Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

3 sposoby, jak dorobić do emerytury

18 grudnia 2019

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

10 komentarzy
3 sposoby, jak dorobić do emerytury
Nie zawsze emerytura jest spełnieniem marzeń. Choć osoby, które dzisiaj przechodzą na emeryturę mogą liczyć, że ZUS będzie im na czas wypłacał świadczenie, to jednak – jak wynika z badań przeprowadzonych przez Krajowy Rejestr Długów – emeryci są jedną z najbardziej zadłużonych grup – łącznie ich zobowiązania wynoszą niemal 3 mld zł.

Chcesz dorobić do emerytury? Sprawdź nasze 3 pomysły!

Jesteś na upragnionej emeryturze? Cieszysz się wolnym czasem z rodziną, ale zaczynasz odczuwać brak zawodowych wyzwań? To znak, że powinieneś zastanowić się nad powrotem do pracy, aby zachować sprawność fizyczną, umysłową i poznawczą w wieku emerytalnym.

Francuscy badacze wykazali, że u osób, które odeszły na emeryturę o 5 lat później, ryzyko zachorowania na Alzheimera spadło aż o 15%. Demencja wiąże się ściśle z zaburzeniem funkcji poznawczych, a ciągła aktywność zawodowa znacząco opóźnia i/lub blokuje ten proces. Emeryci, którzy nie zrezygnowali całkowicie z aktywności zawodowej, mówią, że kontakty z ludźmi i poczucie obowiązku przynoszą im ogromną radość i zamierzają pracować jak najdłużej. Warto więc rozważyć powrót do zawodowych wyzwań nie tylko dla podreperowania domowego budżetu, ale również dla zdrowia. Może zainspirujesz się poniższymi propozycjami?

Załóż e-sklep z robótkami ręcznymi

Czy wiesz, że rękodzieło jest dziś niezwykle cenione, a wielu klientów jest w stanie zapłacić naprawdę spore pieniądze, aby zdobyć niepowtarzalny obrus lub ręcznie wykonaną biżuterię? Jeżeli masz zdolności manualne, to czas je wykorzystać i przekuć na zarobek.

Jeżeli nie chcesz zakładać firmy i inwestować w e-sklep, bo obawiasz się, że nie podołasz finansowo, to możesz zainteresować się zagadnieniem działalności nierejestrowanej i sprawdzić w ten sposób popyt na swoje produkty. To rozwiązanie pozwala na legalną sprzedaż, a kwestie formalne ograniczone są do niezbędnego minimum. Nie trzeba wówczas martwić się o księgowość czy dotrzymywanie terminów wobec ZUS-u, czy Urzędu Skarbowego.

Więcej na temat tego, w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę ze sprzedażą rękodzieła można dowiedzieć się z poniższego filmu:

Video

Uwielbiasz dzieci? Zostań opiekunką i dorabiaj do emerytury

Pracy w charakterze opiekunki może podjąć się każda osoba przebywająca na emeryturze, która lubi dzieci. Pracujące mamy bardzo chętnie nawiązują współpracę z emerytkami, gdyż mają świadomość tego, że te mają ogromne życiowe doświadczenie i bardzo dużo wolnego czasu. W praktyce oznacza to, że będą w stanie w pełni poświęcić się opiece nad maluszkiem. Wiele badań wskazuje również na to, że relacja dziecka ze starszą osobą bardzo korzystnie wpływa na rozwój maluszka, ale też podnosi poczucie własnej wartości u emerytów. Zatem z takiej sytuacji płynie więcej korzyści niż tylko te finansowe.

Aby znaleźć pracę w charakterze opiekunki, można skorzystać z jednej ze specjalistycznych agencji, które zajmują się pośrednictwem między mamami a nianiami. Warto również porozmawiać ze znajomymi i zaznajomić ich ze swoją chęcią podjęcia pracy w charakterze opiekunki. Zaufane i doświadczone osoby, które chętnie zajmą się dzieckiem, są w dzisiejszych czasach na wagę złota. Wieść na pewno szybko się rozejdzie pocztą pantoflową i szanse na znalezienie zatrudnienia w takim charakterze znacząco wzrosną.

Na zdjęciu starsza pani opiekująca się kilkuletnią dziewczynką

Dorabianie do emerytury jako złota rączka

Potrafisz naprawić kran? Poradzisz sobie ze złożeniem zestawu mebli? Uwielbiasz majsterkować? W takim razie pracy z powodzeniem możesz poszukać w charakterze złotej rączki. Takich pracowników bardzo często poszukują nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, lecz także lokalnie działające firmy. Zatrudnienie pracownika na emeryturze, który będzie mógł dojechać jako pomoc w razie jakiejkolwiek awarii, to ogromna korzyść dla przedsiębiorcy.

Jeżeli chcesz znaleźć pracę, możesz zamieścić ogłoszenie na jednym z portali z ogłoszeniowych, na odpowiedniej grupie na Facebooku lub możesz bezpośrednio skontaktować się z firmami w Twojej okolicy, które mogą potencjalnie potrzebować tego rodzaju usług.

O czym musisz pamiętać, decydując się na dorabianie do emerytury?

Dorabiając do emerytury, nie możesz zapomnieć o formalnościach. Dotyczą one przede wszystkim zgłoszenia faktu zarabiania pieniędzy urzędnikom – stosowne dokumenty należy niezwłocznie dostarczyć do ZUS-u. Jako osoba zainteresowana, musisz wiedzieć, że możliwości zarabiania i związane z tym formalności są zasadniczo dwie.

Jako emeryt możesz:

  • Być zwolniony z wszelkich formalności. Dzieje się tak wówczas, gdy znajdziesz zatrudnienie np. na podstawie umowy o pracę.
  • Założyć firmę. Jeżeli nie podpiszesz umowy z pracodawcą, to w ten sposób najłatwiej rozliczysz się z dodatkowych dochodów z fiskusem.

Ile można dorobić do emerytury?

Chociaż większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że dorabianie do emerytury jest powszechną praktyką, to nie każdy wie, ile można zarobić, aby nie narazić się na nieprzyjemne konsekwencje. O tym, czy emeryt może pracować, decyduje on sam, ale o tym, ile może zarobić, decydują organy państwowe, a dokładnie Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie ta osoba, kierując się ustawą z 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ogłasza co roku nowe limity kwot, jakie mogą dorobić emeryci. Co ważne, limity te nie dotyczą osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny. Dla takich osób praca na emeryturze nie podlega żadnym ograniczeniom.

Video

W przypadku osób, które chcą dorabiać do emerytury, a nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, obowiązują pewne ograniczenia. Przekroczenie wskazanych przepisami kwot może spowodować zmniejszenie wysokości pobieranych świadczeń emerytalnych, a nawet całkowite ich zawieszenie. W praktyce oznacza to, że dorabianie do emerytury jest możliwe, ale jeśli dodatkowe przychody przekraczają wyznaczony limit, to świadczenie emerytalne będzie zmniejszone o kwotę określoną w przepisach lub jego wypłata zostanie zatrzymana. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami kwota, jaką można dorobić do emerytury, wynosi 3549,70 zł brutto. Jeśli dochody nie przekroczą tej sumy, to świadczenie nie ulegnie zmianie.

W przypadku, gdy dochody wynoszą od 3549,70 zł do 6592,30 zł brutto, co stanowi 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, świadczenie emerytalne będzie zmniejszone. Jeśli dochody przekroczą 6592,30 zł brutto, czyli 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi wypłatę świadczenia emerytalnego. Wymienione kwoty są ustalane z uwzględnieniem komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, którego kwota ustalana jest odgórnie. Co ważne, emeryt jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o podjęciu pracy zarobkowej oraz osiąganych z tego tytułu zarobków.

To może Cię również zainteresować

Emerytura - co powinniśmy wiedzieć?

Najczęściej zadawane pytania

Czy można pracować na emeryturze?

Można podjąć pracę zarobkową na emeryturze, jednak należy pamiętać, że jeśli nie osiągnęliśmy powszechnego wieku emerytalnego, to będą nas obowiązywać limity zarobków.

Jakie są limity zarobków na emeryturze?

Limity zarobków na emeryturze dotyczą osób, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego i są ustalane na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia na poprzedni kwartał w danym roku. Aby świadczenie emerytalne nie zostało zmniejszone, emeryt może zarobić do 70% tej kwoty.

Gdzie trzeba zgłosić podjęcie pracy na emeryturze?

Podjęcie pracy oraz osiągane z tego tytułu zarobki należy niezwłocznie zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

10 komentarzy

Luchs

Luchs

Dobrze wiedzieć, jakie korzyści przynosi zatrudnienie emerytów. Często poszukuje pracowników o dużym doświadczeniu, ale nie zawsze chcą pracować na pełny etat. Dorabianie do emerytury to dla nich świetna opcja.
Osa

Osa

Ciekawe, że opiekunki na dzieci to coraz bardziej poszukiwana praca. Spróbuję swoich sił i znaleźć takie zatrudnienie. Oczywiście zawsze dobrze jest dorobić do emerytury.
Zenon

Zenon

Słyszałam, że ręcznie robione rzeczy są w modzie, więc może warto spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Dzięki temu artykułowi może zyskam nowe pomysły na zarabianie.
Ksenia

Ksenia

Ciekawy artykuł, pomoże mi zdecydować, co robić po odejściu na emeryturę. Na pewno spróbuję swoich sił w jakiejś pracy jako złota rączka.
Mundi

Mundi

Czysta pacuca i serdelek, nic z tego bo kulfon to widzi
chory emeryt

chory emeryt

Te rady ujęte w artykule nie dla mnie. Nie dałbym rady. Ale może ktoś inny z nich skorzysta.
Jaś

Jaś

Rady fajne w tym artykule, jak dorobić do emerytury. Ogłoszeń o pracę dla emerytów jest dużo. Zazwyczaj emerytom oferuje się pracę w ochronie, stróża..., a emerytkom prace porządkowe: sprzątanie biur, sklepów, firm...
bajka

bajka

faktycznie ! inspirujace pomysly! dlaczego nadal uwaza sie, ze emeryta nie stac na wiecej niz bawienie dzieci czy wymiana uszczelki...
Lond1

Lond1

Różne są formy aktywizacji emerytów. Mając emeryturę do jakiegoś pułapu można dorabiać. To jest chore bo emeryt sobie zapracował na emeryturę więc jak jest obrotny to mógłby nieograniczenie.
Marian

Marian

Może też być podjęcie pracy jako tajemniczy klient. Dość dużo jest ofert i emeryci także mogą się w tym realizować i jakiś dodatkowy grosz mieć poza emeryturą.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.