Rozmowa kwalifikacyjna od praktycznej strony

Rozmowa kwalifikacyjna od praktycznej strony
Jak się widzą, tak cię piszą ? mówi stare przysłowie. Trudno, aby nie było w nim ziarna prawdy. Większość z nas ocenia na podstawie pierwszego wrażenia, zaś to ? jak wskazują choćby psychologowie ? jest bardzo istotne na linii potencjalny pracownik-pracodawca. Z tego też względu, zanim zegar wybije Twoją godzinę na wejście do gabinetu, przemyśl kwestię ubioru.

Rozmowa kwalifikacja - w zależności od jej formy i charakteru - trwa zazwyczaj od 30 minut do nawet godziny. Przez ten czas każdy pracownik jest nie tylko wypytywany o doświadczenie i wykształcenie, ale również bacznie obserwowany. Pierwsze wrażenie jest w tym przypadku priorytetowe. Niejednokrotnie to ono sprowadza rozmowę na określone tory. Ubiór, gesty, mimika, podstawa ciała... długo można by było wymieniać. Ważne zatem, aby w odpowiedni sposób do rozmowy przygotować się właśnie pod tym względem. Twój sukces niekoniecznie musi zawsze zależeć od posiadanych kwalifikacji i z uwagi na tenże aspekt warto postawić też na wizerunek.

Co się składa na wizerunek?

Myli się ten, kto uważa, że wizerunek to jedynie ubiór. Pojęcie należy rozpatrywać w szerszej perspektywie. To zarówno gestykulacja, barwa i ton głosu, jak i mowa ciała. Udoskonalenie i prawidłowe przygotowanie wizerunku do spotkania z pracodawcą, z pewnością pomoże w zmierzeniu się z ciężkimi lub też kłopotliwymi pytaniami, które - jak wiadomo z doświadczenia - zazwyczaj się pojawiają. Od czego zatem rozpocząć przygotowania? Od przeglądu szafy!

Wygląd potencjalnego pracownika powinien być dostosowany do miejsca, do którego się wybiera. Nienaganna prezencja jest podstawą w wielu zawodach. Przyjmuje się, że każdy pracownik, który ma do czynienia z klientami lub kontrahentami firmy, powinien w odpowiedni sposób prezentować przedsiębiorstwo, dla którego świadczy pracę. W takich wypadkach dbałość o strój wpisuje się w kanon pracowniczych obowiązków, zaś niesforny pracownik, który o tym zapomina może być przez szefa przywoływany do porządku z wykorzystaniem puli środków, które przewidział ustawodawca.

To Cię powinno też zainteresować: Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Garnitur, garsonka... to wszystko?

Niemal każdy poszukujący pracy wie, że eleganckie ubranie to garnitur czy też garsonka. A jednak, warto również zwrócić uwagę na szereg elementarnych dodatków, które dopełniają całości wizerunku kandydata. Jeżeli chcesz uchodzić za człowieka z klasą, to nie powinieneś pozwolić sobie na pominięcie tego właśnie aspektu. Teczka, zegarek, biżuteria, pasek czy buty, koszula, krawat - to elementy, bez których trudno wyobrazić sobie potencjalnego handlowca czy pracownika biurowego.

Właściwy wizerunek to swoistego rodzaju wizytówka. Osoby, które mają problem z doborem odpowiedniej odzieży na tę właśnie okazję, w każdym przypadku mają możliwość skorzystania z profesjonalnych porad. Współcześnie nie trudno znaleźć dobrego stylistę, który nie tylko przygotuje stosowny zestaw, ale również pomoże zakupić brakujące dodatki.

Ubranie powinno również sprawiać, że kandydat czuje się swobodnie, dobrze i pewnie. Tę ostatnią ? pewność siebie ? o czym nie wszyscy wiedzą, widać przy pierwszym kontakcie. I warto zabrać jej garść na rozmowę kwalifikacją, na której przecież ? kolokwialnie mówiąc ? trzeba się samemu sprzedać od dobrej strony przyszłemu szefowi.

Burza loków i... kto podaje pierwszy rękę?

Wiele dyskusji rozgorzało na temat wyglądu zwłaszcza kandydatek. Burza loków, intensywny makijaż czy też bluzka ze zbyt dużym dekoltem. Wpadek wizerunkowych na rozmowach kwalifikacyjnych można by było wyliczać w nieskończoność. Warto bowiem pamiętać, że pewien zestaw reguł grzecznościowych na rozmowie kwalifikacyjnej obowiązuje. W ten sposób potencjalnemu pracodawcy okazujemy choćby swój szacunek i informujemy o swojej kulturze.

Często popełnianym przez kandydatów błędem jest niewłaściwe powitanie się ? to pracodawca lub rekrutujący jako pierwszy wyciąga dłoń w kierunku swojego gościa i jednocześnie zaprasza go do gabinetu. Dodatkowo w złym guście zajmowanie jest miejsca siedzącego, zanim padnie taka prośba. Opanowanie i przestrzeganie zasad pozwoli na wywarcie na pracodawcy dobrego wrażenia. Jak jest ono ważne, z pewnością przekonałeś się sam niejednokrotnie.

Podczas rozmowy

Kwalifikacje i doświadczenie są ważne. Wykształcenie pokazuje, że opanowałeś teorię. To jednak nie wszystko. Sposób mówienia o swoich zdolnościach jest szalenie ważny. Warto przećwiczyć tę kwestię zanim rozmowa kwalifikacyjna będzie już historią. Odpowiadaj tylko wówczas, gdy jesteś pytany, pamiętaj o opanowanym, spokojnym głosie, mów rzeczowo ? oto, tylko kilka przykładów.

Często kandydaci przedstawiając swój zawodowy dorobek zapominają o czymś podstawowym ? mowa o gestykulacji. Zdenerwowani, możemy wymachiwać rękami i robić najróżniejsze mimy. Z tego właśnie względu warto, abyś odpowiednio wcześniej zastanowił się, w jaki sposób reagujesz na stres. Być może pozwoli to Tobie na uniknięcie kosztownych wpadek.

A jeżeli przypadniesz szefostwu do gustu? Możesz być pewien, że o to poczujesz! Większość rekrutujących reaguje na sposób mówienia kandydata i jego zachowanie. Bardzo możliwe, że właśnie wówczas padną pytania o Twoje hobby czy też dodatkowe zainteresowania. Element rozluźnienia przy rozmowie kwalifikacyjnej to bardzo dobry znak!

Przed rozmową kwalifikacyjną warto zapoznać się również z artykułem: Pułapki w rozmowach kwalifikacyjnych.

Oceń ten wpis
Rozmowa kwalifikacyjna od praktycznej strony
Ocena: 4.8, liczba głosów: 25

Opinie

Jadzia
2019-12-11, 09:01
Rozmowa kwalifikacyjna od praktycznej strony. Świetny wpis. Moja ocena bdb. Dużo można się dowiedzieć z tego artykułu. Fajny ten poddział. Burza loków i... kto podaje pierwszy rękę?
Olek
2019-05-24, 10:56
Rozmowa kwalifikacyjna od praktycznej strony - bardzo przydatny artykuł. Każdy wie, ze pracodawca pragnie nie zawsze pracownika wykształconego, ale pracownika z umiejętnościami i doświadczonego.
commendant
2019-05-07, 09:27
Aby dowiedzieć się więcej o kandydacie, niektórzy pracodawcy korzystają ze specjalnego rodzaju wywiadu, opartego na wcześniejszych doświadczeniach wnioskodawcy, nie pytając go o hipotetyczne sytuacje i problemy, ale o prawdziwe.
Irina
2019-04-15, 08:36
Jeśli zostaniesz zapytany, czy masz konflikty z kierownictwem i jak je rozwiązałeś, najprawdopodobniej kierownik działu kadr chce wiedzieć, czy jesteś skłonny wziąć na siebie odpowiedzialność lub czy przyzwyczaiłeś się do przeniesienia go na innych.
aleksy
2019-04-07, 18:27
Jeżeli przejdzie się wiele takich rozmów to potem można bez problemu chodzić na takie kastingi i np. zmieniać coś w swoim przemówieniu i odpowiedziach na konkretne pytania.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.