Zmiana i utrata pracy

Strategie odejścia z pracy

6 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

12 komentarzy
Strategie odejścia z pracy
Jak odejść z pracy, by zakończenie świadczyło o Tobie jak najlepiej? Kiedy powiedzieć o odejściu z pracy? Oto strategie pożegnania się z pracodawcą, które gwarantują, że nic nie stracisz na swojej decyzji. Dowiesz się jak zrezygnować z pracy, co powiedzieć oraz jak napisać rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

Decyzja o odejściu z pracy zawsze jest trudna. Szczególnie w czasie kryzysu na rynku pracy możesz spodziewać się, że każdy komu zakomunikujesz swoją decyzję będzie się znacząco pukał w głowę, w ten mało elegancki sposób dając do zrozumienia, że pomysł jest – delikatnie mówiąc – nierozważny.

Odejście z pracy bez nowej ofery zatrudnienia

Najwięcej kontrowersji budzi odchodzenie "w ciemno", czyli rezygnacja z pracy bez pewności, że masz zagwarantowane nowe zatrudnienie. Kiedy warto postawić wszystko na jedną kartę? Przede wszystkim w sytuacji, gdy Twoja wiedza i doświadczenie, a także specjalizacja są na tyle poszukiwane, że możesz optymistycznie patrzeć na swoją sytuację na rynku pracy. Warto też zaryzykować, gdy czujesz, że nie wytrzymasz w firmie ani dnia dłużej, a także wówczas, gdy jesteś ofiarą mobbingu i łamania praw pracownika. W większości przypadków jednak warto zacisnąć zęby i nie rzucać szefowi na biurko wypowiedzenia pod wpływem chwilowych emocji.

Odejść, ale niedaleko

Jeśli czujesz, że potrzebujesz zmiany, obecne stanowisko i zakres obowiązków Cię nie satysfakcjonują, a przy tym lubisz swoją firmę, dobrym pomysłem może być tzw. rekrutacja wewnętrzna. Pamiętaj, że w konkurencji o wakat aktualni pracownicy firmy zawsze mogą liczyć na preferencyjne traktowanie. Zatrudnienie osoby, która już zna firmę, jej strukturę i obowiązujące procedury oznacza dla pracodawcy spora oszczędność. Nie będzie musiał już poświęcać czasu na wstępne szkolenia i wdrożenie Cię w obowiązki.

Rekrutacja wewnętrzna
Osoba, która już pracowała w danym miejscu i sprawdziła się jest bardziej godna zaufania niż ktoś przychodzący do firmy z zewnątrz.

Jak wziąć udział w rekrutacji wewnętrznej? W zależności od wielkości firmy i obowiązujących zasad możesz udać się do działu kadr i zapytać, jakie są możliwości, zgłaszając swoje zainteresowanie konkretnymi działaniami i stanowiskami. Zawsze warto też śledzić zakładkę "praca" na firmowej stronie internetowej.

W niektórych firmach poza ogłoszeniami dostępnymi dla wszystkich są też oferty kierowane do aktualnych pracowników i dostepne tylko w wewnętrznej sieci firmowej. Niezależnie od tego zawsze przydaje się uważne słuchanie korytarzowych plotek. Nigdy nie wiesz, czy w kolejce do bufetu nie usłyszysz nieoficjalnej informacji, że wkrótce zwolni się miejsce w interesującym Cię dziale.

Jak zrezygnować z pracy? Co powiedzieć?

Jeśli jesteś już stuprocentowo przekonany, ze chcesz zmienić pracę i zakończyć swoją przygodę z dotychczasowym pracodawcą, czas na przygotowanie wypowiedzenia. Prawdopodobnie zastanawiasz się jak zrezygnować z kontynuowania stosunku pracy oraz co powiedzieć szefowi i współpracownikom. Pamiętaj, że masz pełne prawo zrezygnować, jednak kultura obowiązuje Cię do końca. Nie musisz szczegółowo tłumaczyć powodów swojej decyzji, choć warto odpowiedzieć pracodawcy, jeśli o to zapyta. Rzecz jasna, zamiast skarżyć się na skandalicznie niskie zarobki, fatalne zarządzanie i okropną atmosferę w biurze lepiej ująć to bardziej dyplomatycznie.

Eleganckie formułki o "szukaniu satysfakcjonujących wyzwań", "potrzebie rozwoju" i "dojrzałości do nowych doświadczeń" będą wystarczające. Dlaczego to takie ważne? Pomijając absolutnie skrajne sytuacje (mobbing, łamanie prawa itp.), nie warto palić za soba mostów. Nigdy nie wiesz, czy z dotychczasowym przełożonym nie spotkasz się jeszcze w przyszłości. Pamiętaj też, że świat jest mały i w obrębie jednej branży informacje o zachowaniu pracownika odchodzącego z firmy mogą powędrować dalej. A zdecydowanie lepiej cieszyć się opinią człowieka z klasą niż porywczego i niekulturalnego awanturnika.

Szukasz pracy?
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Kamień Pomorski
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Kamienna Góra
Dodana

Magazynier

Alpla Opakowania z Tworzyw Sztucznych Spółka z o.o.

  • Radomsko
Dodana
Dodana

Powodów odejścia z zakładu pracy może być wiele. Czasem jednak pojawia się okazja powrotu do byłego już pracodawcy. Czy takie rozwiązanie jest dobre, czy może lepiej zdać się na stare przysłowie, które mówi, że dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki? Więcej w artykule: Drugi raz u tego samego pracodawcy.

Kiedy powiedzieć o odejściu z pracy?

Zastanawiasz się, czy odejść z pracy, czy jeszcze wstrzymać się z tą decyzją? Oto kilka punktów – im więcej razy zaznaczysz "tak", tym poważniej powinieneś brać pod uwagę zmianę.

Kiedy powiedzieć o odejściu z pracy?

  • Masz nową, interesującą ofertę pracy
  • Do pracy chodzisz niechętnie, czujesz wypalenie zawodowe
  • Nie rozwijasz się w pracy, nie masz jasnej ścieżki kariery, nie wiesz, czego możesz spodziewać się w przyszłości
  • Zarabiasz mniej, niż wynikałoby z płac osób na podobnych stanowiskach
  • Mimo zwiększającej sie liczby obowiązków, nie dostajesz podwyżki
  • Czujesz, że masz umiejętności i wiedzę, ale obecna praca nie pozwala Ci ich wykorzystać 
  • Źle czujesz się w firmie – nie odpowiada Ci jej kultura i panująca atmosfera
  • W firmie nie są przestrzegane Twoje prawa

Oczywiście, jeśli na powyższe punkty nie odpowiadasz twierdząco, ale po prostu czujesz, że chcesz odejść, nic nie stoi na przeszkodzie, o ile jesteś w stanie zapewnić sobie płynność finansową na okres bez zatrudnienia lub szybko zdobyć nową pracę. Niekiedy sama intuicja jest dobrym doradcą.

Gdy szef gra nie fair

Zdarza się jednak, że rezygnacja z pracy nie wynika z ambicji pracownika i ciekawych ofert, jakie otrzymał, ale jest efektem nieuczciwych praktyk ze strony firmy. Jak odejść z pracy, jeśli jesteśmy ofiarami mobbingu? Trudno niestety w takich sytuacjach o rozstanie w zgodzie. Z pewnością jednak trzeba zachować spokój. Pamiętaj, że miejscem dochodzenia swoich praw jest sąd i inne powołane do tego instytucje, a nie gabinet szefa. Zresztą wszelkie niestosowne i zbyt emocjonalne zachowania wobec przełożonych mogą w ewentualnym procesie sądowym zostać wykorzystane na Twoją niekorzyść.

Firmowy happy end czyli referencje

Eleganckie rozstanie z dotychczasowym pracodawcą ma jeszcze jedną zaletę: pozwala porozmawiać o referencjach. Choć słowo to kojarzy się z takimi pracami jak niania czy pomoc domowa, opinia od szefa jest ceniona także wśród wysokiej klasy specjalistów.

Najlepiej, jeśli referencje mają postać pisemnej opinii. Im bardziej szczegółowa, tym lepiej. Enigmatyczne chwalenie pracownika za zaangażowanie i lakoniczne określenie współpracy mianem udanej na niewiele Ci się przyda. O referencje warto poprosić od razu, gdy poinformujesz pracodawcę o swojej rezygnacji. Dzięki temu szef będzie miał czas, by przygotować rzetelną opinię. Nie zaszkodzi też zapytać, czy zgadza się, by ewentualnym przyszłym pracodawcom podać jego numer telefonu, jeśli będą chcieli dowiedzieć się na Twój temat nieco więcej.

Czy można zwolnić się z dnia na dzień?

Istnieją dwie sytuacje, w których pracownik niemal może zwolnić się z dnia na dzień:

  • Uzyskanie orzeczenia lekarskiego może stanowić podstawę do zwolnienia z pracy z pominięciem okresu wypowiedzenia. Orzeczenie lekarskie powinno zawierać informację, że wykonywana praca ma szkodliwy wpływ na zdrowie pracownika. Pracownik ma prawo zwolnić się z dnia na dzień, jeśli pracodawca nie przeniesie go na inne stanowisko – bezpieczne dla jego zdrowia.
  • Ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę również upoważnia pracownika do zwolnienia bez przestrzegania okresu wypowiedzenia. W tym przypadku, pracownikowi będzie przysługiwało prawo do odszkodowania za okres wypowiedzenia. 

Niektórzy pracownicy decydują się odejść z firmy przez porozumienie stron. Chociaż porozumienie zazwyczaj nie przewiduje możliwości zwolnienia się z dnia na dzień, oświadczenie woli obu stron może zapewnić skrócenie okresu wypowiedzenia. Poniżej podpowiadamy, jak napisać rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, którego podpisanie nie powinno być problemem dla pracodawcy, jeśli dotychczasowe Wasze stosunki były poprawne i bezkonfliktowe.

Jak napisać rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?

Podstawą prawną do rozwiązania umowy za porozumieniem stron jest Kodeks Pracy. Rozwiązanie powinno mieć formę pisemną, określać strony zawierające porozumienie (pracownika oraz pracodawcę) i wyznaczać koniec świadczenia pracy przez pracownika. Pracownik pisząc rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, powinien zaproponować termin rozwiązania umowy. Nie dojdzie do zawarcia porozumienia, jeśli pracodawca nie wyrazi na nie zgody. W sieci znajdziesz gotowe wzory takiego dokumentu, zawsze jednak należy pamiętać o dostosowaniu pisma do sytuacji i warunków, w jakich się znalazłeś.

Dodatkowe wskazówki na temat tego, jak odejść z pracy, gdy potrzebujesz to zrobić szybko i uniknąć przykrych konsekwencji, znajdziesz w poniższym materiale wideo:

Video

Pożegnanie współpracowników

Pożegnania nigdy nie są łatwe, zwłaszcza gdy w danym miejscu pracy poznało się naprawdę ciekawych ludzi. W przypadku odejścia z pracy warto więc pomyśleć o odpowiednim pożegnaniu z pracownikami. Może się przecież zdarzyć, że spotkamy ich jeszcze na swojej drodze zawodowej, dlatego trzeba się odpowiednio przygotować.

Niekiedy wystarczy zwykły mail na pożegnanie w pracy, innym razem lepszym rozwiązaniem będzie nieformalne spotkanie w restauracji czy pubie. Wybór formy zależy często od tego, jaki jest powód odejścia z pracy, a także od stosunków panujących wśród zespołu. Jeśli nie są najlepsze, to dobrym rozwiązaniem będzie krótka wiadomość mailowa, która doskonale nadaje się jako pożegnanie w pracy. Mail można napisać własnymi słowami lub skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w sieci.

Ciekawym pomysłem są cytaty na pożegnanie w pracy, które można umieścić w mailu do współpracowników czy dotychczasowych kontrahentów. Kilka ciepłych słów wystarczy, aby pozostawić po sobie miłą atmosferę i zadbać o kontakty w przyszłych miejscach pracy. Dobrze widziane są również kartki z odręcznym podziękowaniem – taki upominek jest bardziej osobisty, dlatego daje się go wyłącznie wybranym osobom. Treść wiadomości musi być spersonalizowana i nieść ze sobą pozytywne przesłanie.

Pamiętaj!
Zawsze warto podziękować wszystkim za współpracę i w żadnym wypadku nie palić za sobą mostów, nawet jeśli zwolnienie z pracy nie przebiegło w miłej atmosferze. Pozytywny akcent podczas pożegnania może zupełnie zmienić nastawienie niektórych osób, a przecież dbanie o kontakty to podstawa udanego życia zawodowego.

Pożegnanie wcale nie musi mieć formy pisemnej – jeśli atmosfera w pracy jest luźna, to można np. zamówić pizzę dla zespołu czy poczęstować kolegów własnoręcznie upieczonym ciastem. Mile widziane są też słodycze lub wspólne wyjście na kawę po pracy. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego warto przemyśleć sobie, jak ma wyglądać ostatni dzień w dotychczasowej pracy. Absolutnie nie do przyjęcia jest wyjście bez słowa – takie postępowanie pozostawia złe wrażenie, może też stanowić podstawę do niepotrzebnych plotek.

Czy warto zrobić również prezent dla szefa?

Jeśli odchodzisz z pracy, warto pomyśleć nie tylko o współpracownikach, ale również o szefie. Prezent dla szefa nie powinien być zbyt prywatny czy prześmiewczy – warto o tym pamiętać. Czasami warto poprosić o radę, aby nie popełnić błędu. Dobrym pomysłem może okazać się dobranie spersonalizowanego prezentu dla szefa, który uwzględnia jego zainteresowania.

To może Cię również zainteresować

Zmiana pracy - jak zrobić to bez stresu

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

12 komentarzy

Ferdynand

Ferdynand

Referencje są bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Dlatego warto odejść z pracy w sposób elegancki i zostawić dobrą opinię o sobie i swoich umiejętnościach.
Dąb

Dąb

Dla pracodawcy zawsze lepiej mieć doświadczoną osobę na danym stanowisku niż szukać nowej i szkolić od zera. Dlatego warto zachęcać do rekrutacji wewnętrznej i słuchać informacji płynących z korytarzy.
Polo

Polo

Rekrutacja wewnętrzna to ciekawa opcja, ale co zrobić, gdy nie ma takiej możliwości? Czy powinniśmy zostawić pracodawcę w ciemno bez dobrych słów? Nie sądzę.
idaho

idaho

Jestem bez pracy od 6 miesięcy i chętnie skorzystałbym z porad w artykule. Niektóre zasady mogą mi pomóc na przyszłość.
danka

danka

Odejście z pracy bez nowej oferty to duża decyzja, ale czasem trzeba ryzykować. Ważne, aby nie palić za sobą mostów i wyjść ze szefem na porozumieniu.
JayJay

JayJay

Prezent pozegnalny dla szefa?,chyba na odwrot,dla osoby,ktora odchodzi.
Brak pracy

Brak pracy

Mówicie jakby praca na was czekała, a w Bydgoszczy znalezienie normalnej pracy jeśli nie jest się specjalistą zajmuje kilka miesięcy, a nawet rok. W Bydgoszczy jak już się znajdzie pracę to można ją zmienić tylko na "byle co", czyli nie ma dokąd iść. Te kilkaset wolnych miejsc pracy to patopraca i patopracownicy, wyzysk i harowanie za pensję minimalną.
europoseł

europoseł

Różne Katiusza są rzeczy, gdyż człowiek nigdy nie jest pewny swego. Ja bym po prostu szukał po cichu pracy i wtedy zaatakował o warunki. Tak chyba najlepiej robić.
Katiusza

Katiusza

Ja mam inny problem. Jestem na działalności gospodarczej i długoletniej współpracy z obecnym "pracodawcą'. Kiedyś oczywiście była to umowa o pracę. Pracodawca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań i płaci mi nieregularnie i znacznie mniej niż było umówione. Przez to mam naprawdę kiepską sytuację finansową. Jestem zdecydowany w 100% na odejście, jednak póki co nie udało mi się znaleźć żadnej nowej posady. Podejrzewam jednak, że "pracodawca" celowo prowadzi ze mną grę i przykręca mi kurek z kasą, abym to ja sam dojrzał do decyzji o odejściu i on nie musiał mnie zwalniać po latach współpracy. Po prostu go na mnie nie stać. I tu mam problem. Z jednej strony wolałbym powiedzieć mu o odejściu jak już będę miał podpisaną umowę z nowym pracodawcą. Jednak być może, gdyby obecny pracodawca wiedział, że już szukam pracy to skończył by te gierki i płacił choć trochę lepiej. Niestety oczywiście nie mam żadnych dowodów, czy on prowadzi ze mną taką grę i raczej się tego nie dowiem nigdy. Nie wiem co robić.
Pamka

Pamka

Najlepiej załatwić sobie coś incognito i jak się jest pewnym angażu wtedy zacząć temat związany z wypowiedzeniem by forma była odpowiednia. Strategie są różnorakie.
Wiluś

Wiluś

Jeśli najpierw napiszesz list rezygnacyjny, a dopiero potem przejdziesz do wyszukiwania, możesz pozostać bez dochodu przez długi czas. Trzeba wszystko przemyśleć.
Emma

Emma

Trzeba się przygotować i najlepiej jest mieć wszystko załatwione wcześniej. To pozwala na właściwie poszukiwanie pracy. To wszystko jest bardzo ważną opcją.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.