Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować i co powiedzieć?

21 listopada 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

6 komentarzy
Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować i co powiedzieć?
Dowiedz się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i jak odpowiedzieć na najpopularniejsze pytania. Nastaw się pozytywnie i dowiedz się więcej o firmie, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

Jeśli zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, ale nie czujesz się dobrze z myślą o stanowisku, nie rezygnuj. To cenna okazja do nabycia wiedzy i doświadczenia. Z każdą kolejną rozmową będzie coraz lepiej: zauważysz, że coraz łatwiej jest Ci opanowywać własne emocje, zachowania, a także poradzić sobie ze stresem i brakiem odwagi. Następna rozmowa kwalifikacyjna będzie lepsza!

Dobre nastawienie to już połowa sukcesu

Nastawienie to kluczowy aspekt podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że pracodawca nie tylko szuka kogoś z odpowiednimi umiejętnościami, ale również kogoś, kto pasuje do kultury firmy. Wykazując entuzjazm, pozytywne nastawienie i chęć nauki, możesz przekonać pracodawcę, że będziesz wartościowym uzupełnieniem zespołu. Jak to osiągnąć? Przygotuj się. Zrozum firmę, jej misję i wartości. Użyj tych informacji, aby pokazać, jak Twoje umiejętności i doświadczenie będą służyć jej celom.

W zakładce kariery organizacje umieszczają na ogół informację o swojej kulturze organizacyjnej – często rolę takiego informatora pełni tzw. culture book. Zapoznanie się z nim pozwoli Ci lepiej zrozumieć oczekiwania i potrzeby Twojego przyszłego pracodawcy.

Rozmowa kwalifikacyjna – zadawaj pytania

Rozmowa kwalifikacyjna to, jak sama nazwa wskazuje, konwersacja. Rekruter zada Ci pytania, ale Ty też możesz je mieć! Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć lub opowiedzieć o swoich mocnych stronach, miej plan. Zastanów się, jakie punkty chcesz poruszyć – na przykład szczególne doświadczenia, które pokazują Twoje umiejętności lub trudne sytuacje zawodowe, z których wyszedłeś po mistrzowsku. Pamiętaj, że rozmowa to nie jest jednostronna ocena, ale także okazja dla Ciebie, aby dowiedzieć się więcej o firmie i stanowisku.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Czym możesz się pochwalić?

Opowiedz coś o sobie – ta prośba pojawi się na pewno. Sprawdza ona poziom naszej samooceny, a także umiejętność autoprezentacji, która może być później bardzo cenna w pracy. Jeśli zostaniemy poproszeni o zaprezentowanie własnej osoby, to zacznijmy opisywać swoje dokonania zawodowe. Musisz to jednak zrobić zwięźle i dość interesująco. Nie wymieniajmy ukończonych szkół czy kursów, ale stwórzmy z tego ciekawą opowieść, niekoniecznie chronologiczną.

Spróbujmy też z każdego doświadczenia zawodowego wynieść coś pozytywnego i na tym szablonie zbudować autoprezentację swojej osoby. Na koniec można wspomnieć także o własnych zainteresowaniach i hobby. Postarajmy się jednak nie budować długich monologów i nie zanudzić rozmówcy.

Jakie są Twoje mocne i słabe strony?

Świadomość swoich wad i zalet jest bardzo ważna. Dlatego udzielając odpowiedzi na pytanie o swoje silne strony, nie powinieneś kłamać czy świadomie zawyżać swoich umiejętności – po prostu powiedz, w czym jesteś najlepszy. Pamiętaj, że jeśli pracodawca zatrudni Cię i odkryje, że jednak nie mówisz po angielsku tak biegle, jak deklarowałeś, może nie być zbyt zadowolony.

Wielu pracowników ma problem z mówieniem o swoich słabych stronach. Dlaczego? Bo uważają, że wymieniając je, zniechęcą pracodawcę do przyjęcia ich do pracy. Nic bardziej mylnego. Pamiętaj, że z tego pytania możesz wyjść obronną ręką, wystarczy tylko, że zastanowisz się, czego oczekuje od Ciebie pracodawca. Jeżeli zostaniesz przyjęty do pracy, to będziesz pracował w grupie lub nią zarządzał? Wiesz, że sprawdzasz się w takiej pracy? Zatem nie skłamiesz, jeżeli powiesz, że nie lubisz pracy w samotności.

Sprawdź, w jakiej firmie będziesz pracował

Pracodawca może sprawdzić poziom Twojej wiedzy o firmie i o specyfice branży. Jeśli nie orientujesz się w tym temacie, może być trudno zostać jego częścią. Na takie pytanie najłatwiej się przygotować. Wystarczy zrobić przegląd wiadomości na temat firmy, poczytać prospekty, ulotki, a nawet popytać ludzi, którzy już tam pracują. Podobną wiedzę należy mieć na temat stanowiska, o jakie się ubiegamy.

Dlaczego chce Pan pracować właśnie w tej firmie?

To pytanie niejako łączy się z poprzednim. Jeśli nie wiesz wiele o organizacji, to trudno będzie Ci na nie odpowiedzieć.

Oczywiście możesz zacząć swoją wypowiedź o rozwoju, o nauce, ale czy masz pewność, że w tej pracy rzeczywiście będziesz mógł się rozwijać? Jeżeli nie bierzesz udziału w rekrutacji ukrytej, to masz możliwość uzyskać informacje o potencjalnym pracodawcy. Sprawdź wyniki finansowe firmy, spróbuj zorientować się, jak wyglądał jej rozwój. Uwzględniając zdobyte informacje przy formułowaniu odpowiedzi, będziesz mógł udzielić odpowiedzi, która nie będzie się mijać z założeniami właściciela firmy.

Masz problem, aby odpowiedzieć na takie pytanie? A gdybyś miał firmę i organizował rekrutację, to co sam chciałbyś usłyszeć? Być może zatrudniłbyś osobę, która nie posiada wielkiego doświadczenia, ale szczerze odpowiedziała, że praca na stanowisku, o które się ubiega, po prostu ją interesuje? Jeżeli pomyślisz o tym, w ten sposób, łatwiej będzie Ci przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę. 

Zapoznaj się jeszcze raz z ogłoszeniem

Możesz spodziewać się pytania o to, dlaczego to właśnie Ty powinieneś otrzymać ofertę pracy na danym stanowisku. Tu pomocna będzie ponowna lektura ogłoszenia o pracę. W jego treści informacje o cechach czy umiejętnościach, które musi posiadać idealny według pracodawcy kandydat. Wystarczy zatem, że opowiesz o swoim wykształceniu, doświadczeniu czy kompetencjach.

Jeżeli pracowałeś na podobnym stanowisku jak to, na które aplikowałeś i odnosiłeś sukcesy, to nie obawiaj się o nich poinformować. Możesz uznać, że pracodawca Cię nie zatrudni, bo się przechwalasz. Nic bardziej mylnego – w ten sposób możesz pokazać, że będziesz miał realny wpływ na rozwój firmy i że pomożesz jej w osiągnięciu sukcesu na rynku.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną ?

Wybór ubrania na rozmowę kwalifikacyjną może mówić wiele o Twoim podejściu do potencjalnego pracodawcy i pracy. Warto zrobić małe badanie i dowiedzieć się, jaka jest kultura ubioru w firmie, do której aplikujesz. Pamiętaj, że jest lepiej być lekko przestylizowanym, niż wyglądać na niezainteresowanego i niedbałego. Ubierz się odpowiednio do stanowiska, na które aplikujesz – jeśli nie jesteś pewien, co jest odpowiednie, klasyka zawsze działa.

Podsumowanie

Warto podkreślić, że rozmowa kwalifikacyjna jest zarówno wyzwaniem, jak i szansą na rozwój osobisty i zawodowy. Przygotowanie jest kluczowe – zarówno w kontekście zrozumienia firmy i jej wartości, jak i w zakresie prezentacji własnych kompetencji i doświadczeń. Ważne jest, aby traktować rozmowę jako dwustronną wymianę informacji – zadawanie pytań i aktywne słuchanie może dać cenne wskazówki na temat kultury organizacyjnej i oczekiwań pracodawcy.

Każda rozmowa kwalifikacyjna to cenna lekcja i okazja do autoprezentacji. Warto z niej korzystać, pamiętając, że praktyka i doświadczenie są najlepszymi nauczycielami w drodze do sukcesu zawodowego.

Najczęściej zadawane pytania

Jak mogę opanować stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Opanowanie stresu wymaga pewnego doświadczenia, ale regularne ćwiczenia i nabycie wiedzy na temat najpopularniejszych pytań pomogą Ci zminimalizować stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Co powinienem powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Skup się na swoich zawodowych osiągnięciach, twórz ciekawą opowieść, która pokazuje Twoje umiejętności i doświadczenie.

Jakie są najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

Najczęstsze pytania dotyczą mocnych i słabych stron, doświadczenia zawodowego, motywacji do pracy w danej firmie.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Zapoznaj się z firmą, przygotuj odpowiedzi na popularne pytania, trenuj rozmowę z innymi osobami.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Dobierz odpowiednie ubranie do stanowiska i kultury firmy, lepiej być lekko przestylizowanym niż niedbałym.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

6 komentarzy

viva222

viva222

Przygotowanie się do wielu pytań spowoduje zawsze większą pewność w całokształcie.
Alfa Omega

Alfa Omega

W tym celu warto ponownie dokładnie przeczytać opis stanowiska i zastanowić się, jak spełnić tam wymagania.
Andrej WAW

Andrej WAW

Artykuł przydatny. Najlepiej zapoznajcie się z wszystkimi pytaniami, które mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej. Ważne, aby był odpowiedni ubranym, nie denerwować się. Musicie wiedzieć o firmie jak najwięcej, bo takie pytanie może być. Również przygotujcie sobie odpowiedź....Jakie są Wasze słabe/mocne strony? Powodzenia wszystkim życzę!!!!!
Olek

Olek

Są pewne pytania, które w 90% pojawiają się w każdej rozmowie kwalifikacyjnej. 3 pytania, które na pewno pojawią się na rozmowie o pracę - przeczytaj ten artykuł i przygotuj się na odpowiedzi.
Michael

Michael

Niektórzy poszukujący pracy przychodzą na spotkanie, a ich ręce drżą, dłonie się pocą, a głos drży. To zachowanie jest typowe dla uczniów podczas egzaminu. Trzeba przygotować się na pewne pytania.
Chemik

Chemik

Poradniki dla osób poszukujących pracy sugerują, że przedstawiasz swoje słabości jako kontynuację mocnych stron, na przykład, jesteś proszony o poinformowanie pracodawcy, w jaki sposób nie możesz zrezygnować z pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka