Zmiana i utrata pracy

Kiedy zmienić pracę? Oznaki, że czas na nowe wyzwania

30 grudnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 26 głosów

26 głosów

5 komentarzy
Kiedy zmienić pracę? Oznaki, że czas na nowe wyzwania
Czujesz stagnację i brak rozwoju w obecnej pracy? Oto 5 oznak, że czas zmienić pracę. Dowiedz się, jak znaleźć satysfakcję i rozwój zawodowy.

Podejście do kwestii zmiany pracy

Podejście do kwestii zmiany pracy zależy od indywidualnych preferencji i cech osobowości. Są osoby, które wiążą swoją karierę tylko z jednym pracodawcą oraz takie, które nie wyobrażają sobie stagnacji i dążą do ciągłego rozwoju poprzez zdobywanie cennych umiejętności i nowych doświadczeń. Jeśli należysz do pierwszej grupy, z pewnością będzie Ci trudniej dostrzec, czy obecne miejsce pracy pozwala na zachowanie równowagi pomiędzy rozwojem, a utrzymującą się satysfakcją. Dotyczy to zwłaszcza pracowników, którzy posiadają kilkuletni staż w danym miejscu. Skoro poznałeś już swoich współpracowników, doskonale znasz swój zakres obowiązków, a z przełożonymi rozumiesz się bez słów, to oznacza, że jesteś pewny siebie, masz też komfort psychiczny. W takiej sytuacji praca powinna być źródłem przyjemności – możesz się spełniać, bo masz ku temu dobre warunki.

Trzeba jednak pamiętać, że zatrudnienie w jednej firmie przez wiele lat to nie tylko korzyści, lecz także liczne pułapki. Z biegiem czasu przestajemy zauważać pewne fakty lub zwyczajnie decydujemy się je tolerować. Wymagamy coraz mniej od siebie, więc także i od innych. W konsekwencji stopniowo zamykamy się na nowe możliwości, a przecież potencjał każdego pracownika, powinno się rozwijać, a nie ograniczać. Wbrew pozorom zmiana pracy ze względu na potrzebę rozwoju wcale nie musi wiązać się z popsuciem relacji z szefem czy znajomymi z zespołu.

Jeśli czujesz, że obecne zatrudnienie nie spełnia Twoich oczekiwań, ale nie wiesz, jak odejść z pracy z dnia na dzień, przeczytaj poniższe wskazówki i zrób coś dla siebie i własnej satysfakcji. Przede wszystkim musisz przeanalizować dotychczasowe zatrudnienie i ocenić je pod kątem obecności czynników rozwojowych. Jeśli ich nie dostrzegasz, to znak, że powinieneś rozważyć zmianę pracy. Poniżej znajdziesz 5 oznak, które powinieneś potraktować jako punkt zwrotny w swojej karierze – czas pożegnać się z dotychczasowym pracodawcą i poszukać nowych wyzwań.

Video

Dlaczego chcesz zmienić pracę?

Jeśli myślisz o poszukiwaniu innej pracy, mimo, że czujesz głębokie obawy a głos rozsądku podpowiada Ci, abyś został w znanym miejscu to znak, że naprawdę potrzebujesz diametralnej zmiany posady. Na pytanie o to, dlaczego chcesz zmienić pracę, możesz odpowiedzieć zgodnie z prawdą, że chodzi o warunki zatrudnienia lub lepsze wynagrodzenie, ale ukryte motywacje ludzi w każdej dziedzinie życia to właśnie rozwój, gotowość do korzystnych zmian i potrzeba spełnienia. Brak tych komponentów wpływa na negatywne postrzeganie pełnionej przez siebie funkcji i nasuwa wątpliwości w stosunku do związania przyszłości z daną firmą na kolejne lata. Zmiana pracy wiąże się z ryzykiem i stanem niepewności, który według specjalistów HR może być dużym motorem do działań na wielu polach - także w życiu prywatnym.

Szukasz pracy?
Dodana

Młodszy Specjalista ds. Rozliczeń – Jelenia Góra

ZoltOs.pl Agencja Pracy Tymczasowej i Pośrednictwa Pracy

  • Jelenia Góra
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji

DWABE Sp. z o.o.

  • 4 zł / mc
  • Łódź
Dodana
Dodana

Czy wiesz, że?
Poważna decyzja o zmianie pracy często prowadzi do diametralnej odmiany stylu życia i poglądów, a tym samym przyczynia się do szeroko pojmowanego rozwoju jednostki na wielu polach.

Pamiętaj, im szybciej zadbasz o swoją wymarzoną przyszłość poprzez zmianę pracy, tym lepiej dla Ciebie!

Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego pracownika i to niezależnie od stażu pracy, niemniej  specjaliści wskazują, że im dłużej pracujemy, tym bardziej jesteśmy na nie narażeni. Zmiana miejsca pracy  i co za tym idzie współpracowników czy otoczenia może być idealnym rozwiązaniem. Co więcej, część fachowców zwraca uwagę również na aspekt materialny. Okazuje się, że z roku na rok  w tej samej firmie można liczyć na coraz mniejsze zarobki. Dzieje się tak dlatego, że podwyżki zaoferowane przez szefa nie zawsze odpowiadają oczekiwaniom osób zatrudnionych. I choć decyzja o wypowiedzeniu umowy nie jest prosta, warto ją rozważyć.

Źródło obrazka: https://fizjoterapeuty.pl/choroby/wypalenie-zawodowe.html

Od dawna się nie rozwijasz, nikt nie stawia przed Tobą nowych wyzwań

Załapałeś się na tym, że przychodząc do pracy, po prostu bezmyślnie klepiesz w klawiaturę, zapełniając kolejne kolumny słowami lub cyframi. Doskonale wiesz, jak będzie wyglądał twój kolejny dzień w pracy, a obejmowane przez Ciebie stanowisko pracy nie kryje przed Tobą już żadnych tajemnic? W takim razie trudno mówić o rozwoju. Jeżeli dodać do tego brak szkoleń ze strony pracodawcy, to z pewnością zauważyłeś, że tkwisz w miejscu i nie bardzo możesz wykorzystać drzemiący w Tobie potencjał. A to właśnie oznacza, że jesteś przygotowany na zmianę miejsca pracy i nowe wyzwania.

Gdy szef odmawia przyznania podwyżki

W firmie możesz się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności, możesz wreszcie czuć się doceniony, a szef często nagradza cię pochwałami? To świetnie! Przychodzi jednak taki moment, kiedy liczysz na gratyfikację finansową. Gdy nie możesz liczyć na podwyżkę, szef niechętnie też wypłaca premie, to uczucie frustracji może narastać. Zwłaszcza jeśli uzyskujesz regularne potwierdzenie zadowolenia z własnej pracy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz firmy oraz samodzielnie potrafisz ocenić nakład pracy oraz zaangażowania w wykonywane zadania.

Na pytanie czy i dlaczego chcesz zmienić pracę, większość respondentów odpowiedziała, że chciałaby zmienić pracę, właśnie ze względu na brak zasłużonych podwyżek i premii. Zmiana miejsca pracy może być świetnym sposobem, aby wynegocjować lepsze niż dotychczas warunki płacowe, nawet w obrębie tej samej branży. Pamiętaj, że niejeden pracownik obiera taką taktykę. Polecają ją również specjaliści HR. A skoro tak, to może warto skorzystać z takiego rozwiązania?

Wyjście ze strefy komfortu

Gdy wychodzimy ze swojej strefy komfortu, rozwijamy się. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto – od czasu do czasu – pomyśleć o zmianie pracy i przejrzeć ogłoszenia pojawiające się na portalach ogłoszeniowych. Jako pracownik musisz pamiętać, że rynek pracy zmienia się nieustannie. Czy nadal jesteś w stanie się na nim odnaleźć? Poszukując nowego miejsca pracy, pamiętaj, że możesz poznać aktualne wymagania pracodawców i – zgodnie z ich aktualnymi oczekiwaniami i potrzebami – wybierać m.in. szkolenia. Rezultat? Zawsze odnajdziesz się w sytuacji kryzysowej, nigdy też nie będziesz się obawiał, że grozi ci długotrwałe bezrobocie. Rynek pracy jest dynamiczny, dlatego nie daj się pozostawić w tyle. Odrobina odwagi i wiary we własne kompetencje, z pewnością pozwoli na odkrycie całkiem nowego typu spełnienia zawodowego.

Wyższe pensje dla nowych pracowników

Współcześnie sytuacja w wielu firmach wygląda dość niesłychanie - więcej zarabiają ci, którzy właśnie podpisali umowy, zaś pracownicy o długim stażu, którzy są przywiązani do firmy nie otrzymują podwyżek. Jak to możliwe? Pozyskanie specjalistów jest ważne z punktu widzenia dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Z kolei informacje, z którymi można zapoznać się choćby w mediach utwierdzają większość zatrudnionych, że powinni się oni cieszyć z tego, że w ogóle mają pracę. Duży wpływ na takie myślenie ma także obecna sytuacja na rynku pracy - znalezienie dobrze płatnej pracy jest rzeczywiście trudne, ale nie dotyczy to osób, które mają doświadczenie i przede wszystkim są ekspertami w swojej dziedzinie.

Video

Brak talentów na rynku pracy

Współcześnie pracodawcy borykają się przede wszystkim z trudnością znalezienia takich pracowników, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Większość firm szuka wykwalifikowanych pracowników fizycznych lub przeciwnie - osób z wyższym wykształceniem, które współpracowały z największymi na świecie firmami i pochwalić mogą się imponującym CV. Wszystko to sprawia, że - pozornie - znacznie bardziej docenia się nowego pracownika niż tego, który zawodowo się z firmą już związał. Trzeba przy tym dodać, że podstawą dla podwyżki jest zawsze płaca bazowa. W przypadku pracowników, którzy są związani z daną firmą przez dłuższy czas, niewiele więcej mogą oni uzyskać. Ewentualne poszukiwanie nowej pracy to również możliwość wynegocjowania nowych warunków płacy.

Zmiana pracy a CV

Wiele osób do poszukiwania pracy i własnej kariery podchodzi w sposób tradycyjny. Mowa tu o tym, że boją się one zmian i tego, że w ich CV będzie zbyt dużo pozycji. Faktycznie, jeszcze kilka lat temu tacy pracownicy uchodzili za niestabilnych skoczków. Przekładało się to na taką sytuację, w której nie mogli oni znaleźć zatrudnienia, gdyż pracodawcy traktowali ich jako osoby niepoważne. Współcześnie rynek pracy jest jednak dynamiczny i definicja skoczka mocno ewoluowała. Obecnie dwuletni staż w jednej firmie ocenia się jako długi. I choć są na rynku takie firmy, które nie zatrudniają często zmieniających pracę, to większość pracodawców przestała na to zwracać uwagę.

Wyższy standard pracy

Zmiana pracy może wiązać się nie tylko z podniesieniem swojego standardu życia, ale również z jakością życia, w tym przede wszystkim z polepszeniem się stanu zdrowia psychicznego i fizycznego. Z drugiej strony, trzeba mieć świadomość, że szukanie nowej posady to pewien proces, który może zająć nieco czasu. Z tego też względu tak istotne jest, aby dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Bo choć w większości zakładów pracy zatrudnieni są rzeczywiście niedopłacani, to tylko osoby, które posiadają solidne doświadczenie i mogą wykazać się konkretnymi zdolnościami, są w stanie znaleźć lepszą posadę i tym samym zarabiać więcej.

Czasy, gdy pracownik spędzał w jednym miejscu pracy kilkanaście lat lub pracował do osiągnięcia wieku emerytalnego już dawno się skończyły.

Dziś liczy się przede wszystkim mobilność i umiejętność dostosowywania się do oczekiwań pracodawców. I choć obecnie pracownikom łatwiej rezygnować z pracy, to nie można zapomnieć, że są przesłanki powodujące odsunięcie takiej decyzji w czasie.

Głównymi powodami, dla których pracownicy nie decydują się na odejście z dotychczasowego zakładu pracy są: niesprzyjająca, trudna sytuacja na rynku, kwestie ekonomiczne czy niewielkie doświadczenie i związane z tym obawy. Gdy jednak pojawia się apatia, rozdrażnienie czy brak zaangażowania, warto zdobyć się na szczerość nie tylko przed szefem, ale przede wszystkim sobą. Bo praca, choć jej głównym celem jest zarabianie pieniędzy, powinna być też źródłem satysfakcji.

Podjąć decyzję, dążyć do celu

Gdy pojawia się myśl o zmianie firmy, niezbędne jest właściwe przygotowanie się do tego kroku. Podstawową sprawą jest zorientowanie się, jak w danym momencie wygląda sytuacja na rynku pracy i czy można liczyć na szybkie znalezienie nowej posady. Takie działanie jest uzasadnione przede wszystkim z ekonomicznego punktu widzenia. Jeżeli firmy aktualnie nie rekrutują, to trudno uznać, że właśnie ten czas jest dobry na tak ważny krok.

Na tym etapie dobrze jest się skontaktować np. z agencjami pracy czy doradcą personalnym. Pracownicy agencji mogą pomóc w określeniu szans na znalezienie lepszej posady, zaś doradca personalny w określeniu celów, do jakich należy dążyć. W praktyce pomoc specjalistów jest bardzo ważna, bo może utwierdzić nas w przekonaniu, że podjęta decyzja jest słuszna.

Szczera rozmowa z szefem

Gdy nadchodzi dzień poinformowania szefa o odejściu, warto pamiętać, że ze swoim pracodawcą należy rozstać się z klasą. Ważne jest, by nie tylko poinformować go o swojej decyzji, lecz także ją uzasadnić. Jeżeli strony są w dobrych stosunkach, to pracownik powinien pomyśleć o tym, czy nie zaproponować swojemu przełożonemu pomocy np. w znalezieniu swojego następcy czy zorganizowaniu rekrutacji. Nawet jeśli szef nie skorzysta z propozycji, to i tak pracownik zaprezentuje się jako odpowiedzialny i kierujący się dobrem firmy.

Szczera rozmowa z szefem jest też najlepszym momentem, by poprosić o referencje. Takie mogą przydać się w trakcie poszukiwania nowej posady. Wielu pracodawców zwraca uwagę na to, czy pracownik sprawdzał się w poprzednim miejscu pracy. Referencje są zatem traktowane jako wizytówka. Warto o nie zadbać, by zaakcentować swój profesjonalizm czy potwierdzić umiejętności.

Dobrej chwili nie ma, ale...

Nie ma czegoś takiego jak najlepszy czas na zmianę miejsca pracy. Podjęcie takiej decyzji powinno jednak wiązać się z dokładnym zapoznaniem się z sytuacją na rynku pracy i określeniem swoich szans na znalezienie nowej posady. Takie rozwiązanie pozwoli upewnić się, że nie pozostanie się bez pracy przez długi czas, na czym mógłby ucierpieć domowy budżet.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o zmianie pracy

  • Przeciętna osoba zmienia pracę 12 razy w swoim życiu. To ciekawe spostrzeżenie pokazuje, jak dynamiczne może być nasze życie zawodowe. 
  • Zmiana pracy może przynieść znaczące korzyści finansowe. Według Federal Reserve Bank of Atlanta, osoby, które zmieniają pracę, mogą spodziewać się wzrostu wynagrodzenia o około 4%. 
  • Zmiana pracy może być świetnym sposobem na poszerzanie umiejętności i zdobywanie nowych doświadczeń, które mogą pomóc w dalszym rozwoju kariery. 
  • Według badania przeprowadzonego przez LinkedIn, około 58% pracowników w Polsce planowało zmienić pracę w ciągu najbliższych 12 miesięcy (stan na 2021 r.).
  • W Polsce, około 40% osób zmieniających pracę decyduje się na ten krok w celu poprawy swojej sytuacji finansowej. 

Najczęściej zadawane pytania

Czy powinienem rozważyć zmianę pracy, jeśli czuję, że nie rozwijam się już na moim obecnym stanowisku?

Tak, jeśli czujesz, że nie rozwijasz się na obecnym stanowisku pracy i nie stawiane są przed tobą nowe wyzwania, może to być sygnał, że powinieneś rozważyć zmianę pracy. Stała stagnacja może prowadzić do zniechęcenia i wypalenia zawodowego, dlatego ważne jest, aby szukać okazji do rozwoju.

Co zrobić, gdy szef odmawia przyznania podwyżki, mimo że moje zaangażowanie i efekty pracy na to zasługują?

Jeżeli szef odmawia przyznania podwyżki, mimo że ciężko pracujesz i twój wkład w firmę jest znaczący, to może to być sygnał do zmiany pracy. Niezadowolenie z wynagrodzenia jest jednym z głównych powodów, dla których pracownicy decydują się na zmianę miejsca pracy. Zmiana pracy może dać Ci możliwość negocjacji lepszych warunków płacowych.

Czy długoletnia praca w jednym miejscu to tylko korzyści?

Praca w jednym miejscu przez wiele lat ma swoje zalety, takie jak stabilność, dobrze zrozumiane obowiązki i komfort. Jednak ma też swoje pułapki, takie jak ograniczenie rozwoju, brak nowych wyzwań i możliwość wypalenia zawodowego. Z biegiem czasu możemy przestać zauważać pewne problemy lub zdecydować się je tolerować, co może prowadzić do stagnacji.

Czy zmiana pracy wiąże się z ryzykiem?

Tak, zmiana pracy wiąże się z pewnym ryzykiem, jak każda duża zmiana w życiu. Może to obejmować stan niepewności, stres związany z adaptacją do nowego środowiska i obawę przed nieznanym. Jednak zmiana pracy może również przynieść wiele korzyści, takich jak nowe możliwości rozwoju, lepsze wynagrodzenie i odświeżenie perspektywy.

Jakie są główne motywacje dla zmiany pracy?

Główne motywacje do zmiany pracy mogą obejmować dążenie do rozwoju, gotowość do korzystnych zmian, potrzeba spełnienia i lepsze warunki zatrudnienia lub wynagrodzenie. Inni mogą szukać nowych wyzwań lub chcieć uciec od wypalenia zawodowego. Często decyzja o zmianie pracy prowadzi do diametralnej zmiany stylu życia i poglądów, przyczyniając się do rozwoju na wielu polach.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Nicholas

Nicholas

Sporo osób zdaje sobie sprawę, że to nie będzie łatwa sytuacja. Dlatego niektórzy rezygnują przed wysłaniem CV. Pakiet zmian jest dla nich po prostu za duży. No ale chyba lepiej szynbko działać by to zmienić, nie?
Adam

Adam

Zmiana pracy - 5 oznak, że czas pożegnać się z dotychczasowym pracodawcą. Fany i przydatny artykuł- nie będę go opisywał. Kto chce, niech sobie przeczyta.
Alarma

Alarma

W ciągu ostatnich kilku dekad organizacje na całym świecie zostały zepchnięte na szeroką skalę, takie jak redukcja zatrudnienia, outsourcing, fuzje i przejęcia lub restrukturyzacja.
Filip B.

Filip B.

A jeśli nowe miejsce nie pociąga za sobą długofalowego rozwoju kariery, wtedy satysfakcja ze zmiany miejsca pracy szybko znika, a negatywne motywy znów się przejmują.
Mikler

Mikler

Utrata pracy może być jednym z najbardziej bolesnych i traumatycznych wydarzeń, jakich kiedykolwiek doświadczysz. Może to wpłynąć na każdy aspekt twojego życia, począwszy od osobistych relacji i kończąc na śnie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.