Zawody i ich potencjał

Cel zawodowy - warto go określić

15 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

7 komentarzy
Cel zawodowy - warto go określić
Do czego dążysz w pracy? Jaki może być cel zawodowy? Dobrze zdefiniowany i poprawnie zamieszczony cel zawodowy w CV daje szanse wyróżnić się na tle innych kandydatów w procesie rekrutacyjnym do pracy. Jednak nie każdy wie jak poprawnie go określić. W poniższym artykule podpowiemy, jak określić cele zawodowe pracownika i gdzie je umieścić w CV. Dodatkowo dowiecie się, jak zasada SMART może pomóc w określaniu indywidualnych celów.

Do czego dążysz w pracy?

Ludzie nie zawsze określają swoje cele zawodowe. Zostało udowodnione, że osoby, które od początku próbują zdefiniować to, do czego dążą, osiągają sukces o wiele szybciej, niż te osoby, które się tej próby nie podejmują. Posiadanie celu jest tożsame z tym, że rodzi się chęć do działania, wzrasta motywacja do pracy. Poniżej zostanie opisane, jak określić cel zawodowy i jak go wykorzystać w procesie rekrutacji.

Video

Znaną metodą określania celów jest tzw. metoda SMART. Rozwinięcie tego skrótu z angielskiego oznacza poszczególne cechy, jakie powinien mieć obrany przez nas cel. Według twórców metody cel ma więc być:

 1. Specyficzny – odnosi się to tego, aby cel był jasno sprecyzowany. Patrząc na niego, trzeba wiedzieć, co chce się osiągnąć. Ma on być jednoznaczny, nie ma tu miejsca na dowolność interpretacji.
 2. Mierzalny – oznacza to, że na przestrzeni czasu można określić stopień, w jakim został on zrealizowany. Można go podzielić na etapy (rozpoczęcie, przebieg, zakończenie) lub opisowo zaznaczyć, jak ma wyglądać zmiana po jego osiągnięciu.
 3. Osiągalny – czyli taki, który na pewno można zrealizować. Przydatne jest w tym miejscu określenie zasobów, jakimi się dysponuje, czy są one wystarczające do osiągnięcia celu. Cel musi być ambitny, by pokazywał kierunek, do którego trzeba dążyć, ale nie może być zbyt ambitny, by osoba, która sobie go założyła, nie straciła zapału w trakcie jego realizacji.
 4. Istotny – czyli taki, który coś znaczy. Osoby, które mają wykonywać zadanie, dążyć do czegoś, zrobią to lepiej, jeśli będą mogły się z tym utożsamiać lub gdy będzie to miało dla nich znaczenie.
 5. Określony w czasie – należy określić, kiedy realizacja celu ma się zakończyć. Jeżeli cel ma termin, sprawia to, że osoba, która do niego dąży, ma większą motywację do działania. Pomocne jest to także dla osób, które lubią odkładać zadania na później. W tym przypadku mają sprecyzowany deadline i nie mogą odkładać pracy na później.

cele zawodowe w CV

Szukasz pracy?

Operator maszyn (dobra lokalizacja BB)

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Szwaczka / szwacz

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Mroczeń
Dodana

Operator maszyn w Wapienicy (zatrudnienie przez Klienta)

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Recepcjonista / Recepcjonistka

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Warszawa
Dodana
Metoda SMART
Żeby poprawnie określić swój cel zawodowy i zwiększyć prawdopodobieństwo jego osiągnięcia, można posłużyć się metodą, która do tego została zaprojektowana. Metoda ta nazywana jest zasadą SMART. Nazwa metody to akronim, pochodzący od 5 angielskich słów, a są nimi:
 • Specyfic (specyficzny)
 • Measurable (mierzalny)
 • Achievable (osiągalny)
 • Revelant (istotny)
 • Time-bound (określony w czasie)

Poniżej przykład celu zawodowego opracowanego na podstawie metody SMART.

Stanowisko, na które kandydat chce się dostać, to praca tłumacza. Tworząc cel, można rozłożyć metodę SMART na poszczególne czynniki. Przyjmując sobie za cel Tłumaczenie dziennie pięćdziesięciu stron tekstu z języka angielskiego na polski i raz w tygodniu słożenie całej przetłumaczonej książki, można wyróżnić elementy wchodzące w skład omawianej metody:

Specyficzny cel: tu najlepiej zadać pytania: co, jak i po co chce się osiągnąć? Chciałbym tłumaczyć teksty z języka angielskiego na polski. Patrząc na powyższe zdanie, można zgodzić się, że cel jest jednoznaczny.

Mierzalny: Będąc pracownikiem w Państwa firmie, będę tłumaczyć 50 stron dziennie. Dokładne określenie założeń pracy i jej efektywności.

Osiągalny: Przetłumaczyć całą książkę. Kandydat jest w stanie to zrobić, ponieważ zna dobrze język angielski. Widać więc, że posiada zasoby, by cel został zrealizowany.

Istotny: Cel, którym jest chęć przetłumaczenia tekstów z języka angielskiego na język polski, jest ważny dla osoby, która chce to robić, bo w tym się dobrze czuje.

Określony w czasie: Co tydzień będę oddawał skończoną przetłumaczoną książkę. W powyższym zdaniu zwraca się uwagę na zachowanie terminowości.  

Cel zawodowy w CV – wyeksponuj go!

Kandydatów na rynku pracy nie brakuje. Co więc może zrobić potencjalna osoba szukająca pracy, by wyróżnić się wśród setek aplikacji i zostać zauważonym w procesie rekrutacyjnym. Bardzo ważne jest by osoby, które szukają nowej pracy, wiedziały, że już w momencie pisania CV można przyciągnąć uwagę rekrutera. Standardowo osoba pisząca CV skupia się na swoich danych, wykształceniu oraz na tym, jakie ma doświadczenie.

pracownik zadowolony ze swoich celów zawodowych

Ludzie rzadko piszą o tym, co chcieliby osiągnąć, czyli o swoich celach zawodowych. A to poważny błąd. W dokumencie, jakim jest życiorys, powinna się znaleźć informacja, jaki posiadają cel. Mówi to o tym, jaką osobą się jest. Im bardziej będzie on związany z branżą, do której kandydat aplikuje, tym lepiej. CV, które zawiera cel zawodowy, będzie lepiej widoczne. Cel zawodowy w CV można umieścić na samej górze (jeszcze przed podaniem doświadczenia i wykształcenia).

Przy pisaniu celu trzeba pamiętać, by był on zwięzły (na około 4-5 linijek) i zawierał tylko kluczowe informacje. W ułatwieniu stworzenia go można posłużyć się wspomnianą wcześniej metodą SMART. Tworząc cel zawodowy, należy potraktować go jako reklamę samego siebie. Napisać go w taki sposób, by był interesujący i zachęcił pracodawcę do zaproszenia kandydata na rozmowę rekrutacyjną.

Video

Jaki może być cel zawodowy?

Cel zawodowy powinien być dostosowany do branży, w jakiej chce się pracować. Pracodawca lub rekruter widząc w CV taki cel, będzie miał wrażenie, że osoba poświęciła dłuższą chwilę, wysyłając do niej swoje CV. Świadczy to również o kandydacie, że jest zainteresowany pracą i zależy mu na stanowisku. Jaki może być cel zawodowy?

Cel zawodowy – przykłady:

 • Chciałbym wykorzystać swoją znajomość języka, aby móc ją rozwijać kontaktując się z zagranicznymi klientami.
 • Moim marzeniem jest połączenie hobby z pracą, dlatego zależy mi, aby zatrudnić się na stanowisku zgodnym z moimi zainteresowaniami.
 • Swoją przyszłość zawodową wiążę z rozwijaniem umiejętności dotyczących zarządzaniem projektami.

Poniżej przykłady, jak powinny wyglądać poprawnie określone cele zawodowe pracownika dla różnych branż:

Tłumacz: Swoją karierę chcę związać z pracą w Państwa wydawnictwie, gdzie mógłbym tłumaczyć teksty. Tłumaczenie jest moją pasją, odkąd poznałam język francuski. Chciałbym mieć możliwość rozwijania swojej umiejętności”.

Informatyk: Chcę kontynuować swoją karierę zawodową w firmie o międzynarodowych standardach, która da mi duże możliwości rozwoju oraz pozwoli mi wdrażać nowe systemy informatyczne”.

Sprzedawca: Pracuję w branży nieruchomościowej już 10 lat. Sprzedaż mieszkań to moja pasja. Chciałbym móc się rozwijać w najlepszej na rynku firmie sprzedającej nieruchomości”.

Recepcjonista: Pracuje w zawodzie recepcjonistki od 5 lat. Swoje doświadczenie i wiedzę chciałabym wykorzystać, pracując w nowoczesnej sieci hotelów. Moim atutem jest znajomość 3 języków obcych (angielski, niemiecki, włoski) oraz dobre podejście do klienta”.

Księgowy: Jestem absolwentem studiów na kierunku Księgowość. Moimi mocnymi stronami są zdolności analityczne i bardzo dobra znajomość programów komputerowych typu SAP. Chciałbym rozwijać swoje kompetencje w Państwa firmie”.

odnosząca sukcesy kobieta w pracy

Nowy trend – czym jest profil zawodowy w CV?

Oprócz wymieniania swoich celów, w CV pojawił się nowy trend, jakim jest profil zawodowy. Jak zainteresować pracodawcę tym krótkim wstępem do naszego CV? Profil zawodowy umieszcza się na samej górze CV i zawiera on najważniejsze informacje dotyczące doświadczenia zawodowego, osiągnięć i celów. Warto pamiętać, że profil zawodowy powinien być niedługi i zawierać od dwóch do trzech zdań przekazujących konkretne i zwięzłe informacje. Dłuższy tekst może nie zainteresować pracodawcy. Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, w profilu możesz wspomnieć o swoim wykształceniu, praktykach lub stażu. Na twoją korzyść będzie dostosowanie tego, co chcesz napisać ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz. Wtedy profil zawodowy skutecznie zwróci uwagę twojego pracodawcy. Warto w CV również dodać pogrubienia, aby wyróżnić kluczowe informacje.

Żeby osiągnąć w życiu sukces, trzeba wiedzieć, czego się chce. Dlatego też, osoby szukające pracy warto by określiły swoje cele zawodowe i wpisały je w CV. Dzięki temu będzie wiadomo, do czego dążą i łatwiej będzie im te cele osiągnąć. Cel zawodowy znajdujący się w CV jest mile widziany przez pracodawców, gdyż dużo mówi o kandydacie. Decydując się na umieszczenie celu zawodowego, warto zastosować zasadę SMART, by został on dobrze określony.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest metoda SMART?

Metoda SMART pozwala określić i sformułować cele, np. zawodowe. To bardzo przydatne narzędzie.

Jaki może być cel zawodowy?

Cel zawodowy powinien łączyć się z branżą, w jakiej widzimy swoją przyszłość. Jeśli naszą kluczową umiejętnością zawodową jest znajomość języka obcego, to naszym celem może być praca z klientem zagranicznym.

7 komentarzy

Rumak

Rumak

Jako pracodawca uważam, że cel zawodowy w CV jest bardzo ważny. Nie tylko pokazuje zainteresowanie kandydata daną branżą, ale również dowodzi, że osoba ma plany i chce rozwijać swoją karierę.
Janek

Janek

Przy pisaniu CV powinniśmy pamiętać o celu zawodowym i umieszczeniu go na samej górze dokumentu. To pozwoli wyróżnić się w tłumie innych aplikacji i pokazać nasze zainteresowanie daną branżą.
Finka

Finka

Jestem osobą bezrobotną i uważam, że posiadanie celów zawodowych jest bardzo ważne. Ciężko wyróżnić się na rynku pracy, dlatego warto w CV uwzględnić cel zawodowy, który może przyciągnąć uwagę rekrutera.
Renata

Renata

Metoda SMART jest bardzo przydatna, szczególnie w pracy. Dzięki niej można łatwiej osiągnąć swoje cele i mieć jasno określoną ścieżkę działań. Jest to prosta, ale skuteczna metoda.
heheszek

heheszek

Wszyscy słyszeli powiedzenie: „Pracuj mądrzej, nie ciężej”, ale czy nie jest to ciężka praca, samo myślenie o tym, jak być mądrzejszym?
Marian

Marian

Warto mieć wymarzony zawód, dobrze płatny. Cele zawodowe muszą być właściwie określone. Każdy powinien w życiu swoim wiedzieć, w jakim zawodzie chciałby pracować. Jak ktoś szuka pracy, to powinien bardzo dobrze taki cel wyeksponować w CV.
Jerzy

Jerzy

Bardzo ciekawy artykuł, bardzo trudne zagadnienia w nim opisane. Ale wpis bardzo przydatny...

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.