!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakie błędy możesz popełnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 26 głosów

26 głosów

6 komentarzy

Jakie błędy możesz popełnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Właśnie otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Chcesz wypaść jak najlepiej, bo posada jest bardzo atrakcyjna? W takie razie sprawdź, jakich błędów nie wolno ci popełnić. Mając ich świadomość, z łatwością ich unikniesz.

Rozmowa kwalifikacyjna może być dla ciebie bardzo stresująca i to szczególnie wówczas, gdy otrzymałeś pierwsze zaproszenie od dłuższego czasu. Chcąc wypaść dobrze, powinieneś pamiętać o błędach, które możesz popełnić. Jak się okazuje, popełnić faux pas jest bardzo łatwo, bo lista pomyłek jest naprawdę długa. Dla szerszego obrazu warto również zapoznać się z wnioskami z badania procesów rekrutacji.

Jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną

Tuż po tym, jak otrzymasz zaproszenie na rozmowę, powinieneś zacząć przygotowywać się do spotkania z potencjalnym pracodawcą. O czego zacząć? Oto najważniejsze kwestie, na które powinieneś zwrócić uwagę:

 • Zdobycie informacji o potencjalnym pracodawcy. Jeżeli poszukujesz pracy od pewnego czasu, to z pewnością wysłałeś sporo odpowiedzi na ogłoszenia. Czy dobrze pamiętasz ogłoszenie pracodawcy, którego zainteresowała twoja kandydatura? Z pewnością nie. I właśnie dlatego nie tylko powinieneś dotrzeć do ogłoszenia, aby ponownie się z nim zapoznać, lecz także zdobyć informacje o potencjalnym pracodawcy. Pamiętaj, że jednym z ulubionych pytań osób przeprowadzających rekrutacje jest to, dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie. Aby udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi, musisz mieć co najmniej podstawowe informacje o pracodawcy.
   
 • Sprawdzenie lokalizacji zakładu pracy. Dotyczy to nie tylko tych osób korzystających z komunikacji miejskiej, lecz także zmotoryzowanych. Musisz nie tylko zastanowić się, jaką trasą pojedziesz, lecz także sprawdzić, o której powinieneś wyjść z domu, aby się nie spóźnić. Zwróć uwagę na remonty dróg i wiążące się z tym utrudnienia, weź też pod uwagę ewentualne opóźnienia, jeżeli będziesz korzystał z komunikacji miejskiej.
   
 • Przygotuj schludne ubranie. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, a jeżeli zależy ci na wywarciu dobrego, musisz się schludnie ubrać. Pamiętaj, że ubranie powinno być nie tylko czyste, lecz także w miarę eleganckie. Jeżeli ubierzesz się w pierwsze lepsze ubrania, które wyciągniesz z szafy, popełnisz poważny błąd.
   

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Stres nie zawsze jest sprzymierzeńcem. Możesz nie popełnić żadnego błędu, przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, ale to nie przesądza o tym, że w czasie spotkanie nie zdarzy ci się faux pas. Oto najpopularniejsze pomyłki, o których wspominają rekruterzy:

 • Zaniżanie lub zawyżanie swoich umiejętności. Dotyczy to szczególnie języków obcych. Bardzo często zdarza się, że osoby, które podały w CV informację o perfekcyjnej znajomości języka np. angielskiego, faktycznie potrafią niewiele. W takiej sytuacji kandydat nie wypada w dobrym świetle. Pamiętaj zatem, aby zawsze mówić prawdę. Jeżeli dopiero uczysz się języka, podkreśl to – możesz w ten sposób zyskać, bo pracodawca będzie wiedział, że zależy ci na podnoszeniu kwalifikacji.
   
 • Podawanie nieprawdziwych informacji na temat poprzednich miejsc pracy. Pracodawca, który nie zatrudnia na podstawie umowy o pracę, nie wymaga, aby kandydat dostarczył świadectw z poprzedniego miejsca pracy. Rekruterzy podkreślają przy tym, że kandydaci nagminnie rozmijają się z prawdą, gdy mówią o swoim poprzednim miejscu pracy i zakresie zawodowych obowiązków. Jeżeli wiesz, że nie otrzymasz umowy o pracę, to nie powód, aby chwalić się pracą na stanowiskach, o których faktycznie wiesz niewiele.
   
 • Oryginalne hobby. Większość z nas ma zajęcia, którym z pasją oddaje się w wolnym czasie. Co wówczas, gdy nie jest ono oryginalne? Warto o nim po prostu powiedzieć. Część rekruterów spotyka się z sytuacją, gdy kandydat wymyśla sobie hobby, a gdy zostaje o nie zapytany, nie jest w stanie podać żadnych bliższych informacji.
   
 • Poza wymienionymi błędami nie powinieneś zapomnieć o spóźnieniu się na rozmowę kwalifikacyjną. Niestety, to również zdarza się sporej grupie osób. Mając świadomość błędów, które możesz popełnić, powinieneś z powodzeniem poradzić sobie z ich wyeliminowaniem.
Podziel się

6 komentarzy

Dhor

Dhor

Skuteczność w znalezieniu błędów i ich poprawa pozwala na zautomatyzowanie zachowywania się podczas takiej rozmowy.
hermes

hermes

Istnieje wiele rodzajów pozornie bezsensownych pytań, na które możesz natknąć się podczas spotkania. To także dobrze jest przemyśleć.
Wiesława

Wiesława

Każdy stara się wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej jak najlepiej. Często nie zdaje sobie sprawy, że popełnił jakiś błąd w rozmowie lub błędy. Nie wolno zaniżać, ani zawyżać swoich umiejętności, czy podawać fałszywe informacje .....
Zofia

Zofia

Jakie błędy możesz popełnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Przeczytajcie ten artykuł.
Gandalf

Gandalf

Na przykład, jeśli starasz się o pracę jako kierownik sprzedaży, to w ramach autoprezentacji powiedz, jakie ostatnio odbyłeś kursy sprzedaży i jakie masz doświadczenia w tej dziedzinie.
Loona

Loona

Czasami możesz napotkać nieoczekiwane i pozornie nieszkodliwe pytania. Na przykład: „Co dzisiaj zrobiłeś?” Pomyśl o tym, jak możesz skorzystać z tej odpowiedzi. Problemem jest jednak również to, jak spędzasz swój czas i jaki styl życia zwiększy twoje szanse na znalezienie pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.