Rozmowa kwalifikacyjna

Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną?

6 listopada 2022

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 7 głosów

7 głosów

11 komentarzy
Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Przed rozmową kwalifikacyjną możesz być bardzo zdenerwowany. Aby nie okazało się, że nie masz przy sobie rzeczy, która jest istotna i może zaważyć na wyniku rozmowy kwalifikacyjnej, powinieneś zapoznać się z naszymi wskazówkami.

Podpowiadamy, jakie dokumenty warto zabrać na rozmowę w sprawie pracy, by czuć się pewnie i nie być niemiło zaskoczonym przez rekrutera, oraz jakie przedmioty warto mieć ze sobą na wszelki wypadek.

Referencje

Odpowiadając na ofertę pracy, z pewnością wysłałeś CV i być może list motywacyjny. A co z referencjami? Pracodawca nie dowie się o nich, jeżeli mu o nich nie wspomnisz. Rozmowa kwalifikacyjna to doskonały moment, aby uzmysłowić potencjalnemu pracodawcy, że ma przed sobą kandydata, którego docenili poprzedni pracodawcy. Zabierz zatem – jeśli masz takie dokumenty – listy polecające i w momencie, gdy nadarzy się okazja, poinformuj osobę siedzącą przed Tobą, że Twoi poprzedni pracodawcy wystawili ci dobre opinie.

Co zyskasz, pokazując referencje podczas rozmowy o pracę? Po pierwsze wyróżnisz się wśród pozostałych kandydatów, bo nie każda osoba umówiona na rozmowę tego dnia będzie mogła się w ten sposób zaprezentować. Po drugie, potwierdzisz informacje zawarte w przesłanych dokumentach aplikacyjnych i podniesiesz swoją wiarygodność jako potencjalnego dobrego pracownika w oczach rekrutera.

CV, list motywacyjny i inne dokumenty

Każdy profesjonalny rekruter powinien przygotować się do rozmowy z kandydatem, ale… Właśnie, można wymienić setki powodów, dla których osoba, która będzie z Tobą rozmawiać, nie będzie miała przy sobie Twoich dokumentów aplikacyjnych ani żadnych szczegółowych informacji o Twojej kandydaturze. Dlatego tak ważne jest przyniesienie swojego CV czy listu motywacyjnego. Warto na każdej rozmowie kwalifikacyjnej mieć ze sobą te dokumenty, bo chociaż często okazuje się, że nie są potrzebne, zawsze może się zdarzyć, że rekruter Cię o nie poprosi, choćby po to, by sprawdzić, jak jesteś przygotowany. Choć brak własnego CV nie będzie zapewne decydujący przy rozważaniu Twojej kandydatury, może być odebrany jako mały minus, który raczej nie pomoże w wywołaniu idealnego pierwszego wrażenia.

CV, które wysłałeś, korzystając z poczty elektronicznej, nie musi dobrze wyglądać na kartce papieru. Powinieneś o tym pamiętać, gdy wysyłasz aplikację. Drukując CV, zwróć więc uwagę, czy jest ono czytelne. Jeżeli nie, przed udaniem się na rozmowę masz ostatnią okazję, aby je pod tym kątem poprawić. Jak przygotować skuteczne dokumenty aplikacyjne, które przyciągają uwagę, dowiesz się np. z poniższego filmiku:

Szukasz pracy?

Monter wentylacji i klimatyzacji- Niemcy

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana

Monter klimatyzacji!!!

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana

Monter klimatyzacji- Niemcy

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana

Monter klimatyzacji z umiejetnoscia lutowania twardego

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana
Dodana

Video

Oczywiście, w zależności od stanowiska, na jakie rekrutujesz i wymogów pracodawcy, razem z podstawowymi dokumentami aplikacyjnymi być może będzie trzeba zabrać dodatkowe dokumenty. Mogą to być m.in. zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności, świadectwo pracy z poprzednich miejsc pracy, świadectwo ukończenia studiów (dyplom) czy też certyfikaty i inne dokumenty potwierdzające zdobycie stosownych kwalifikacji. Warto zawsze uważnie czytać ogłoszenie o pracę, a także dobrze przemyśleć, jakie dokumenty warto przedstawić pracodawcy, ubiegając się o dane stanowisko – nawet jeśli nie są one wymagane w ofercie.

Pytania do rekrutera

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zwykle przychodzi taki moment, gdy to ty możesz zadać pytania osobie, która siedzi przed Tobą. Rekruter wręcz oczekuje, że we wskazanym momencie skierujesz od niego swoje wątpliwości, by obie strony miały jasny obraz ewentualnej współpracy i jej warunków. Powodów, dla których warto zadać choć jedno pytanie, jest bardzo dużo. Zdarza się jednak, że będąc pod wpływem stresu, nie wiemy, co powiedzieć, mimo że odpowiednio wcześniej przygotowaliśmy sobie listę pytań. Zamiast denerwować się, spisz pytania na kartce, a następnie posiłkuj się nią w odpowiedniej chwili.

Nie jest powodem do wstydu skorzystanie w takim momencie z własnych notatek – zawsze możesz zresztą wyjaśnić rozmówcy, że zapisałeś sobie kwestie, o które chcesz dopytać – jest to zupełnie zrozumiałe. Specjaliści uważają, takie zachowanie może nawet zostać bardzo pozytywnie odebrane przez rekrutera, bo świadczy o tym, że przemyślałeś ofertę i solidnie przygotowałeś się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Portfolio, folder lub laptop z własnymi pracami

To wskazanie dotyczy przede wszystkim zawodów twórczych. Trudno przecież starać się o przyjęcie na stanowisko grafika np. w centrum kultury bez zaprezentowania potencjalnemu pracodawcy swoich poprzednich prac. W przypadku prac artystycznych to właśnie dotychczasowe dzieła są podstawą do stwierdzenia, czy konkretny styl i sposoby wykonania są odpowiednie do zamierzeń danej firmy, czy placówki. Dlatego też, wiążąc karierę zawodową z typowo kreatywnymi zajęciami, warto przygotować swoje portfolio i regularnie je aktualizować. W zależności od rodzaju pracy niekiedy bardziej praktyczne może być przyniesienie na rozmowę laptopa i pokazanie swoich realizacji w formie cyfrowej lub gotowych prac w specjalnej teczce.

Z kolei osoby zajmujące się np. pracą z tekstami mogą przynieść ze sobą przykładowe napisane przez siebie treści, zredagowaną przez siebie prasę lub publikację itp. W dobie Internetu często jest to już jednak przeżytek – zwykle na etapie aplikowania w ogłoszeniu prosi się copywriterów i dziennikarzy o wysyłkę przykładowych prac w formie elektronicznej razem z CV. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, by w trakcie spotkania dodatkowo wspomnieć o swoim blogu czy innej formie twórczości internetowej – bywa, że wówczas rekruter od razu się zainteresuje i zajrzy do tekstów już podczas rozmowy.

Jak oprócz zabrania ze sobą stosownych dokumentów, warto przygotować się na spotkanie z potencjalnym pracodawcą? Przejrzyj poniższą prezentację i poznaj inne przydatne wskazówki:

Butelka wody i chusteczki

Nawet jeśli intelektualnie świetnie przygotujemy się do rozmowy, niekiedy nasz organizm sam może przysporzyć drobnych kłopotów. Taka stresowa sytuacja niekiedy wywołuje bardzo różne reakcje w ciele, które choć niegroźne, mogą wpłynąć na nasze samopoczucie i wywołać jeszcze więcej nerwów. Do tego dochodzi kwestia okoliczności i naszego stanu zdrowia – możemy mieć np. lekki katar i obawiać się, że rozproszymy tym rozmówcę. Na wypadek takich okoliczności warto mieć ze sobą takie przedmioty jak chusteczki higieniczne czy butelka wody. Nie wzbudzimy zamieszania, jeśli dyskretnie skorzystamy z chusteczki, natomiast możemy to zrobić, jeśli katar stanie się bardzo dokuczliwy, nie będziemy jej mieli przy sobie, rekruter też nie i nagle okaże się, że trzeba przerwać rozmowę, byś mógł otrzeć nos.

Może się też zdarzyć, że nagle w toku rozmowy zaschnie ci w gardle. W takim przypadku przyda się pod ręką mała butelka z wodą, bo choć w jednym miejscu zaproponują Ci coś do picia, w innym możesz wcale nie mieć takiej możliwości. Zabierz butelkę ze sobą i najlepiej od razu postaw na biurku, ewentualnie z kilkoma słowami wyjaśnienia, że możesz potrzebować odrobiny wody. Dzięki temu, jeżeli będzie konieczność sięgnięcia po nią, nie będziesz musiał wyjmować jej nagle i grzebać w plecaku czy w torbie, rozpraszając rozmówcę.

Rozmowa rekrutacyjna jest na tyle stresującym wydarzeniem, że nawet jeśli odbyliśmy ich kilka i wydaje się, że czujemy się całkiem swobodnie, zawsze warto być odpowiednio przygotowanym, by okoliczności nie pozbawiły nas pewności siebie. W tym celu zadbajmy o wymienione wyżej dokumenty oraz przydatne przedmioty, które pomogą nam dobrze się zaprezentować.

11 komentarzy

Kadry

Kadry

Chyba nikt tu nie wspomniał, iż przyszły , potencjalny pracodawca nie ma prawa od nas wymagać przyniesienia na rozmowę świadectw pracy, świadectw ukończenia szkoły . Takie dokumenty udostępniamy po zatrudnieniu
W Polsce nie możesz mieć kartki...

W Polsce nie możesz mieć kartki...

Pytania do rekrutera na kartce? Jak to? Raz tak zrobiłem to śmieszny rekruter powiedział mi, że przecież pytania powinienem znać na pamięć, a jeśli ja tego nie pamiętam to jak ja będę sobie radził na tym stanowisku! Pytania na kartce może mieć nawet prezydent, szary pracownik musi być alfą i omegą. To jest Polska.
Wania

Wania

Zależy gdzie - jeżeli wiadomo, że jesteśmy pierwsi to chyba nic - jak wiadomo, że będzie kolejka to warto coś na odstres.
laser

laser

Teraz łatwo jest się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej przez wiele poradników i praktyki.
Elka

Elka

Pracodawca musi ocenić kandydata na podstawie tego, co zostało powiedziane na rozmowie kwalifikacyjnej. Także cv i list motywacyjny ma znaczenie w tym zakresie.
Lorek

Lorek

W większych firmach są specjaliści z działu kadr do przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych. Z reguły jest jedna osoba dobrze zorientowana w tematyce. Tak to jest.
specjalista

specjalista

Artykuł na pewno bardzo przydatny. Warto zapoznać się ze wskazówkami, które są w tym artykule. Byłem już n 3 rozmowach kwalifikacyjnych i uważam, że w tej ostatniej najgorzej wypadłem, a właśnie tam zostałem przyjęty do pracy. Na pewno ze sobą należy mieć dowód osobisty....... i starać się być pewnym siebie, odpowiadać nie nerwowo...
Bronia

Bronia

Do rozmowy kwalifikacyjnej każdy powinien przyjść przygotowany, na luzie, wypoczęty, bez stresu. Zazwyczaj każdy kto przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną wie, co może ze sobą zabrać. Nie powinien zapomnieć mieć swój dowód osobisty. Może przynieś jakiś dokument b.ważny, który nie ujął w swoim CV.
Konior

Konior

Jeśli musisz zabrać coś ze sobą, na przykład paszport, świadectwo wykształcenia lub portfolio, wówczas rekruter poinformuje Cię o tym podczas rozmowy telefonicznej.
Bader

Bader

Przeważnie informują co należy zabrać. Mogą to być jakieś certyfikaty czy potwierdzenia posiadanych kwalifikacji. Zwykle takie rzeczy jednak się dopnosi i wystarcza to co się aplikowało.
Romek

Romek

Trzeba walczyć ze stresem, a gdy odbędzie się kilka rozmów to jest łatwiej. Można także trenować zgłaszając się na wiele rozmów nawet po to by tylko sprawdzić się na rozmowie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka