Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31579        SUBSKRYBUJE: 7317
Tematy, które interesują czytelników:  Rodzaje umów, Zakres obowiązków pracownika, Praca za granicą, Fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku - jak się przygotować?

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku - jak się przygotować?
Rozmowy kwalifikacyjne przybierają różne formy. Niektóre odbywają się telefonicznie, inne osobiście. Jedne w języku polskim, drugie po angielsku, a jeszcze inne w charakterystycznym dla specyfiki firmy języku. Przyjrzyjmy się sytuacji, w której kandydat zaproszony zostaje na rozmowę kwalifikacyjną po angielsku. Co go czeka, jakich pytań może się spodziewać i czy powinien mieć powody do obaw? Sprawdźmy!

Ubieganie się o stanowisko, bez względu na jakie, zawsze wiąże się z koniecznością udziału w procesie rekrutacji. Niemniej, wybierając określone stanowiska, które wymagają specjalistycznych kwalifikacji, musisz liczyć się z tym, że jeden, kilka bądź nawet wszystkie etapy tego procesu mogą odbyć się w innym języku. Najczęściej jest tak, że z kandydatami przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna po angielsku. Taki job interview może odbyć się zarówno telefonicznie, jak i osobiście. Podpowiadamy, jak przygotować się na taką ewentualność!
 

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku
 

Poziom konwersacji uzależniony jest od tego, co zawarłeś w swoich dokumentach aplikacyjnych. Zaznaczając poziom podstawowy, możesz spodziewać się kilku nieskomplikowanych pytań, jednak już informując pracodawcę, że posługujesz się angielskim w stopniu zaawansowanym lub biegłym, musisz liczyć się ze znacznie wyższymi oczekiwaniami. Osoba rekrutująca może zechcieć przeprowadzić z Tobą całą rozmowę kwalifikacyjną po angielsku, gdzie niezbędne będzie wykazanie znajomości słów branżowych czy bardziej zaawansowanych konstrukcji gramatycznych.

W zależności od tego, na jakie stanowisko aplikujesz, przebieg rozmowy i pytania będą różne. Niemniej, najczęściej rozmowy kwalifikacyjne po angielsku dotyczą starań o pracę w branżach IT, HR, w mediach, lotnictwie, prawie czy controllingu. Oczywiście to tylko przykłady i mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy rozmowa w obcym języku odbędzie się także na stanowiska sprzedawcy, księgowego czy sekretarki. Od indywidualnych potrzeb firmy zależy, czy w pracy będziesz posługiwać się językiem angielskim. Jeśli tak, prawdopodobnie podczas rozmowy rekrutacyjnej zostanie zweryfikowana Twoja znajomość języka angielskiego czy też innego, który jest niezbędny.
 

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – jak się przygotować do job interview?
 

Job interview, czyli po prostu rozmowa kwalifikacyjna po angielsku, to nic innego jak tradycyjny wywiad z kandydatem na dane stanowisko, z tą zmianą, że jest przeprowadzany po angielsku. Czy można się do niego przygotować? Oczywiście, podobnie jak do każdej innej rozmowy kwalifikacyjnej. Zacznij od tego, że sam fakt, że jesteś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną jest już sukcesem. Twoje wykształcenie, doświadczenie i umiejętności, które opisałeś w dokumentach aplikacyjnych, zainteresowały potencjalnego pracodawcę. Teraz musisz jak najlepiej zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej – zarówno tej w języku polskim, jak i tej po angielsku.

Przygotowanie do rozmowy w obcym języku warto rozpocząć od sporządzenia listy informacji, o których chce się opowiedzieć przyszłemu pracodawcy. Mogą to być opisy zajmowanych wcześniej stanowisk, zakres obowiązków, umiejętności, kwalifikacje, a także plany rozwoju. Nie musisz tej listy sporządzać po angielsku, ale możesz do każdej z informacji przypomnieć sobie odpowiednie słownictwo. Nawet jeśli biegle władasz angielskim, musisz pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna to dość stresująca sytuacja i w związku z tym może się zdarzyć, że będzie brakować Ci słów. Przygotowując się wcześniej, odświeżysz informacje i ryzyko będzie mniejsze.

Do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku warto również przygotować się pod kątem informacji o firmie, do której chcesz się dostać. Sprawdź stronę internetową przedsiębiorstwa, dowiedz się czym dokładnie się zajmuje, gdzie znajdują się jej siedziby, jaką ma misję oraz pomyśl, w jaki sposób Ty możesz im pomóc. To z kolei możesz uczynić dokładnie zapoznając się z wymaganiami na dane stanowisko, które zostały zamieszczone w ofercie pracy. Jeśli takiej nie było, przygotuj na rozmowę kwalifikacyjną po angielsku zwroty, które określą Twoje umiejętności, doświadczenia i kwalifikacje, gdyż niemal pewne jest, że zostaniesz o to zapytany.
 

Pytania po angielsku na rozmowie kwalifikacyjnej – czego możemy się spodziewać?
 

Z założenia, rozmowa kwalifikacyjna powinna stanowić uzupełnienie tego, co zawarte zostało w CV i liście motywacyjnym. Oznacza to, że osoba rekrutująca może zadać Ci pytania po angielsku na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczące Twojego wykształcenia, ukończonych kursów czy doświadczenia. Mogą to być sformułowania pytające o zakres obowiązków w poprzedniej firmie, o to co lubił, a co by zmienił na poprzednim stanowisku, jakie zrealizował projekty.

Pytania po angielsku na rozmowie kwalifikacyjnej często dotyczą motywacji – powody zmiany pracy, w jakim kierunku chciałaby się dana osoba rozwijać albo tego, co ją motywuje do pracy. Innymi przykładami są pytania o cele zawodowe – chęci awansu, oczekiwania od przyszłego pracodawcy, a także gotowość do dalszego kształcenia i doszkalania się.

Oprócz standardowych pytań, na rozmowach kwalifikacyjnych po angielsku często zdarzają się także sytuacje, że osoba rekrutująca może poprosić Cię o wypełnienie kwestionariusza albo rozwiązanie różnych zadań związanych z branżą. Ta część również może odbywać się w języku obcym. Jak się do niej przygotować? Niestety jest to bardzo trudne i właściwie jedynym skutecznym rozwiązaniem jest przypomnienie sobie branżowego słownictwa, które prawdopodobnie będzie potrzebne na stanowisko, na które aplikujesz. Taka weryfikacja znajomości języka umożliwia pracodawcy dokładne określenie Twojego zaawansowania nie tylko w słuchaniu i mowie, ale także czytaniu i pisaniu. To szczególnie ważne na stanowiskach, na których językiem angielskim musisz operować na co dzień.

Warto również mieć na uwadze, że niektóre firmy, szczególnie te duże, na rozmowy kwalifikacyjne po angielsku zapraszają native speakerów i to z nimi odbywa się etap rekrutacji, na którym weryfikowane są Twoje kompetencje językowe. Wówczas część rozmowy z osobą rekrutującą może przebiegać w języku polskim, a następnie przechodzi się do części anglojęzycznej. Rozmawiając z native speakerem sprawdzone przede wszystkim zostaje Twoje rozumienie obcego akcentu, co jest szczególnie ważne w zawodach, w których pracuje się z zagranicznym klientem.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku wcale nie musi spędzać Ci snu z powiek. Wystarczy, że się odpowiednio do niej przygotujesz. Przypomnij sobie branżowe słownictwo, a także słowa i zwroty rekrutacyjne. Dobrą praktyką jest także zapoznanie się z działalnością firmy i przygotowanie kilku zwrotów, które mogą się przydać. Gotów do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku? W takim razie powodzenia!

Oceń ten wpis
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku - jak się przygotować?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 10

Zobacz inne porady

Opinie

adelajda
2019-05-07, 08:53
Jeśli na spotkaniu, które przeprowadziłeś pewnie i jasno odpowiedziałeś na wszystkie pytania specjalisty HR, będziesz miał duże szanse na uzyskanie pożądanej pracy. Praktyka czyni mistrza.
ojciec
2019-04-15, 09:54
Taka jest natura człowieka: jeśli rozmówca nie spojrzy mu w oczy, przyjmie to jako sposób na ukrycie czegoś. Tak, wielu introwertyków uważa kontakt wzrokowy za zbyt intymny i wyczerpujący. Jednak czasami w życiu rzeczy, które nie lubią, pomagają osiągnąć niesamowite rezultaty. Ćwicz z bliskimi ludźmi, aby czuć się swobodnie podczas rozmowy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.