 zł brutto. Mediana na początku 2023 roku wyniosła aż 10 390 zł. W przypadku młodszych specjalistów pensje oscylują w przedziale od 5 910 do 8 500 zł, zaś najbardziej cenieni starsi specjaliści mogą liczyć na zarobki od 12 000 do 19 170 zł brutto.

Czy praca programisty się opłaca? Odpowiedź jest raczej oczywista. Deweloperzy mogą liczyć na wysokie zarobki. Pewne specjalizacje zapewniają niższe wynagrodzenia, ale i tak pozwolą one na delikatnie mówiąc godne życie. Trzeba jednak pamiętać, że praca programisty nie jest dla każdego i z pewnością nie należy do prostych.

Podsumowanie:
 • Stanie się programistą wymaga zdobycia doświadczenia i nauki programowania, często samodzielnie. Specjalizacja w konkretnym języku oprogramowania i praktyka w firmach deweloperskich stanowi klucz do sukcesu w tej dziedzinie.
 • Warto korzystać z kursów programowania i innych form nauki, takich jak kursy internetowe czy bootcampy, aby rozwijać umiejętności i pozostać na bieżąco z nowymi technologiami.
 • Praca programisty jest opłacalna, zarobki w Polsce wynoszą od 7 480 zł brutto do 11 820 zł brutto, a zapotrzebowanie na specjalistów stale rośnie. Zarobki mogą się różnić w zależności od regionu i firmy.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są zarobki programistów w Polsce?

Początkujący programista, w zależności od swojej specjalizacji może zarobić nawet od 5 960 zł brutto.

Czy trzeba skończyć studia informatyczne, żeby zostać programistą?

Wyższe studia na pewno nie zaszkodzą w karierze programisty, jednak zdobycie wiedzy na własną rękę może być równie istotne. Ostatecznie to nasze umiejętności podlegają ocenie pracodawcy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

7 komentarzy

Kliś

Kliś

Cieszy mnie fakt, że artykuł podkreśla wagę specjalizacji w jednym języku programowania. U nas w firmie najwyższe pensje otrzymują właśnie tacy eksperci. Podobnie ważne jest ciągłe doskonalenie umiejętności.
Jan Pawel 2

Jan Pawel 2

Brakuje mi w artykule podkreślenia, że programowanie to nie tylko praca, ale także pasja. Trzeba być przygotowanym na ciągłe uczenie się i rozwijanie swoich umiejętności, żeby osiągać sukces.
Wargas

Wargas

Jestem na etapie poszukiwania swojej pierwszej pracy jako Junior Developer. Cieszy mnie, że w artykule podkreślono wagę praktycznego doświadczenia i samodzielnej nauki. Trzymajcie kciuki!
Danna1

Danna1

Ciekawy artykuł, ale nie wiem, czy mam szansę na taki zawód. Nie mam żadnego doświadczenia w programowaniu, a kursy są bardzo drogie. Cóż, trzeba szukać innych możliwości.
Synaj two

Synaj two

Zgadzam się z artykułem, że programowanie to wymagający, ale opłacalny zawód. W mojej firmie zawsze poszukujemy dobrych programistów i jesteśmy gotowi bardzo dobrze zapłacić za ich umiejętności. Ciężka praca się opłaca!
Jagna

Jagna

Wszystko zależy także od regonu. CHyba, że firma konkretnie stawia na mobilność to nie ma znaczenia nawet kraj.
programista

programista

Wszystko zależy od firmy, regionu gdzie pracuje oraz specjalistycznej wiedzy i danego projektu. Z pewnością są to bardzo okazałe stawki.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.