Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku - jak się przygotować?

9 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

11 komentarzy
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku - jak się przygotować?
Rozmowy kwalifikacyjne przybierają różne formy. Niektóre odbywają się telefonicznie, inne osobiście. Jedne w języku polskim, drugie po angielsku, a jeszcze inne w charakterystycznym dla specyfiki firmy języku. Przyjrzyjmy się sytuacji, w której kandydat zaproszony zostaje na rozmowę kwalifikacyjną po angielsku. Co go czeka, jakich pytań może się spodziewać i czy powinien mieć powody do obaw? Sprawdźmy!

Ubieganie się o stanowisko, bez względu na jakie, zawsze wiąże się z koniecznością udziału w procesie rekrutacji. Niemniej, wybierając określone stanowiska, które wymagają specjalistycznych kwalifikacji, musisz liczyć się z tym, że jeden, kilka bądź nawet wszystkie etapy tego procesu mogą odbyć się w innym języku. Najczęściej jest tak, że z kandydatami przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna po angielsku. Taki job interview może odbyć się zarówno telefonicznie, jak i osobiście. Podpowiadamy, jak przygotować się na taką ewentualność!

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

Poziom konwersacji uzależniony jest od tego, co zawarłeś w swoich dokumentach aplikacyjnych. Zaznaczając poziom podstawowy, możesz spodziewać się kilku nieskomplikowanych pytań, jednak już informując pracodawcę, że posługujesz się angielskim w stopniu zaawansowanym lub biegłym, musisz liczyć się ze znacznie wyższymi oczekiwaniami. Osoba rekrutująca może zechcieć przeprowadzić z Tobą cały dialog po angielsku, a wtedy niezbędne będzie wykazanie znajomości słów branżowych czy bardziej zaawansowanych konstrukcji gramatycznych.

Z naszego badania jakości rekrutacji sprzed dwóch lat wynika, że kandydaci najczęściej obawiają się w procesie rekrutacji właśnie rozmów w języku obcym, są one najbardziej stresujące i sprawiają im trudności. Nic dziwnego: nawet dobra znajomość języka obcego nie daje takiej łatwości w wyrażaniu się, jak nasz rodzimy język, a gdy dochodzą do tego presja i stres związany z ubieganiem się o posadę, nietrudno o pomyłki.

Najtrudniejsze pytania w rozmowach o pracę wg ankietowanych - wykres

W zależności od tego, na jakie stanowisko aplikujesz, przebieg rozmowy o pracę w języku obcym – najczęściej angielskim – i pytania będą różne. Niemniej, najczęściej rozmowy kwalifikacyjne po angielsku dotyczą starań o pracę w branżach IT, HR, w mediach, lotnictwie, obsłudze klienta, prawie czy controllingu. Oczywiście to tylko przykłady i mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy rozmowa w obcym języku odbędzie się także na stanowiska sprzedawcy, księgowego czy sekretarki. Od indywidualnych potrzeb firmy zależy, czy w pracy będziesz posługiwać się językiem angielskim. Jeśli tak, prawdopodobnie podczas rozmowy rekrutacyjnej zostanie zweryfikowana Twoja znajomość języka angielskiego czy też innego, który jest niezbędny.

Szukasz pracy?

Pracownik budowlany

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Opole
  • 6 100-8 500 zł / mc
Dodana

**PRACA DODATKOWA** TYGODNIÓWKI**33,50zł/h* Wyry **

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Łaziska Górne
  • 30-33 zł / h
Dodana

Pracownik budowlany

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Brzeg
  • 6 100-8 500 zł / mc
Dodana

Praca na sortowni paczek - SKAWINA - **WYPŁATY TYGODNIOWE**

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Kraków
  • 29-34 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Kucharz śniadaniowy, pomoc kuchenna

FHU KARAT Adam Rajpold

  • Kraków
  • 35-40 zł / h
Dodana

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – jak się przygotować do job interview?

Job interview, czyli po prostu rozmowa o pracę po angielsku, to nic innego jak tradycyjny wywiad z kandydatem na dane stanowisko, z tą różnicą, że jest przeprowadzany po angielsku. Czy można się do niego przygotować? Oczywiście, podobnie jak do każdej innej rozmowy kwalifikacyjnej. Zacznij od tego, że sam fakt, że jesteś zaproszony na rozmowę, jest już sukcesem. Twoje wykształcenie, doświadczenie i umiejętności, które opisałeś w dokumentach aplikacyjnych, zainteresowały potencjalnego pracodawcę. Teraz musisz jak najlepiej zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej – zarówno tej w języku polskim, jak i tej po angielsku.

Stwórz listę!
Przygotowanie do rozmowy w obcym języku warto rozpocząć od sporządzenia listy informacji, o których chce się opowiedzieć przyszłemu pracodawcy. Mogą to być opisy zajmowanych wcześniej stanowisk, zakres obowiązków, umiejętności, kwalifikacje, a także plany rozwoju. Nie musisz tej listy sporządzać po angielsku, ale warto do każdej z informacji przypomnieć sobie odpowiednie słownictwo.

Nawet jeśli biegle władasz angielskim, musisz pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna to dość stresująca sytuacja i w związku z tym może się zdarzyć, że będzie brakować Ci słów. Przygotowując się wcześniej, odświeżysz informacje i ryzyko będzie mniejsze.

Do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku warto również przygotować się pod kątem informacji o firmie, do której aplikujesz. Sprawdź stronę internetową przedsiębiorstwa, dowiedz się, czym dokładnie się zajmuje, gdzie znajdują się jej siedziby, jaką ma misję oraz pomyśl, w jaki sposób Ty możesz mu pomóc. To z kolei możesz uczynić, dokładnie zapoznając się z wymaganiami na dane stanowisko, które zostały zamieszczone w ofercie pracy. Jeśli takiej nie było, przygotuj na rozmowę kwalifikacyjną po angielsku przydatne zwroty, które określą Twoje umiejętności, doświadczenia i kwalifikacje, gdyż niemal pewne jest, że zostaniesz o to zapytany. 

Zastanów się także nad odpowiedziami na wszystkie popularne pytania w standardowych rozmowach o pracę. Bardzo możliwe, że podczas konwersacji padnie prośba o opisanie swojego stażu pracy, hobby czy Twoich mocnych stron po angielsku.

Warto wiedzieć!
Niekiedy rekruterzy zadają tylko 2-3 pytania po angielsku, by sprawdzić, czy jesteś w stanie skomunikować się w tym języku. Bywa jednak i tak, że cała rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w języku obcym – w takim przypadku zwykle będziesz wcześniej o tym poinformowany.

Pytania po angielsku na rozmowie kwalifikacyjnej – czego możemy się spodziewać?

Z założenia rozmowa kwalifikacyjna powinna stanowić uzupełnienie tego, co zawarte zostało w CV i liście motywacyjnym. Oznacza to, że osoba rekrutująca może zadać Ci pytania po angielsku na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczące Twojego wykształcenia, ukończonych kursów czy doświadczenia. Mogą to być sformułowania pytające o zakres obowiązków w poprzedniej firmie, o to co lubił, a co by zmienił na poprzednim stanowisku, jakie zrealizował projekty.

Pytania po angielsku na rozmowie kwalifikacyjnej często dotyczą motywacji – powody zmiany pracy, w jakim kierunku chciałaby się dana osoba rozwijać albo tego, co ją motywuje do pracy. Innymi przykładami są pytania o cele zawodowe – chęci awansu, oczekiwania od przyszłego pracodawcy, a także gotowość do dalszego kształcenia i doszkalania się.

Oprócz standardowych pytań, na rozmowach kwalifikacyjnych po angielsku często zdarzają się także sytuacje, że jesteś proszony o wypełnienie kwestionariusza albo rozwiązanie różnych zadań rekrutacyjnych związanych z branżą. Ta część również może odbywać się w języku obcym. Jak się do niej przygotować? Niestety jest to bardzo trudne i właściwie jedynym skutecznym rozwiązaniem jest przypomnienie sobie branżowego słownictwa, które prawdopodobnie będzie potrzebne na stanowisko, na które aplikujesz.

Video

Taka weryfikacja znajomości języka umożliwia pracodawcy dokładne określenie Twojego zaawansowania nie tylko w słuchaniu i mowie, ale także czytaniu i pisaniu. To szczególnie ważne na stanowiskach, na których językiem angielskim musisz operować na co dzień.

Warto również mieć na uwadze, że niektóre firmy, szczególnie te duże, na rozmowy kwalifikacyjne po angielsku zapraszają native speakerów i to z nimi odbywa się etap rekrutacji, na którym weryfikowane są Twoje kompetencje językowe. Wówczas część rozmowy z osobą rekrutującą może przebiegać w języku polskim, a następnie przechodzi się do części anglojęzycznej. W rozmowie z native speakerem sprawdzone przede wszystkim zostaje Twoje rozumienie obcego akcentu, co jest szczególnie ważne w zawodach, w których pracuje się z zagranicznym klientem.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku wcale nie musi spędzać Ci snu z powiek. Wystarczy, że się odpowiednio do niej przygotujesz. Przypomnij sobie branżowe słownictwo, a także słowa i zwroty rekrutacyjne. Dobrą praktyką jest także zapoznanie się z działalnością firmy i przygotowanie kilku zwrotów, które mogą się przydać. Gotów do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku? W takim razie powodzenia!

To może Cię również zainteresować

Jak napisać CV po angielsku?

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

11 komentarzy

Tik Tok

Tik Tok

I agree that job interviews in English can be very stressful, especially when trying to express opinions or elaborate on work experience. However, preparing ahead of time with helpful phrases and practicing answers to common questions can be very beneficial.
cezar

cezar

As an employer, I find it important to test the language skills of candidates who may be required to communicate in English at work. This article has some great tips for both employers and job seekers on how to prepare for a job interview in English.
Hacker

Hacker

As someone who is actively looking for a job, I appreciate the advice in this article on preparing for a job interview in English. It's important to be well-informed about the company and the position and to be able to express myself clearly and confidently.
admin

admin

This article provides helpful tips for preparing for a job interview in English. I will definitely keep these in mind as I continue to search for employment.
Sylwia

Sylwia

Having a job interview in English can be stressful, but it's important to remember that being invited to an interview is already an achievement. Preparing beforehand and refreshing information about the company and position can help alleviate some of the stress.
Niunas

Niunas

Taka rozmowa pokaże bezpośrednio jest jaka jest umiejętność językowa kandydata więc to bardzo ciekawa rzecz.
Marta

Marta

Jakość twoich pytań również wiele mówi o twoim przygotowaniu, umiejętnościach i intencjach. Najlepiej sporządzić przygotowaną listę pytań.
Anglista

Anglista

Z pewnością do takiej rozmowy kwalifikacyjnej przybędzie osoba, która biegle posługuje się językiem angielskim. Musi zapoznać się z ewentualnymi pytaniami, które zazwyczaj są zadawane podczas rozmowy kwalifikacyjnej w języku polskim. Musi umieć na nie odpowiedzieć w języku angielskim.
Monika

Monika

Jeśli rozmowa kwalifikacyjna odbywa się po angielsku, to na pytania odpowiadaj ze spokojem, bez nerwów, stresu. To taka sama rozmowa, jak ktoś po polsku rozmawia. Poczytaj sobie rady w tym artykule- nie zaszkodzą - mogą pomóc.
adelajda

adelajda

Jeśli na spotkaniu, które przeprowadziłeś pewnie i jasno odpowiedziałeś na wszystkie pytania specjalisty HR, będziesz miał duże szanse na uzyskanie pożądanej pracy. Praktyka czyni mistrza.
ojciec

ojciec

Taka jest natura człowieka: jeśli rozmówca nie spojrzy mu w oczy, przyjmie to jako sposób na ukrycie czegoś. Tak, wielu introwertyków uważa kontakt wzrokowy za zbyt intymny i wyczerpujący. Jednak czasami w życiu rzeczy, które nie lubią, pomagają osiągnąć niesamowite rezultaty. Ćwicz z bliskimi ludźmi, aby czuć się swobodnie podczas rozmowy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.