Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy ślub dziecka

27 grudnia 2019

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

13 komentarzy
Urlop okolicznościowy ślub dziecka
Ślub to piękne, emocjonujące wydarzenie. Szczególnie dla rodzica, który wydaje za mąż swoją córkę czy żeni syna. Zanim jednak nastąpi moment ślubowania czy huczna zabawa, rodziców czeka szereg obowiązków. Z tej okazji pracownikowi przyda się więc wolne na ślub dziecka, które można uzyskać za sprawą urlopu okolicznościowego ślub dziecka. Dowiedz się więcej na ten temat!

Kwestie urlopów okolicznościowych reguluje nie Kodeks pracy, a Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 281 ze zm.). W dokumencie tym zostały umieszczone zapisy wskazujące na okoliczności, kiedy można otrzymać dodatkowe dni urlopu, których nie wlicza się w wymiar urlopu wypoczynkowego. Zastanawiasz się, ile urlopu na ślub dziecka Ci przysługuje? Otóż prawodawca przyznał rodzicom 1 dzień wolny na ślub dziecka.

Dla kogo urlop na ślub dziecka?

Urlop okolicznościowy na dziecko, które bierze ślub, może zostać przyznany pracownikowi zatrudnionemu w oparciu umowy o pracę, a także na zasadzie mianowania, wyboru czy spółdzielczej umowy o pracę. Według prawa ten przywilej dotyczy rodzicielstwa biologicznego, a także sytuacji, gdy dziecko jest przysposobione prawnie wskutek adopcji.

Zastanawiasz się, ile urlopu na ślub dziecka otrzymasz, jeśli pracujesz na umowie cywilnoprawnej? Niestety, zgodnie z Rozporządzeniem nie masz uprawnień do takiego świadczenia. Możesz jednak porozumieć się ze zleceniodawcą odnośnie wolnego w tej sprawie czy zmiany terminu realizacji zlecenia – każdy powinien zrozumieć tę szczególną okoliczność.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka 

Przygotowania do ślubu dziecka to nie tylko zakup odpowiedniej kreacji czy garnituru, ale często też szykowanie wystawnego przyjęcia weselnego czy pomoc młodej parze w załatwianiu formalności. Urlop okolicznościowy na ślub dziecka pracownika może więc przydać się nie tylko na dzień ceremonii, ale też na załatwienie innych, ważnych kwestii.

Szukasz pracy?
Dodana

Pracownik magazynowy

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Pniewy
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Kędzierzyn-Koźle
 • 5 200-6 200 zł / mc
Dodana

Sortowanie paczek** Czechowice-Dziedzice ** Tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
 • 28-30 zł / h
Dodana

Jaki jest wymiar urlopu okolicznościowego?
Pracownikowi przysługuje jeden dzień urlopu na okoliczność ślubu dziecka, który może, ale nie musi być wykorzystany w dokładnym terminie ślubu.

Niemniej można również skorzystać z przysługującego wymiaru urlopu wypoczynkowego i połączyć oba przywileje. Wolne na ślub dziecka przyda się na przykład do ostatnich przymiarek sukni z panną młodą, rozkładania winietek w sali weselnej czy spędzenia czasu z bliskimi, którzy często na tę okoliczność przybywają z odległych miejscowości, a niekiedy i z zagranicy.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka może zostać wykorzystany w dniu ślubu, a także w innym, dowolnym terminie. Jednak jego przeznaczenie musi być związane z wydarzeniem, czego potwierdzenia może zażyczyć sobie pracodawca – najczęściej wystarczy odpis aktu ślubu. Odkładanie dnia wolnego o kilka tygodni może spotkać się z zastrzeżeniami ze strony zatrudniającego, dlatego lepiej jest, kiedy wolne na ślub dziecka wykorzystuje się w tygodniu poprzedzającym lub kolejnym po dniu ślubu.

Wolne na ślub dziecka – wniosek

Wolne przysługujące ze względu na ślub córki lub syna regulowane jest przez prawo, a to oznacza, że pracodawca nie może odmówić udzielenia nam należnych dni wolnych. Nie może też udzielić takiego urlopu z własnej inicjatywy, dlatego chcąc otrzymać z tej okazji wolne, trzeba złożyć odpowiedni wniosek o urlop okolicznościowy na ślub dziecka. Ten powinien zawierać takie elementy jak:

 • Data i miejscowość sporządzania dokumentu;
 • Dane pracodawcy i pracownika;
 • Wskazanie liczby przysługujących dni wolnych;
 • Określenie daty, kiedy urlop okolicznościowy na dziecko biorące ślub zostanie wykorzystany;
 • Przedstawienie celowości, np. uczestnictwo w ceremonii;
 • Podpis wnioskującego.

Należy pamiętać, że urlop okolicznościowy ślub dziecka należy się wyłącznie wówczas, gdy dane wydarzenie wypada w okresie regularnej pracy zatrudnionego. W sytuacji, gdy pracownik przebywa na L4, dłuższym urlopie wypoczynkowym czy urlopie bezpłatnym, nie przysługuje mu „odebranie” przysługującego dnia wolnego.

Więcej o zasadach wykorzystania urlopów okolicznościowych dowiesz się z poniższego nagrania:

Video

Urlop okolicznościowy na dziecko

Korzystając z urlopu okolicznościowego na dziecko biorące ślub, zgodnie z § 16 Rozporządzenia, za czas zwolnienia z pracy zachowuje się prawo do wynagrodzenia. To jest ustalane na podstawie zasad odnoszących się do wynagrodzenia podczas urlopu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy składniki wynagrodzenia ustalane są w wysokości przeciętnej za miesiąc, w którym nastąpiło zwolnienie. Przy takich okolicznościach stosuje się zasady wynikające z obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Niemniej za niewykorzystane dni urlopu okolicznościowego na ślub córki lub syna nie przysługuje ekwiwalent pieniężny. Warto więc skorzystać z dodatkowego dnia wolnego i jak najlepiej wykorzystać ten czas, np. na przygotowania do ceremonii.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka to regulacja prawna, która umożliwia pracownikom otrzymanie dnia wolnego z tytułu ożenku potomka czy wydawania córki za mąż. Jeśli niebawem i Ciebie czeka taka okoliczność, pamiętaj o złożeniu do pracodawcy wniosku o wolne na ślub dziecka. Zyskasz czas na przygotowania, uczestnictwo w ceremonii czy uporządkowanie formalności.

Najczęściej zadawane pytania

Komu się urlop okolicznościowy na ślub dziecka?

Wolne z tytułu urlopu okolicznościowego na ślub dziecka przysługuje pracownikom zatrudnionym na umowie o pracę, oraz w ramach mianowania, wyboru, a także spółdzielczej umowy o pracę. Dotyczy ślubu dziecka biologicznego lub przysposobionego w ramach adopcji.

Ile dni wolnych przysługuje na ślub dziecka?

Z okazji ślubu dziecka pracownik może wykorzystać jeden dzień urlopu okolicznościowego. Ewentualne dodatkowe dni, jeśli ich potrzebuje, musi dobrać z puli przysługującego mu wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

13 komentarzy

Gaga

Gaga

Bardzo pomocne informacje, ponieważ niedługo zaczynam pracę i jeszcze nie jestem zaznajomiony z ustawami i regulacjami. Teraz już wiem, na co mogę liczyć, kiedy moje dziecko bierze ślub.
leci

leci

Ciekawy artykuł, jednak na razie mnie to nie dotyczy. Mimo to bardzo ważne jest, aby wiedzieć jakie prawa przysługują pracownikom. Kiedyś na pewno mi to się przyda.
STASZEK

STASZEK

Bardzo pomocna informacja, ponieważ nie wszyscy pracownicy są świadomi swoich uprawnień. Kiedyś myślałam, że wolne na ślub dziecka to tylko przywilej pracowników na umowie o pracę. Teraz wiem, że jako osoba na mianowanie też mogę liczyć na urlop okolicznościowy.
Jonasz

Jonasz

Bardzo istotne informacje, z których każdy pracodawca powinien być świadomy. Być może to tylko jeden dzień, ale dla pracownika bardzo ważny. Warto więc udzielić wolnego na taką okoliczność.
Giana

Giana

Dokładnie czasami sytuacje są bardzo różnorodne. Nie wszystko da się uregulować ale jakaś podstawa musi być.
Wolf

Wolf

W niektórych przypadkach masz prawo do płatnego urlopu, w innych nie. Okolicznościowy urlop to przecież są konkretne sytuacje jakie codziennie w życiu się przecież nie zdarzają.
Mormon

Mormon

Jeśli chodzi o to, czy niektóre rodzaje urlopów są płatne, sprowadza się to przepisów jakie obowiązują. Każdemu przysługuje wolne na pewnych zasadach.
Marek

Marek

Niektórzy co piszą tutaj komentarze, pragnęliby otrzymać więcej dni wolnego na ślub swojego dziecka. Niestety przysługuje tylko jeden dzień. Zresztą to pisze w tym artykule.
Karolina

Karolina

Bardzo dobrze, że na ślub dziecka przysługuje płatny urlop okolicznościowy. Amelka chyba się pomyliła, bo można brać tylko jeden dzień???
Irka

Irka

Ślub dziecka pozwala na zabranie wolnego więc bardzo dobrze, że ludzie to odpowiednio potrafią wykorzystać. Tylko trzeba się z tego powodu cieszyć,a to przecież norma.
Ramzes

Ramzes

Dobrze, że coś takiego jest bowiem są takie sytuacje w życiu które zwykle więcej razy się nie zdarzają. Taka więc opcja jest korzystna dla najbliższych osób tego wydarzenia.
Amelka

Amelka

Trzy dni można brać. Warto korzystać. Ciekawe tylko jak to wygląda gdy np. osoba ma więcej niż jeden ślub w życiu czy za x czasu także to przysługuje? To w sumie rzadka sytuacja.
Dagmara

Dagmara

Wesele zawsze szczególną jest sytuacją dla wszystkich w rodzinie. W moim przypadku bardzo przydało się rodzicom wolne, szczególnie matce która jeszcze pracowała.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.