Twoje wsparcie w rekrutacji

Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?
Urlop na żądanie to specyficzny rodzaj dni wolnych, które należą się zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Można z nich skorzystać w sytuacjach nagłych, losowych i trudnych do przewidzenia. Jednak czy zawsze? Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? Przybliżamy szerzej tematykę odmowy urlopu na żądanie, zasad udzielania tego typu dni wolnych oraz podstawy prawnej, która nadaje ten przywilej pracowniczy.

W życiu zdarzają się różne sytuacje – zachorowanie, wypadek, śmierć bliskiej osoby, odwołany lot powrotny z wakacji czy awaria samochodu. Jeśli wydarzy się to w dniu, kiedy powinieneś być w pracy, najlepszym (a często jedynym) rozwiązaniem jest skorzystanie z urlopu na żądanie. Wiele osób zastanawia się jednak, czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie i jeśli tak, to w jakich sytuacjach i na jakiej podstawie. Rozwiewamy wątpliwości.

Urlop na żądanie odmowa

Na początku wyjaśnijmy, czym w ogóle jest urlop na żądanie. Otóż jest to część urlopu wypoczynkowego, z której można skorzystać w sytuacjach nagłych, bez wcześniejszego planowania w harmonogramie. Zgodnie z rozdziałem i „Urlopy wypoczynkowe”, działu siódmego „Urlopy pracownicze”, art. 1672, zawartym w Kodeksie pracy, każdemu pracownikowi, który uprawniony jest do urlopu wypoczynkowego, przysługują w jego obrębie 4 dni wolnego na żądanie. Te mogą być wykorzystane w ciągu, bądź też rozłącznie – w zależności od okoliczności.

W przypadku urlopu na żądanie odmowa może pojawić się wówczas, gdy pracownik nie będzie miał uprawnień do urlopu wypoczynkowego. Dzieje się tak, gdy nie jest on zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, a na przykład wykonuje obowiązki na podstawie umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Może nie być także uprawniony do skorzystania z wolnego na żądanie wtedy, gdy wykorzystał już cały urlop wypoczynkowy.

Zapamiętaj!Dni wolne na żądanie nie są dodatkowymi dniami urlopu, lecz stanowią część przysługującego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni (jeśli staż pracy ma mniej niż 10 lat) lub 26 dni (gdy staż pracy jest dłuższy niż 10 lat).

Kiedy zgłosić urlop na żądanie?

Chęć skorzystania z urlopu na żądanie należy zgłosić pracodawcy najpóźniej w dniu, w którym chcemy wziąć wolne, przed godziną rozpoczęcia pracy. Możemy to zrobić telefonicznie lub pocztą elektroniczną, podając daty, których dotyczy wniosek o urlop. Jednak nawet złożenie prośby w odpowiednim czasie nie gwarantuje, że otrzymamy zgodę na wolne.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop na żądanie ile dni

Odmowa urlopu na żądanie może mieć miejsce, gdy wskutek urlopu w danym terminie interes pracodawcy byłby poważnie naruszony – doszłoby do zagrożenia dobra lub mienia firmy wskutek nieobecności danego pracownika. Mowa o sytuacji, gdy np. w firmie będą duże braki kadrowe – np. w sezonie chorobowym czy urlopowym albo gdy pracownik był w danym terminie zobligowany do stawienia się na ważnym spotkaniu lub oddania danego projektu dla klienta.

Urlop na żądanie - infografika

Odmowa urlopu na żądanie powinna być zatem solidnie uzasadniona. Generalnie rzecz ujmując, każdy pracodawca zobligowany jest do udzielenia podwładnemu urlopu na żądanie na mocy Kodeksu pracy. Jeśli pracownik ma solidne argumenty, pracodawca nie udzieli mu urlopu, a sprawa trafi na sądową wokandę, wówczas zatrudniającego mogą spotkać surowe konsekwencje w postaci grzywny.

Do takich sytuacji dochodzi najczęściej wówczas, gdy pomimo otrzymania odmowy udzielenia urlopu na żądanie pracownik nie stawił się w pracy, a w konsekwencji został zwolniony za poważne naruszenie obowiązków pracowniczych. W takim przypadku sprawa jest rozpatrywana wielowymiarowo i brane pod uwagę są różne okoliczności po obu stronach.

Konsekwencje odmowy udzielenia urlopu na żądanie

Nawiązując do obowiązku udzielenia urlopu na żądanie, dobrze, aby przedsiębiorcy zdawali sobie sprawę z możliwości odmowy udzielenia wolnego, ale też z konsekwencji, jakie mogą mieć miejsce, kiedy pracodawca odmówi urlopu na żądanie niesłusznie. W związku z tym, że urlop na żądanie jest prawem pracowniczym, pozbawienie zatrudnionego możliwości skorzystania z niego może zostać zakwalifikowane zgodnie z art. 282 par. 1 pkt 2 k.p., jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Z pewnością nie spotka to pracodawcy, który nie udzieli wolnego na żądanie osobie, która nie nabyła jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego (np. pracuje w firmie od tygodnia) albo wyczerpała już cały urlop ani wówczas, gdy ma solidne podstawy świadczące o potrzebie stawienia się danej osoby w firmie.

Jak zatem ustalać z pracownikami kwestie odnośnie udzielenia lub odmowy urlopu na żądanie? Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pisemnej formy wniosków. Choć pracownik nie ma obowiązku czynić tego na papierze na podstawie kodeksu pracy, można sporządzać notatki, np. z rozmowy telefonicznej. Przedstawia się w takowej stanowisko pracownika oraz swoje, a następnie składa podpis obu stron, kiedy tylko będzie to możliwe. W razie jakichkolwiek wątpliwości będzie to solidny argument w sądzie pracy, przedstawiający motywacje i powody odmowy zatrudniającego.

Szczególne sytuacje wymagają szczególnego postępowania. Prawodawca, zgodnie z potrzebami pracowników, wprowadził regulację dotyczącą 4 dni wolnych na żądanie, gdy zaistnieje taka potrzeba. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy możemy spotkać się z odmową udzielenia urlopu na żądanie, dlatego warto znać swoje prawa i jednocześnie nie nadużywać tego przywileju.

Oceń ten wpis
Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

pechowic
2019-12-27, 06:08
Witam jeszcze w starym roku. Dzisiaj muszę wziąć urlop na żądanie, może i na poniedziałek, wtorek też. Jestem 790 km od mojej pracy i auto wczoraj mi się zepsuło. Ma być naprawione 30-go na godz. 15 w 100% . Nie dojadę do pracy z rodziną. Liczę, że bez problemu dostanę te dni wolne. Jakbym nie dostał??????????? to tutaj napiszę----ale i tak w pracy nie mogę być...
Adam
2019-12-03, 12:05
Wiedziałem, że urlop na żądanie jest coś takiego i można 4 dni takie wykorzystać w roku kalendarzowym. Nie wiedziałem tylko, że pracodawca może odmówić mi taki urlop, ale teraz wiem, że odmowa musi być solidnie uzasadniona przez pracodawcę.
Piotr Kwaśny
2019-05-12, 09:09
Jeśli jest sprawa bardzo ważna, którą nie można przełożyć na inny termin, to prawie każdy pracodawca nie odmówi urlopu na żądanie. Tylko należy mieć jeszcze dni do wykorzystania urlopu wypoczynkowego, być na umowie o pracę. Przysługują 4 dni urlopu na żądanie w roku kalendarzowym. Jeśli się je wykorzysta, to się ma o 4 dni mniej urlopu wypoczynkowego. Ja taki urlop na żądanie bez najmniejszego problemu otrzymałem.
Barti
2019-05-09, 11:34
Twój pracodawca może również poinformować Cię, że chcesz wziąć urlop w określonym czasie - na przykład, jeśli biuro zostanie zamknięte na Boże Narodzenie.
Mors
2019-05-07, 10:24
Podejmij decyzję przed poruszeniem tematu na temat tego, jaki będzie twój następny ruch, jeśli Twoja prośba zostanie odrzucona. U nas jednak nigdy się tak nie zdarzyło.
Cygan
2019-04-15, 10:39
Oczywiście chodziło mi, że dobrze jakby także w podobnej sytuacji mógł postawić się pracodawca. Dobre relacje jeszcze raz to powtarzam stanowią podstawę współpracy.
Cygan
2019-04-15, 10:38
Jeżeli są zasady w firmie to trzeba je przestrzegać. Tylko na tej podstawie pracownik nie olewa swoich obowiązków i rozumie sytuacje firmy jak i swoją sytuacje.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.