Urlop na żądanie

Urlop na żądanie kiedy zgłosić

24 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

11 komentarzy
Urlop na żądanie kiedy zgłosić
Każdy pracownik ma prawo do odpoczynku. Może to uczynić poprzez skorzystanie z urlopu wypoczynkowego w dowolny sposób - jadąc na wczasy, relaksując się w domu czy spędzając czas z bliskimi. Termin urlopu może zostać wyznaczony przez pracodawcę albo ustalony w porozumieniu z nim. Niemniej zdarzają się sytuacje, których nie da się zaplanować, a sprawiają, że nie możemy pełnić swoich obowiązków służbowych. Wówczas można skorzystać z wolnego na żądanie. Dowiedz się więcej na ten temat i rozwiej swoje wątpliwości odnośnie urlopu na żądanie kiedy należy zgłosić oraz jak to uczynić.

Każdy pracodawca lubi mieć załogę zdrową i w komplecie. Dzięki temu firma pracuje bez zastrzeżeń, a ewentualne urlopy można zaplanować i wdrożyć środki, które zapobiegną zmniejszeniu efektywności pracy firmy. Niemniej zawsze mogą zdarzyć się okoliczności, które uszczuplą zasoby kadrowe w danym okresie. Do tych można zaliczyć zwolnienia lekarskie, urlopy okolicznościowe (np. na śmierć bliskiego) czy urlopy na żądanie, których specyfikę przybliżamy.

Urlop na żądanie – kiedy go zgłosić?

Na początku wyjaśnijmy, czym tak naprawdę jest urlop na żądanie. Otóż został on wprowadzony przez prawodawcę do kodeksu pracy. Zapis mieści się w art. 1672 i obowiązuje on wszystkie osoby pozostające w stosunku pracy, a zatem pracowników i pracodawców. Nie dotyczy natomiast wykonujących dzieła czy zlecenia w oparciu o umowy cywilnoprawne. Zgodnie z regulacją prawną, każdy pracownik ma możliwość skorzystania z maksymalnie czterech dni urlopu na żądanie w danym roku kalendarzowym.

Zapamiętaj!
Dni urlopu na żądanie to nie dodatkowe dni wolne, lecz część urlopu wypoczynkowego. Mając więc do dyspozycji 20 dni wolnego (w przypadku stażu pracy krótszego niż 10 lat) lub 26 dni wolnego (przypadku stażu pracy dłuższego niż 10 lat) każdy pracownik w obrębie tego wymiaru może skorzystać z czterech dni na żądanie.

Co oznacza termin „na żądanie”? Dokładnie tyle, że w sytuacjach nagłych, niemożliwych do przewidzenia i zaplanowania, zatrudniony może zwrócić się do pracodawcy z prośbą o udzielenie nieplanowanego wolnego. Kwestii, kiedy zgłosić chęć urlopu na żądanie, nie reguluje szczegółowo Kodeks pracy, jednak z uwagi na specyfikę i jego przeznaczenie, można to uczynić nawet w dniu, kiedy powinno się przybyć do pracy. Warto mieć jednak na uwadze, że im szybciej powiemy pracodawcy, tym większa szansa, że ten znajdzie zastępstwo na nasze miejsce lub inaczej rozłoży pracę. W każdym wypadku najlepiej więc uczynić to jeszcze przed godziną rozpoczęcia pracy.

Kolejną istotną sprawą jest fakt, że przełożony ma możliwość odmowy udzielenia urlopu na żądanie. Dzieje się to rzadko i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Należą do nich takie sytuacje, jak:

  • brak uprawnień do urlopu wypoczynkowego,
  • wykorzystany całkowicie urlop wypoczynkowy
  • trudne położenie pracodawcy (braki kadrowe i inne wydarzenia, zagrażające dobru i mieniu firmy).

Z tego właśnie względu kwestia tego, kiedy zgłosić urlop na żądanie pracodawcy, bywa problematyczna. Jeśli skontaktujemy się z przełożonym zbyt późno, może być ciężko zrealizować jego decyzję odnośnie konieczności pojawienia się w firmie.

Video

Urlop na żądanie jak zgłosić

W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości tego, w jaki sposób możemy się komunikować. Tym samym kwestia urlopu na żądanie i tego jak go zgłosić, została znacząco uproszczona. Można uczynić to osobiście na przykład w dniu poprzedzającym nieobecność. To jednak rzadko stosowana forma, bowiem najczęściej wtedy jeszcze nie znamy okoliczności, z powodu których nie będziemy mogli stawić się w pracy.

Najczęstszą praktyką jest kontakt telefoniczny. Podczas rozmowy przedstawiamy potrzebę uzyskania wolnego na żądanie, a pracodawca udziela (lub nie) również ustną zgodę. Nie jest konieczne podawanie argumentów, jednak często są one bardzo korzystne – szczególnie w firmach, gdzie prowadzona jest polityka premii uznaniowych.

Kolejnym sposobem jest rozmowa poprzez mail, wiadomości SMS czy komunikator – taka pisemna forma ma swoje plusy i minusy. Za zalety możemy uznać fakt, że ich skonstruowanie trwa kilka chwil, w skuteczny sposób dotrze do pracodawcy, a w dodatku jest solidnym potwierdzeniem zaistniałej sytuacji. Jako wady można wskazać to, że rozmowa osobista zawsze lepiej jest widziana przez pracodawcę.

Warto wiedzieć!
Nadal zgłoszenie urlopu na żądanie przez telefon uważane jest za bardziej profesjonalne i wiarygodne. SMS czy wiadomość na messengerze mogą wzbudzić wątpliwość pracodawcy co do tego, czy faktycznie zachodzi potrzeba pilnego wzięcia urlopu.

Wiadomość wysłana przez komunikator nie umożliwia też interakcji, a odczytanie przez przełożonego może nastąpić z opóźnieniem i nigdy nie mamy pewności, czy aby na pewno dostał wiadomość. Trzeba też pamiętać, że konieczne jest uzyskanie zgody, a zatem brak odpowiedzi może oznaczać, iż urlop nie został nam przyznany.

Urlop na żądanie kiedy powiadomić

Wciąż zastanawiasz się w przypadku urlopu na żądanie kiedy powiadomić przełożonego, aby było to odpowiednie posunięcie? Musisz bowiem pamiętać, że takie wolne dotyczy tylko sytuacji nagłych. Nie możesz więc żądać urlopu tydzień wcześniej, ponieważ masz wizytę u lekarza. W takiej sytuacji możesz zwrócić się z prośbą o zaplanowanie dnia z puli urlopu wypoczynkowego, a w przypadku problemów z uzyskaniem zgody, odpowiednio to uargumentować.

Z wolnego na żądanie możesz natomiast skorzystać, kiedy wydarzą się następujące i zbliżone sytuacje:

  • śmierć bliskiego, na którego nie przysługuje urlop okolicznościowy;
  • nagłe złe samopoczucie (np. zatrucie, zasłabnięcie) – tutaj warto rozważyć wizytę u lekarza i ewentualne L4;
  • pilne wydarzenie rodzinne (brak opieki dla dziecka, wypadek i inne trudne do przewidzenia incydenty);
  • zdarzenie losowe (np. odwołany lot powrotny z wakacji, warunki atmosferyczne uniemożliwiające przybycie do firmy, zatrzaśnięcie się w windzie i inne trudne sytuacje).

Z pewnością najważniejsze jest, by decyzję uzależnić od danych okoliczności i możliwości. Czasem dzieją się tak skomplikowane sytuacje, że nie myślimy trzeźwo i trudno racjonalnie podejść do obowiązków zawodowych. Wówczas najczęściej przełożony wykazuje się wyrozumiałością. Jeśli jednak jesteś w stanie zwrócić się do pracodawcy z prośbą o urlop na żądanie z wyprzedzeniem lub może to za Ciebie uczynić ktoś inny, postaraj się z tego skorzystać. Unikniesz nieprzyjemności ze strony zatrudniającego, a firma nie odnotuje strat.

Urlop na żądanie rządzi się swoimi prawami. Nie wszystko możemy przewidzieć, dlatego czasem skorzystanie z dni wolnych w trybie pilnym okazuje się wyższą koniecznością. To, w jaki sposób oraz kiedy poinformuje się przełożonego o potrzebie skorzystania z urlopu na żądanie, może w znaczący sposób przełożyć się na relacje w firmie. Zatem jeśli wiesz, że nie możesz stawić się w pracy, powiedz szefowi jak najszybciej!

To może Cię również zainteresować

Urlop na żądanie ile dni

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

11 komentarzy

Agata

Agata

Dla mnie osobiście urlop na żądanie to bardzo cenne narzędzie, które pozwala mi na szybkie i skuteczne załatwienie spraw prywatnych, gdy tego potrzebuję. Zawsze staram się jednak wcześniej poinformować przełożonego, żeby nie kolidować z pracą i móc znaleźć zastępstwo.
nauczycielka

nauczycielka

Myślę, że to bardzo ważna informacja, którą warto mieć na uwadze przy poszukiwaniu nowej pracy. Pokazuje to, że firma ma świadomość potrzeb pracownika i jest elastyczna w przypadku nieprzewidzianych sytuacji.
Adam

Adam

Bardzo ciekawy artykuł, choć dla mnie osoby bezrobotnej niestety temat nie jest zbyt istotny. Mam jednak nadzieję, że w przyszłości będę mógł skorzystać z takiego urlopu w nowej pracy.
Plazet

Plazet

W mojej firmie staramy się być jak najbardziej elastyczni i zawsze staramy się znaleźć zastępstwo dla pracownika, który prosi o urlop na żądanie. Podejście to moim zdaniem odzwierciedla zaangażowanie firmy w dobre relacje z pracownikami.
Pati

Pati

Urlop na żądanie można zgłosić przecież telefonicznie także, gdyż sytuacje jakie się zdarzają są przecież bardzo zróżnicowane.
Jerzy W

Jerzy W

Wiem, że można w roku kalendarzowym wykorzystać 4 dni tzw. urlopu na żądanie. Wiadomo,że musi się złożyć odpowiedni wniosek. Kiedy zgłosić pracodawcy, że pragniemy skorzystać z takich dni wolnych - fajnie ujęte jest w tym artykule.
Michał Adamczyk

Michał Adamczyk

Czasami będąc w pracy otrzymuje się informację od rodziny, że potrzebne są np. 2 dni urlopu na żądanie. Tak było w moich przypadku. Napisałem natychmiast wniosek o urlop na żądanie, ustnie przekazałem bardzo ważny powód przełożonemu i bez problemu taki urlop otrzymałem. Przełożony poinformował mnie, że o 2 dni będę miał mniej urlopu wypoczynkowego.
Nowica

Nowica

Warto poprosić o urlop na piśmie - w ten sposób będziesz mieć zapis o tym, kiedy złożyłeś wniosek, jeśli będziesz musiał go później zakwestionować. Tak to wygląda.
Artek2

Artek2

Prośba o nieobecność i uzyskanie urlopu podczas pracy w nieformalnym otoczeniu może być tak prosta. Głownie trzeba mieć dobre zasady i realcje w firmie. Nie powinno być problemu.
Kassa

Kassa

Dobrze, że istnieje taka możliwość, bo przecież sytuacje w życiu są bardzo zróżnicowane. Warto jest mieć także w pracy dobre relacje z pracodawcą by nie było z tym problemów.
gość

gość

Według mnie urlop na żądanie dotyczy także jakichkolwiek sytuacji. Firmy często traktują go równomiernie z urlopem bez podania przyczyny. W każdej firmie sądzie inaczej regulamin przewiduje.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.