Urlop na żądanie

Urlop na żądanie kiedy zgłosić

24 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

7 komentarzy
Urlop na żądanie kiedy zgłosić
Każdy pracownik ma prawo do odpoczynku. Może to uczynić poprzez skorzystanie z urlopu wypoczynkowego w dowolny sposób - jadąc na wczasy, relaksując się w domu czy spędzając czas z bliskimi. Termin urlopu może zostać wyznaczony przez pracodawcę albo ustalony w porozumieniu z nim. Niemniej zdarzają się sytuacje, których nie da się zaplanować, a sprawiają, że nie możemy pełnić swoich obowiązków służbowych. Wówczas można skorzystać z wolnego na żądanie. Dowiedz się więcej na ten temat i rozwiej swoje wątpliwości odnośnie urlopu na żądanie kiedy należy zgłosić oraz jak to uczynić.

Każdy pracodawca lubi mieć załogę zdrową i w komplecie. Dzięki temu firma pracuje bez zastrzeżeń, a ewentualne urlopy można zaplanować i wdrożyć środki, które zapobiegną zmniejszeniu efektywności pracy firmy. Niemniej zawsze mogą zdarzyć się okoliczności, które uszczuplą zasoby kadrowe w danym okresie. Do tych można zaliczyć zwolnienia lekarskie, urlopy okolicznościowe (np. na śmierć bliskiego) czy urlopy na żądanie, których specyfikę przybliżamy.

Urlop na żądanie – kiedy go zgłosić?

Na początku wyjaśnijmy, czym tak naprawdę jest urlop na żądanie. Otóż został on wprowadzony przez prawodawcę do kodeksu pracy. Zapis mieści się w art. 1672 i obowiązuje on wszystkie osoby pozostające w stosunku pracy, a zatem pracowników i pracodawców. Nie dotyczy natomiast wykonujących dzieła czy zlecenia w oparciu o umowy cywilnoprawne. Zgodnie z regulacją prawną, każdy pracownik ma możliwość skorzystania z maksymalnie czterech dni urlopu na żądanie w danym roku kalendarzowym.

Zapamiętaj!
Dni urlopu na żądanie to nie dodatkowe dni wolne, lecz część urlopu wypoczynkowego. Mając więc do dyspozycji 20 dni wolnego (w przypadku stażu pracy krótszego niż 10 lat) lub 26 dni wolnego (przypadku stażu pracy dłuższego niż 10 lat) każdy pracownik w obrębie tego wymiaru może skorzystać z czterech dni na żądanie.

Co oznacza termin „na żądanie”? Dokładnie tyle, że w sytuacjach nagłych, niemożliwych do przewidzenia i zaplanowania, zatrudniony może zwrócić się do pracodawcy z prośbą o udzielenie nieplanowanego wolnego. Kwestii, kiedy zgłosić chęć urlopu na żądanie, nie reguluje szczegółowo Kodeks pracy, jednak z uwagi na specyfikę i jego przeznaczenie, można to uczynić nawet w dniu, kiedy powinno się przybyć do pracy. Warto mieć jednak na uwadze, że im szybciej powiemy pracodawcy, tym większa szansa, że ten znajdzie zastępstwo na nasze miejsce lub inaczej rozłoży pracę. W każdym wypadku najlepiej więc uczynić to jeszcze przed godziną rozpoczęcia pracy.

Szukasz pracy?

KIEROWNIK BUDOWY

DAAS Sp. z o.o.

 • Śląskie
Dodana

Mechanik przemysłowy/ Slusarz maszynowy

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

Monter klimatyzacji z umiejetnoscia lutowania twardego

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

Monter wentylacji i klimatyzacji- Niemcy

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana
Dodana

Kolejną istotną sprawą jest fakt, że przełożony ma możliwość odmowy udzielenia urlopu na żądanie. Dzieje się to rzadko i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Należą do nich takie sytuacje, jak:

 • brak uprawnień do urlopu wypoczynkowego,
 • wykorzystany całkowicie urlop wypoczynkowy
 • trudne położenie pracodawcy (braki kadrowe i inne wydarzenia, zagrażające dobru i mieniu firmy).

Z tego właśnie względu kwestia tego, kiedy zgłosić urlop na żądanie pracodawcy, bywa problematyczna. Jeśli skontaktujemy się z przełożonym zbyt późno, może być ciężko zrealizować jego decyzję odnośnie konieczności pojawienia się w firmie.

Video

Urlop na żądanie jak zgłosić

W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości tego, w jaki sposób możemy się komunikować. Tym samym kwestia urlopu na żądanie i tego jak go zgłosić, została znacząco uproszczona. Można uczynić to osobiście na przykład w dniu poprzedzającym nieobecność. To jednak rzadko stosowana forma, bowiem najczęściej wtedy jeszcze nie znamy okoliczności, z powodu których nie będziemy mogli stawić się w pracy.

Najczęstszą praktyką jest kontakt telefoniczny. Podczas rozmowy przedstawiamy potrzebę uzyskania wolnego na żądanie, a pracodawca udziela (lub nie) również ustną zgodę. Nie jest konieczne podawanie argumentów, jednak często są one bardzo korzystne – szczególnie w firmach, gdzie prowadzona jest polityka premii uznaniowych.

Kolejnym sposobem jest rozmowa poprzez mail, wiadomości SMS czy komunikator – taka pisemna forma ma swoje plusy i minusy. Za zalety możemy uznać fakt, że ich skonstruowanie trwa kilka chwil, w skuteczny sposób dotrze do pracodawcy, a w dodatku jest solidnym potwierdzeniem zaistniałej sytuacji. Jako wady można wskazać to, że rozmowa osobista zawsze lepiej jest widziana przez pracodawcę.

Warto wiedzieć!
Nadal zgłoszenie urlopu na żądanie przez telefon uważane jest za bardziej profesjonalne i wiarygodne. SMS czy wiadomość na messengerze mogą wzbudzić wątpliwość pracodawcy co do tego, czy faktycznie zachodzi potrzeba pilnego wzięcia urlopu.

Wiadomość wysłana przez komunikator nie umożliwia też interakcji, a odczytanie przez przełożonego może nastąpić z opóźnieniem i nigdy nie mamy pewności, czy aby na pewno dostał wiadomość. Trzeba też pamiętać, że konieczne jest uzyskanie zgody, a zatem brak odpowiedzi może oznaczać, iż urlop nie został nam przyznany.

Urlop na żądanie kiedy powiadomić

Wciąż zastanawiasz się w przypadku urlopu na żądanie kiedy powiadomić przełożonego, aby było to odpowiednie posunięcie? Musisz bowiem pamiętać, że takie wolne dotyczy tylko sytuacji nagłych. Nie możesz więc żądać urlopu tydzień wcześniej, ponieważ masz wizytę u lekarza. W takiej sytuacji możesz zwrócić się z prośbą o zaplanowanie dnia z puli urlopu wypoczynkowego, a w przypadku problemów z uzyskaniem zgody, odpowiednio to uargumentować.

Z wolnego na żądanie możesz natomiast skorzystać, kiedy wydarzą się następujące i zbliżone sytuacje:

 • śmierć bliskiego, na którego nie przysługuje urlop okolicznościowy;
 • nagłe złe samopoczucie (np. zatrucie, zasłabnięcie) – tutaj warto rozważyć wizytę u lekarza i ewentualne L4;
 • pilne wydarzenie rodzinne (brak opieki dla dziecka, wypadek i inne trudne do przewidzenia incydenty);
 • zdarzenie losowe (np. odwołany lot powrotny z wakacji, warunki atmosferyczne uniemożliwiające przybycie do firmy, zatrzaśnięcie się w windzie i inne trudne sytuacje).

Z pewnością najważniejsze jest, by decyzję uzależnić od danych okoliczności i możliwości. Czasem dzieją się tak skomplikowane sytuacje, że nie myślimy trzeźwo i trudno racjonalnie podejść do obowiązków zawodowych. Wówczas najczęściej przełożony wykazuje się wyrozumiałością. Jeśli jednak jesteś w stanie zwrócić się do pracodawcy z prośbą o urlop na żądanie z wyprzedzeniem lub może to za Ciebie uczynić ktoś inny, postaraj się z tego skorzystać. Unikniesz nieprzyjemności ze strony zatrudniającego, a firma nie odnotuje strat.

Urlop na żądanie rządzi się swoimi prawami. Nie wszystko możemy przewidzieć, dlatego czasem skorzystanie z dni wolnych w trybie pilnym okazuje się wyższą koniecznością. To, w jaki sposób oraz kiedy poinformuje się przełożonego o potrzebie skorzystania z urlopu na żądanie, może w znaczący sposób przełożyć się na relacje w firmie. Zatem jeśli wiesz, że nie możesz stawić się w pracy, powiedz szefowi jak najszybciej!

To może Cię również zainteresować

Urlop na żądanie ile dni

7 komentarzy

Pati

Pati

Urlop na żądanie można zgłosić przecież telefonicznie także, gdyż sytuacje jakie się zdarzają są przecież bardzo zróżnicowane.
Jerzy W

Jerzy W

Wiem, że można w roku kalendarzowym wykorzystać 4 dni tzw. urlopu na żądanie. Wiadomo,że musi się złożyć odpowiedni wniosek. Kiedy zgłosić pracodawcy, że pragniemy skorzystać z takich dni wolnych - fajnie ujęte jest w tym artykule.
Michał Adamczyk

Michał Adamczyk

Czasami będąc w pracy otrzymuje się informację od rodziny, że potrzebne są np. 2 dni urlopu na żądanie. Tak było w moich przypadku. Napisałem natychmiast wniosek o urlop na żądanie, ustnie przekazałem bardzo ważny powód przełożonemu i bez problemu taki urlop otrzymałem. Przełożony poinformował mnie, że o 2 dni będę miał mniej urlopu wypoczynkowego.
Nowica

Nowica

Warto poprosić o urlop na piśmie - w ten sposób będziesz mieć zapis o tym, kiedy złożyłeś wniosek, jeśli będziesz musiał go później zakwestionować. Tak to wygląda.
Artek2

Artek2

Prośba o nieobecność i uzyskanie urlopu podczas pracy w nieformalnym otoczeniu może być tak prosta. Głownie trzeba mieć dobre zasady i realcje w firmie. Nie powinno być problemu.
Kassa

Kassa

Dobrze, że istnieje taka możliwość, bo przecież sytuacje w życiu są bardzo zróżnicowane. Warto jest mieć także w pracy dobre relacje z pracodawcą by nie było z tym problemów.
gość

gość

Według mnie urlop na żądanie dotyczy także jakichkolwiek sytuacji. Firmy często traktują go równomiernie z urlopem bez podania przyczyny. W każdej firmie sądzie inaczej regulamin przewiduje.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka