Rozmowa kwalifikacyjna może być dla ciebie bardzo stresująca i to szczególnie wówczas, gdy otrzymałeś pierwsze zaproszenie od dłuższego czasu. Chcąc wypaść dobrze, powinieneś pamiętać o błędach, które możesz popełnić. Jak się okazuje, popełnić faux pas jest bardzo łatwo, bo lista pomyłek jest naprawdę długa. Dla szerszego obrazu warto również zapoznać się z wnioskami z badania procesów rekrutacji.
Jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną
Tuż po tym, jak otrzymasz zaproszenie na rozmowę, powinieneś zacząć przygotowywać się do spotkania z potencjalnym pracodawcą. O czego zacząć? Oto najważniejsze kwestie, na które powinieneś zwrócić uwagę:
- Zdobycie informacji o potencjalnym pracodawcy. Jeżeli poszukujesz pracy od pewnego czasu, to z pewnością wysłałeś sporo odpowiedzi na ogłoszenia. Czy dobrze pamiętasz ogłoszenie pracodawcy, którego zainteresowała twoja kandydatura? Z pewnością nie. I właśnie dlatego nie tylko powinieneś dotrzeć do ogłoszenia, aby ponownie się z nim zapoznać, lecz także zdobyć informacje o potencjalnym pracodawcy. Pamiętaj, że jednym z ulubionych pytań osób przeprowadzających rekrutacje jest to, dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie. Aby udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi, musisz mieć co najmniej podstawowe informacje o pracodawcy.
- Sprawdzenie lokalizacji zakładu pracy. Dotyczy to nie tylko tych osób korzystających z komunikacji miejskiej, lecz także zmotoryzowanych. Musisz nie tylko zastanowić się, jaką trasą pojedziesz, lecz także sprawdzić, o której powinieneś wyjść z domu, aby się nie spóźnić. Zwróć uwagę na remonty dróg i wiążące się z tym utrudnienia, weź też pod uwagę ewentualne opóźnienia, jeżeli będziesz korzystał z komunikacji miejskiej.
- Przygotuj schludne ubranie. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, a jeżeli zależy ci na wywarciu dobrego, musisz się schludnie ubrać. Pamiętaj, że ubranie powinno być nie tylko czyste, lecz także w miarę eleganckie. Jeżeli ubierzesz się w pierwsze lepsze ubrania, które wyciągniesz z szafy, popełnisz poważny błąd.
W czasie rozmowy kwalifikacyjnej
Stres nie zawsze jest sprzymierzeńcem. Możesz nie popełnić żadnego błędu, przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, ale to nie przesądza o tym, że w czasie spotkanie nie zdarzy ci się faux pas. Oto najpopularniejsze pomyłki, o których wspominają rekruterzy:
- Zaniżanie lub zawyżanie swoich umiejętności. Dotyczy to szczególnie języków obcych. Bardzo często zdarza się, że osoby, które podały w CV informację o perfekcyjnej znajomości języka np. angielskiego, faktycznie potrafią niewiele. W takiej sytuacji kandydat nie wypada w dobrym świetle. Pamiętaj zatem, aby zawsze mówić prawdę. Jeżeli dopiero uczysz się języka, podkreśl to – możesz w ten sposób zyskać, bo pracodawca będzie wiedział, że zależy ci na podnoszeniu kwalifikacji.
- Podawanie nieprawdziwych informacji na temat poprzednich miejsc pracy. Pracodawca, który nie zatrudnia na podstawie umowy o pracę, nie wymaga, aby kandydat dostarczył świadectw z poprzedniego miejsca pracy. Rekruterzy podkreślają przy tym, że kandydaci nagminnie rozmijają się z prawdą, gdy mówią o swoim poprzednim miejscu pracy i zakresie zawodowych obowiązków. Jeżeli wiesz, że nie otrzymasz umowy o pracę, to nie powód, aby chwalić się pracą na stanowiskach, o których faktycznie wiesz niewiele.
- Oryginalne hobby. Większość z nas ma zajęcia, którym z pasją oddaje się w wolnym czasie. Co wówczas, gdy nie jest ono oryginalne? Warto o nim po prostu powiedzieć. Część rekruterów spotyka się z sytuacją, gdy kandydat wymyśla sobie hobby, a gdy zostaje o nie zapytany, nie jest w stanie podać żadnych bliższych informacji.
- Poza wymienionymi błędami nie powinieneś zapomnieć o spóźnieniu się na rozmowę kwalifikacyjną. Niestety, to również zdarza się sporej grupie osób. Mając świadomość błędów, które możesz popełnić, powinieneś z powodzeniem poradzić sobie z ich wyeliminowaniem.
To może Cię również zainteresować
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - jak nie popełnić gafy?