Rozmowa kwalifikacyjna

O co nie można pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

6 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

9 komentarzy

O co nie można pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Jeżeli twoja firma świetnie się rozwija, a ty zdecydowałeś się powiększyć zespół o kolejną osobę, musisz przygotować ogłoszenie o pracę. Zamierzasz przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z wybranymi kandydatami? Koniecznie dowiedz się, jakich pytań powinieneś unikać.

Firmy działające w Polsce najczęściej przeprowadzają rekrutację dwustopniową. Pierwszy etap polega na przesłaniu dokumentów aplikacyjnych przez kandydatów zainteresowanych pracą w odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone np. w specjalistycznej prasie. Drugi etap to osobiste spotkanie kandydata z pracodawcą. Właśnie wówczas – jako właściciel firmy poszukującej pracownika – masz możliwość zadać wybranym osobom pytania. Powinny one być sformułowane tak, aby udzielone przez kandydatów odpowiedzi pozwoliły Ci wybrać najlepszego na utworzone stanowisko.

O co nie może pytać pracodawca?

Jeżeli nie masz wielkiego doświadczenia w prowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych, musisz pamiętać, że bez względu na stanowisko nie wszystkie pytania są dozwolone. Abyś nie został posądzony o dyskryminację czy nawet pozwany, musisz zdawać sobie z tego sprawę. Sprawdź, jakich pytań nie będziesz mógł zadać podczas spotkania z zaproszonym kandydatem – poniżej znajdziesz pięć najpopularniejszych.

Niekompetencja może zostać ukarana
Udowodnione naruszenie zakazu dyskryminacji kandydatów do pracy m.in. ze względu na płeć, wiek, wyznanie, niepełnosprawność (art. 183a k.p.), zobowiązuje pracodawcę do wypłacenia dyskryminowanej osobie odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Stan cywilny, życie prywatne

Rozmowa kwalifikacyjna ma umożliwić wybranie najlepszego pracownika na stworzone stanowisko. Pytanie o życie osobiste kandydata nie jest zatem uzasadnione. Pytania o stan cywilny, posiadane dzieci itp. są nietaktowne. Dociekanie orientacji seksualnej aplikanta jest absolutnie niedopuszczalne. Pracownik może się przestraszyć, że masz zamiar ingerować w jego życie prywatne, bądź chcesz maksymalnie wykorzystywać jego czas. Może także poczuć się dyskryminowany ze względu na płeć, wiek, orientację itp.

Nadal częstym, choć niedopuszczalnym pytaniem, z którym spotykają się kobiety (zwłaszcza zamężne), jest to o planowane potomstwo. Powstrzymaj ciekawość – być może o życiu prywatnym osoba siedząca przed Tobą sama zachce opowiedzieć, jeżeli zostanie przez Ciebie zatrudniona.

Plakat kampanii społecznej GoWomen

Grafika kampanii społecznej GoWomen w ramach przeciwdziałania dyskryminacji na rynku pracy. Źródło: e-prawopracy.pl

Aktywność fizyczna

W CV znajdziesz sekcję „zainteresowania”. Jeżeli znajduje się tam informacja o tym, że kandydat uprawia sport, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozwinąć ten temat. Nie powinieneś jednak pytać osoby zainteresowanej pracą, czy jest aktywna fizycznie. Jeśli praca nie jest pracą fizyczną, nie ma to żadnego znaczenia dla zawodowych obowiązków, które jej powierzysz. Niektóre osoby mogą nawet poczuć się urażone, odbierając takie pytania jako wprost związane z ich ciałem. To może prowadzić do podejrzeń o seksizm lub dyskryminację ze względu na wagę.

Szukasz pracy?

Inżynier robót elektrycznych zatrudnimy

Conress Sp. z o.o. Sp. K.

  • Zduńska Wola
Dodana
Polecana
Dodana
Polecana
Dodana
Polecana

Administracja Biurowa, Kadry

Ralen Group

  • Bielsko-Biała
Dodana

Technolog/programista tokarek CNC

PCO SPÓŁKA AKCYJNA

  • Warszawa
Dodana

Religia

Religia wyznawana przez pracownika, którego masz zamiar zatrudnić, nie ma związku z pracą. Jeśli pracownik najprawdopodobniej jest innego wyznania – musisz to uszanować. Nawet, jeśli masz pewne podejrzenia, nie pytaj – może poczuć się oceniany i dyskryminowany. Wyznanie to bardzo delikatny temat, ponieważ dla wielu osób ma ona ogromne znaczenie. Jest więc to pytanie bardzo prywatne. Najważniejsze są kwalifikacje i predyspozycje aplikanta. Wierzenia nie mają na te kwestie żadnego wpływu.

Infografika - o co nie może pytać rekruter

Źródło: Zielona Linia, Twitter

Poglądy polityczne

Znaczenia nie mają również poglądy polityczne. Wystrzegaj się zatem takich pytań. Jeżeli rozpoczniesz rozmowę na te tematy, to pamiętaj, że kandydat ma prawo odmówić udzielenia odpowiedzi lub nawet przerwać rozmowę kwalifikacyjną. Może podejrzewać, że z jakichś powodów faworyzowane są w tym miejscu pracy osoby z określonej orientacji politycznej. Jeśli zaś potencjalnie zostałby zatrudniony, różnice poglądów mogą później skutkować napiętą atmosferą w pracy i prowadzić do nieporozumień, co będzie miało wpływ na jakość wykonywanej pracy i produktywność. Nikomu nie jest to potrzebne.

Niekaralność

Poszukując pracownika do biura, nie powinieneś pytać, czy posiada on aktualne zaświadczenie o niekaralności. Część kandydatów dołącza do dokumentów aplikacyjnych taki dokument, wierząc, że pomoże im on w znalezieniu zatrudnienia. Niektórzy w pewnym momencie swojego życia popełnili błąd, ale teraz chcą żyć normalnie. Nie ma ludzi idealnych, a pewne wydarzenia nie mogą przekreślać szansy na zdobycie pracy. Z drugiej strony pamiętaj, że w uzasadnionych przypadkach będziesz mógł, a nawet powinieneś wymagać dostarczenia takiego dokumentu – mowa tu o choćby o sytuacji, gdy szukasz pracownika kantoru.

Oczywiście nie tylko komisja rekrutująca zadaje pytania w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Osoba aplikująca również może przecież chcieć dopytać o coś rekruterów i jak najbardziej ma do tego prawo. W takim przypadku może również popełnić gafę i negatywnie wpłynąć na to, jak zostanie odebrana. Nawet jeśli wydaje się, że dane pytanie nie powinno nikogo dziwić, należy dwukrotnie nad nim się zastanowić. O co więc lepiej nie pytać? Przedstawiamy pięć przykładów. 

Zapamiętaj!
Jak widać, pytań „zakazanych”, które mogą – a nie powinny – pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej, jest sporo. Jeżeli nie chcesz popełnić gafy podczas rozmowy z kandydatem, sformułuj pytania dotyczące wykształcenia i doświadczenia kandydata.

Jeżeli w pracy niezbędne są konkretne umiejętności, nie wahaj się przeprowadzić np. praktycznych zadań czy zadać kilka pytań w języku obcym.

Jakich pytań nie zadawać rekruterowi? Wskazówki dla kandydata

Czym właściwie zajmuje się państwa firma?

Każda osoba starająca się o pracę w konkretnym miejscu, powinna przyjść na rozmowę kwalifikacyjną odpowiednio przygotowana. Dotyczy to oczywiście wyglądu zewnętrznego, ale też przygotowania merytorycznego i zdobycia konkretnych informacji. Aplikant bezwzględnie powinien wiedzieć, do jakiej firmy aplikuje i po co. Jeśli zada pytanie związane z tymi kwestiami – z pewnością automatycznie zostanie zdyskwalifikowany. Komisja uzna, że podszedł do rozmowy nieprofesjonalnie i z lekceważeniem, i może nawet poczuć się urażona. Rekruterzy pomyślą, że dla tej osoby nie ma znaczenia, gdzie pracuje. Ktoś taki z pewnością nie będzie dobrym pracownikiem.

Elastyczny czas pracy

Pytanie o elastyczny czas pracy podczas rozmowy kwalifikacyjnej również jest nie na miejscu. Zazwyczaj pracodawca określa w ogłoszeniu, w jakim systemie czasu pracy planuje zatrudnić danego pracownika. Jeśli nie odpowiadają Ci takie warunki – nie aplikuj na to stanowisko. Rekruter, słysząc, że dopytujesz się o inny układ, stwierdzi, że lepiej zatrudnić osobę, która nie ma takich wątpliwości i poczeka na innego kandydata. Najprawdopodobniej nie jesteś przecież jedyną osobą, z którą przeprowadzą rozmowę kwalifikacyjną. O ewentualne zmiany możesz wnioskować dopiero po podpisaniu umowy, gdy zostaniesz zatrudniony.

Video

Kiedy mogę iść na urlop?

Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kandydat, zanim jeszcze dostanie pracę, pyta już o urlop, komisja odbiera taką osobę jako leniwą. Jeszcze nie dostałeś pracy, a już chcesz od niej odpoczywać? Nikt nie chce takiego pracownika! Kwestie związane z urlopem będą z pewnością wyszczególnione w umowie. Zwykle są też zależne od rodzaju podpisywanej umowy i ustalone w Kodeksie pracy. Jako pracownik musisz przede wszystkim wykazać się pracowitością i solidnością.

Czy są u was nadgodziny?

Pytania o nadgodziny mogą sprawić, że rekruter pomyśli o Tobie, jak o osobie, której zależy tylko na pieniądzach. Pracownik ma być aktywny i sprawny w godzinach pracy. Branie nadgodzin sprawia, że podwładny jest zmęczony i będzie mniej produktywny. Trzeba mu także więcej zapłacić. Nawet jeśli zamierzasz czasami korzystać z nadgodzin, absolutnie nie pytaj o to na rozmowie kwalifikacyjnej – zrazisz do siebie rekruterów. Podczas rozmowy masz zaprezentować się jak z najlepszej strony, a poruszanie takich kwestii negatywnie wpłynie na Twój wizerunek.

Jak mi poszło?

Takie pytanie jest bardzo nieprofesjonalne i niedojrzałe. Dowiesz się, jak Ci poszło, kiedy otrzymasz (lub nie) wyniki konkursu. Na rozmowie kwalifikacyjnej powinieneś być pewny siebie i swoich umiejętności – tylko w taki sposób sprawisz, że komisja dostrzeże w tobie potencjalnego, wartościowego pracownika. Masz za zadanie przecież przekonać swoich rozmówców, że nadajesz się do pracy na danym stanowisku. Stres jest naturalny, ale postaraj się nad nim zapanować i go nie okazywać.

Rozmowa kwalifikacyjna jest bardzo ważnym spotkaniem. Obie strony muszą podczas niej zachowywać się na poziomie – tylko wtedy zostanie ona zrealizowana profesjonalnie i efektywnie. Najważniejsze, by wszyscy uczestnicy odnosili się do siebie z szacunkiem. Nikt nie powinien czuć się urażony lub zlekceważony. Lepiej się rozmawia w dobrej atmosferze!

Podziel się

9 komentarzy

Daria Greń

Daria Greń

Normalnie, trzeba wiedzieć o czym nie mówić i skupić się na tych relacjach. Przecież o tym jest mowa w tym artykule.
Ada

Ada

W jakim stopniu jest się w stanie analitycznie przeniknąć typowe problemy klientów konsultingowych, wypracować odpowiednie rozwiązanie i odpowiednio je zaprezentować?
Załuski

Załuski

Z pewnością jest netykieta i jeżeli jakiś rekruter to łamie to można powiedzieć, że firma nie jest profesjonalna i może to nie być dobry omen.
Remiks

Remiks

Rozmowa kwalifikacyjna, oprócz posiadania szansy na znalezienie zatrudnienia (jej właściwa funkcja), jest także rodzajem osobistej prezentacji więc wydaje mi się, że tutaj każdy szczegół i forma są ważne.
porada

porada

Pamiętaj: komisja nie powinna się pytać o twoje poglądy polityczne, jakiej wiary jesteś, czy o twoim życiu prywatnym. Gdyby takie pytanie zaistniało, musisz umieć wybrnąć odpowiedziom.
Iza

Iza

O co nie można pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Z pewnością wie to komisja, a powinien też wiedzieć przyszły pracownik, który przybył na taką komisję. Nie powinny być pytania na pewno o prywatne życie, poglądy polityczne, wyznanie...
Wolim

Wolim

Zasady są różne i już po wielu rozmowach człowiek nabiera praktyki o co nie pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W ten sposób potem dobrze się wie jak odpowiadać i pytać.
Ella

Ella

Trzeba wcześniej poczytać tego typu poradniki to będzie się wiedziało czego unikać i jak wybrnąć z odpowiedzią oraz czego się z różnych względów nie powinno pytać.
Lompik

Lompik

Jeżeli aplikuje się do poważnej firmy to wiadomo, ze nikt nie spyta o to o co ni emożna. W praktyce jednak jak chce się mieć pracę i coś padnie, a warto zdobyć angaż to ja bym się nie przejmował.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka