Koronawirus i tarcza antykryzysowa

Polska gospodarka a skutki koronawirusa. Jak wpłynie na rynek pracy?

2 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

6 komentarzy
Polska gospodarka a skutki koronawirusa. Jak wpłynie na rynek pracy?
Pandemia koronawirusa postawiła polską gospodarkę przed ciężkim wyzwaniem. Nowa sytuacja zmusza władze i przedsiębiorców do sięgania po środki, z jakich dotąd nie korzystali. Wszystko po to, aby nie dopuścić do recesji i przetrwać najbliższe tygodnie nim uda się zażegnać zagrożenie.

Koronawirus dał się we znaki gospodarce światowej już w pierwszej fazie swojego rozpowszechniania, gdy szalał głównie w Azji. Sytuacja w Chinach doprowadziła do zakłócenia łańcuchów dostaw. Wiele firm produkcyjnych opierało się na surowcach i półproduktach z Państwa Środka, a braki dostaw automatycznie obniżały produkcję.

Teraz, gdy COVID-19 jest obecny w Europie i w Polsce, gospodarka jeszcze mocniej odczuje epidemię. Czy polską gospodarkę czeka recesja i jaki wpływ ma koronawirus na rynek pracy?

Koronawirus a polska gospodarka

Polski Instytut Ekonomiczny oszacował, że wskutek koronawirusa wzrost PKB w Polsce spadnie od 0,4 pkt. przy optymistycznym obrocie spraw do nawet 1,3 pkt. proc., jeśli zrealizują się najbardziej pesymistyczne scenariusze (źródło: artykuł Money.pl). Podejmowane środki bezpieczeństwa i nakładane na wszystkich obostrzenia siłą rzeczy powodują w najlepszym razie spowolnienie, a w najgorszym zastój w wykonywaniu prac (dowiedz się o obowiązujących zasadach z materiału: Koronwairus a Kodeks Pracy - obowiązki pracownika i pracodawcy).

Początkowo najbardziej narażone na straty były przedsiębiorstwa produkcyjne. Wiele z nich korzysta z surowców i półproduktów chińskich, więc przerwy w dostawach naturalnie doprowadziły do strat. Polska gospodarka w dużej mierze opiera się na eksporcie, więc problemy odbiorców zagranicznych także wpływają na stan polskich przedsiębiorstw produkcyjnych. Chwilowe przerwy w produkcji oraz sprzedaży takich przedsiębiorstw są jednak do nadrobienia. Kluczową kwestią jest utrzymanie płynności finansowej w okresie stagnacji.

Znacznie gorzej epidemię koronawirusa mogą znieść przedsiębiorstwa usługowe oraz reprezentujące branże turystyczną, rozrywkową czy gastronomiczną. W ich przypadku przestoje nie będą możliwe do nadrobienia. Potencjalny klient po anulowaniu zagrożenia nie zamówi na jednym posiedzeniu dwóch obiadów bądź nie zapłaci dwa razy za jedną usługę.

Szukasz pracy?

Starszy Doradca Klienta

"CHANGE OF SCANDINAVIA RETAIL POLAND" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Warszawa
 • 4 300-4 500 zł / mc
Dodana
Dodana

Czynności pomocnicze przy pakowaniu leków

e-work HR Company Poland

 • Mszczonów
Dodana
Dodana

Jak polska gospodarka może wygrać z koronawirusem?

Wielu analityków rynku jest sceptycznych wobec przewidywań recesji polskiej gospodarki, choć podkreślają, że pewnych uszczerbków z pewnością dozna. Przede wszystkim dotarliśmy do momentu, w którym o stan gospodarki czynnie musi zadbać rząd. Konieczne są działania mające na celu utrzymanie płynności finansowej przez przedsiębiorstwa.

Wpływ epidemii z Chin na gospodarkę w Europie - 1 kwartałŹródło: https://forsal.pl/gospodarka/pkb/artykuly/1451982,koronawirus-kontra-pkb-wplyw-epidemii-na-wzrost-gospodarczy-w-europie.html

Władze rozpoczęły prace nad pakietem osłonowym dla firm w związku z koronawirusem. Pakiet osłonowy jest propozycją zmian w prawie, które pomogą przedsiębiorcom w zniwelowaniu skutków odczuwanych przez rozprzestrzeniający się koronawirus.

Zmiany mają wprowadzić między innymi ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w opłacaniu podatków i składek ZUS. Pakiet zakłada zastosowanie instrumentów finansowych wspierających płynność finansową firm. Planowane jest wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów. Rząd szykuje również nowe metody ochrony rynku pracy obejmujące rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów. Projekt pakietu osłonowego został przedłożony przez Minister Rozwoju w dniu 10 marca 2020 roku. Obecnie trwają prace nad zmianami w ustawach dotyczących zaproponowanych rozwiązań. 

Odpowiednie regulacje prawa i sprawne reagowanie na zmiany sytuacji mogą znacząco zniwelować negatywny wpływ przestojów spowodowanych przez koronawirusa. Z pewnością ten okres będzie prawdziwym wyzwaniem dla przedsiębiorców.

Czy wiesz, że...
Wielu specjalistów podkreśla jeden ważny atut polskiej gospodarki. Nasi rodzimi przedsiębiorcy bardzo kreatywnie dostosowują się do zmian na rynku i to może być kluczem do sukcesu w walce ze skutkami epidemii.

Wpływ koronawirusa na rynek pracy

Obecna sytuacja odbija się na rynku pracy, choć według ekspertó skutki nie powinny być bardzo negatywne. Niskie bezrobocie oraz ogólny brak rąk do pracy sprawiają, że mimo przyhamowania gospodarki ludzie nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Przede wszystkim na rynku pracy zachodzą obecnie dynamiczne zmiany spowodowane przeciwdziałaniem rozpowszechniania wirusa COVID-19. Przede wszystkim specustawa o koronawirusie z 2 marca 2020 roku wprowadziła nowe narzędzia dla pracodawców. Ci mogą, a wręcz powinni, wysyłać pracowników do pracy zdalnej. W efekcie pojawiło się nowe wyzwanie dla wielu przedsiębiorców i pracowników, którzy do tej pory nie korzystali z takiej formy pracy. Wielu pracowników w związku z zamknięciem szkół musiało wziąć opiekę na dzieci. Specustawa wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla osób, które nie są zdolne do świadczenia pracy ze względu na konieczność opieki nad dzieckiem po zamknięciu szkół w wyniku walki z koronawirusem.

Na tę chwilę specustawa nie ustala jednak wielu istotnych kwesii w związku z dalszym funkcjonowaniem firm. Jej obecną treść omawiamy a artykule: Koronawirus a praca - co mówi specustawa?  Dużym problemem dla przedsiębiorców może się okazać zamknięcie granic. Ten konieczny ruch zatrzyma napływ imigrantów zarobkowych, którzy stali się fundamentalną siłą roboczą wielu przedsiębiorstw. Pozbawienie przedsiębiorstw napływu pracowników może się negatywnie odbić na wydajności wielu zakładów.

Wsparcie w okresie kryzysowym
W celu ochrony rynku pracy Ministerstwo Rozwoju zaproponowało skrócenie z 6 do 3 miesięcy okresu kryzysu, który uprawnia do objęcia wsparciem. Kryzys w tym wypadku oznacza spadek obrotów gospodarczych, sprzedaży towarów lub usług o 15%.

Pracownikom przedsiebiorcy dotkniętego kryzysem w takim przypadku przysługiwałyby:

 • świadczenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych (823,60 zł) zwiększone o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne;
 • wynagrodzenie finansowane ze środków przedsiębiorcy w łącznej wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Specjaliści nie przewidują zwiększenia się bezrobocia w najbliższym czasie. Dwutygodniowy postój raczej nie powinien zachęcić przedsiębiorców do zwolnień wśród pracowników posiadających umowy o pracę. Nie wiadomo jednak, jak dalej będzie rozwijała się sytuacja i jak długo firmy będą zmuszone ograniczać działalność. W nieco gorszej sytuacji mogą być też osoby na umowach cywilno-prawnych. Problemy narosną też, gdy rozwój choroby skłoni do masowych urlopów i odejść z pracy, tam, gdzie praca zdalna jest utrudniona lub niemożliwa (przeczytaj więcej o prawach pracownika w tym kontekście tutaj: Pandemia koronawirusa - czy pracownik może odmówić przyjścia do pracy?).

Obecne prognozy mimo ciągle niezahamowanej ekspansji koronawirusa nie są złe. Z pewnością przedsiębiorców czeka ciężki czas. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wiele zależy od działań mających na celu powstrzymanie COVID-19. Jeżeli sytuacji nie uda się opanować w najbliższych dniach, a przestoje się przedłużą, to może to być poważny cios dla gospodarki i rynku pracy. Miejmy nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie, a ludzie postarają się przestrzegać kwarantanny i pomogą służbom medycznym w zahamowaniu rozwoju epidemii.

Podsumowanie:
  • Epidemia koronawirusa będzie miała negatywny wpływ na wzrost PKB w Polsce, który spadnie od 0,4 do 1,3 pkt. proc. w zależności od scenariusza
  • Przedsiębiorstwa usługowe, turystyczne, rozrywkowe i gastronomiczne będą w największym niebezpieczeństwie
  • Rząd pracuje nad pakietem osłonowym dla firm, mającym na celu zapewnienie płynności finansowej i wsparcia rynku pracy
  • Ekspertów nie przeraża perspektywa wzrostu bezrobocia, mówiąc o niskim stopniu bezrobocia i braku rąk do pracy w Polsce

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

nauczyciel

nauczyciel

Czuję, że jestem w niebezpieczeństwie, ale cieszę się, że rząd działa i podejmuje odpowiednie kroki, aby pomóc naszej gospodarce. Odnoszę wrażenie, że wszystko szybko wróci do normy, ale w międzyczasie trzeba pozostać czujnym i uważać na siebie i na innych.
Korki

Korki

Jestem nieco zaniepokojony wpływem koronawirusa na mój biznes, ale rząd podejmuje odpowiednie kroki, aby pomóc nam przetrwać ten trudny czas. Mam nadzieję, że te środki okażą się skuteczne i pozwolą nam dalej rozwijać naszą firmę.
Wino1901

Wino1901

Myślę, że nie powinienem mieć problemów ze znalezieniem pracy w tej sytuacji. Niestety, wielu przedsiębiorców może mieć problemy finansowe, ale mam nadzieję, że rząd podejmie odpowiednie kroki, aby pomóc im w przetrwaniu.
Tom

Tom

Słyszałem, że rząd szykuje kompletne rozwiązania dla firm, myślę, że wszystko skończy się dobrze. Ludzie znajdą pracę, a ja też będę miał lepsze szanse na znalezienie zatrudnienia.
Jogurt

Jogurt

Czuję się bardzo zagrożony obecną sytuacją. Mój pracodawca nie ma jakiegoś wielkiego targu, a zastój w pracy oznacza brak pieniędzy. Mam nadzieję, że rząd przyjmie odpowiednie środki, aby pomóc nam przetrwać ten trudny czas.
Łukasz

Łukasz

Po czasie widać ile ludzi splajtowało, jednak też kilka branży nabijało kokosy, m.in. budownictwo w każdej formie zyskało na tym wiele.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka