Twoje wsparcie w rekrutacji

3 sposoby, jak dorobić do emerytury

3 sposoby, jak dorobić do emerytury
Nie zawsze emerytura jest spełnieniem marzeń. Choć osoby, które dzisiaj przechodzą na emeryturę mogą liczyć, że ZUS będzie im na czas wypłacał świadczenie, to jednak – jak wynika z badań przeprowadzonych przez Krajowy Rejestr Długów – emeryci są jedną z najbardziej zadłużonych grup – łącznie ich zobowiązania wynoszą niemal 3 mld zł.

Chcesz dorobić do emerytury? Sprawdź nasze 3 pomysły!

Jeżeli po kilku miesiącach spędzonych w domu odpocząłeś i teraz brakuje ci zawodowych wyzwań, to czas je… znaleźć. Może zainspirujesz się poniższymi propozycjami?


1) Załóż e-sklep z robótkami ręcznymi lub…

Czy wiesz, że rękodzieło jest dziś niezwykle cenione, a wielu jest w stanie wyłożyć naprawdę spore pieniądze, aby zdobyć niepowtarzalny obrus lub ręcznie wykonaną biżuterię? Jeżeli masz zdolności manualne, to czas je wykorzystać. W ten sposób możesz zarobić naprawdę spore pieniądze, i to bez wychodzenia z domu.

Jeżeli nie chcesz zakładać firmy i inwestować w e-sklep, bo obawiasz się, czy podołasz, to dobrym rozwiązaniem będzie skorzystać z pomocy specjalnych serwisów ułatwiających sprzedaż takich wyrobów. Współpracę możesz nawiązać nie tylko z portalami działającymi na terenie polski, lecz całego świata.

 

2) Uwielbiasz dzieci? Zostań opiekunką i dorabiaj do emerytury

Pracy w charakterze opiekunki może podjąć się każda pani przebywająca na emeryturze, która chce dorobić i lubi dzieci. Pracujące mamy bardzo chętnie nawiązują współpracę z emerytkami, gdyż mają świadomość tego, że te mają bardzo dużo wolnego czasu, co oznacza, że będą w stanie w pełni poświęcić się opiece nad maluszkiem.

Aby znaleźć pracę w charakterze opiekunki, możesz skorzystać z jednej ze specjalistycznych agencji, możesz również umieścić ogłoszenie na lokalnym portalu z ogłoszeniami o pracę.


3) Dorabianie do emerytury jako  złota rączka

Potrafisz naprawić kran? Wiesz, że poradzisz sobie ze złożeniem zestawu mebli? Uwielbiasz majsterkować? W takim razie pracy z powodzeniem możesz poszukać w charakterze złotej rączki. Takich pracowników bardzo często poszukują nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, lecz także lokalnie działających firm.

Jeżeli chcesz znaleźć pracę, możesz zamieścić ogłoszenie na jednym z bezpłatnych portali z ogłoszeniami, możesz również roznieść swoje CV po firmach mających siedzibę w okolicy twojego zamieszkania.

O czym musisz pamiętać decydując się na dorabianie do emerytury?

Dorabiając do emerytury, nie możesz zapomnieć o formalnościach. Jeżeli chodzi o te, to dotyczą one zgłoszenia faktu zarabiania pieniędzy urzędnikom – stosowne dokumenty musisz złożyć do urzędu skarbowego. Jako osoba zainteresowana, musisz wiedzieć, że możliwości są zasadniczo dwie. Możesz:

  • Być zwolniony z wszelkich formalności. Dzieje się tak wówczas, gdy znajdziesz zatrudnienie np. na podstawie umowy o pracę. W takiej sytuacji wszelkimi formalności zajmie się przedsiębiorca, który cię zatrudnił.
     
  • Założyć firmę. Jeżeli nie podpiszesz umowy z pracodawcą, to dobrym pomysłem będzie założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. W ten sposób najłatwiej rozliczysz się z dodatkowym dochodów z fiskusem.
     

Ile można dorobić do emerytury?

Chociaż większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że dorabianie do emerytury jest powszechną praktyką, to nie każdy wie, ile można zarobić, aby nie narazić się na nieprzyjemne konsekwencje. O tym, czy emeryt może pracować, decyduje on sam, ale o tym, ile może zarobić, decydują organy państwowe, a dokładnie Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie ta osoba, kierując się ustawą z 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ogłasza co roku nowe limity kwot, jakie mogą dorobić emeryci. Co ważne, limity te nie dotyczą mężczyzn powyżej 65. roku życia i kobiet powyżej 60. roku życia, czyli osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny. Dla takich osób praca na emeryturze nie podlega żadnym ograniczeniom.

To Cię powinno też zainteresować: Emerytura - co powinniśmy wiedzieć?

W przypadku osób, które chcą dorabiać do emerytury, a nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, obowiązują pewne ograniczenia. Przekroczenie wskazanych przepisami kwot może spowodować zmniejszenie wysokości pobieranych świadczeń emerytalnych, a nawet całkowite ich zawieszenie. W praktyce oznacza to, że dorabianie do emerytury jest możliwe, ale jeśli dodatkowe przychody przekraczają wyznaczony limit, to świadczenie emerytalne będzie zmniejszone o kwotę określoną w przepisach lub jego wypłata zostanie zatrzymana. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami kwota, jaką można dorobić do emerytury, wynosi 3161,68 zł brutto. Jeśli dochody nie przekroczą tej sumy, to świadczenie nie ulegnie zmianie.

W przypadku, gdy dochody wynoszą od 3161,68 zł do 5871,69 zł brutto, co stanowi 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, świadczenie emerytalne będzie zmniejszone – maksymalnie o 582,38 zł. Jeśli dochody przekroczą 5871,69 zł brutto, czyli 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi wypłatę świadczenia emerytalnego. Wymienione kwoty są ustalane z uwzględnieniem komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, którego kwota ustalana jest odgórnie. Co ważne, emeryt jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o podjęciu pracy zarobkowej oraz osiąganych z tego tytułu zarobków.

Oceń ten wpis
3 sposoby, jak dorobić do emerytury
Ocena: 3.6, liczba głosów: 23
Tematy, które interesują czytelników:  Portfolio, Agencja pracy tymczasowej, Dobre CV

Zobacz inne porady

Opinie

Jaś
2019-05-26, 17:32
Rady fajne w tym artykule, jak dorobić do emerytury. Ogłoszeń o pracę dla emerytów jest dużo. Zazwyczaj emerytom oferuje się pracę w ochronie, stróża..., a emerytkom prace porządkowe: sprzątanie biur, sklepów, firm...
bajka
2019-05-20, 15:34
faktycznie ! inspirujace pomysly! dlaczego nadal uwaza sie, ze emeryta nie stac na wiecej niz bawienie dzieci czy wymiana uszczelki...
Lond1
2019-05-07, 13:00
Różne są formy aktywizacji emerytów. Mając emeryturę do jakiegoś pułapu można dorabiać. To jest chore bo emeryt sobie zapracował na emeryturę więc jak jest obrotny to mógłby nieograniczenie.
Marian
2019-04-09, 15:47
Może też być podjęcie pracy jako tajemniczy klient. Dość dużo jest ofert i emeryci także mogą się w tym realizować i jakiś dodatkowy grosz mieć poza emeryturą.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.