Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – najczęstsze pytania rekrutacyjne

Przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej? Zatem z pewnością słyszałeś o kreatywności rekruterów, którzy pytaniami potrafią zaskoczyć kandydatów. Poznaj cztery najtrudniejsze i najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej wraz z przykładowymi odpowiedziami.

Rozmowa kwalifikacyjna to nieunikniony element rekrutacji związany z poszukiwaniem pracy. Na przeprowadzenie takiej decydują się niemal wszyscy pracodawcy. Dlaczego? Gdyż w ten sposób nie tylko mogą zweryfikować informacje zamieszczone przez kandydata w ogłoszeniu, lecz także wyrobić sobie o nim opinię. Rozmowa kwalifikacyjna może stanowić punkt zwrotny całego procesu rekrutacyjnego, dlatego nie powinno się jej bagatelizować. Merytoryczna i przemyślana rozmowa jest w stanie obronić nawet mało imponujące CV. Z kolei nieudane spotkanie i wywarcie złego wrażenia mogą skutecznie obniżyć szansę kandydata na otrzymanie posady, bez względu na posiadane doświadczenie oraz kwalifikacje.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Istotą spotkania jest bliższe poznanie kandydata – jego historii, poglądów oczekiwań i przede wszystkim cech charakteru. Weryfikuje również postawę aplikującego działającego pod presją i jego odporność na stres. Oczywiście, to czy rozmowa okaże się stresująca, a nawet niełatwa, zależy po części od osoby rekrutującej oraz okoliczności – jednak przede wszystkim również od samego kandydata. Sposób przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych to indywidualna kwestia, zależna od przełożonych i rekruterów. Głownie jednak polega ona na zadawaniu pytań, których profil różni się ze względu na branżę lub konkretne stanowisko. Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą zaskoczyć, ale tylko te osoby, które się do niej nie przygotowały.

Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Z pewnością zatem poszukujesz informacji o najczęściej zadawanych przez rekruterów pytaniach. Istnieje wiele technik wywiadu, dlatego możesz spodziewać się pytań o zróżnicowanej strukturze i zasięgu. Od pytań o fakty, typu stopień znajomości firmy, poprzednią pracę lub profil wykształcenia, po proszenie o wskazanie subiektywnych odczuć na temat swoje życia, osiągnięć lub przyszłości. Często pojawiają się pytania symulacyjne, sprawdzające kreatywność i zaradność. Zazwyczaj jest to prośba o wyobrażenie sobie konkretnej sytuacji i wskazanie, jak się w niej zachowamy. Rzadziej opierają się na zagadnieniach specjalistycznych oraz testach. Tego typu kwestie wprowadza się na dalszych etapach rekrutacji i nigdy nie wykraczają poza zasięg poziomu kwalifikacji podanego w CV. Przykładowo sprawdzenie znajomości języka angielskiego czy obsługi komputera będzie dotyczyło zakresu podanego przez kandydata i nie powinno sprawić kłopotu.

Zasadniczo, pytania dotyczą naszego życia – doświadczenia, stażu pracy, poglądów oraz sposobów myślenia. Nie powinieneś więc obawiać się, że nie będziesz znał na którekolwiek odpowiedzi. Mimo wszystko zdarzają się pytania, które z pozoru proste powodują konsternację i nie znajdujemy na nie ani błyskotliwej, ani sensowej odpowiedzi. Wydają się tak banalne, że nie bierzemy ich pod uwagę przygotowując się do rozmowy, skupiając się na innych obszarach. W konsekwencji powodują dużą trudność i sprawiają, że zwyczajnie nie wiemy co na nie odpowiedzieć. Poniżej znajdziesz trzy pytania, które – z punktu widzenia kandydatów – uchodzą za najtrudniejsze. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ występują najczęściej, a odpowiedzi na nie są bardzo istotne dla każdego rekrutera.

Rozmowa kwalifikacyjna pytania: Dlaczego mamy zatrudnić właśnie ciebie?

To jedno z najpopularniejszych pytań pojawiających się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlaczego rekruterzy je zadają? W ten sposób mogą sprawdzić m.in. czy kandydat wysłał dokumenty aplikacyjne po dokładnym zapoznaniu się z treścią oferty pracy. Jak poradzić sobie z takim pytaniem? Okazuje się, że jest sposób. Jeżeli podczas rozmowy kwalifikacyjnej usłyszysz właśnie takie pytanie, to co powinieneś odpowiedzieć? Wystarczy, że odpowiednio wcześniej dokładnie zapoznasz się z ogłoszeniem pod kątem wymagań i zakresu obowiązków. Mając treść takiego w pamięci, wystarczy, że wskażesz swoje kwalifikacje, przedstawisz doświadczenie i podkreślisz, że posiadane przez ciebie umiejętności są kluczowe dla pracy na stanowisko, o które się starasz. Wielu rekruterów traktuje to pytanie jako bazę startową. Pracodawcy cenią sobie poczucie własnej wartości oraz zdecydowanie, dlatego jeśli sam nie jesteś pewien czy chcesz danej posady, nikt nie weźmie Cię na poważnie, a sama rozmowa zakończy się o wiele szybciej.

Potencjał powyższego pytania jest jednak o wiele większy. Gdy już podkreśli, że nadajemy się na stanowisko, pozwala na znaczące wyróżnienie się z grona konkurentów. Możesz zaznaczyć, że nie tylko jesteś odpowiednim kandydatem, ale dodatkowo wyróżniają Cię atuty na przykład dyspozycyjność lub znajomość kilku języków zamiast jednego. Warto wskazać niepospolite i wyjątkowe kompetencje, których nie posiadają inni. Przyjmując taką strategię trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić i nie wyjść na zuchwalca.

Zadania / pytania rekrutacyjne: Opowiedz coś o sobie

To jedno z najpopularniejszych pytań/zadań, które pojawia się niemal na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, najczęściej na jej początku.. Jak na nie odpowiedzieć, skoro przed rekruterem leży twoje aktualne CV? Czasami traktuje się je jako pytanie na rozluźnienie, jednak wbrew pozorom może spowodować przeciwny skutek. Musisz pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze nie ma sensu powtarzać informacji, które zostały zawarte w dokumentach aplikacyjnych. Po drugie pod żadnym pozorem nie mów o swoim życiu prywatnym – w tej sytuacji nie ma ono żadnego znaczenia. O czym zatem powiedzieć? Specjaliści uważają, że dobrym pomysłem może być opowiedzenie o wyborze takiego, nie innego zawodu. Dodatkowo możesz podkreślić swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe (bez wdawania się w szczegóły), wskazując, które z dotychczasowych miejsc zatrudnienia pozwoliły ci się najbardziej rozwinąć. Korzystne jest także skupienie się na zainteresowaniach, największej pasji, a także osiągnięciach, ciekawych podróżach lub predyspozycjach psychospołecznych.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: Jaka jest twoja największa wada?

Przede wszystkim nie możesz odpowiedzieć, że nie posiadasz wad. Każdy człowiek je ma, więc lepiej zastanów się jaką niewielką wadę wymienić i wyjść z pytania cało. Zarówno z wymienianiem swoich zalet, jak i wad mamy ogromne problemy. Po co rekruter w ogóle o nie pyta? Z pewnością chce się dowiedzieć, czy Twoje wady wpłyną negatywnie na wykonywane zadania. Po drugie sprawdza czy Twoja słaba strona pozwoli Ci na zaaklimatyzowanie w środowisku pracowniczym. Ponadto jest to swego rodzaju test – rekruter stawia Cię w niekomfortowej sytuacji i ocenia, jak poradzisz sobie z niewygodnym pytaniem. Czy warto być szczerym i rzeczywiście wskazać jedną ze swoich największych wad? Nie należy podawać największych wad oraz takich, które mają bardzo duże znaczenie na danym stanowisku. Specjaliści zajmujący się tematyką rekrutacji podkreślają, że przy tym pytaniu warto wykazać się kreatywnością i… przebiegłością. W jaki sposób? Załóżmy, że jesteś osobą, która nie lubi pracować w grupie. Jeżeli powiesz, że masz problem z pracą w grupie, to – owszem – może to być wada, ale wiele zależy też, o jakie stanowisko się ubiegasz. Starasz się o pracę w biurze rachunkowym? Przez większość czasu będziesz pracował na indywidualnym stanowisku, a zatem wada – w tym przypadku – faktycznie będzie zaletą, która być może przekona do ciebie pracodawcę.

Inną strategią jest opowiedzenie o wadach w czasie przeszłym lub dać do zrozumienia, że aktualnie stale pracujemy nad poprawą sytuacji. Przykładowo, jeśli opowiemy, że w czasach szkolnych stresowały nas wystąpienia publiczne, jednak przez lata mocno nad tym pracowaliśmy, a praca w nowej firmie z pewnością pozwoli wyeliminować ten problem, zrobimy wrażenie osoby uczciwej i rozwojowej.

Pytania rekrutacyjne: Dlaczego chcesz zmienić pracę?

Jeżeli rekruter zada Ci pytanie: „Dlaczego chcesz zmienić pracę”, to pamiętaj o jednej, podstawowej zasadzie – nigdy nie mówi się źle o swoim poprzednim pracodawcy. Jeżeli zaczniesz narzekać na swojego byłego szefa, mówiąc o tym jaki był apodyktyczny, że zarzucał Cię pracą i nie respektował Twojego prawa do wolnego czasu, a dodatkowo wkurzało Cię w jaki sposób wymawia spółgłoskę „r” i że zbyt często chrząka, nie licz na to, że ktokolwiek będzie chciał Cię zatrudnić. Twój przyszły pracodawca od razu będzie miał bowiem wizję tego, jak podsumujesz jego samego, gdy Wasze zawodowe drogi kiedyś się rozejdą. Przyjmij do wiadomości, że negatywna ocena byłego pracodawcy nie jest mile widziana. Nawet jeżeli masz rację i pracowałeś z największym tyranem w dziejach, zachowaj tę informację dla siebie.

Jak zatem odpowiedzieć na tak niewygodne pytanie? Powiedz raczej o tym, że nowa firma da Ci szansę na rozwój. W poprzedniej pracy bardzo wiele się nauczyłeś, ale chciałbyś rozwijać swoje umiejętności zdobywać nową wiedzę, współpracując z większym podmiotem. Możesz przy tym podkreślić zalety nowej firmy. To idealny moment, żeby wykazać się wiedzą na temat jej osiągnięć i nagród, które zdobyła. W ten sposób pokażesz się jako ktoś, kto przyszedł na rozmowę kwalifikacyjną nieprzypadkowo, kto wie czego chce i jest zdeterminowany w osiąganiu celu. Dodatkowo możesz wskazać na elementy praktyczne, które przesądziły o zmianie pracy. Być może nowa praca jest po prostu bliżej od tej starej. Nie tracisz już dwóch godzin, aby przemieścić się z jednego końca miasta na drugi albo w ogóle dojechać z innej miejscowości. Być może nowa praca pasuje Ci godzinowo, ponieważ pracuje się tutaj od 9 do 16, a w tamtej musiałeś wstawać na 7 rano. Co, biorąc pod uwagę, że nie jesteś „rannym ptaszkiem”, znacząco utrudniało Ci życie.

Argumentów jest naprawdę wiele i możesz w zgrabny i elokwentny sposób „wykręcić się” od oceny, że w poprzedniej pracy było Ci po prostu źle, dlatego za wszelką cenę chciałeś ją zmienić.

Rozmowa kwalifikacyjna pytania: Czego oczekujesz od swojego nowego zatrudnienia?

Rozmowa rekrutacyjna może wprowadzić nas w konsternację również wtedy, gdy usłyszymy pytanie o to, czego oczekujemy od swojego nowego zatrudnienia, czyli dla odmiany, co firma może nam dać. W tym pytaniu rekruterzy sprawdzają przede wszystkim, czy zrobiliśmy dokładny research i mamy świadomość tego, z jaką firmą mamy do czynienia i jak wygląda specyfika pracy w tym przedsiębiorstwie. Dobrze jest zdobyć informacje na temat podstawowej struktury firmy, średnich zarobków, modelu współpracy, a także osiągnięć i notowań tego podmiotu. Te dane pozwolą nam bowiem dobrze odpowiedzieć na tak zadane pytanie.

Jak odpowiedzieć? Musisz wczuć się w rolę Twojego przyszłego pracodawcy. Pomyśl o tym, jakiego pracownika poszukuje, jakie będą jego zadania i rola w przedsiębiorstwie. Czy ten pracownik powinien być bardzo zaangażowany w powierzone mu zadania? Czy to jest ktoś, kto powinien związać się z firmą na długie lata? Czy to osoba, która powinna nieustannie powiększać swoją wiedzę i rozwijać posiadane umiejętności? Czy to ktoś, kto doceni warunki pracy panujące w firmie? Czy to ktoś, kto przyczyni się do dalszych sukcesów przedsiębiorstwa?

A teraz odpowiedzi na te pytania przełóż na swoją sytuację. Twój przyszły pracodawca szuka osoby, która zaangażuje się w wykonywane projekty i będzie je realizowała z pasją. Możesz zatem powiedzieć, że szukasz interesujących projektów, którym będziesz mógł się oddać i z satysfakcją je realizować. Twój przyszły pracodawca szuka też kogoś, kto zwiąże się z firmą na dłużej, a nie ucieknie po dwóch latach zdobywania wiedzy. Możesz więc stwierdzić, że oczekujesz długiej współpracy i masz nadzieję, że ta firma okaże się Twoim docelowym zatrudnieniem. Rekruter będzie też ciekawy, czy wybrany kandydat będzie miał chęć rozwijania swojej wiedzy i umiejętności. Powiedz zatem, że wiesz, iż ta firma wysyła swoich pracowników na różne kursy i szkolenia i bardzo chciałbyś być częścią tego zespołu. Masz bowiem głód wiedzy i chcesz stać się najlepszy, w tym, co robisz. Jeżeli firma, do której aplikujesz oferuje nadto wiele udogodnień, takich jak elastyczny czas pracy, różne rozrywki, spotkania po pracy i wiele innych atrakcji, możesz podkreślić, jak bardzo Ci się ten model podoba i że pozytywnie wpływa na przywiązanie pracownika do swojego miejsca zatrudnienia. No i oczywiście wszystko skwituj stwierdzeniem, iż chcesz wpływać na rozwój firmy i wspólnie z innymi pracownikami budować jej renomę, dlatego będziesz wdzięczny, gdy Twoja nowa praca da Ci do tego przestrzeń.

Rozmowa kwalifikacyjna pytania i odpowiedzi – przygotowanie to podstawa

Jak widzisz, na każde, nawet najtrudniejsze pytanie, jest odpowiedź. Odpowiednie podejście do najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej pozwala na efektywne spotkanie, zwiększające prawdopodobieństwo pokonania konkurentów. Oczywiście nie da się przewidzieć wszystkich pytań, a nuta improwizacji i błyskotliwości nigdy nie zaszkodzi. Warto pamiętać, że pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej pełnią rolę nie tylko informacyjną ale także kontrolną, pozwalającą ocenić zachowanie aplikującego na podstawie uważnej obserwacji. W zdecydowanej większości przypadków rozmowa kwalifikacyjna to okazja do zrobienia dobrego wrażenia, ukrycie słabszych stron i uwydatnienie wszystkich atutów. Ty też ją wykorzystaj!

Wystarczy tylko, że odpowiednio wcześniej przygotowujesz się do czekającej cię rozmowy. Bądź spokojny, wyluzowany, staraj się odpowiadać pełnymi zdaniami, bądź spontaniczny, nie staraj się na siłę przypomnieć sobie formułek odpowiedzi, które sobie przygotowałeś, tylko „płyń z nurtem”. Popracuj też nad gestykulacją i staraj się nie wykonywać żadnych, nerwowych ruchów. Jeżeli masz jakiś tik nerwowy, staraj się go opanować.

Tak przygotowany będziesz czuł się pewniej – nie zaskoczy cię żadne pytanie. A gdy nienagannie wypadniesz na rozmowie rekrutacyjnej, będziesz miał ogromne szanse na otrzymanie posady. Powyższe pytania już nie sprawią Ci kłopotu. A jakie pytanie usłyszane podczas dotychczas odbytych rozmów kwalifikacyjnych Ty uważasz za najtrudniejsze?

Pozostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.
Ocena wpisu
Ocena:
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – najczęstsze pytania rekrutacyjne
5 (100%) Liczba głosów:1